Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Data: 5 martie 2021

Clasa: a III-a B

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială ” Elena Văcarescu” , Sector 1

Institutor învățământ primar: Armeanu Anca

Aria curriculară: Limbă și comunicare

Disciplina: Limba și literatura română

Unitatea de învățare: Care e alaiul Primăverii?

Subiectul lectiei: Modificarea formei unor cuvinte – Acordul adjectivului cu substantivul determinat

Text suport „ Legenda ghiocelului ”

Tipul lecției: Mixtă

Resurse umane: 23 elevi prezenți fizic , 6 elevi prezenți on-line

Resurse temporale: 45 minute

COMPETENȚE SPECIFICE:

1.3. Sesizarea unor regularități ale limbii prin raportare la mesaje audiate
3.1. Extragerea unor informații de detaliu din texte informative sau literare

3.5. sesizarea unor regularități ale limbii pe baza textului citit

OBIECTIVE OPERAȚIONALE

La finalul activității , toți elevii vor fi capabili:

O1 - să recunoască substantivele și adjectivele din fragmentul textului „Legenda ghiocelului”. Obiectivul se consideră
realizat dacă toți elevii identifică cel puțin 2 substantive și 2 adjective determinate de acestea din 4 existente în dialogul
selectat

O2 - să realizeze corect acordul substantivului cu adjectivul, pe baza cunoștințelor însușite și a fișei de lucru. Obiectivul
se consideră realizat dacă toți elevii rezolvă corect fișa de lucru, primind sprijin verbal minim

O3 - să modifice poziția adjectivelor față de substantive în exercițiile propuse în manual și pe fișa de lucru, respectând
ortografia adjectivelor, și să le aplice în comunicări. Obiectivul se consideră realizat dacă toți elevii modifică corect poziția
adjectivelor din situațiile date, respectând ortografia, în cel puțin 2 din 4 situații existente.

BIBLIOGRAFIE

*Programa școlară pentru învățământul primar- disciplina Limba și literatura română, clasa a III-a, MEN, București, 2014

*Molan,Vasile-Didactica disciplinelor „Comunicare în limba română” și „Limba și literatura română” din învățământul
primar,Ediție revizuită,actualizată și completată, Editura Miniped, București, 2016
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
Strategii didactice
Etapele Obiective
lecției operațio- Activitatea învățătorului/elevilor Metode și Mijloace Forma de Evaluare
nale procedee didactice organizare

Momentul Se asigură un climat afectiv pozitiv. Se pregătesc Frontal


organizatoric materialele necesare pentru activitate. Se verifică
conectarea și participarea la activitate a elevilor aflați on-
line.

Captarea Reactualizarea cunoștințelor despre adjectiv se va realiza Conversația Resurse Frontal Clasamentul
atenției și prin intermediul platformei Wordwall. Adjectivele digitale obținut în urma
reactualizarea propuse fac parte din textul suport „ Legenda Explicația Individual finalizării
cunoștințelor ghiocelului”(poveste populară) tablete jocului propus
Exercițiul
https://wordwall.net/ro/resource/11889153 Aprecieri
frontale

Precizarea Se anunță și se scrie la tablă titlul lecției Conversația Frontal


titlului și a
noilor Acordul adjectivului cu substantivul determinat
obiective Se atrage atenția asupra participării active și cu interes la
lecție.

Comunicarea O1 Se citește dialogul florilor din grădină din textul Lectura cu Manual Frontal Identificarea
/însușirea „Legenda ghiocelului” . Elevii vor sublinia substantivele, creionul în corectă
noilor apoi vor identifica oral adjectivele. mână Caiet Individual substantive-
cunoștințe dictando lor și
Se vor nota pe tablă și în caiete substantivele și Exercițiul adjectivelor
adjectivele identificate în fragmentul citit. Se urmărește
legătura adjectivului cu substantivul a cărui însușire o Explicația
prezintă, precum și poziția adjectivului față de substantiv. Conversația Chestionarea
Se precizează, în urma observațiilor, acordul adjectivului orală
în gen și număr cu substantivul determinat.

Se notează următoarele informații

Adjectivul are două numere

*singular - (crin) parfumat , (lalea) galbenă

*plural - (crini) parfumați , (lalele)galbene

Adjectivul are trei genuri(ca substantivul determinat)

*masculin ^ un tradafir roșu - doi trandafiri roșii

*feminin ^ o violetă splendidă - două violete splendide

*neutru ^ un trup frânt– două trupuri frânte

Se rezolvă pe caiet exercițiile 4,5/27 din manual. În


O3 timpul verificării orale a corectitudinii rezolvării celor Exercițiul Corectitudinea
două exerciții voi solicita elevilor să precizeze numărul și rezolvării
genul adjectivelor de la cele două exerciții. sarcinilor

Fixarea și O2 Elevii vor rezolva fișa de lucru (Anexa1). Exercițiul Fișa de lucru Individual Rezolvarea
sistematiza- corectă a fișei
rea O3 Elevii care întâmpină dificultăți în rezolvarea cerințelor Explicația de lucru
vor fi sprijiniți cu explicații suplimentare.

Evaluarea Elevii vor completa rebusul , folosind adjectivele Exercițiul Rebus Individual Răspunsurile
potrivite din textul „ Legenda ghiocelului” și vor afla notate
rolul adjectivului în exprimarea orală/scrisă.(Anexa 2)

Anexa 1 Fișă de lucru


1. Subliniați cu o linie adjectivul din propoziția

Ghiocelul mic plângea.

2. Precizați numărul și genul adjectivului subliniat.

………………………………………………………………………………………

3. Scrieți propoziția cu forma corectă a adjectivului din paranteză

Fata (răsfățat) zburda prin grădină..

…………………………………………………………………………………………

4. Treceți părțile de vorbire din propoziția de mai sus la numărul plural.

…………………………………………………………………………………………

5. Scrie propoziția de la exercițiul 3 cu adjectivul înaintea substantivului.

…………………………………………………………………………………………

6. Completați tabelul de mai jos cu adjectivele identificate la celelalte exerciții

Adjectivul Numărul Genul

Anexa 2
Completează rebusul cu adjectivele din textul„Legenda ghiocelului” șă vei afla în coloana A-B rolul adjectivului în exprimarea orală sau scrisă.

1.Flori…..(minunate) A

2.Grădină….(plină)

3.Fată….(răsfățată)

4.Astru….(mândru)

5.Prințesă….(aurie)

6.Rază….(frumoasă)

7.Cer….(albastru)

8.Petale….(roșii)

9.Lalea….(galbenă)

10.Crin….(înalt)

11.Zăpadă….(rece)

12.Violetă….(mică)

13.Ghiocel….(zâmbitor)

14.Vreme….(urâtă)

S-ar putea să vă placă și