Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Prof.înv. primar Săndulescu Cristina


Școala Gimnazială ,,Mihai Eminescu ,,
Roșiorii de Vede, Teleorman

ARIA CURRICULARĂ: Matematica și Științe ale naturii


DISCIPLINA: Matematica și explorarea mediului
UNITATEA TEMATICĂ: „Bine ai venit, primăvară!”
SUBIECTUL: Figuri geometrice
FORMA DE REALIZARE: Integrată
TIPUL LECȚIEI: Consolidare și sistematizare
SCOPUL ACTIVITĂȚII: Consolidarea cunoștințelor despre formele geometrice învățate: cerc, pătrat, triunghi, dreptunghi etc.
COMPETENȚE SPECIFICE INTEGRATE:
CLR: 1.1.Ssesizarea semnificației globale a unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar și rar;
1.5. Manifestarea curiozitățiii față de receptarea semnificației mesajelor orale, în contexte de comunicare cunoscute.
MEM: 1.1 Recunoașterea și scrierea numerelor în concentrul 0-31;
1.4. efectuarea de adunări și scăderi în concentrul 0-31, prin adăugarea/extragerea a 1-5 elemente dintr-o mulțime;
2.2. Identificarea unor forme geometrice plane (pătrat, triunghi, dreptunghi, cerc) în obiectele manipulate de copii și mediul
înconjurător;
3.1. Descrierea unor fenomene/procese/structuri repetitive simple din mediul apropiat, în scopul identificării unor regularități.
MM : 2.1. Cântarea în colectiv, asociind mișcarea sugerată de text.
AVAP: 1.3.Manifestarea curiozității față de mesaje artistice simple exprimate vizual.
Obiective operaţionale:
O1 – să numească figurile geometrice învățate; obiectivul se consideră realizat dacă elevii numesc cel puțin 3 figuri geometrice din
cele 5 învățate;
O2 – să descrie corect figurile geometrice învățate; obiectivul se consideră reașlizat dacă elevii descriu corect cel puțin 3 figuri
geometrice din cele 5 învățate;
O3 – să spună denumiri de obiecte care au forma figurilor geometrice; obiectivul se consideră realizat dacă elevii dau cel puțin un
exemplu de obiect care are forma figurilor geometrice învățate;
O4 – să scrie corect în tabel numărul figurilor geometrice; obiectivul se consideră realizat dacă elevii scriu corect numărul a cel puțin
2 figuri geometrice din 4 date.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, jocul didactic, ciorchinele, munca independentă.
Mijloace de învăţământ: copac, bilețele, coșuleț, fişe de lucru, planşă , laptop, videoproiector, forme geometrice decupate, șablon
căsuță, creioane colorate, lipici, recompense.
Forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe
Resurse umane: 20 elevi
Resurse temporale: 45 de minute
BIBLIOGRAFIE:
1. Curs de formare „Activități curriculare pentru clasa pregătitoare”, 2017 ;
2. Programa şcolară pentru clasa pregătitoare aprobată de MEN, nr. 3418/19.03.2013;
3. Roșu Mihail, „Didactica matematicii în învățământul primar”, 2
DEMERSUL LECȚIEI
SECVENȚELE CONȚINUTUL INSTRUCTIV- EDUCATIV STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
LECȚIEI Metode și Mijloace de Moduri de
procedee învățământ organizare
1.MOMENT Moment organizatoric
ORGANIZATORI Se asigură condiţii optime pentru desfăşurarea activităţii
C propriu-zise și se pregătesc materialele necesare

2. CAPTAREA Elevii vor descoperi pe copac mesaje cu câteva sarcini conversația Copac Frontal
ATENȚEI de lucru: exercițiul Bilețele individual Evaluarea
- numără din 2 în 2 până la 20; capacității
- numără din 5 în 5 până la 30; elevilor de a
- dacă aduni un numărr cu 1, rezultatul va fi?; rezolva
- dacă o floare are 5 petale și din cauza vântului zboară sarcinile date
2, câte petale îi mai rămân?.
Li se cere copiilor să se uite cu atenție la copac, apoi
sunt întrebați din ce figuri este el alcătuit.
Știe cineva cum se numesc ele? (figuri geometrice)

3. ANUNȚAREA Se anunță elevii că astăzi își vor aminti ce au învățat ei Conversația frontal Se evaluează
TEMEI ȘI A despre formele geometrice plane şi că vor observa explicația capacitatea
OBIECTIVELOR câteva obiecte din natura care se pot realiza din figuri elevilor de a
geometrice . recepta un
Sunt rugați să fie atenți şi să rezolve toate sarcinile pe mesaj
care le vor avea, pentru că astfel vor reuși să mai adauge
în copac alte elemente pentru a-l înveseli.

4. Joc: „Găsește locul potrivit” – pe grupe


REACTUALIZAR Pe o planșă sunt desenate 4 forme geometrice. Într-o
EA cutie se găsesc figuri geometrice colorate asemănătoare
CUNOȘTINȚELO celor de pe planșă. Elevii au sarcina să potrivească Conversația
R ÎNSUȘITE figurile geometrice pe panou. Explicația Coșuleț Frontal
ANTERIOR Un reprezentant al fiecărei echipe va ieși pentru a rezolva individual
sarcina și va răspunde la următoarele întrebări: Planșă Observare
- Ce figură geometrică este? sistematică
- Câte laturi are?
- Câte vârfuri?
- Ce culoare?etc. Jocul Jetoane
Elevii au pe bancă o fișă asemănătoare celei de la panou didactic
și figuri geometrice colorate. Vor lucra concomitent cu
elevul care este scos la panou.

Li se cere elevilor să dea exemplu de obiecte din natură Formativ –


care să se asemene cu formele geometrice învățate: continuă
pătrat, cerc, triunghi, dreptunghi.
Aprecieri
Activitate de relaxare cântec cu mișcare: „Să învățăm verbale
formele”

Converasția
Ciorchinele
5. OBȚINEREA
PERFORMANȚEI Fișă de lucru cu următoarele sarcini: Explicația
- Continuă șirul respectând ordinea; exercițiul
- Completați tabelul cu numărul corespunzător Munca Fișe de
figurilor. independent lucru Individual
Diferențiere: - Pune literele care lipsesc. ă
Evaluarea în
perechi
6. ASIGURAREA Joc de dezvoltarea a gândirii logice Aprecieri
RETENȚIEI ȘI A Conversația Laptop verbale
TRANSFERULUI explicația videoproiect individuală
or Aplauze
7. ACTIVITATE Realizarea căsuței rândunicii prin colorarea formelor conversația șablon Pe grupe Evaluarea
RECREATIVĂ geometrice ce intră în componența ei și potrivirea lor pe căsuță îndeplinirii
șablon. figuri sarcinii
geometrice
din carton
alb
creioane
colorate
lipici
8 ÎNCHEIEREA Aprecierea efortului individual și colectiv depus de copii. Conversația
ACTIVITĂȚII Oferirea de recompense r Aprecieri finale
e
Explicația c
o
m
p
e
n
s
e

S-ar putea să vă placă și