Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE LECȚIE

CLASA: a III-a
PROPUNĂTOR: Costantin Anișoara
UNITATEA TEMATICĂ: Raporturile noastre cu ceilalți oameni
SUBIECTUL LECŢIEI: Reguli ale grupului
DISCIPLINA: Educație civică
TIPUL LECŢIEI: de predare-învățare
SCOPUL: Transmiterea unor informații referitoare la existența unor reguli în cadrul oricărui grup;
Cultivarea importanței respectării regulilor stabilite în cadrul grupului.

COMPETENŢE SPECIFICE:

1.3. Explorarea grupurilor mici și a regulilor grupului;


2.3. Explorarea unor relații existente în cadrul grupului;
3.1. Relaționarea pozitivă, în grupuri mici, pentru rezolvarea unor sarcini simple de lucru;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1: să exemplifice grupuri diferite din care oamenii pot face parte;
O2: să identifice relațiile ce se stabilesc între membrii grupului;
O3: să descopere regulile ce se stabilesc în cadrul grupului;
O4: să argumenteze necesitatea respectării regulilor în cadrul grupului;
O5: să exemplifice consecințe ale nerespectării regulilor sau ale inexistenței acestora în cadrul grupului.
RESURSE
I. METODOLOGICE
STRATEGII DIDACTICE:
a) Metode şi procedee : exercițiul, conversaţia, explicația, rebusul, metoda ”Pălăriile gânditoare”, jocul didactic.
b) Mijloace de învăţământ: manualul de educație civică, fișe de lucru, flip-chart, marker, pălării colorate, bol cu jetoane, bolduri, planșe, panouri.
c) Forme de organizare : frontală, pe grupe, individuală.

II. TEMPORALE: 50 de minute

III. UMANE: ..... elevi

IV. BIBLIOGRAFICE:

* ”Educație civică”, manual pentru clasa a III-a, Olga Pîrăială, Ed. Aramis;
* ,,Programele şcolare pentru clasele a III-a și a IV-a”, Aprobată prin ordin al ministrului Nr. 5003/2.12.2014;
* „Metode de învățământ”, Ioan Cerghit, Collegium - Polirom
SCENARIUL ACTIVITĂŢII DIDACTICE:

Momentele Comp. Conținutul activității Strategii didactice Evaluare


lecției specifice Metode Mijloace Forme de
Durata organizare
Moment Se asigură condițiile optime desfășurării activității: Conversația Manuale,
organizatoric aerisirea sălii de clasă, pregătirea materialului penarele Frontal
didactic, plasarea organizată a copiilor în spațiul Explicația elevilor
educațional.

Captarea În vederea creării unei motivații adecvate pentru


atenției începerea lecției, captarea atenției elevilor se Observarea Flip-chart Frontal Observarea
realizează prin rezolvarea frontală a unui rebus a cărui Explicația Planșă sistematică
soluție centrală este cuvântul ”reguli”. rebus Marker
Anunțarea Se ajunge la concluzia că, pe durata acestei lecții, Conversaţia Frontal Observarea
temei și a elevii vor discuta despre regulile existente în cadrul Explicaţia sistematică a
obiectivelor unui grup și despre importanța respectării acestora. elevilor

Elevii își reamintesc ”regulile clasei” stabilite la Conversaţia


început de an școlar, prin citirea acestora de pe panoul dirijată Panou Frontal Observarea
Prezentarea 1.3. cu același nume, agățat pe perete. Prin intermediul ”Regulile sistematică a
conţinutului întrebărilor doamnei învățătoare, se discută și despre clasei” elevilor
şi dirijarea consecințele nerespectării fiecărei reguli din listă.
învăţării În continuare, elevii, împărțiți în două grupe, Pe grupe
desfășoară un exercițiu de analiză (”Pălăriile Exercițiul
gânditoare”) a regulilor existente în diferite grupuri: Marker
grupul de joacă, grupul de prieteni, familia, grupul Flip-chart frontal
școlar. Pe baza a două texte primite (Anexa 2), prima
grupă analizează comportamentul civic în familie, iar explicaţia
2.3. cea de-a doua grupă – grupul de prieteni. Câte 6
membri din fiecare grupă vor prezenta exerciţiul
3.1 comportamentul personajelor din text, astfel: fiecare Frontal
copil va expune întâmplarea în manieră: Pe grupe
- realistă (pălăria albastră: ”Faptele sunt
următoarele …)
- emoțională (pălăria roșie: ”Îmi place că ...)
- optimistă (pălăria galbenă: ”Beneficiile sunt
următoarele …)
- pesimistă (pălăria neagră:”Nu e bine, din
cauză că …)
- creativă (pălăria verde: ”Ce-ar fi dacă …)
- obiectivă (pălăria albă: ”Să rezumăm: ….)

Obţinerea 1.3. Se realizează o planșă – colaj, cu ajutorul elevilor care Conversaţia Flip-chart, Frontal
performanţei vor extrage, pe rând, dintr-un bol, câte un jeton de panou,
2.3. diferite forme: o stropitoare ce conține cuvântul Explicația bolduri,
”REGULI”, mai multe picături de apă – ”RESPECT”, bol cu
Jocul Observarea
”CURAJ”, ”COMUNICARE”, „AJUTOR jetoane-
didactic sistematică
RECIPROC”, ”ADEVĂR”, ”COLABORARE”, trei cuvinte
floricele: ”PRIETENIE”, ”IUBIRE”, ”ÎNCREDERE”, Aprecierea
precum și trei frunze veștede: ”NEÎNȚELEGERI”, verbală
”CONFLICTE”, ”DEZORDINE”.

Evaluarea 1.3. Evaluarea elevilor se realizează prin rezolvarea


individuală a unei fișe de evaluare (Anexa 3), urmată Conversaţia individual Evaluare
de verificarea frontală a acesteia prin citirea de către Fișe de frontal formativă
2-3 elevi a răspunsurilor scrise de ei. lucru

Încheierea Se fac aprecieri globale si individuale cu caracter Explicația Frontal Aprecieri


activității motivant privind participarea elevilor la desfăşurarea verbale
lecţiei.
ANEXA 1 – Rebus

1. Elevii unei clase formează un GRUP.


2. Persoanele care formează un grup au aceleași preocupări și INTERESE.
3. Comunicarea dintre două sau mai multe persoane preupune DIALOGUL.
4. Orice grup are un CONDUCĂTOR.
5. Primul grup căruia îi aparținem este FAMILIA.
6. Între membrii grupului se stabilesc RELAȚII.
ANEXA 2 – texte-suport

Grupa 1

Nici nu ajunsese bine de la școală, că Vlad își și aruncă ghiozdanul într-un colț al camerei, vrând parcă să se elibereze de povara apăsătoare de
peste zi. Și ce dacă bunica îl rugase de dimineață, când a plecat spre școală, să treacă pe la poștă ca să ridice el coletul sosit de ieri? Ea nu avea
picioare? Sau el nu era la fel de obosit? Ce lucruri așa de grele făcea bunica lui când el se lupta cu somnul în timpul atâtor ore de literatură, de
matematică sau de limba engleză? Chiar i s-a părut nedrept din partea celorlalți membri ai familiei că l-au certat pentru un lucru atât de
neînsemnat. Doar că, a doua zi, venind de la școală, Vlad nu a mai găsit mâncarea preferată și nici lucrurile aranjate. Bunica lui se hotărâse să ia o
pauză de la treburile atât de banale pe care le făcea zi de zi.

Grupa 2

Alina era extrem de bucuroasă după zilele libere petrecute alături de familie. Atât de bucuroasă, încât uitase până și de tema de la
matematică pentru ziua următoare. Nu și-a făcut însă prea multe griji. Doar se putea baza de fiecare dată pe Maria, colega ei de bancă, atât de
conștiincioasă. Numai că Maria nu era în clasă. Alina a simțit că nu își poate stăpâni lacrimile de supărare din cauza faptului că fusese pedepsită
pentru tema neefectuată. Nu își putea imagina cum de prietena ei o lăsase la greu. Nici nu a mai sunat-o în ziua aceea, așa cum obișnuia când
vorbeau vrute și nevrute, crezând că Maria ar fi trebuit să fie și ea pedepsită într-un fel pentru lipsa ei. A doua zi, Alina era pregătită să îi
reproșeze toate aceste lucruri, doar că Maria a lipsit din nou. Mama ei o anunțase pe doamna învățătoare că fetița avea nevoie de îngrijiri
medicale pentru câteva zile și avusese grijă să îi trimită Alinei o felicitare pentru activitatea de „Ziua prieteniei”. Câteva lacrimi se strecurară
printre genele Alinei...
obiectivă - pălăria albă:

”Să rezumăm: ….

-
- emoțională -pălăria roșie:
- ”Îmi place că ...

- realistă -pălăria albastră:


- ”Faptele sunt următoarele …

- pesimistă - pălăria neagră:


- ”Nu e bine, din cauză că …

- creativă - pălăria verde:


- ”Ce-ar fi dacă …

- optimistă - pălăria galbenă:


”Beneficiile sunt următoarele …
RESPECT CURAJ

REGULI
COMUNICARE AJUTOR

RECIPROC

ADEVĂR COLABORARE
PRIETENIE IUBIRE ÎNCREDERE

NEÎNȚELEGERI CONFLICTE DEZORDINE


ANEXA 3 – Fișă de evaluare formativă

FIŞĂ DE EVALUARE

1) Scrie câte o regulă ce trebuie respectată :

a) într-o sală de spectacol:

……………………………………………………………………………………….

b) într-o excursie:

……………………………………………………………………………………….

S-ar putea să vă placă și