Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 17.3.2021

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădiniţa P.P. Motanul Încălțat, Galaţi

PROFESOR ÎNV. PREŞCOLAR: Atanasiu Florentina Simona

GRUPA: mică

TEMA ANUALĂ: ,,Când, cum şi de ce se întâmplă?”

TEMA SĂPTĂMÂNII: ,,Zâmbet de primăvară”

SUBTEMA: ,,Flori de primăvară”

DOMENIUL DE ACTIVITATE: DOS (Domeniul Om si societate)

TEMA ACTIVITĂŢII: ,,Copacul înflorit’’

FORMA DE REALIZARE: activitate practică

TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidare de priceperi şi deprinderi

DURATA: 15 minute

DOMENIUL DE DEZVOLTARE: B. DEZVOLTAREA SOCIO-EMOȚIONALĂ


DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
 Autocontrol și expresivitate emoțională
COMPORTAMENTE URMĂRITE (din Curriculum):
4.1. Recunoaște și exprimă emoții de bază, produse de piese muzicale, texte literare, obiecte
de artă etc.
Obiective operaţionale:

O1- să utilizeze corect materialele de lucru

O2 - să parcurgă etapele de lucru corespunzătoare


O3- să finalizeze sarcina de lucru în timpul acordat

Strategia didactică:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul,.
Material didactic:

 demonstrativ: planşa-model, planse cu etapele de lucru, televizor, CD cu muzica;


 distributiv: cartoane, cosuleţe, pastă de lipit, planşete, floricele si frunzulite quiling
BIBLIOGRAFIE:

 CURRICULUM PENTRU EDUCAŢIA TIMPURIE1 -2019-

 Valerica Anghelache, Metodica Activităților instructive-educative din grădiniță, Editura


Didactică si Pedagogică, R.A., 2017;

 Gurlui Ileana, Andreescu Livia, Activităţile integrate în grădiniţă- Ghid metodic, Editura
Carminis, Piteşti, 2014

 Orientări metodice privind aplicarea curriculumului pentru învăţământul preşcolar,


Editura Delta Cart Educaţional, Ediţia a III-a revizuită
EVENIMENTUL CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGIA EVALUARE
DIDACTIC DIDACTICĂ
1.Moment organizatoric Crearea condiţiilor optime desfăşurării
activităţii: aerisirea sălii de grupă, aşezarea
mobilierului, aşezarea materialelor pe măsuţe.
2.Captarea atenţiei Se realizează printr-o surpriză muzicală: Conversaţia
,,Copăcelul din grădină”
3.Intuirea materialului didactic Se intuieşte materialul distributiv Conversaţia
precizându-se ce activitate vor desfăşura. frontală
4.Anunţarea temei şi enunţarea Se anunţă tema „Copacul înflorit”, Conversatia
obiectivelor motivându-se alegerea acesteia. Se enunţă Explicatia
obiectivele în termeni accesibili copiilor. Frontală
5.Dirijarea învăţării - Se prezintă modelul şi se analizează;
Se explică şi se demonstrează etapele de Conversaţia
lucru: Vom lipi câte o floare la locul potrivit, explicaţia Menţinerea atenţiei
pe crenguţele copacului încât să obţinem copiilor
,,Copacul înflorit.
Pentru aceasta trebuie să aplicăm lipiciul, cu
atenţie, pe spatele florilor, în cantitate
potrivită;
- Trebuie să păstram aspectul îngrijit al frontal
lucrării asfel încât copăcelul înflorit să fie cât
mai frumos.
- Se aduc la cunoştinţă toate criteriile pe care
le vom evalua la sfârşitul activităţii: acurateţea
lucrărilor, asamblarea elementelor în locurile
corespunzătoare, modul în care au lipit, Explicaţia
creativitatea, originalitatea, finalizarea
lucrării. Curiozitatea copiilor
- Se execută exerciţii pentru încălzirea Demonstraţia pentru activitate
muşchilor mici ai mâinii:
„Eu strâng pumnii şi-i desfac, frontală
Degetelor fac pe plac.
Unu, doi, unu, doi,
Toţi suntem acum vioi.
Batem palmele uşor,
Batem palmele cu zor.
Unu, doi, unu, doi, Exerciţiul
Toţi suntem acum vioi. Persistenţa în
Ploaia uşor să auzim, realizarea sarcinii date
Cu vârf de degete masa lovim.
Tună departe, tună acum,
Batem cu pumnii: bum, bum, bum.”
- Executarea lucrării de către copii:
(Copiii vor lucra pe un fond muzical:
„Anotimpurile”, de Vivaldi)
- Dirijarea învăţării se va efectua, atât din
interior, cât şi din exterior, insistându-se
asupra menţinerii unei poziţii corecte a Observarea
copiilor în timpul desfăşurării activităţii. comportamentului
- În timp ce copiii lucrează, se va oferi sprijin copiilor
acelora care întâmpină dificultăţi, vor fi
încurajaţi şi stimulaţi permanent
6.Obţinerea performanţei Lucrările vor fi aşezate la expoziţie, Conversaţia Observarea
subliniindu-se respectarea criteriilor de Explicaţia comportamentului
realizare.
7.Asigurarea retenţiei Se fixează prin întrebări activitatea Conversaţia
desfăşurată şi titlul acesteia frontal
8.Incheierea activităţii Se fac aprecieri asupra lucrărilor şi a Conversaţia
comportamentului copiilor la activitate.
Activitatea se va încheia prin interpretarea
cântecului „Copăcelul din grădină” (prima
strofă).

S-ar putea să vă placă și