Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECȚIE

Data: 12.03.2021

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială “Virgil Calotescu” Bascov

Prof.înv.primar: Cojocaru Elena Isabela

Prof.metodist: Nițescu Antoneta

Clasa: IB
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Comunicare în limba română
Unitatea de învățare: Magia primăverii
Subiectul lecției: Sunetul [ge] și grupul de litere „ge”
Tipul lecției: consolidare de cunoștințe
Competențe specifice:
*Comunicare în limba română:
1.1 Identificarea semnificației unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate;
1.2 Identificarea unor informații variate dintr-un mesaj rostit cu claritate;
1.3 Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunțuri rostite cu claritate;
2.2 Transmiterea unor informații prin intermediul mesajelor simple;
3.1 Citirea unor cuvinte și propoziții scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână;
4.1 Scrierea literelor de mână;
4.2 Redactarea unor mesaje scurte, formate din cuvinte scrise ci litere de mână, folosind
materiale diverse.
Obiective operaționale:
O1: să asocieze sunetul [ge] cu grupul de litere „ge” și „Ge” de tipar și de mână;
O2: să formuleze întrebări și răspunsuri corecte din punct de vedere gramatical, pe baza
textului citit;
O3: să despartă corect în silabe anumite cuvinte date;
O4: să transcrie corect cuvinte și propoziții;
O5: să stabilească ordinea corectă a cuvintelor pentru a obține o propoziție cu înțeles.

1
Resurse:
I. Metodologice
Strategii didactice
Metode şi procedee: explicaţia, exerciţiul, conversaţia, explozia stelară, metoda cadranelor,
metoda fonetică analitico-sintetică
Mijloace de învăţământ: fişe de lucru, manualul, planșă cu liniatură tip I, creioane colorate.
Forme de organizare: frontal, individual;
II. Forme şi tehnici de evaluare: observarea sistematică, aprecieri verbale;
III.Temporale: 35 minute activitatea propriu-zisă
IV.Umane: 28 elevi.

V. Bibliografice:
1.Dumitru Logel, Elena Popescu, Sinteze de metodică a predării limbii și literaturii române
în învățământul primar, Editura Carminis, Pitesti;
2.Vasile Molan, Didactica disciplinelor „Comunicare în limba română” și „Limba și literatura
română” din învățământul primar, Editura MINIPED, 2016;
3. Comunicare în limba română, clasa I, autori: Cleopatra Mihăilescu, Tudora Pițilă, Editura
Didactică și Pedagogică, București, 2020.

2
SCENARIU DIDACTIC

Nr. ETAPELE Ob. CONȚINUTURILE ÎNVĂȚĂRII STRATEGIA DIDACTICĂ


crt. LECȚIEI op. EVALUARE
Metode și Resurse Forme de
procedee materiale organizare
1. Moment Asigurarea condiţiilor optime pentru buna desfăşurare a conversați calendarul frontal
organizatoric lecţiei. Se pregătesc materialele necesare pentru activitate. a naturii
Întâlnirea de dimineaţă:
-salutul, prezenţa, completarea calendarului, discuţii despre
starea vremii, agenda zilei.
2. Verificarea Verificarea cantitativă și calitativă a temei scrise. conversați caietele frontal Aprecieri
cunoștințelor Elevii dau exemple de cuvinte ce conţin sunetul „ge” în a elevilor verbale
O1 poziție inițială, mediană și finală.
Se citeşte textul din manual („Legenda ciocârliei”) în lanţ, citirea în
selectiv şi integral. lanț manualul
Se adresează elevilor întrebări legate de conţinutul lecţiei
O3 verificate. explozia
stelară
3. Captarea Captarea atenției se realizează printr-o scrisoare pentru conversați scrisoare frontal observare
atenției copii de la Zâna Iarna, care îi roagă să o ajute să-și a gentuță sistematică
O4 recupereze o gentuță uitată (Anexa 1).
Se cere elevilor să despartă în silabe cuvântul „geantă” și să
precizeze numărul de sunete și de litere.
4. Anunțarea Astăzi, la Comunicare în limba română, vom repeta sunetul conversați frontal observare
temei și a și grupurile de litere „ge” și „Ge” de tipar și de mână. Ne a sistematică
obiectivelor vom juca cu sunetele și literele învățate, vom citi, vom
scrie, și ne vom aminti ce am învăţat despre silabe, cuvinte
şi propoziţii.
5. Dirijarea Elevii primesc câte o fișă de lucru, pe care este scris un conversați fișe de frontal observare

3
învățării text: (Anexa 2) a lucru individual sistematică
O1 „ Gelu primește o minge nouă. Merge în curte. Trage cu explicația
piciorul în minge.
Mingea sare departe și sparge geamul Angelei.
Gelu plânge și fuge speriat.” aprecieri
„- Ce părere aveți despre comportamentul lui Gelu?” verbale
Elevii citesc textul în șoaptă, apoi câțiva copii îl vor citi cu
voce tare.
Sarcini orale:
- alcătuiți propoziții cu alte sensuri ale cuvintelor: „sare” și
„nouă”;
O2 - găsiți cuvinte cu înțeles asemănător pentru cuvintele:
„sare”, „fuge” și „speriat”;
- găsiți cuvinte cu înțeles opus pentru cuvintele: „merge”,
O5 „departe” și „plânge”;
O4 - „alintați” cuvintele: „minge”, „geam”, „picior”.
Fișa de lucru conține următoarele cerințe:
1. Subliniați cuvintele care conțin grupul de litere
„ge”.
2. Transcrieți al doilea alineat.
3. Despărțiți în silabe cuvintele: „minge”, „geam”,
mărgele”, „geamantan”.
4. Realizați corespondențe între cuvintele cu înțeles
asemănător.
5. Ordonați cuvintele pentru a obține o propoziție:
cumpără, buline , Georgeta, cu, minge, o, .
6. Realizarea Elevii trebuie să așeze în ordine cuvintele unei propoziții. conversați fișe de pe grupe observare
feed-back- O5 greșeala voi cu radiera șterge o . a lucru sistematică
ului explicația aprecieri
verbale

7. Obținerea O1 Elevii primesc fișe pe care sunt scrise propoziții cu fișe de individual probă scrisă

4
performanței cuvintele unite. Sarcina lor este să separe fiecare cuvânt și lucru
O5 apoi să transcrie propoziția pe liniatură. (Anexa 3)
Nr. 1: George și Dragoș sunt gemeni.
Nr. 2: Angelica are o geantă roșie.
8. Retenție și O1 Elevii vor despărți în silabe cuvintele: explicația fișe de individual
transfer geamantane, Angelica, jucărie, grădinar, prăjitură, geam. lucru
9. Încheierea Se fac aprecieri individuale și colective referitoare la modul explicația caietele frontal aprecieri
activității în care elevii au participat la oră. Se dă tema pentru acasă și elevilor verbale
2 min. se explică modul în care aceasta trebuie rezolvată.
Temă: Modifică forma cuvintelor, după model.
fug- fuge
aleg-
strâng-
culeg-
sparg-
merg-
trag-
plâng-

5
ANEXA 1

Dragi elevi ai clasei întâi,

Izgonită fiind de Zâna Primăvara, am plecat în mare grabă și am uitat o gentuță. Aceasta este acum păzită de Soldățelul Ghiocel.
Geanta conține mai multe fișe de lucru, pe care vă rog să le rezolvați pe parcursul zilei de astăzi. Doar în felul acesta îmi voi putea recupera
gentuța uitată, iar voi veți prima recompense la finalul activităților de pe agenda zilei.

Cu drag, Zâna Iarna

6
ANEXA 2
Citește textul și subliniază cuvintele care conțin grupul de litere „ge”:
Gelu primește o minge nouă. Merge în curte. Trage cu piciorul în minge.
Mingea sare departe și sparge geamul Angelei. Gelu plânge și fuge speriat.

1. Transcrie al doilea alineat din text: 2. Desparte în silabe cuvintele: minge, geam, mărgele,
geamantan

3. Realizați corespondențe între cuvintele cu înțeles asemănător: 4. Ordonează cuvintele pentru a obține o propoziție. Scrie
șireată nea propoziția pe liniatură.
omăt curte cumpără, buline , Georgeta, cu, minge, o, .
generos vicleană
îndată iute
ogradă darnic
ager imediat
prieten

7
ANEXA 3

Separă cuvintele din propoziție și transcrie propoziția pe liniatură:

GeorgeșiDragoșsuntgemeni.

Angelicaareogeantăroșie.

S-ar putea să vă placă și