Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect de activitate

Data: 30.09.2019
Profesor invatamant prescolar: Dragu Adriana Maria
Unitatea de invatamant: Scoala Gimnaziala nr 163
Grupa: Mijlocie A „Fluturasi”
Tema de studiu: „Cine sunt, suntem?”
Tema proiectului tematic:
Tema saptamanii: „Noi suntem o familie”
Categoria activitatii: Activitate pe domenii experientiale
Domeniu de activitate: Domeniul Stiinte – Cunoasterea Mediului
Mijloc de realizare: Lectură după imagini
Tema activitatii: „Familia”
Tipul de activitate: Activitate de comunicare de noi cunoştinţe
Dimensiuni ale dezvoltarii:
C1: Curiozitate, interes și inițiativă în învățare
C3: Activare și manifestare a potențialului creative
D2: Mesaje orale în diverse situaţii de comunicare
Comportamente vizate:
C1.1. Manifestă curiozitate şi interes pentru experimentarea și învăţarea în situații noi
C3.2. Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și practice, în
conversații și povestiri creative
D2.2. Respectă regulile de exprimare corectă, în diferite contexte de comunicare
Scopul activitatii:
Îmbogăţirea vocabularului activ şi pasiv prin utilizarea cuvintelor din câmpul lexical al
cuvântului „familie”.
Obiective operationale:
O1 – să-şi însuşească cuvintele noi în cadrul activităţii de învăţare;
O2 – să utilizeze cuvinte noi în contexte adecvate;
O3 – să alcătuiască propoziţii simple şi dezvoltate cu elementele sugerate;
O4 – să discute cu colegii şi cu educatoarea;
O5 – să participe afectiv la jocurile de grup.
Strategii didactice:
Metode si procedee: conversaţia, conversaţia euristică, explicaţia, exerciţiul, discuţia
colectivă
Mijloace de invatamant: imagini, planşe, jetoane
Forme de organizare: frontala, individuala
Loc de desfasurare: sala de grupa
Durata: 20 - 25 minute
Bibliografie:
M.Ed.C - Metodica predării activităţilor instructiv – educative în grădiniţa de copii, Editura
Gheorghe Cârţu Alexandru, Craiova, 2009
M.Ed.C – Programa activităţilor instructiv –educative din grădiniţa de copii, Editura. V&
Integral, Bucureşti 2005;
Boca, Miron, Elena; Chichişan, Elvira – Ghidul metodologic şi aplicativ al educatoarei, Ed.
Eurodidact, Cluj-Napoca 2006 .
EVENIMENTUL CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGII EVALUAREA
DIDACTIC DIDACTICE
1. Organizarea Se aşează scăunelele în semicerc, materialul este expus în
activităţii faţa copiilor, se organizează colectivul de copii. Observarea Aprecierea
comportamentului
2. Verificarea Se va purta o scurtă discuţie cu copii:
cunoştinţelor - ,,Unde mergeţi voi de la grădiniţă?’’ (Acasă)
- ,,Cine vă aşteaptă aici ?’’ (Mama, bunica)
- ,,Ce formează cei care locuiesc în aceeaşi căsuţă?’’ (O Conversaţie Aprecierea orală
familie)

3. Captarea atenţiei Se anunţă tema activităţii şi obiectivele propuse :


- Astăzi copii, vom vorbi despre cei care locuiesc în aceeaşi Explicaţia Observarea
casă. comportamentului
4. Dirijarea activităţii În faţa copiilor va fi expusă o planşă mare pe care vor fi
desenate : o casă, o grădină, o tricicletă, o minge, o maşină.
Uşa casei, geamul casei, o tufă cu flori din grădină, tricicleta,
mingea, portiera uşii vor fi detaşabile. Sub fiecare element
enumerat mai sus se va afla imaginea unui cuvânt din câmpul
lexical al cuvântului familie.

a. Educatoarea va detaşa uşa casei. Aici apare mama şi


tata.
- ,,Cine locuieşte în căsuţă?’’ (Mama, tata)
- ,,Cum sunt ei?’’ (............) Explicaţia Aprecierea
Copilul care va fi mai activ va detaşa geamul căsuţei Exerciţiul
descoperind imaginea bunicii.

- ,,Cine mai locuieşte în căsuţă?’’ (Bunica)


- ,,Ce face bunica?’’ (Mâncare)
- ,,Unde se află ea?’’ (În bucătărie)
În grădină va fi bunicul, sub tricicletă vai fi băiatul (fiul), sub
minge va fi fetiţa (fiica), din maşină vor coborî unchiul, mătuşa
şi verişorul.
Descoperirea fiecărei imagini vai fi urmată de o scurtă
convorbire în care copii vor identifica cuvântul din câmpul
lexical şi vor specifica rolul şi locul acestuia.

b. După identificarea cuvintelor din câmpul lexical se va da


un titlu imaginii prezentate :

- ,, Cum credeţi voi că s-ar putea numi această imagine?’’


Răspunsurile copiilor vor fi canalizate spre titlul ,,Familia
mea’’.

5. Fixarea cunoştinţelor - ,,Pentru a vedea cât de atenţi aţi fost, am pregătit o cutie în
care se află jetoane cu imagini. Pe rând va veni câte un copil,
va scoate o imagine, va spune pe cine reprezintă, va despărţi Exerciţiul Aprecierea orală
cuvântul în silabe prin bătăi din palme, apoi va forma o
propoziţie cu cuvântul din imagine.
Ex:
- ,,Cine este în imagine?’’ (Mama)
- ,, Din câte silabe este format cuvântul mama?’’ (Două:
ma-ma)
- ,, Să formăm propoziţii cu cuvântul mama.”
Vor fi antrenaţi cât mai mulţi copii în formarea propoziţiilor.

6. Încheierea activităţii Se vor face aprecieri individuale şi generale asupra felului în Aprecierea şi
care au lucrat în timpul activităţii. recompensarea
Se va cânta cântecul ,,Familia’’. copiilor cu stimulente

S-ar putea să vă placă și