Sunteți pe pagina 1din 13

,,Muzica este o lume în sine, cu un limbaj pe care toți îl înțelegem.

(Stevie Wonder)”

🐝PROIECT DE LECȚIE🐝

🐝 Unitatea de învăţământ: Școala Gimnazială nr.1, Bistrița


🐝Propunătoare: Negrea Natalia Lorena
🐝 Data: 16.05.2023
🐝 Aria curiculară: Arte
🐝 Clasa: a-II-a
🐝 Disciplină: Muzică și mișcare
🐝Unitatea de învățare: „Cântăm și dansăm”
🐝 Subiectul lecției: Cântecul ,, Zum Zum Zum, Albinuța mea ”
🐝Formă de realizare: Activitate integrată
🐝 Tipul de lecție: Mixtă
🐝 Discipline integrate: CLR, AVAP
🐝 Durata: 50 minute

🐝 COMPETENȚE GENERALE

* Muzică și mișcare
1. Receptarea unor cântexe pentru copii și a unor elemente simple de limbaj muzical;
2. Interpretarea de cântece pentru copii, cu mijloace specifice vârstei;
3. Exprimarea unor idei, sentimente și experiențe prin intermediul muzicii și mișcării;

*Arte vizuale și abilități practice


1. Participarea la activităţi integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociază elemente de exprimare vizuală, muzicală, verbală;

*Comunicare în limba română


1. Dezvoltarea capacității de receptare a mesajului oral;
2. Dezvoltarea capacității de exprimare orală;

🐝 COMPETENȚE SPECIFICE:
MM
1.1. Receptarea unor sunete emise de surse diferite, cu durate, intensităţi, înălţime şi viteză de succesiune contrastante;
2.1. Cântarea în colectiv, în grupuri mici şi individual, asociind dirijatul intuitiv;
3.1 Manifestarea adecvată pe muzică, sugerată de anumite elemente de limbaj muzical;

*Arte vizuale și abilități practice


1.1. Exprimarea de opinii proprii referitoare la mesajele comunicate prin limbaj vizual;

*Comunicare în limba română


1.4. să recepteze corect mesajul în funcție de condițiile comunicării;
2.2. să rostească mesaje, utilizând pronunțarea și intonația adecvată;

🐝OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Pe parcursul și la finalul lecției elevii vor fi capabili:
🐝 Domeniul cognitiv:
O1- Să răspundă corect întrebărilor adresate de către propunătoare, folosindu-se de memoria logică, din maximum 2 încercări;
O2- Să reproducă fragmentele muzicale folosite pentru încălzirea vocii, utilizând modelul propunătoarei, în maximum 3 minute;
O3- Să interpreteze corect și expresiv linia melodică a cântecului, respectând durata, înălțimea și intensitatea sunetelor, din 2 încercări;
🐝 Domeniul afectiv:
O5- Să manifeste interes pentru lecție;
O6- Să participe activ la desfășurarea activității;

🐝Domeniul psihomotor:
O8- Să interpreteze corect cântecul nou-învățat, cu ajutorul propunătoarei, din maximum 2 încercări;
O9-Să mențină poziția corectă în bancă (spatele drept, picioarele lipite de podea, privirea înainte)

🐝 STRATEGII DIDACTICE:
🐝Metode şi procedee:
M1- demonstrația;
M2- explicația;
M3- conversația;
M4- exercițiul;
M5- problematizarea.

🐝Mijloace didactice:
m1– laptop
m2- video-proiector

🐝 Forme de organizare:
F1 - frontal;
F2 - pe grupe;
F3- individual.

🐝SISTEM DE EVALUARE:
🐝 Metode de evaluare:
Me1- aprecieri verbale;
Me2- observarea sistematică.

🐝 Forme de evaluare:
Fe1-formativă;

🐝 SCENARIU DIDACTIC 🐝
Nr. Eveniment Tim Obie 🐝Conţinutul instructiv- educativ🐝 Strategii didactice Sistem de
Crt. didactic p ctive evaluare
(Etapele 🐝 Activitatea propunătoarei 🐝 Activitatea Met Mijlo Forme Metod Forme de
lecţiei) ode ace de e de evaluare
copiilor organi evalua
zare re
1. Moment 1 min. 🐝 Propunătoarea va aerisi sala de clasă și va
organizatoric pregăti materialele necesare pentru
desfășurarea activității.
Bună dimineața , numele meu este Natalia și
astăzi vom desfășura împreună ora de Muzică!
2. Captarea 6min. O1 🐝 Captarea atenției se va realiza prin Copiii sunt atenți la M2 F1 Me1 Fe1
atenţiei O2 intermediul unei ghicitori. Voi rosti ghicitoarea transmiterea informațiilor. M3
O5 despre albină, pentru a se face trecerea la noul M4
O9 cântec. M5
Zum, zum, zum!
Plec la drum, plec la drum!
Mă aşteaptă florile,
Florile, surorile.
Pe duşmani când îi atac
Îi înţep rapid cu-n ac,
Acul meu cu ce e plin?
Nu cu miere, cu venin.
Fugi, nu aştepta să vină
Să te-nţepe o… albină!

🐝 1.Exerciții de respirație:
- sunt realizate cu ajutorul unui exercițiu de
imaginație;
-ridic elevii în picioare; Copiii sunt atenți la
Propunătoarea explică cerințele exercițiilor de explicațiile propunătoarei,
respirație și exemplifică modul lor de executând ceea ce li se
executare, urmărind execuția și corectând cere.
greșelile.
Propunătoarea conduce exercițiul de respirație
într-un joc de imaginație:
„ Haideți să ne imaginăm că suntem într-o
pădure plină de copaci, unde putem simți razele
soarelui, unde aerul este proaspăt. Inspirăm
adânc aerul curat, pe nas și îl expirăm pe gură”
(execut prima dată eu și apoi elevii de 2-3 ori)
,,Mai apoi, la coroana unui copac vedem niște
albine, pe care le imităm pentru a ne împrieteni
cu ele. (imităm sunetul albinelor împreună).
Copii reproduc exercițiile
🐝2. Exerciții de încălzire și
de omogenizare a vocii la
omogenizare a vocii:
semnalul propunătoarei.
”Ne așezăm înapoi pe scaun , spatele drept ,
picioarele apropiate, mâinile pe bancă și
privirea înainte, spre mine.”
„ Pentru încălzire ne vom folosi de silabele:
zum, la și ia.

,,Mie întotdeauna mi-au plăcut albinele, așa că


am încercat mereu să mă împrietenesc cu ele,
așa că haideți să cântăm împreună silaba zum.
,,Suntem atât de fericiți ca albinele s-au
împrietenit cu noi, încât cântăm silaba la.’’

,,Acum am găsit niște flori frumoase, așa că


îndemnăm albinele să-și ia polenul din ele
pentru a face miere.’’

Voi face o demonstrație ca model, apoi


împreună cu copiii.

3. Reactualizare 10 O1 🐝Reactualizarea vechilor cunoștințe se va Copiii sunt atenți la M2 m1 F1 Me1


a vechilor min. O5 realiza printr-un videoclip , curiozități și videoclipul proiectat. M3 m2
cunoștințe O6 informații despre albine.
O9
https://youtu.be/QUx7YDphsmc
După vizionarea videoclipului le voi adresa
copiilor câteva întrebări:

- Ce informații știați deja despre albine?


- Ce ați învățat nou?
- Care informație vi s-a părut cea mai
interesantă?

După acest șir de întrebări le voi aduce la


cunoștință, cum fac albinele mierea, printr-un
scurt videoclip.

https://youtu.be/BxIEEMtMQpc

4. Anunțarea 2 min. 🐝 „Pentru că ne aflăm în anotimpul primăvara, Preșcolarii sunt atenți la M3 F1 Me1 Fe1
temei O5 știm cu toții că păsările s-au întors din țările explicațiile propunătoarei. M5 Me2
O6 calde împreună cu prietenele lor albinuțe.
O9 Așadar, astăzi vom învăța împreună
cântecul ,,Zum, zum, zum Albinuța mea.’’
- Îi voi înmâna fiecărui copil cate o fișă cu
versurile cântecului în care este atașată o
imagine de colorat la sfârșitul orei.
5. Desfășurarea 17 O1 Pentru început voi priecta cântecelul cu ajutorul Copilașii vor asculta cu M1 F1 Me1 Fe1
activității min. O3 video-proiectorului, pentru a fi mai ușor de atenție linia melodică a M2 m1 F2 Me2
O4 reținut. noului cântec și vor M3 m2
O5 https://youtu.be/_-cyOy-3r80 încerca să-l reproducă cu M4
O6 ajutorul propunătoarei. M5
O7
O9

🐝Versuri:
Strofa 1
Zum, zum, zum, albinuța mea,
Prin câmpii și prin răzoare
Alergăm din floare-n floare
Zum, zum, zum albinița mea.
Strofa 2
Zum, zum, zum, albinuța mea,
Căutăm prin floricele,
Și-adunăm mierea din ele,
Zum, zum, zum, albinuța mea.
Strofa 3
Zum, zum, zum, albinuța mea,
Ne-am întors cu toate-acasă,
Și-am adus mâncare aleasă,
Zum, zum, zum, albinuța mea.
După vizionarea videoclipului le voi adresa
câteva întrebări: - Cântecul se
- Cum se numește cântecul? numește ,,Zum, zum,
- Despre ce este vorba în cântec? zum Albinuța mea’’.
- În cântec este vorba
🐝 Învățarea propriu-zisă a cântecului: despre albine.
„Acum dragii mei, ochii și urechile la mine!
Ascultăm prima strofă a cântecului, apoi
încercăm să o cântăm împreună.”
Propunătoarea va începe învățarea prin cântarea
repetată a câtor patru versuri consecutive.

🐝 I. 1.Zum, zum, zum, albinița mea,


Prin câmpii și prin răzoare
Alergăm din floare-n floare
Zum, zum, zum albinița mea!
Se învață prima strofă:

🐝 II.
Se interpretează o dată , ca model strofa a doua, Elevii îndeplinesc
se cântă o dată alături de copii: sarcinile.
🐝 II. Zum, zum, zum, albinuța mea,
Căutăm prin floricele
Și-adunăm miere din ele
Zum, zum, zum, albinuța mea!

🐝III. Se interpretează o dată , ca model, strofa


a treia, se cântă o dată alături de copii:
3. Zum, zum, zum, albinița mea,
Ne-am întors cu toate acasa
Și-am adus mâncare-aleasă
Zum, zum, zum, albinuța mea!

Cuvânt necunoscut:
Răzoare- explic: răzoare=potecă / bucată de
pământ nelucrată, cu flori, pe unde zboară
albinuțele să culeagă polen

Urmează interpretarea celor trei strofe alături


de copii de câteva ori:
🐝1. Zum, zum, zum, albinița mea,
Prin câmpii și prin răzoare
Alergăm din floare-n floare
Zum, zum, zum albinița mea!

🐝2. Zum, zum, zum, albinuța mea,


Căutăm prin floricele
Și-adunăm miere din ele
Zum, zum, zum, albinuța mea!
🐝3. Zum, zum, zum, albinuța mea,
Ne-am întors cu toate acasa
Și-am adus mâncare-aleasă
Zum, zum, zum, albinuța mea!
6. Obținerea 10 O3 🐝 Voi chema în față câte o grupă de 2-3 copii, Copiii sunt activi și atenți M1 F1 Me1 Fe1
performanței min. O5 care să reproducă întregul cântec. la cerințele mele. M2 F2 Me2
O6 M3 F3
O8 După terminarea întregii activități o să le acord M4
timpul necesar pentru a colora.

7. Evaluarea 1 min. O5 🐝 Propunătoarea îi va felicita pe copii și le va Copiii ascultă atenți. M3 F1 Me1 Fe1
activității/ O6 mulțumi pentru oră.
Feedback O9

S-ar putea să vă placă și