Sunteți pe pagina 1din 17

PROIECT DIDACTIC

Cuza și unirea Principatelor Române

Propunător: prof. înv. Gabur Lorena- Elena


Data: 09.03.2018
Şcoala: Şcoala Gimnazială Nr. 1 Dumbrava Roșie
Clasa: clasa a IV-a
Învățător: prof. înv. primar Gabur Lorena- Elena
Aria curriculară: Om și societate
Disciplina: Istorie
Subiectul lecţiei: Cuza și unirea Principatelor Române
Tipul lecţiei: mixtă
Obiectiv fundamental: Însușirea de noi cunoștințe referitoare la anii domniei lui Alexandru Ioan Cuza.
Obiective operaţionale: - la sfârşitul lecției, elevii vor fi capabili:
O1: să ordoneze cronologic datele importante din timpul domniei lui Alexandru Ioan Cuza;
O2: să stabilească cele mai importante caracteristici ale domnitorului;
O3: să identifice importanța domniei lui Alexandru Ioan Cuza;
O4: să identifice pe hartă cele două principate: Moldova și Țara Românească;
O5: să precizeze principalele reforme înfăptuite de Al. I. Cuza.
Strategia didactică:
a. Metode şi procedee: conversația, explicația, observarea, autoevaluarea, lectura, povestirea, expunerea, lucrul cu harta,
cadranele
b. Mijloace de învăţământ: manuale, fișe de lucru, harta, portrete cu domnitori
c. Forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe.
Resurse umane: 23 elevi;
Resurse temporale: 45+5 min.
Resurse bibliografice:
 Mihăilescu, Cleopatra; Pițilă, Tudora; Manual de Istorie, clasa a IV-a, semestrul al II-lea; Editura Aramis, București 2016.
 Popescu, Petru Demetru – Dicționar de personalități istorice, Ed.Niculescu,Buc., 2001, p.92 -97
Desfășurarea lecției

Secvențele Ob. Conținutul instructiv-educativ


Timp Strategia didactică
lecției Op. al procesului didactic
Evaluare
Metode si Materiale Forme de
procedee didactice organizare
1. Moment 1 min. Se vor asigura condiţiile optime pentru Conversația Frontal Capacitatea elevilor de a-şi
organizatoric buna desfăşurare a lecției: Individual pregăti materialele necesare
- aerisirea sălii de clasă; desfăşurării lecției
- aranjarea mobilierului;
- pregătirea materialului didactic.
2. Reactualizarea Se afișează la tablă portretele domnitorilor Conversația Frontal Capacitatea elevilor de a-și
cunoștințelor 3 min. despre care s-a discutat până acum. Copiii Individual aminti noțiunile învățate
asimilate sunt întrebați între ce ani a domnit fiecare și anterior
anterior în ce voievodat. (Mircea cel Bătrân; Vlad
Țepeș; Mihai Viteazul; Ștefan cel Mare)
3. Captarea 3 min. Lângă portretele afișate se așează și Conversația Imagini cu Frontal Abilitatea elevilor de a
atenției portretul lui Al. I. Cuza. Copiii sunt întrebați Observarea portretul Individual realiza conexiuni cu leturi
dacă au auzit până acum de acesta (Moș Ion Povestirea domnitorului anterioare
Roată și Cuza Vodă; Ocaua lui Cuza- limba
și literatura română) Sunt rugați să
povestească câteva întâmplăzi din textele
amintite.
De asemenea se punctează data de 24
ianuarie când am celebrat unirea
Principatelor Române.
4. Anunțarea Copiii sunt anunțați că astăzi vor discuta
temei și a despre importanța domniei lui Alexandru Capacitatea elevilor de
obiectivelor Ioan Cuza. Se notează data și titlul „Cuza și focalizare a atenției
unirea Principatelor Române” la tablă.
Li se cere copiilor să fie atenţi pentru a Conversația Tablă Frontal
putea răspunde corect tuturor cerinţelor cretă
2 min. adresate de către cadrul didactic (să citească
cu atenție cerințele, să răspundă corect la Capacitatea elevilor de a
întrebări, să formuleze enunţuri logice). recepta un mesaj
5. Dirijarea Se cere copiilor să deschidă manualele la
învățării pagina 19. Se observă harta. Cadrul
didactic indică pe hartă cele două state,
2 min. Manual
separate inițial, iar, mai apoi, unite. Capacitatea elevilor de a
O4 Copiii primesc o fișă (anexa 1) pe care Hartă cu Frontal lucra cu informațiile oferite
trebuie să o completeze pe tot parcursul Conversația Principatele Individual de un text științific
lecției. Astfel se completează pe aceasta
Lucrul cu Române
informațiile dscoperite. În tot acest timp
sunt expuse informațiile: harta
„*Divanurile ad-hoc au arătat Europei
voinţa de Unire;
*Marile Puteri au hotărât să fie de acord
cu o Unire formală: Frontal
- Ţările Române să poarte Fișe de lucru Individual
numele de „Principatele Unite ale
Moldovei şi Valahiei”;
O1
- să aibă domni separate și Capacitatea elevilor de a
O3 guverne separate. ordona cronologic
*Alegerea lui Alexandru Ioan Cuza ca Conversația evenientele din timpul
domniei lui Al. I. Cuza
domn:
15 min. Expunerea
- în Moldova la 5 ianuarie 1859;
- în Ţara Românească la 24
ianuarie 1859.
Fișe de lucru Frontal
Cuza – domn al celor două ţări –
Recunoaşterea Unirii de către Marile Individual
Puteri s-a realizat după doi ani de eforturi
şi tratative.
*La 24 ianuarie 1862 , Cuza proclamă Capacitatea elevilor de a
recunoaște importanța
(anunță) unirea definitivă a celor două Conversația domniei lui Al. I. Cuza
Principate. Expunerea

Epoca marilor reforme în timpul


domniei lui Cuza
*Reformele realizate:
- reforma învăţământului ( învăţământul
primar obligatoriu şi gratuit; în oraşe se
înfiinţează licee; la Iaşi şi Bucureşti se
Capacitatea elevilor de a
înfiinţează primele universităţi).
preciza principalele reforme
- organizarea armatei;
înfăptuite
- reforma agrară
Finalul domniei: A fost obligat să abdice şi
să părăsească ţara în 1866”
În timpul expunerii elevii completează pe
fișe spațiile punctate.
6. Obținerea Elevii vor fi împărțiți în patru grupe prin Conversația Fișe de lucru Frontal Capacitatea elevilor de a
performanței tragere la sorți. Fiecare elev primește o fișă: Lectura Pe grupe realiza caracterizarea
Grupa istoricilor (anexa 2 ) domnitorului Al. I. Cuza pe

“ Cuza era un om înzestrat cu înalte baza unor relatări istorice


însuşiri, hotărât, gata de jertfă, lipsit de
patima banului, se bucura de popularitate,
pentru iubirea ce o avea faţă de cei mulţi şi
O2
săraci. Domnia lui Cuza a ţinut 7 ani, dar
rareori s-a văzut domnie mai plină de fapte.

( Nicolae Iorga )

1.Subliniaţi însuşirile domnitorului Cuza


15 min. din textul scris de marele istoric Nicolae
Iorga. Capacitatea elevilor de a
O5 Grupa juriştilor (anexa 3 ) realiza corespondența între
legile date și conținutul lor
Vor face corespondenţa dintre legi şi
conţinutul lor.

Grupa oamenilor din popor (anexa 4 )

„Strașnic domn a fost Cuza

O2 Poveste populară

Când s-a dus cică la împăratul turcesc


să-i ceară învoire de a domni netulburat
peste amândouă țările ,i-a pus pe gânduri
pe turci .Era obiceiul ca cei care veneau la
sultan să facă temenele de la poarta curții Capacitatea elevilor de a
palatului până la picioarele realiza caracterizarea
împăratului.Cuza însă nu era omul să
domniei lui Al. I. Cuza pe
sufere rușinea asta .A mers la palat drept,cu
fruntea sus și cu sabia zornăind,ca un Făt- baza unui text istoric
Frumos.

-De ce ai venit așa?

-Așa m-a trimis pe mine Țara ,a răspuns


Cuza cu așa mândrie și așa curaj ,că s-a
mirat împăratul.

Și,el știe cum a fi vorbit,că a îmblânzit


inima turcului.L-a pus pe urmă împăratul
pe Cuza la masă cu el, au ascultat cântece
românești și, când să plece l-au dus turcii
cu o cinste nemaipomenită până la
Constanța ca pe un viteaz din povești.”

Ce moment din domnia lui Cuza amintește


poporul în acest fragment?

Ce obicei practicau cei care voiau să ajungă


la sultan?

De ce a dat dovadă Cuza?

Ce a obținut Cuza cu această vizită la


O2 sultan? Capacitatea elevilor de a
realiza caracterizarea
Grupa diplomaților străini (anexa 5 )
domnitorului Al. I. Cuza pe
“ Noul domnitor, cu faţa sa plăcută, baza unor relatări istorice
aspectul său tineresc: expresia calmă şi
hotărâtă încântă mulţimea, care îl privea
sărbătoreşte şi se îmbulzea în urma sa.
Colonelul Cuza are una din calităţile cele
mai rare şi cea mai preţioasă, sinceritatea.
Am găsit la el de asemenea bunul simţ şi
modestia. Ar fi omul nou pe care il cere
situaţia sa nouă. Un om cinstit plin de
dragoste pentru ţara sa, foarte hotărât să
pună în practică Unirea şi ideile sale de
reformă şi de progres. “

( Beclard – consul francez la Bucureşti


– 17 februarie 1859)

1.Subliniaţi calităţile pe care consulul


francez le descoperă la Cuza, apoi
Metoda Fișe de lucru Frontal
transcrieți-le.
Cadranelor Individual
Reprezentantul fiecărei grupe citește
rezolvarea sarcinii și lipește la tablă
răspunsul în cadranul corespunzător echipei
sale.

Se completează cadranul primit de fiecare


elev (anexa 6)

7. Evaluare O 5 min. Copiii primesc o fișă pentru activitate Conversația Fișe de lucru Frontal Capacitatea elevilor de a
independentă (anexa 7). Aceștia vor trebui Autoevaluarea Individual utiliza informațiile
să completeze spațiile lacunare cu termenii dobândite
dați.
Se realizează autoevaluarea; un copil
citește răspunsurile, iar ceilalți se corectează.
8. Asigurarea 1 min. Se adresează elevilor următoarele întrebări: Conversația Frontal Capacitatea elevilor de a
retenției și a - „Despre ce am discutat astăzi? Autoevaluarea Individual răspunde le întrebările
transferului - Care a fost cel mai important eveniment adresate
din timpul domniei lui Cuza?
- Cum vi s-a părut lecția de astăzi?
- Ce va plăcut cel mai mult la această
lecție?”
9. Încheierea 1 min. Se dă temă pentru acasă de învățat Conversația Fișe de lucru Frontal Capacitatea elevilor de a
lecției informațiile de pe prima fișă (anexa 1). Individual utiliza informațiile în
rezolvarea de exerciții

Se fac aprecieri verbale generale și diverse


individuale asupra modului în care elevii au
participat la lecție. Se notează copiii care au Aprecieri verbale
răspuns la lecție.
Anexa 1

Al. I. Cuza

( - )

*…………………. ad-hoc au arătat Europei voinţa de …………….;


*Marile …………. au hotărât să fie de acord cu o unire ……………:
- Ţările Române să poarte numele de „Principatele Unite ale ………………. şi
………….”;
- să aibă domni …………. și …………… separate.
*Alegerea lui Alexandru Ioan Cuza ca domn:
- în ……………. la … ianuarie 1859;
- în …………………………. la …… ianuarie 1859.

Cuza – domn al celor două ţări –


Recunoaşterea unirii de către Marile Puteri s-a realizat după …………… de eforturi şi
……………..
*La 24 ianuarie ………….. , Cuza proclamă (anunță) unirea .......................... a celor
două ........................

Epoca marilor reforme în timpul domniei lui Cuza


*Reformele realizate:
- reforma ………………………( învăţământul primar obligatoriu şi ……………; în oraşe se
înfiinţează ………….; la Iaşi şi Bucureşti se înfiinţează primele …………………..).
- organizarea …………..;
- reforma ……………..

Finalul domniei:
A fost obligat să abdice şi să părăsească ţara în …………..”

Anexa 2

Grupa istoricilor

“ Cuza era un om înzestrat cu înalte însuşiri, hotărât, gata de jertfă, lipsit de patima banului, se bucura
de popularitate, pentru iubirea ce o avea faţă de cei mulţi şi săraci. Domnia lui Cuza a ţinut 7 ani, dar
rareori s-a văzut domnie mai plină de fapte. “

( Nicolae Iorga )

1.Subliniaţi însuşirile domnitorului Cuza din textul scris de marele istoric Nicolae Iorga apoi transcrieți-
le.

__________
__________ __________
__________ _____ __________
__________
__

ALEXANDRU IOAN CUZA


__________ __________
__________ __________
___ ___

__________
__________ __________ __________
___ __________ __________
____ ___
Anexa 3

GRUPA JURIŞTILOR

Completaţi cu numele legii date de Cuza:

Lege Conţinutul legii

Averile mănăstirilor au trecut în


proprietatea statului

Țăranii au primit câte o bucată de


pământ în proprietate

Înfrățirea ostașilor Moldoveni cu cei


ai Țării Românești

Învăţământul primar a devenit


obligatoriu şi gratuit

Impozitul personal și a contribuției


pentru drumuri

 Legea secularizării averilor mănăstireşti


 Legea rurală (agrară)
 Legea organizării armatei
 Legea învățământului
 Reforma fiscală
Anexa 4

Grupa oamenilor din popor

Strașnic domn a fost Cuza


Poveste populară
Când s-a dus cică la împăratul turcesc să-i ceară învoire de a domni netulburat peste amândouă
țările ,i-a pus pe gânduri pe turci .Era obiceiul ca cei care veneau la sultan să facă temenele de la
poarta curții palatului până la picioarele împăratului.Cuza însă nu era omul să sufere rușinea asta .A
mers la palat drept,cu fruntea sus și cu sabia zornăind,ca un Făt-Frumos.

-De ce ai venit așa?

-Așa m-a trimis pe mine Țara ,a răspuns Cuza cu așa mândrie și așa curaj ,că s-a mirat împăratul.

Și,el știe cum a fi vorbit,că a îmblânzit inima turcului.L-a pus pe urmă împăratul pe Cuza la masă
cu el, au ascultat cântece românești și, când să plece l-au dus turcii cu o cinste nemaipomenită până la
Constanța ca pe un viteaz din povești.

temenele = plecăciuni,închinăciuni

Ce moment din domnia lui Cuza amintește poporul în acest fragment?

Ce obicei practicau cei care voiau să ajungă la sultan?

De ce a dat dovadă Cuza?

Ce a obținut Cuza cu această vizită la sultan?

____________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________
Anexa 5

Grupa diplomaților străini

“ Noul domnitor, cu faţa sa plăcută, aspectul său tineresc: expresia calmă şi hotărâtă încântă
mulţimea, care îl privea sărbătoreşte şi se îmbulzea în urma sa. Colonelul Cuza are una din calităţile
cele mai rare şi cea mai preţioasă, sinceritatea. Am găsit la el de asemenea bunul simţ şi modestia. Ar fi
omul nou pe care il cere situaţia sa nouă. Un om cinstit plin de dragoste pentru ţara sa, foarte hotărât
să pună în practică Unirea şi ideile sale de reformă şi de progres. “

( Beclard – consul francez la Bucureşti – 17 februarie


1859)

1.Subliniaţi calităţile pe care consulul francez le descoperă la Cuza,apoi transcrieți-le.

ALEXANDRU IOAN CUZA


______________________________

______________________________

______________________________

______________________________

______________________________

______________________________

______________________________

______________________________

______________________________

______________________________

_____________________________

______________________________

______________________________
______________________________

____________________________
Anexa 6

Alexandru Ioan Cuza

GRUPA DIPLOMAȚILOR GRUPA OAMENILOR DIN POPOR

_________________ De ce a dat dovadă Cuza?


_____________________________
_______________________________________
______________________________________
_______________________________________
______ _______ _______________________________________
Calitățile
lui Cuza Ce a obținut Cuza cu această vizită la sultan?
_______________________________________
_______________________________________
_______________________________________
_____________ _______________ _______________________________________
_______________________________________

GRUPA JURIŞTILOR GRUPA ISTORICILOR

LEGEA Conţinutul
Nicolae legii
Iorga despre Alexandru Ioan
Cuza
Legea rurală (agrară) *Averile mănăstirilor au trecut
în proprietatea statului
Legea Învățământului
*Țăranii au primit câte o
CUZA
bucată de pământ în
Legea organizării armatei proprietate ________________
________________
*Înfrățirea ostașilor Moldoveni
cu cei ai Țării Românești
Reforma fiscal ________________

*Învăţământul primar a
________________
devenit obligatoriu şi gratuit
Legea secularizării averilor mănăstireşti ________________

*Impozitul personal și a
________________
contribuției pentru drumuri
________________
Anexa 7
Activitate independentă

1. Completează spaţiile punctate, folosind cuvintele şi expresiile date:

 Pentru împlinirea celei mai arzătoare dorinţe a românilor, care era


…………………………….............. era nevoie de aliaţi puternici, deoarece Imperiul.….…………………. se
împotrivea din răsputeri acestui fapt.
 Marile Puteri din Europa au hotărât să ceară românilor să- şi exprime părerea despre unire, prin
divanurile ad- hoc, adică ……………………. ale reprezentanţilor ţăranilor, boierilor, lucrătorilor din oraşe,
intelectualilor.
 Aceste adunări au arătat că românii ………………………, dar Marile Puteri au hotărât o unire
formală sub numele de ………………………………… ………………………… .
 Se prevedea existenţa a ……….. domni, ……………… guverne, ………….. adunări legislative, dar nu
se interzicea alegerea aceleiaşi persoane ca ………................... în Moldova şi în Ţara Românească.

 adunări
 domnitor
 Otoman
 unirea într- un singur stat
 doreau unirea
 Principatele Unite ale Moldovei şi Valahiei
 doi
 două
 două

S-ar putea să vă placă și