Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE LECŢIE

DATA: 17.05.2021
ÎNVĂŢĂTOR: Mureșan Mariana
UNITATEA DE ÎNVᾸȚᾸMÂNT: Școala Gimnazială „Ion Agârbiceanu”, Cluj-Napoca
CLASA: I H
DISCIPLINA: Comunicare în limba română (ora a doua)
DISCIPLINE INTEGRATE: Comunicare în limba română, Arte vizuale și abilități practice,
Muzică și mișcare.
UNITATEA DE ÎNVᾸȚARE: Eroi de poveste
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
TEMA: Sunetul şi grupul de litere „chi” mic de tipar și de mână
TIPUL LECTIEI: Fixare şi consolidare
COMPETENȚE SPECIFICE:
 COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ
1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate
1.2 Identificarea unor informații variate dintr-un mesaj rostit cu claritate
1.3. Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunţuri rostite cu claritate
2.1. Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de comunicare
2.2. Transmiterea unor informații prin intermediul mesajelor simple
2.3. Participarea cu interes la dialoguri simple, în diferite contexte de comunicare
2.4.Exprimarea propriilor idei referitoare la contexte familiare, manifestând interes şi
încredere în sine
3.1. Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână
3.2. Identificarea mesajului unui scurt text care prezintă întâmplări, fenomene, evenimente
familiare
4.1. Scrierea literelor de mână
 ARTE VIZUALE ŞI ABILITĂȚI PRACTICE
1.1. Sesizarea semnificaţiei unui mesaj vizual simplu, exprimat prin desen/pictură/
modelaj/colaj/film/desen animat, care reflectă un context familiar
 MUZICĂ ȘI MIȘCARE
3.2. Executarea unui dans cu mişcare repetată, pe un cântec simplu sau pe audiţie
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1: - să citească în ritm propriu cuvinte, propoziţii (text), în şoaptă și cu voce tare;
O2: - să formuleze răspunsuri pe baza textului citit;
O3: - să completeze rebusul cu informații din text;
O4: - să găsească cuvintele cu sens asemănător celor date;
O5: - să completeze propozițiile cu cuvinte care conțin grupul de litere chi.

STRATEGII DIDACTICE:
a) Metode şi procedee: explicaţia, conversaţia, expunerea, exercițiul, jocul didactic;
b) Mijloace de învăţământ: caietul de creație Edu 4, planşă cu grupul de litere „chi” mic
de mână, desktop, videoproiector;
c) Forme de organizare a activităţii: frontală, individuală
DURATA: 45 de minute
BIBLIOGRAFIE:

 Ministerul Educaţiei şi Cercetării, Programa Şcolară – CP, clasele I şi a II-a;


 Corina Istrate și colab., “O călătorie distractivă spre cunoaștere – clasa I: caiet
de creație”, ed. Edu, Târgu Mureș, 2019;
 Dicţionarul şcolar.
Etapele lecției Conceperea, organizarea și desfășurarea activității Strategii didactice Evaluare

1. Moment Se va organiza spaţiul şi climatul educativ într-un mod optim

organizatoric desfăşurării activităţii propuse.


Discuții: Ne amintim de ora trecută.

2.Verificarea Ce literă am învățat ora trecută? (grupul de litere chi)


- Noi am învățat până acum literele……... Conversaţia Observarea
cunoştințelor
sistematică
anterioare - Literele sunt de mai multe feluri……………
- Le spunem că sunt de tipar pentru că……………
Forme de organizare: Conversaţia de
- Cu ce sunet începe cuvântul ,,chitară’’?
- frontal verificare
- Găseşte un cuvânt care începe cu acelaşi sunet.
- Cu ajutorul literelor formăm ........... (silabe)
- Ce literă folosim la început de propoziţie?
- Când se mai foloseşte literă mare? (nume de persoane, oraşe, ţări, ape,
titlul unui text….)
- Să integrăm cuvântul ,,chitară” într-un enunţ!

4. Anunţarea temei şi Elevii sunt anunţaţi că în această oră vom citi un text care conține Expunerea
a obiectivelor cuvinte cu grupul de litere „chi”, vom completa un rebus, vom scrie Forme de organizare:
cuvintele asemănătoare celor date, vom scrie câte trei însușiri potrivite - frontal

imaginilor, vom scrie cuvintele care denumesc imaginile, vom despărți


cuvintele în silabe, vom completa propozițiile cu cuvinte potrivite și
vom ordona cuvinte pentru a scrie propoziții.
5. Dirijarea ȋnvățării Ȋndemn elevii să privească textul din caietul de creație Edu 4
(pagina 18): (Anexa 1)
- citirea textului de către elevi în gând sau în șoaptă; -analiza
- citirea textului în lanț, cu glas tare de către elevi; Conversația, exercițiul răspunsurilor
- explicarea cuvintelor necunoscute;
- citirea model a textului de către învățătoare; Caietul de creație Edu
- citirea selectivă în cadrul căreia solicit elevilor să citească enunțurile 4
în care este vorba despre numărul băieților și al fetelor; -observare
- întrebări în legătură cu textul citit. Forme de organizare: sistematică
Se cere elevilor să încercuiască și apoi să numere câte grupuri litere - frontal - aprecieri verbale
„chi” au încercuit. (MEM – numărare) - individual
Se rezolvă exercițiile din caietul de creație Edu 4. (Anexa 1)
Li se explică cerințele exercițiilor, apoi se lucrează frontal și individual.
Ex. 1 – Completează rebusul cu informații din text și vei obține
denumirea instrumentului muzical făurit de chinez.
Ex. 2 – Caută în text cuvintele cu sens asemănător celor date.
Ex. 3 – Scrie câte trei însușiri potrivite.
Ex. 4 – Scrie cuvintele care denumesc imaginile.
Ex. 5 – Desparte cuvintele în silabe.
Ex. 6 – Completează propozițiile cu cuvinte care conțin

Elevii vor primi o fișă de evaluare cu trei exerciții (Anexa 2) sau (dacă Exercițiul

6. Obținerea nu va permite timpul), învățătoarea le va pune întrebări despre textul Forme de organizare:
performanței citit: - individual
a) Unde trăia meșterul?
b) Cine era necăjit pentru că un rechin furios alunga peștii?
c) Ce a făcut meșterul?
d) Cum a reușit meșterul să scape de fiară?

7. Încheierea La finalul orei se fac aprecieri referitoare la comportamentul Observarea


activităţii elevilor și asupra modului ȋn care aceștia au participat la lecție. Se dă Conversaţia sistematică
temă pentru acasă din caietul de scriere Carminis, pagina 33.

Aprecieri verbale
Anexa 1
Anexa 2
Numele: ..................... Data: 17.05.2021

Fişă de evaluare
Sunetul și grupul de litere “chi”

1. Citeşte, apoi încercuieşte grupul de litere „chi”:

chibrit muşchi deschide


rechizite chiftea rinichi

2.Uneşte cuvântul cu imaginea corespunzătoare:

rechin ochi rochie ridichi

2. Transcrie cuvintele:

unchi chitară rechizite

rechizite

Felicitări! Ai terminat testul!


Descriptori de performanţă

Foarte bine Bine Suficient


1.Identifică grupul de Identifică grupul de litere Identifică grupul de litere
litere în cele 6 cuvinte. în 5 cuvinte. în 3-4 cuvinte.
2.Realizează corect Realizează corect Realizează corespondenţa
corespondenţa pentru corespondenţa pentru 2 pentru 1 imagine.
cele 4 imagini. imagini.
3.Transcrie corect cele 3 Transcrie corect 2 Transcrie corect 1 cuvânt.
cuvinte. cuvinte.

S-ar putea să vă placă și