Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect de activitate integrată

DATA:
GRADINITA:
NIVELUL I : grupa mijlocie - Fluturaşilor
PROPUNĂTOR: prof. inv. preşcolar Niculae Mirela
TEMA ANUALĂ: “Când, cum si de ce se întâmpla?”
PROIECT: “Din lumea celor ce nu cuvânta”
TEMA ZILEI: “ Căsuţa din oala”
SCOP: Dezvoltarea capacitaţii copiilor de a înţelege aspecte din mediul înconjurător, precum
si stimularea curiozităţii si a interesului pentru animalele.
I. ADP: ACVTIVITATE DE DEZVOLTARE PERSONALA
ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ: “Surpriza din cutie!”
II. ALA 1 : jocuri şi activităţi alese:
BIBLIOTECA: „Observam animale si mediul lor de viata”
CONSTRUCŢII: “Adăposturi pentru animale”
JOC DE ROL: „La veterinar”
FORMA DE ORGANIZARE: grupal
III. ACTIVITATE INTEGRATĂ: (DLC,DOS) : „Căsuţa din oala”- lectura educatoarei;
„Iepuraş poznaş”- asamblare prin lipire.
IV. ALA 2 : – Joc distractiv: „Ursul doarme”.

ACTIVITATI LIBER ALESE (ALA1):


BIBLIOTECA: „Observam animale si mediul lor de viata”
OBIECTIVE OPERATIONALE:
- sa observe imaginile cu animale din cărţile prezente la centru;
- sa participe conştient si cu interes la activitate.
MATERIALE DIDACTICE: cărţi cu animale domestice si sălbatice, mediul lor de viata,
foloase de la animale.
CONSTRUCTII: Adăposturi pentru animalele
OBIECTIVE OPERATIONALE:
- sa construiască cu ajutorul cuburilor de lemn adăpostul pentru animalele;

1
- sa aprecieze verbal realizările proprii si pe cele ale colegilor.
MATERIALE DIDACTICE:cuburi din lemn, animale din plastic.
JOC DE ROL: ,,La veterinar”
OBIECTIVE OPERATIONALE:
- sa mânuiască corect instrumentele din trusa medicala;
- sa colaboreze cu echipa pentru a duce la bun sfârşit activitatea.
MATERIALE DIDACTICE: trusa de doctor, animale din plus.
III.ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE(ADE)
CATEGORIA DE ACTIVITATE: DLC +_DOS1
FORMA DE REALIZARE: frontala,individuala
OBIECTIVE OPERATIONALE DOMENIUL LIMBA SI COMUNICARE:
O1 să urmărească linia poveştii privind simultan imaginile;
O2 demonstreze înţelegerea textului;
O3 povestească coerent, fluent şi expresiv folosind intonaţia şi mimica potrivită;
OBIECTIVE OPERATIONALE DOMENIUL OM SI SOCIETATE:
O4 să identifice materialele de lucru;
O5să asambleze elementele componente ce alcătuiesc tema propusă pentru realizare;
O6 să lipească elementele;
O7 să aprecieze lucrările colegilor.
TIPUL ACTIVITATII:
- consolidare de priceperi şi deprinderi
STRATEGII DIDACTICE
METODE SI PROCEDEE: - observarea;
- conversaţia;
- lectura;
- problematizarea;
- explicaţia;
- demonstraţia;
- exerciţiul,
- turul galeriei.
MIJLOACE DIDACTICE: - planşe cu imagini din povestea “Căsuţa din oală”;
- siluete reprezentând animalele din poveste;
- suluri;
2
- lipici;
- elementele componente ce vor fi lipite;
- colaj melodii despre animale;
- stimulente.
IV. ALA 2 : – Joc distractiv: „Ursul doarme”.
FORMA DE REALIZARE: frontal.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
- sa participe conştient si cu interes la joc;
- sa respecte regulile jocului.

BIBLIOGRAFIE:
1. Proiectarea didactică în învăţământul preşcolar, Mătăsaru Maria, Chiriloaie Maria şi
colaboratorii săi, Editura C.C.D. Bacău 2008
2. Curriculum pentru educaţie timpurie a copiilor de la 3 la 6/7 ani, Bucureşti 2009
3. Ghid de bune practice pentru educaţia timpurie a copiilor între 3- 6/7 ani, M.E.C.T.,
2008.
4. Metodica activităţilor de educare a limbajului în învăţământul preşcolar, Mitu Florica,
Editura Humanitas Educaţional, Bucureşti, 2000.

3
SCENARIUL ZILEI

Activitatea debutează cu întâlnirea de dimineaţa, întâlnirea de grup.


Ne aşezam pe scaunele, la măsuţe, pentru o vizualizare si o comunicare
mai bună cu copiii.
Salutul:,,Buna dimineaţa!,,- ne salutam rostindu-ne numele si răspundem la salut.
Prezenta: Copiii sesizează colegii care lipsesc.
Calendarul naturii:Completam Calendarul Naturii cu anotimpul, luna, ziua, data in care
ne aflam, respectiv cu starea vremii in acel moment.
Activitatea de grup: le explic copiilor sarcinile de lucru de la fiecare sector ,explic ce
anume au de făcut. Copiii merg la sectoare in funcţie de tragerea la sorti.(fiecare copil extrage
dintr-un bol un ecuson cu un animal - portocaliu, verde sau mov). Copiii sunt grupaţi apoi in
funcţie de culoare.
La sectorul “BIBLIOTECA” se va trece la identificarea imaginilor puse la dispoziţia
copiilor şi discuţii referitoare la ele. La sectorul ”CONSTRUCTII” copiii sunt îndrumaţi să
construiască adăposturi pentru animale iar la sectorul ”JOC DE ROL” medicul veterinar
consultă şi vindecă animalele bolnave.
Copiii participa la activităţi urmând apoi să se rotească la celelalte sectoare, in funcţie de
resursele temporale disponibile.
In partea a doua a zilei (după masa-ora 10), copiii vor asculta povestea populară
“Căsuţa din oală”,după care vor realiza fiecare din un iepuraş prin asamblarea pe suluri a
elementelor componente. In partea a treia copiii vor juca jocul distractiv “ursul doarme”si vor
realiza macheta povestii „Căsuţa din oala”.

4
DESFASURAREA ACTIVITATII

SECVENTELE OB. CONTINUTUL STRATEGIILE EVALUARE


ACTIVITATII OP. STIINTIFIC DIDACTICE

1.Organizarea Se organizează spaţiul si Conversaţia


activităţii climatul educativ intr-un
mod optim desfăşurării
activităţilor
propuse:aerisirea sălii,
pregătirea decorului,a
materialului necesar,
organizarea colectivului
de copii.

2.Captarea Se realizează prin cutia Conversaţia frontală


atenţiei surpriza.

3.Anunţarea Se anunţă temele care se Conversaţia Observarea


temei vor desfăşura pe explicaţia comportamentului
parcursul zilei. copiilor

4.Desfăşurarea Copiii isi îndreaptă


activităţii atenţia spre centrele de Surpriza Frontală,
interes pregătite - la Povestirea Formativ orală
centrul ”Biblioteca”
copiii vor identifica
animalele din carti si
mediile lor de viata;
- la centrul
“Construcţii”,vor avea de
construit adăposturi
pentru animale;
- la centrul ”Joc de

5
rol”copiii vor avea
ocazia să meargă cu
animalul preferat la Conversaţia
doctorul veterinar.

DLC
Se va realiza prin lectura
educatoarei “Casuta din Problematizarea
oala”.
“Surpriza din cutie!”
După ce am desfăcut
cutia cu surpriza le voi
spune că am găsit o oala
în drum spre grădiniţă
care mi-a povestit o
întâmplare din viaţa ei şi-
aş vrea să le-o spun şi
lor. După crearea unei
atmosfere de poveste,
încep lectura, prezentând
pe rând si imaginile din
poveste.
Apoi le voi pune
întrebări:
Cum s-a numit povestea?
Cine a găsit primul oala?
Cine a mai locuit în oala?
Cum se termină
povestea?
Ce relaţie a existat intre
animalele care au locuit
in oala?
Cine sunt prietenii
6
noştii?
Ce înseamnă sa ai
prieteni?

5.Obtinerea Se va realiza printr-o


performanţei activitate practică în
cadrul DOS-“iepuraş
poznaş” - asamblare Probă practică,
prin lipire. individuală
Copiii se aşeză la
măsuţe unde vor
descoperi surpriza din
coşuleţele de pe masă,
vor identifica Surpriza
materialele de lucru şi
vor recunoaşte
personajul pe care îl vor
avea de asamblat şi de
realizat.
Prezint copiilor modelul
executat şi le solicit Explicaţia
analiza acestuia.
Împreună cu copiii
stabilesc modul în care
elementele trebuie
asamblate şi precizez
câteva elemente de
estetică a lucrării. Demonstraţia
Explic şi demonstrez
copiilor tehnica de
lucru, pun accent pe
ordinea în care vor fi
lipite elementele

7
lucrării.
Vom executa exerciţii Exerciţiul
pentru mâini :
- „Plouă”, „cântăm la
pian”, „mâinile în faţă,
deschidem şi închidem
pumnii”.
Execut cu copiii
exerciţii de încălzire a
muşchilor mici ai
mâinii:închid -deschid
pumnul, cântăm la pian,
ploaia,etc. Audiţia
Copiii vor începe lucru
individual, pe fond
muzical(colaj muzica
despre animale ).
Îndrum şi încurajez
copiii,în timp ce aceştia
lucrează. Ii sprijin acolo
unde întâmpină
dificultăţi.

6. Evaluarea Fiecare copil îşi va Conversaţia frontal


performanţei analiza lucrarea. Dintre Turul galeriei
criteriile de evaluare
copiii vor fi ajutaţi să-l
aleagă pe cel care
vizează finalizarea
lucrării,dacă recunosc
personajul realizat şi
locul lui în povestea
ascultată, dacă au lucrat

8
curat şi îngrijit.
Se expun lucrările
copiilor. Se face turul
galeriei de către copii.

7. Realizarea feed- Se va realiza prin Problematizarea individual


back-ului constituirea unei
machete cu animalele
din povestea „ Căsuţa
din oala”.
Dacă va plăcut
povestea povestiţi-o şi
părinţilor voştri!

8. Încheierea Fac aprecieri referitoare Frontal ,individual


activităţii la comportamentul
copiilor în timpul
activităţii cât şi a
modului în care au
realizat sarcinile de
lucru. In încheierea
activităţii copiii
participa la jocul
distractiv ursul doarme.
Copiii primesc
stimulente.

S-ar putea să vă placă și