Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Clasa I A
nv Murariu Mariana
Liceul Tehnologic Mihai Eminescu, Dumbrveni
Obiectul: Limba i literatura romn
Aria curricular: Limb i comunicare
Unitatea de nvare: Textul
Subiectul leciei: Litera H
Scopul leciei: citirea cuvintelor, propoziiilor, textului care conine litera h, H
Obiective operaionale: Pe parcursul i la sfritul activitii elevii:
O1. s identifice litere, silabe, cuvnte n textul tiprit sau scris de mn la fiecare sarcin de
nvare;
O2. s citeasc corect,contient pagina din Abecedar la fiecare abordare;
O3.s asocieze corect sunetul cu litera indiferent de poziia acestuia n cuvnt (iniial, la mijloc
sau final);
O4.s scrie corect majoritatea literelor mari i mici de mn prin copiere transcriere, dictare;
O5. s utilizeze corect formele exprimrii orale, de fiecare dat cnd este solicitat;
Resurse materiale: litere decupate, manualulAbecedar, Cleopatra Mihilescu, Tudora Piil,
soft educaional PitiClic Abecedar interactiv-lecii multimedia pentru clasa I;
Bibliografie: Curriculum pentru nvmnt primar;
Corneliu Crciun, 2009, Metodica predrii limbii romne n nvmntul primar, Editura Emia;
Metode active de predare a conceptelor despre citit-scris, 2012, suport de curs din cadrul
proiectului Dezvoltarea competenelor cheie-premiz a incluziunii sociale,pg.16.;
Motivaie: identificarea sunetelor, silabelor, cuvintelor sunt primul pas n formarea
deprinderilor de citit-scris

Demers educativ (Cadru ERR)

Spargerea gheii: Completai desenul literei h astfel nct s obinei imaginea unui obiect sau
fiine ( copiii i pot imagina o plrie cu pan pe capul unui ran, o floare prin desenarea mai
multor litere h, un scaun...etc.)

1
Evocare: Continum activitatea cu jocul Rostete i arat (folosind litere de tipar decupate se
arat elevilor mai multe litere cu care formeaz cuvinte, propoziii.Ce litere folosim cnd scriem?
(litere de mn)Ne pregtim de scriere (se fac exerciii pentru dezvoltarea muchilor mici ai
mini)Se scrie dup dictare textul Vis de copil(pg. 86)

Realizarea sensului:
Citirea n oapt sau n gnd a paginii din abecedar; citire integral a textului, citire n
lan, pe srite, citire selectiv - cu ajutorul Mscriciului Ferestruic, indicarea silabelor, a
literelor, a cuvintelor sau propoziiilor.
Deoarece am fost harnici la citit i scris vom cnta cntecul Hrnicua
Se anun noile obiective: nvarea literei H. Avem nevoie de litere mari pentru a scrie
nume de persoane dar i titluri de carte, cntec, text, numele de localiti.
Elevii dau exemple de nume cu H. Se prezint prile componente ale literei nou nvate.
Se aplic metoda cutiilor Elkonin( se deseneaz cte o bulin pentru fiecare sunet).
Copiii difereniaz fonemele conform metodei fonetice. Se identific silabele, sunetele din
cuvntul: Haralambie. Se atenioneaz i asupra scrierii cum nainte de b
Se citete lecia din Abecedar n gnd, apoi se identific informaiile oferite de text pe
baza ntrebrilor: Care este titlul textului? Unde se petrece ntmplarea? Ce fel de oameni
locuiesc acolo? Cine particip la ntmplare? Ce fac personajele?
Se explic cuvntul nou hor. Li se solicit elevilor s-i exprime opinii proprii: V
place hora? De ce?
Se exerseaz cititul corect, contient, respectnd semnele de punctuaie.
Reflecie:
Lecia se finalizeaz astfel:utiliznd softul educaional se recunoate litera h, H, apoi se
formuleaz propoziii ordonnd cuvintele pe trenuleul din joc.

Extindere:
Elevii confecioneaz litere din srm, fire de ln, beioare, plastilin. n ora a II-a de
abecedar vor continua nvarea cu litera H de mn

2
Anex

Mscriciul Ferestruic pentru a indica litere, silabe, cuvinte, propoziii:

Fi pentru identificarea fonemelor (variant a cutiilor Elkonin):

H a r a l a m b i e

S-ar putea să vă placă și