Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect didactic

1
Data: 18.1.2018

Propunător: Atanasiu Florentina-Simona

Unitatea de învățământ: Colegiul Național “Costache Negri” Galați

Clasa: a IV-a A

Învățătoare: Ștefănică Rodica

Profesor metodist: Cojocaru Daniela

Profesor coordonator: Butnaru Cristina

Aria curriculară: Om și societate

Disciplina: Istorie

Unitatea de învățare: Epoci, evenimente și personalități

Tema: Voievozi și domnitori români

Titlul lecței: Ștefan cel Mare

Tipul lecției: predare - învățare

Durata: 50 de minute

Efectivul de elevi: 34

2
Competențe specifice:
2.2. Aplicarea unor procedee simple de analiză a surselor pentru a identifica informații variate despre trecut;

2.3 Identificarea, pe baza surselor, a cauzelor, a consecințelor și a elementelor care s-au schimbat sau nu într-o anumită perioada de timp;

3.3. Exprimarea propriilor idei referitoare la valoarea/importanța unor evenimente semnificative din istoria personală/locală/națională/europeană.

Obiective operaționale:
Pe parcursul și la finalul lecției elevii vor fi capabili:

O1: să răspundă corect la cele trei întrebări din lecția precedentă ,,Vlad Țepeș’’

O2: să identifice cel puțin 2 trăsături ale lui Ștefan cel Mare pe baza ,,Imnului lui Ștefan cel Mare’’ și a fragmentului din ,,Letopisețul
Țării Moldovei’’ de Grigorie Ureche;

O3: să citească dialogul dintre Ștefan cel Mare și Daniil Sihastru clar , corect și cu intonație ;

O4: să potrivească toate piesele de puzzle astfel încât informațiile să fie corecte;

Strategia didactică:
1. Resurse procedurale: conversația, explicația, exercițiul, expunerea, audiția;

2. Resurse materiale: Siluiete cu Ștefan cel Mare, Cufere, Harta Moldovei, Fișier Audio- Cântecul lui Ștefan cel Mare, Coli Duplex , Piese

de puzzle, Fișa de lucru 1-Dialogul dintre Ștefan cel Mare și Daniil Sihastru, Fișa de lucru 2-Cântecul lui Ștefan cel Mare, Fișa de lucru 3 –

Letopisețul Țării Moldovei, Prezentare PPT- Ștefan cel Mare, videoproiector, stimulente;

3. Resurse organizatorice: frontal, frontal-individual , pe grupe;

3
Bibliografie:
a). oficială

1. M.E.C. –“Curriculum Național” – Programe școlare pentru clasa a IV-a, aprobat prin ordin al ministerului nr.5003/02.12.2014,
“Programa Școlară pentru disciplina Istorie”

b). metodico-didactică

1. https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20IV-a/Istorie/Aramis1/Partea%20I/manual.html
2. https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20IV-a/Istorie/Corint/Partea%20I/#Manual/pagina53-pagina54
3. https://www.youtube.com/watch?v=qGrxJInk8h0

Anexe:

Anexa1: Harta Moldovei


Anexa2: Fișa de lucru 1- Dialogul dintre Ștefan cel Mare și Daniil Sihastru;
Anexa3: Fișa de lucru 2 – Cântecul lui Ștefan cel Mare;
Anexa4: Fișa de lucru 3- Letopisețul Țării Moldovei;
Anexa5: Schița lecției ,,Ștefan cel Mare”;

4
Scenariu didactic

Momentele lecției Obiec- Doza- Activitatea propunatorului Activitatea copiilor Resurse Evaluare
tive re Procedurale Materiale Organiza-
opera- torice
ționale
1) Moment 1’ Propunătoarea asigură Copiii își pregătesc,
organizatoric condițiile necesare desfășurarii de asemenea, cărțile
optime a lecției și pregăteste și caietele în vederea
materialul didactic necesar. începerii orei de
istorie.
2) Reactualizarea O1 3’ Propunatoarea impreuna cu Copiii răspund la Conversația Siluiete cu Frontal Aprecieri
cunostintelor elevii vor cauta cuferele întrebările din lecția Ștefan cel verbale ale
anterioare ascunse in clasa si raspund la precedentă : Mare răspunsurilor,
intrebarile din interiorul observare
acestora : Cufere sistematică
 Cine a fost Vlad Țepeș? Vlad Țepeș a fost
domnitorul Țării
Românești .
 Pentru ce este el El este recunoscut în
recunoscut în istorie? istorie prin
instaurarea ordinii și
corectitudinii
folosind ca pedeapsă
a răufăcătorilor
tragerea în țeapă.

5
 Ce erau Vlad Țepeș și Cei doi domnitori
Ștefan cel Mare? erau verișori.

3) Captarea 1’ Propunătoare așează harta Elevii răspund că Conversația, Harta Frontal Aprecieri
atenției Moldovei pe tablă și îi întreabă Ștefan cel Mare a Explicația Moldovei verbale ale
pe elevi dacă știu cine a domnit domnit în acea răspunsurilor,
peste acest teritoriu între anii perioadă în Moldova observare
1457-1504.( Anexa 1) . sistematică

4) Transmiterea 2’ Propunătoarea va comunica Elevii vor nota titlul Conversația Frontal Observarea
temei și a titlul lecției și îl va nota pe pe caiete. sistematică
obiectivelor tablă: ,, Ștefan cel Mare”.

Propunătoarea va preciza cele 5


întrebări pe baza cărora se va
desfășura predarea. Totodată,
elevii, pe parcursul și la finalul
lecției vor cunoaște răspunsurile
acestora.
1) Cine a fost Ștefan cel
Mare ?
2) Cum a gospodărit țara?
3) Cum a organizat armata
și apărarea țării?
4) Ce lupte a dus și cu
cine?
5) Ce moștenire a lăsat
urmașilor săi?

6
5) Dirijarea 35’ Propunătoarea predă, explică si Conversația, Videoproiector Frontal Observare
învățării expune informațiile cu ajutorul Expunerea, Prezentare sistematică
unei prezentări powerpoint. Explicația Powerpoint
Răspunsurile întrebărilor ce
urmează reprezintă informațiile
ce vor fi notate pe caiete de
către elevi. Totodată,
prezentarea conține câteva
informații suplimentare ce nu
vor fi notate.

1 Cine a fost Ștefan cel Conversația, Frontal- Observare


Mare? Expunerea, individual sistematică
Ștefan cel Mare a fost domnul Elevii vor nota pe Explicația
Moldovei între anii 1457 și caiete.
1504.
2 Cum a gospodărit țara?

Încă de la începutul domniei, Elevii vor nota


Ștefan s-a îngrijit să sporească informațiile, la
bunăstarea țării. Sub solicitarea
conducerea lui s-au dezvoltat propunătoarei.
agricultura , comerțul și
meșteșugurile, s-au ridicat noi
târguri și au fost înfrumusețate
vechile așezări .
3 Cum a organizat armata
și apărarea țării?
Era un strateg neîntrecut, Elevii vor nota
folosind în luptă tactica hărțuirii informațiile.
sau pe cea a pârjolirii.

7
4 Ce lupte a dus și cu cine? Conversația, Videoproiector Frontal- Observare
Ștefan a purtat 36 de bătălii Expunerea, Prezentare individual sistematică
dintre care a pierdut doar două. Elevii vor nota Explicația Powerpoint
Ștefan cel Mare dorea ca informațiile, la
Moldova să fie independentă și solicitarea
să nu mai plătească tribut propunătoarei.
turcilor
El a purtat lupte cu ungurii
( Baia , 1467), polonii (Codrii
Cosminului tătarii ( Lipnic ,
1469) ,turcii ( Vaslui, 1475,
Războieni 1476 ).
Una dintre cele mai însemnate
victorii asupra turcilor a fost
obținută la Vaslui, în 1475,
stravilind (a pune un baraj)
pericolul ce amenința
creștinătatea.

5 Ce moștenire a lăsat
urmașilor săi?

Ștefan cel Mare a fost un bun Elevii vor nota


creștin , ctitorind mânăstiri și informațiile.
biserici precum : Voroneț,
Putna , Neamț, Tazlău,
Războieni .
Domnia lui Ștefan cel Mare a Elevii vizionează
însemnat epoca de glorie a imagini cu câteva
Moldovei o perioadă de mănăstiri ridicate de
prosperitate și stabilitate. către Steafn cel Mare
în prezentarea
Powerpoint.

8
În continuare, propunătoarea va Elevii ascultă citirea Conversația, Fișa de Frontal- Observare
O3 citi împreună cu elevii model. Expunerea, lucru 1 individual sistematică
Dialogul dintre Ștefan cel Mare Un elev citește Explicația
și Daniil Sihastru.( Anexa 2) fragmentul.
Elevii identifică și
notează personajele.
După ce se vor
familiariza cu textul,
câțiva elevi vor face
o scenetă pe baza
acestui dialog .

Propunătoarea va asculta Copiii ascultă cu Conversația, Fișa de Frontal- Aprecieri


O2 împreună cu elevii cântecul lui atentie cantecul. Expunerea, lucru 2 individual verbale ale
Ștefan cel Mare. După audierea Un elev citeste Explicația, răspunsurilor,
acestuia , îi vor analiza versurile. Audiția Fișa de observare
versurile astfel încât vor Elevii vor identifica lucru 3 sistematică
desprinde principalele trasaturile lui Stefan
caracteristici ale domnitorului. cel Mare.
( Anexa 3) Același lucru vor Vor nota pe fișă
face și cu ,,Letopisețul Țării trăsăturile
Moldovei ’’ de Grigorie domnitorului.
Ureche.( Anexa 4)
6) Asigurarea O4 7’ Propunătoarea va face împreună Copiii , împărțiți în Conversația, Piese de Pe grupe Observare
feedback-ului cu elevii o căutare de comori . trei grupe , vor căuta Explicația, puzzle sistematică
Copiii trebuie să găsească în piesele puzzle-ului și Exercițiul;
clasă piesele unui puzzle și să le le vor potrivi astfel
potrivească în așa fel încât încât informațiile să
informațile să fie corecte. fie corecte.
1’ Propunătoarea va face aprecieri Conversația Stimulente Frontal Observare
7) Încheierea verbale asupra răspunurilor sistematică
lecției elevilor și participării la ore,
menționând elevii cei mai activi.
Aceasta va oferi stimulente.
9
10

S-ar putea să vă placă și