Sunteți pe pagina 1din 11

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL ,,TUDOR” SIGHETU MARMAȚIEI

PROIECT DE ACTIVITATE
INTEGRATĂ

Prof. înv.preşcolar: Popovici Tabita


6 aprilie 2023

1
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

DATA: 06.05.2023
GRĂDINIŢA: Grădinița cu Program Normal ,,Tudor”
EDUCATOARE: Popovici Tabita
GRUPA: Mare, nivel II
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: “ Cum este, a fost și va fi aici pe pământ?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: “ În așteptarea Paștelui”
TEMA ACTIVITĂȚII: “ Cei doi iepuraşi: Puf-Alb şi Puf-Gri”
TIPUL DE ACTIVITATE: Însușire de cunoștințe, priceperi și deprinderi
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII INTEGRATE: ADP+ALA+ADE(DLC+DEC)
ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE:

1. Activităţi de dezvoltare personală (A.D.P.)


 ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ: “Neascultarea și urmările ei” (salutul, prezenţa, calendarul
naturii, activitatea de grup, noutatea zilei)
 RUTINE:
- “Prietenii dau ajutor!” - deprinderi de bună relaţionare şi de atitudine pozitivă faţă de ceilalți.

 TRANZIŢII : “ Good morning!”

“ Merg frumos ca iepurașul!”


“ Bat din palme!”
“ O inimă veselă”
“ E primăvară iar!”

2. Activităţi liber alese:

ALA 1: Joc de rol: “ Ornăm turtițe pentru iepurași”- decorare


Artă: “ Decorăm măști pentru iepurași”- aplicație
Joc de masă: “ Brățara ascultării și a sincerității”- înșiruire mărgele
ALA2: Joc de mişcare: “ Cursa iepurașilor” -joc distractiv
2
3. Activităţi pe domenii experienţiale ( A.D.E.) : DLC+ DEC : “ Cei doi iepurași: Puf -Alb și Puf-Gri”
 Domeniul Limbă și Comunicare ( DLC)
Activitate de educare a limbajului:“Puf -Alb și Puf-Gri” - lectura educatoarei
 Domeniul Estetic și Creativ ( DEC)
Activitate artistico-plastică: “Puf -Alb și Puf-Gri”- pictură pe sticlă

DOMENII ȘI DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII :

A . DEZVOLTAREA FIZICĂ, A SĂNĂTĂȚII ŞI IGIENEI PERSONALE:

Motricitate grosieră și de motricitate fină în contexte de viaţă familiare

Conduită senzorio-motorie, pentru orientarea mișcării

B. DEZVOLTAREA SOCIO-EMOȚIONALĂ:

Interacțiuni cu adulții și cu copiii de vârste apropiate

C. CAPACITĂȚI ȘI ATITUDINI ÎN ÎNVĂȚARE:

Finalizarea sarcinilor si acțiunilor (persistență în activități)

Activare și manifestare a potențialului creativ

D. DEZVOLTAREA LIMBAJULUI, A COMUNICĂRII ȘI A PREMISELOR CITIRII ȘI

SCRIERII

Mesaje orale în diverse situații de comunicare

E. DEZVOLTAREA COGNITIVĂ ȘI CUNOAȘTEREA LUMII:

Cunoștințe și deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de probleme și cunoașterea

mediului apropiat

3
COMPORTAMENTE VIZATE:

Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activităţi variate

Își coordonează mișcările în funcție de stimuli vizuali, ritm, cadență, pauză, semnale sonore, melodii

Demonstrează abilități de solicitare și de primire a ajutorului în situaţii problematice specifice

Realizează sarcinile de lucru cu consecvență

Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și practice, în conversații și povestiri creative

Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj în vederea înțelegerii și receptării lui

(comunicare receptivă)

Demonstrează familiarizarea cu conceptul de număr şi cu numeraţia

Rezolvă situații-problemă, pornind de la sortarea şi reprezentarea unor date

SCOP: Valorificarea capacității de înțelegere a unui text audiat și valorificarea deprinderilor de lucru
însuşite prin realizarea unor lucrări estetice și creative.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
 să folosească creioanele speciale pentru decorarea turtițelor;
 să aplice autocolante pe masca de iepuraș pentru a o decora;
 să facă brățări din margele și sârmă plușată;
 să-și îmbogățescă vocabularul cu cuvinte noi: bâlci, copaia, mânjind;
 să realizeze tabloul pe sticlă după indicațiile date;

4
STRATEGII DIDACTICE :
Metode și procedee: conversația, explicația, expunerea, mâna oarbă, observarea liberă și dirijată,
turul galeriei, explozia stelară, demonstrația, munca independentă, munca în echipă, analiza, aprecierea
verbală.
Mijloace și materiale didactice: pungă cadou, buline, iepuraș de pluș, măști de iepuraș, abtibilde
autocolante, mărgele, sârmă plușată, creioane pentru decor prăjituri, turtă dulce, ouă de ciocolată, acuarele,
pensule, pahar, sticlă pentru pictură, videoproiector, laptop ,boxe, suport sticlă.
Forma de organizare a copiilor: frontal, individual, pe grupuri.

DURATA: O zi.

BIBLIOGRAFIE :
• Curriculum pentru educaţie timpurie 2019;
• Breban, Silvia; Gongea, Elena; Ruiu, Georgeta; Fulga, Mihaela, Metode interactive de grup - Ghid
metodic, Editura Arves, Piteşti, 2002;
• Adina Glava, Lolica Tătaru, Olga Chiș, Vasile Chiș, ,,Piramida cunoașterii”, Repere metodice în aplicarea
curriculumului preșcolar, Editura Diamant, 2014;
• Ghid pentru proiecte tematice, Activități integrate pentru preșcolari, Editura Didactică și Pedagogie,
București,2008;

5
SCENARIUL ACTIVITĂŢII

Ziua debutează cu Intâlnirea de dimineaţă, la care copiii au posibilitatea de a-şi împărtăşi opiniile, de
a-şi manifesta starea de spirit, de bună dispoziţie. Educatoarea le zâmbeşte, transmiţându-le căldură şi
încurajare prin toate formele de comunicare.
Copiii intră în sala de grupă intonând cântecul “ Good morning!”. După ce toţi copiii sosesc, se
așează în semicerc pentru a desfăşura ,,întâlnirea de dimineaţă”. Urmând indicaţiile educatoarei, copiii
formează un semicerc, pentru a se putea realiza contactul vizual cu educatoarea.
Salutul: se va realiza utilizând tehnica comunicării rotative ( salutul pornește de la educatoare și este
continuat de toți copiii, fiecare salutându-și colegul din partea stânga).
Prezenţa se va realiza într-o manieră interactivă, copiii fiind solicitați să răspundă prezent sau
prezentă și să se ridice în picioare când își aude numele. Educatoarea va întreba: “- Câți copilaşi drăgălaşi
sunt azi la grădiniţă?” Toți copiii vor numara împreună cu educatoarea, astfel, decoperind numărul celor
prezenți.
Calendarul naturii : Educatoarea invita copiii să-și îndrepte privirile spre calendarul naturii, prin
următoarele versuri: ,,Calendaru-i încântat,/ Că va fi iar completat,/ Cu nori, ploaie, vânt, furtună, /Mai bine
cu vreme bună!”
Se aminteşte în ce anotimp suntem, în ce zi a săptămânii, marcând şi schimbările meteo( cum este
vremea astăzi? Cum ne îmbrăcăm în acest anotimp? )
Noutatea zilei și captarea atenției.
Educatoarea le atrage atenţia copiilor pentru a face un pic de linişte deoarece are impresia că se aude
un “zgomot”. Lângă dulăpiorul din apropiere, într-o punguliță de cadou se găsește un iepuraș de pluș, care tot
încerca să se facă văzut. Doamna educatoate îl ajută să ,,prindă viață”, astfel, iepurașul îi șoptește la ureche
doamnei că este tare dornic să ia parte la activități și nu doar atât. Îi mai șoptește doamnei la ureche că pe el
îl cheamă Puf Gri și are dorința de a fi prietenul copiilor pentru o zi. Doamna educatoare îi întrebă pe
copilași dacă au și ei dorința de a fi prietenii iepurașului. Răspunsul tare și convingător: “ daaaaa”, a convins-
o pe doamna educatoare să îl primească pe Puf-Gri la grupă.
Anunțarea temei și a obiectivelor.

6
În continuare iepurașul va șopti surprizele pregătite doamnei educatoare iar doamna educatoare le va
transmite copiilor.
Cea mai mare surpriză a iepurșului era o poveste din viața lui și a frățiorului său. Dar pentru a avea
parte de această surpriză, copiii vor avea de îndeplinit o misiune specială, trebuie să trecă pe la toate centrele
și să îndeplinească cu grijă și atenție sarcinile. După rezolvarea sarcinilor de la centre, copiii vor avea parte
de povestea mult așteptată. La finele poveștii se va face prezentarea următoarei surprize, aceasta surpriză îl
aduce și pe Puf-Alb în grupa mare. Fiind amandoi iepurașii prezenți în grupă, copiii vor avea șansa frumoasă
să picteze pe sticlă un tablou cu cei doi iepurași.
Activitatea de grup se va desfăşura în cadrul unei povestioare scurte despre: ,, Neascularea și urmările
ei”, unde copiii vor putea înțelege cât de mare preț are ascultarea și siceritatea.
Dirijarea învățării
Trecerea la activitățile liber alese se va face cu ajutorul tranziției : ,, Merg vioi ca iepurașul, / Să văd
toate centrele, / Iar bulina îmi va spune, / Care centru este al meu” și cu ajutorul metodei moderne ,,Mâna
oarbă”, unde copiii vor extrage câte o bulinuță și în funcție de culoarea bulinuței se vor așeza la centru.
Preșcolarii se vor roti la cele trei centre. Educatoarea va trece pe la fiecare centru de activitate și le va explica
copiilor ce au de făcut. La centrul Joc de rol, copiii vor orna turtițe cu ajutorul creioanelor pentru decor. La
centrul Artă, copiii vor decora mască de iepuraş din diferite imagini autocolante. La centrul Joc de masă,
copiii vor înșirui mărgele pe sârmă plușată pentru a realiza: ,, Bățara ascultării și a sincerității. ”

Educatoarea supraveghează activitatea tuturor centrelor, oferind indicațiile necesare. Dupa ce


sarcinile de la centre vor fi îndeplinite, copiii împreună cu educatoarea vor trece pe la toate centrele pentru a
vedea și aprecia rezultatele activității.

După încheierea activităților pe centre urmează activitatea pe domeniul experiențial: Domeniul


Limbă și Comunicare - Activitate de educare a limbajului. Folosind tranziția: „Bat din palme”, copiii
vor executa mișcările sugerate de educatoare și se vor așeza pe scăunele în semicerc pentru a asculta
povestea: ,,Puf -Alb și Puf-Gri”.

Educatoarea va reda conţinutul poveștii cât mai expresiv, folosind mimica şi gestica corespunzătoare.
Conţinutul poveștii va fi expus urmărindu-se succesiunea momentelor principale. În timpul lecturii
educatoarea va nuanţa vocea, va marca principalele momente prin expresivitatea limbajului şi le va arăta
copiilor imagini sugestive din poveste. Prin mimică şi gestică va reda starea sufletească a personajelor. Prin

7
intensitatea timbrului vocal va încerca să creez o atmosferă propice captării atenţiei copiilor asupra
comportamentelor dezirabile apărute în acţiunea desfăşurată în poveste. Cuvintele necunoscute se explică o
data cu expunerea textului, alăturând un sinonim sau o sintagmă lămuritoare. (Anexa1)

La finalul poveștii se va realiza, asigurarea feed-back-ului prin metoda explozia stelară.


Educatoarea aşează pe covor o steaua mare pe care este reprezentată ideea centrală și stele mai mici cu
următoarele întrebări:

1.Cine se bucura că merge la bâlci?

2.Ce ţi-a plăcut cel mai mult din poveste?

3.De ce nu a putut manca Puf -Gri turtița?

4.Unde a rămas Puf-Alb ?

5.Când au plecat toți la bâlci?

Copiii vor fi solicitaţi să aleagă o stea şi să răspundă la întrebarea de pe ea. Răspunsurile corecte vor
fi aplaudate. Iar ca recompensă pentru implicare și pentru dorința de a se alătura în echipa lui Puf-Gri, copiii
vor primi fiecare brățara: ,,Ascultării și a sincerității”, realizată la centrul joc de masă. Continuând să se
bucure de brățările bine meritate, copiii împreună cu educatoarea realizează tranziția următoare: ,, O inimă
veselă ”

Obținerea performanței
Domeniul estetic și creativ- Activitate artistico-plastică „ Puf-Alb și Puf-Gri”-pictură
În cadrul activităţii artistico-plastice, se pun la dispoziţia copiilor materialele de lucru necesare pentru
pictarea pe sticlă a tabloului ,, Puf-Alb și Puf-Gri”. Copiii sunt solicitați să intuiască materialele (sticlă,
tempera, pensule, pahare cu apă, servețele umede/uscate). Educatoarea prezintă o imagine ca model și
inspirație, după care face demonstrarea procedeului de lucru (cu ajutorul pensulei luăm culoarea albă și il
pictăm pe primul iepuraș mai apoi spălăm pensula și luăm culoare gri pentru a picta al doilea iepuraș, la fel
vom proceda spălând pensula și folosind culoarea verde vom picta restul sticlei care a mai rămas).
Copiii împreună cu educatoarea execută mișcările pentru încălzirea mușchiilor mici ai mâinii (Freacă,
freacă palmele/Mișcă degețelele/ Atinge-le unul câte unul/ Închide, deschide pumnul!). După executarea

8
mişcărilor de încălzire a musculaturii mici a mâinilor, copiii vor lucra în vederea realizării sarcinii de lucru,
iar educatoarea va supraveghea, va da indicaţiile necesare şi va oferi ajutor, la nevoie. La final educatoarea
va face aprecieri și recomandări cu privire la respectarea sarcinii de lucru, acuratețea lucrărilor și
originalitate.
Ziua continuă cu următoarea tranziție: ,, E primăvară iar!” iar după această tranzișie se va continua cu
jocul distractiv ”Cursa iepurașilor ”. Educatoarea explică regulile jocului şi se asigură de înţelegerea
acestora. Fiecare copil va primi masca realizată la centrul artă, astfel devenind un iepuraș. Apoi copiii vor fi
împărțiți în 2 grupe. Câte un copil din fiecare grupă, la startul educatoarei va trebui să alerge prin grupă și să
caute un ou de ciocolată, copilul care găsește primul oul, câștigă. Fiecare reușită se recompensează cu o
turtiță care a fost decorată la centrul joc de rol. Jocul continuă până fiecare copil ajunge să se joace.
Pentru evaluarea activității se adresează întrebări legate de tema zilei.

-Ce sarcini am rezolvat la cele trei centre?

-Ce poveste am ascultat?

-Ce am realizat în cadrul activității de pictură?

În încheierea activității se vor face aprecieri asupra întregii activități, a modului de participare a
copiilor la activitate și a comportamentului acestora. Doamna educatoare este foarte mândră de ei, drept
pentru care îi felicită și le oferă recompense.

9
Anexa 1

PUF ALB și PUF GRI

În mica lor căsuţă din pădure trăia fericită o iepuroaică cu cei doi iepuraşi ai săi. Într-o seară iepuraşii
Puf alb şi Puf Gri se pregăteau să meargă la bâlci. Mămica lor iepuroaica le dădu cămăşuţe noi, una lui Puf
Alb şi una lui Puf Gri, apoi luă copaia în care făcuseră baie iepuraşii şi ieşi afară din casă.
- Vai ce bine îmi pare că mergem la bâlci! Se bucura Puf Alb. O să mâncăm turtă dulce! O să zburăm
cu avionul!
Dar Puf Gri nu asculta ce spunea frăţiorul lui. El văzuse pe dulap borcanul cu dulceaţă, la care poftea
de mult.
- Puf Gri, Puf Gri! Striga Puf Alb, Puf Gri nu se poate! Puf Gri, ai s-o superi pe mamica, repeta Puf
Alb încercând să-l oprească.
Puf Gri lovi borcanul, borcanul se rostogoli peste Puf Alb şi căzu spărgându-se şi mânjind pe
nevinovatul iepuraş cu dulceaţă. Puf Gri văzându-şi isparava, coborî de pe dulap şi de frica pedepsei fugi de
la locul cu pricina. Iepuroaica tocmai intra pe uşă şi-l văzu pe Puf Alb cu boticul plin de dulceaţă lângă
borcanul spart, iar pe Puf Gri stând cuminte în celălalt colţ al camerei.
- Aşa, zise iepuroaica supărată, Puf Alb a vrut să fure dulceaţă. Hai Puf Gri, tu ai fost cuminte, să
mergem la bâlci, iar Puf Alb să stea acasă..
Supărată îl închise pe Puf Alb în casă cu zăvorul şi plecară la bâlci. La bâlci iepuroaica îi cumpără lui
Puf Gri turtă dulce. Dar Puf Gri nu putu să mănânce turtă dulce, el ştia că nu fusese cuminte şi nu merita
darul. Iepuroaica îl îndrumă pe Puf Gri să se joace, să zboare cu avionul, dar pe Puf Gri îl frământa
conştiinţa, îl chinuia fapta urâtă. Îşi amintea de Puf Alb care rămăsese acasă pedepsit pe nedept, tocmai
pentru că încercase să-l oprească să fure dulceaţa.
Puf Gri nu mai putu răbdă şi fugi de lângă mama sa. El alerga spre casă la frăţiorul lui.
Iepuroaica mirată alergă după el să vadă unde se duce. Puf Gri ajunse acasă, deschise zăvorul şi-l
vazu pe Puf Alb stând supărat pe marginea patului.
10
- Puf Alb, ţi-am adus turtă dulce, zise Puf Gri. Tu meriţi, e a ta, tu eşti cuminte!
Puf Alb însă nici nu voia să se uite la el, îi întoarse spatele supărat.
- Eu, continuă Puf Gri, e urât ce-am făcut. Nu mai fac niciodată!
- Puf Gri, strigă fericit Puf Alb, ce bine îmi pare că ţi-ai recunoscut greşeala.
Şi cei doi iepuraşi se îmbrăţişară. Bucuroasă iepuroaica se reîntoarse la bâlci cu amândoi iepuraşii. Au
zburat cu avionul şi Puf Albşi Puf Gri s-au dat în bărci, s-au învârtit pe căluşei şi s-au bucurat mult de
toate frumuseţile din bâlci. Au fost la un ţap fotograf, s-au fotografiat, iar poza au pus-o deasupra
patului.
Din ziua aceea, Puf Gri n-a mai minţit niciodată.

11

S-ar putea să vă placă și