Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

Tema anuală:Cum este, a fostșiva fi aici, pe pământ?


Tema proiectului: Vreau să știu mai mult
Tema săptămânii: În ogradă
Tipul activității: Consolidare
Categoria de activitate: ÎD + centre de interes
Scopulactivității: Dezvoltarea capacității de comunicare a impresiilor pe
bazaobservărilor efectuate, familiarizarea cu natura înconjurătoare
Dimensiuni ale dezvoltării: Curiozitate, interes și inițiativă în învățare
Comportamente vizate:
 1.1.Manifestă curiozitate şi interes pentru experimentarea și învăţarea în
situații noi;
 1.2.Inițiază activități de învățare și interacțiuni cu copiii sau cu adulții din
mediul apropiat.
Obiective operaționale:
 Cognitive
O.1. – să utilizeze formule specifice de salut, cât mai distractive, atrăgătoare și
mai mobilizatoare;
O.2. – să răspundă salutului colegului;
O.3. – săschimbepăreri, opinii, impresii cu ceilalți (întâmplări la care au
fostmartori/legate de temazilei);

 Afective
O.4. – să se adreseze colegilor/cadrului didactic pe un ton respectuos, prietenos;
O.5. – sămanifestezeinteresșicuriozitatefață de activitățilepregătite;

 Psihomotrice
O.6. – să adopte poziția corectă la măsuță și pe scăunele;
O.7. – sățină correct înmânuțăinstrumentele de lucru.

Strategia didactică:
o Metode didactice:conversațiaeuristică, demonstrația, observația, explicația;
o Mijloace didactice:cărți cu imagini,puzzle, cuburi, fișe de colorat, coli de
hârtie;
o Forme de realizare:frontal, pe grupe, individual.
o Resurseumane: preșcolari
temporale: 25 – 30 de minute
Bibliografie
 „Curriculum pentru Educație Timpurie -2019”.

Scenariul zilei

(Copiii vor fi așezați în semicercpe scăunele pentru a putea stabili fiecare contact
vizual cu membrii grupei.)
I. SALUTUL– Întâlnirea de dimineață debutează cu salutul:
“A-nceput o nouăzi,
Bine ațivenit, copii!
Suntețiveseli, sănătoși
Dar… la fel de curioși?
Bunădimineața, copiifrumoși!
Să ne salutămvoioși!”

Forma de salut de astăzi va fi următoare sintagmă: “Bunădimineața, grădiniță! Eu


mănumesc X șiastăzimăsimt…(entuziasmat/curios/speriat/etc)”.Întâi voi saluta eu:
„Bună dimineața, grădinița! Eu mă numesc Alexia și astăzi mă simt
inspirată.”urmând ca apoi să continue fiecare, până ce ne-am salutat cu toții.

II. PREZENȚA– Pentru a-icunoaște pe copii, îivoirugasă-șispunănumele,


apoiîivoirugasă-mi spunăcecolegilipsesc (șidacăștiu de celipsescaceștia):
“Noi frumos ne-am salutat,
La distanță ne-am așezat,
Colegii ne-am întâlnit.
Dar cine oare nu a venit?”

III. CALENDARUL NATURII– Le voiadresacopiilorurmătoareleîntrebări:


“Haidețisăvedemdragiimei… încezi a săptămânii sunt noi?” (R.: Joi!);“Dacă
astăzi este joi, atunci ce zi a fost ieri? Dar mâine ce zi va fi?” (R.: Ieri a
fostmiercuri, mâine va fi vineri); “Încelună ne aflămnoi?” (R.: Noisuntemîn
lunamartie);“Dar oareceanotimp a venit? (R.: A venit anotimpul primăvara)
Și cum știmnoică a venitprimăvară? (R.: Apar vestitorii, se încălzește vremea,
păsările se întorc din țările calde, ș.a.m.d)”; etc.

IV. ÎMPĂRTĂȘIREA CU CEILALȚI– voilansao idee pentru a


încurajaschimbul de impresiiîntrecopii: “Îmi place
primăvaradeoareceflorileprindviață din
nou.”Fiecarecopilvaspunemotivulpentru care îi place acestanotimp
(încazcontrar, de ceîi place alt anotimpmaimult) sausăpovestească o
amintire/întâmplarelegată de primăvară.

V. ACTIVITATEA DE GRUP – VomrealizajoculFiioglindamea!,spunându-le


copiilorsă se ridicerepede, repede de pe scăuneleșisă execute mișcărilefăcute de
mine: mă rotesc ca o frunză în vânt, cresc precum ghiocelul, miros floriile,
mângâi cățelul/pisica, mâinile pe cap, la spate, pe șold, etc. Unele mișcări vor fi
executate greșit pentru a antrena atenția copiilor și a-i stimula.

VI.NOUTATEA ZILEI – “Astăzidragilorvomvizitaîmpreună un loc


numitogradă. Ce credeți că esteograda? Ei bine ogradaeste o grădină cu
pomifructiferi, legume șichiaranimale precum văcuța, calul, găina, oaia, etc. Doar
cine va fi cuminteșiascultătorvaputea merge înogradă cu mine, undevai am atât de
multătreabă! Am de cules mere șipere, de adunatmorcovișispanacși de
hrănitanimalele. Mă pot baza pe voipentru a măajuta?”Îiînvit pe copii la centrele
de interes, unde le voiexplicace au de făcut.

VII. TRANZIȚIE – “Era cât pe cesăuit! Aseară a plouatînogradășiesteplin de


noroi, așadarhaidețisă ne încălțăm cu bocancii de ploaieșisăpornim la
treabă!”VoipunecântecelulÎngrădinacaseimele(https://www.youtube.com/watch?
v=cmVDckC5Swk&t=37s ) întimpcevompornicătrecentre, dansând precum
animalele din ogradăsauexecutândsarcini (scuturăm din aripi ca șigăinile, culegem
mere din pomulcelînalt, căutămoițele, așezămardeiiîncoșuleț).

ACTIVITATEA PE CENTRE
📚Bibliotecă – Pe măsuțăvor fi așezatecărți cu poveștidespreuneledintreanimalele
din ogradăsau cu imagini cu fructeși legume pe care copiii le pot studia,
citișiundeestenevoiesăîmiadresezeîntrebări.
a) Tema: Ograda – animale, fructe și legume
b) Forma de realizare: frontal
c) Metodedidactice: conversația, explicația, observația
d) Mijloacedidactice: cărți cu imagini
e) Obiectiveoperaționale:
O.1. – săidentificeanimale, fructesau legume pe care le regăsimîntr-o ogradă;
O.2. – sădeosebească animalele domestice de cele sălbatice.

ACTIVITATEA EDUCATOAREI ACTIVITATEA COPIILOR


 Folosescimaginile din cărți  Copiii se așează pe scăunele și
pentru a le povesti copiilor privesc cu atenție imaginile;
despre ce face fiecare animal în  Îmi adresează întrebările pe
ogradă; care le au legate de ceea ce le
 Le explic copiilor diferențele povestesc.
dintre fructele/legumele
observate în imagini (culoarea,
forma, dacă crește în pom sau
în pământ);

🎲Joc de masă –Puzzle “Familia animalelor din ogradă”copiii vor trebui să


aranjeze piesele de puzzle corect pentru a întregi fotografia de familie.
a) Tema:Puzzle “Familia animalelor din ogradă”
b) Forma de realizare: pe grupe, individual
c) Metode didactice: explicația, demonstrația, conversația
d) Mijloace didactice: piese de puzzle (fotografii)
e) Obiective operaționale:
O.1. – să potrivească în mod corespunzător piesele de puzzle;
O.2. – să întregească poza de familie.

ACTIVITATEA EDUCATOAREI ACTIVITATEA COPIILOR


 Le arăt copiilor piesele  Aceștia studiază pozele de pe
amestecate de puzzle și le măsuță și încearcă să le
explic că poza de familie a potrivească pentru a forma
animalelor din ogradă a fost imagineacompletă;
ruptă și aceștia au nevoie de  Dacă întâmpină dificultăți în
ajutorul lor pentru a o întregi; rezolvarea unuia dintre puzzle-
 Pentru a le oferi un model, uri, o să le ofer mai multe
aranjez două piese corect indicații.
pentru a forma jumătate din
fotografie.
🛠Construcții – Pe măsuță vor fi puse cuburi pe care copiii trebuie să le așeze
astfel încât să construiască un nou gard pentru ogradă, ca să împiedice vulpea cea
șireată să mai fure găinile, dar și căsuțe noi pentru animale.
a) Tema: Hai săconstruimograda!
b) Forma de realizare: pe grupe
c) Metode didactice: conversația, explicația, demonstrația
d) Mijloace didactice:cuburi
e) Obiective operaționale:
O.1. – să mânuiască corect și cu grijă cuburile.

ACTIVITATEA EDUCATOAREI ACTIVITATEA COPIILOR


 Le explic copiilor că ograda are  Copiii încep să construiască
nevoie de un gard nou, însă și propria ogradă, fiind ajutați în
animalele de câte o căsuță nouă cazul unor nelămuriri.
și le arăt cum să așeze cuburile
unele peste altele pentru a
realiza gardul, acoperișurile,
pereții, etc;
 Le atrag atenția să nu arunce cu
cuburile prin cameră sau în
ceilalți colegi deoarece vor fi
retrași de la activitate.

🎨Arte – Pe măsuță copiii vor avea imagini cu fructele și legumele din ogradă pe
care le vor desena, iar lângă imagine vor avea și o coală de hârtie albă pentru a
desena un fruct/o legumă după propria imaginație.
a) Tema: Desenăm livada!
b) Forma de realizare: individual
c) Metode didactice:conversația, explicația
d) Mijloace didactice: fișe de colorat, coli de hârtie
e) Obiective operaționale:
O.1. – să realizeze desenul fără a depăși conturul liniilor.

ACTIVITATEA EDUCATOAREI ACTIVITATEA COPIILOR


 Le prezint copiilor imaginile pe  Copiii își aleg imaginea
care le pot desena și împart preferată sau o coală de hârtie
fiecăruia câte o imagine dorită și încep să deseneze;
sau o coală de hârtie pentru  Dacă greșesc desenul îmi pot
cine dorește să deseneze din cere o foaie nouă.
propria imaginație;
 Le explic faptul că trebuie să
deseneze între linii, să
folosească culorile văzute în
pozele pe care le-am prezentat
anterior.

S-ar putea să vă placă și