Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECŢIE

DATA: 17.05.2021
ÎNVĂŢĂTOR: Mureșan Mariana
UNITATEA DE ÎNVᾸȚᾸMÂNT: Școala Gimnazială „Ion Agârbiceanu” Cluj-Napoca
CLASA: I H
DISCIPLINA: Comunicare în limba română (prima oră)
UNITATEA DE ÎNVᾸȚARE: Eroi de poveste
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
TEMA: Sunetul [chi] şi grupul de litere „chi” de tipar și de mână;
TIPUL LECȚIEI : Transmitere şi însuşire de noi cunoştințe
SCOPUL: Familiarizarea cu sunetul [chi] şi cu grupul de litere „chi”; dezvoltarea deprinderii
de a citi cursiv, conştient şi expresiv; formarea capacităţii de a se exprima în propoziţii
corecte din punct de vedere gramatical.
COMPETENȚE SPECIFICE:
 COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ
1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate
1.2. Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunţuri rostite cu claritate;
2.1. Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de comunicare
2.3. Participarea cu interes la dialoguri simple, în diferite contexte de comunicare
3.1. Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână
4.1. Scrierea literelor de mână
4.3. Exprimarea unor idei şi sentimente prin intermediul limbajelor convenționale şi
neconvenționale.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1: - să despartă corect în silabe cuvintele date;
O2: - să recunoască sunetul și grupul de litere „chi” în cuvintele date;
O3: - să redea după model grupul de litere ,, chi” de mână, respectând sensul corect de scriere
și încadrarea în spațiul de scris;
O4: - să citească în ritm propriu cuvinte, propoziţii, în şoaptă, cu voce tare;
O5: - să scrie corect cuvinte şi propoziţii care conțin grupul de litere „chi”.
STRATEGII DIDACTICE:
a) Metode şi procedee: explicaţia, conversaţia, demonstrația, metoda fonetică analitico-
sintetică, expunerea, lectură după imagini, joc didactic.
b) Mijloace de învăţământ: manualul, caiet de scriere Edu 5, planşă model cu grupul de
litere „chi” și „Chi” de tipar și de mână, fişa de lucru, PC, videoproiector;
c) Forme de organizare a activităţii: frontală şi individuală
DURATA: 45 de minute
BIBLIOGRAFIE:

 Ministerul Educaţiei şi Cercetării, Programa Şcolară – CP, clasele I şi a II-a;


 Cleopatra Mihăilescu, Tudora Piţilă – Comunicare în limba română, manual
pentru clasa I, Editura Didactică și pedagogică, Bucureşti, 2020;
 Corina Istrate – O călătorie distractivă spre cunoaștere- clasa I: caiet de scriere
5 - Editura Edu, Târgu Mureș, 2019;
 Silvia Nuță, Metodica predării limbii și literaturii române în clasele primare,
ed. Aramis, București, 2000.
Etapele lecției Conceperea, organizarea și desfășurarea activității Strategii didactice Evaluare

Conversația

1. Moment Se va organiza spaţiul şi climatul educativ într-un mod optim

organizatoric desfăşurării activităţii propuse.


 Vom verifica tema pentru acasă din punct de vedere cantitativ şi
calitativ. Conversaţia Observarea
2.Verificarea temei, a
Jocul didactic sistematică
cunoştințelor  Se trece la verificarea cunoștințelor dobândite anterior prin
anterioare participarea elevilor la jocul: „Găsește-mi locul”. Prezint
Conversaţia de
elevilor regulile jocului astfel: fiecare elev va alege câte un
verificare
cartonaș pe care este scris un cuvânt ce conține grupul de litere
învățat anterior „che”. Sarcina elevilor este de a citi cuvântul,
de a-l despărți în silabe oral și de a-l așeza la locul lui în tabelul Forme de organizare:
scris pe tablă. - frontal

1. Cuvinte 2. Cuvinte 3. Cuvinte 4. Cuvinte


formate dintr-o formate din două formate din formate din
silabă silabe trei silabe patru silabe

Cuvintele care trebuie despărțite în silabe și așezate la locul lor sunt:


chec, veche, ochelari, etichetă, chei, cheie, chemare, cheltuială.
Învățătoarea va scrie pe tablă următoarele cuvinte: cercel, cinema,
minge, gimnastică, chemare. Conversația
1. Captarea atenţiei
Observarea
Ce au în comun aceste cuvinte?
Forme de organizare: sistematică a
Elevii observă că toate cuvintele conțin câte un grup sau două grupuri - frontal comportamentului
de litere.
- individual elevilor

Elevii sunt anunţaţi că astăzi vor învăța sunetul și grupul de litere


Expunerea
2. Anunţarea temei şi „chi”, vor citi și vor scrie cuvinte care conțin grupul de litere „chi”. Forme de organizare:
a obiectivelor - frontal
3. Dirijarea ȋnvățării  Învățătoarea va cere alcătuirea unei propoziții cu un cuvânt care Conversația
conține grupul de litere chi, de exemplu: chitară.
 Se trece la analiza propoziției:
-număr de cuvinte; Metoda fonetică
-izolarea cuvântului care conține sunetul [chi] din propoziție; analitico-sintetică
-despărțirea cuvântului în silabe; Analiza
-izolarea silabei care conține sunetul [chi] din cuvânt; răspunsurilor
-pronunțarea sunetelor care compun acea silabă.
 Pronunț demonstrativ sunetul „chi”, elevii pronunță sunetul.
 Prezint planșa cu grupul de litere „chi” de tipar.
 Se evidențiază asemănarea grupului de litere „chi” cu grupul de
litere „ghi”.
Se cere elevilor să dea exemple de cuvinte cu sunetul „chi” sub formă Observare

de joc – „Ghicește cuvântul” cu sunetul „chi” la început, în interior, la sistematică

sfârșit:
- la început: chip, chinez, chioară, chibzuit, chiuvetă, chiflă;
- în interior: schiuri, așchie, cochilie, răchită, rechin, închis;
- la sfârșit: mușchi, ridichi, perechi, urechi, genunchi, unchi.
 Se prezintă planșa model cu grupul de litere „chi” mic de mână.
Se demonstrează la tablă scrierea grupului de litere „chi” mic de mână
de către învățătoare cu precizarea elementelor grafice componente.
 Scrierea elementelor grafice şi a grupului de litere „chi” mic de Planșe cu literele chi,
mână în aer, în palmă şi pe bancă. Chi Aprecieri verbale
● Exerciţii de încălzire a muşchilor fini ai mâinilor. caietul de creație Edu
 Scrierea literei „chi” mic de mână în caietul de scriere Edu 5. 5

-Se reaminteşte poziţia corectă în timpul scrierii


-Se reactualizează cunoştinţele referitoare la încadrarea corectă în
pagină: data, alineatul, spaţiul dintre litere Forme de organizare:

Elevii vor intui modelul din manual, apoi vor exersa de câteva ori - frontal

scrierea literei, vor completa rândul scris cu linii punctate din caietul de - individual

scriere Edu 5 urmărind în permanență modelul (Anexa 1)


Învățătorul va acorda ajutor elevilor care întâmpină greutăți, le va
conduce mână explicând şi numerotând încă o dată paşii de scriere a
grupului de litere „chi” mic de mână. Se vor completa 3 rânduri cu
grupul de litere învățat.
 Se trece la transcrierea unor cuvinte care se scriu cu grupul de Caietul de scriere Edu

litere „chi” mic de mână: chip, chin, schi, chiar; 5

 Se scriu denumirile imaginilor: schior, rechin, rochie;


 Se formulează propoziții cu sensurile cuvântului „ochi” , iar
apoi se vor scrie la tablă și în caiete:
a) Ochii mamei sunt verzi. Demonstrația
b) Am mâncat un ochi făcut de fratele meu. Exercițiul
c) După ploaie, în curte s-a format un ochi.
d) Bunica a uitat un ochi aprins la aragaz.
Exercițiul

6. Obținerea Elevii vor rezolva individual exercițiul din caietul de scriere potrivit Caiet de scriere Edu 5 Observare
cerinței, unde trebuie să-l ajute pe Pinocchio să găsească cuvintele din jurul Forme de organizare: sistematică
performanței
lui, apoi vom verifica frontal traseul obținut (Caiet de scriere Edu 5 pagina - frontal
68).
- individual

7. Încheierea
activităţii La finalul orei se fac aprecieri referitoare la obiectivele propuse și Forme de organizare: Observarea

atinse ale lecției, la comportamentul elevilor și asupra modului ȋn care - frontal sistematică

aceștia au participat la lecție. Conversaţia Aprecieri verbale

Anexa 1

S-ar putea să vă placă și