Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DIDACTIC

DATA:11.04.2019

PROPUNÃTOR: ....................

UNITATEA DE INVÃȚÃMÂNT:.................................................

CLASA: Pregătitoare

DISCIPLINA DE ÎNVÃȚÃMÂNT: Arte vizuale și abilități practice

UNITATEA DE ÎNVÃȚARE: Preocupările noastre

SUBIECTUL\TEMA LECȚIEI: Tehnici de lucru: decupare, lipire, colorare,decorare. Aplicație: Tablou de Paște
TIPUL LECȚIEI: formarea de priceperi și deprinderi.

SCOPUL LECȚIEI: formarea deprinderilor și priceperilor de a folosi diverse tehnici( decupare,lipire,colorare,decorare) pentru a realiza un
colaj.

COMPETENTE SPECIFICE:

2.3. Realizarea de aplicaţii/compoziţii/obiecte/construcţii simple, pe baza interesului direct;

2.4 Transformarea unui material prin tehnici simple.

COMPETENȚA SPECIFICÃ DISCIPLINEI INTEGRATE-COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNÃ

2.2. Transmiterea unor informaţii referitoare la sine şi la universul apropiat, prin mesaje scurte.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

La sfârșitul activități elevii sunt capabili:


2.3.1 Să finalizeze o compoziție realizată individual, folosind tehnici diferite ( decupare, lipire, colorare,decorare); obiectivul se consideră
realizat dacă fiecare elev finalizează cel puțin o compoziție folosind tehnicile de lucru;

2.4.1Să utilizeze tehnici diverse pentru realizarea colajului: decuparea, lipirea, colorarea obiectelor , decorarea tabloului cu acestea; obiectivul
se consideră realizat dacă fiecare elev utilizează cel puțin două din patru tehnici de lucru pentru realizarea colajului;

2.4.2 Să aprecieze calitatea produsului propriu sau al colegilor, prin raportare la criteriile de evaluare. obiectivul se consideră realizat dacă fiecare
elev apreciază cel puțin o calitate a produsului propriu sau al colegilor.

OBIECTIV OPERAȚIONAL –COMPETENȚA INTEGRATÃ-COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNÃ

2.2.1 Să descrie tabloul de Paște observat în imaginea prezentată.

STRATEGII DIDACTICE

Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul ,jocul.


Mijloace materiale: coli colorate, foarfecă, lipici,carioci, imagini, video-proiector,cd cu cântec
Forme de organizare: individual, frontal,
Forme de evaluare: aprecieri verbale, autoevaluare,turul galeriei
Bibliografie:
1. Ministerul Educației Naționale, Programe școlare pentru clasa pregătitoare, 19. 03. 2013;
2. Abilităţi practice – clasele I-IV – Ghid metodic” autori : Violeta Faliboga , Virginia Ghergu Editura Axa – 2001;
3. Îndrumător pentru lecţiile de abilităţi practice, clasele I-IV”autor : Diaconu ,Editura Petrion, Bucureşti – 2000;
DESFAȘURAREA ACTIVITÃȚII
Nr. Momentele Ob. Activitatea invatatoarei Activitatea elevilor Metode si Mij.de inv. Forme de Evaluare
crt lectiei op procedee org.
1. Momentul Asigur condițiile necesare unei Se pregatesc pentru Conversația -------
organizatoric bune desfășurări a lecției.Pregătirea inceperea orei. Foarfeca,lipici,
1 minut materialului didactic necesar culori
activităţii .

2. Reactualizarea Se poartă o discuţie pe tema Elevii sunt atenți și Conversația ------ frontal Capacitatea de
cunoştinţelor și abordată săptămâna trecută, despre discută. a purta o
deprinderilor venirea primăverii, despre aspectele discuție despre
caracteristice ale venirea
2 minute
primăverii ,temperatură, primaverii
evenimente din natură, reacţia
animalelor, a plantelor etc.

3. Activitate/discuție Vom purta o scurtă discuție despre Elevii ascultă și conversația ------- frontal
introductivă sărbătoarea Pascală, și anume
răspund la întrebări.
Învierea Domnului.
Vom vorbi despre necesitatea
decorării ambientului pentru
3 minute această sărbătoare.
Răspund.
Adresez câteva întrebări.
Ce sărbătoare se apropie?
Ce semnificație are această
sărbătoare pentru voi?
Care sunt amintirile cele mai dragi vopsim ouă, mergem
legate de acest eveniment? la biserică

Cum sărbătorim Paştele?


4. Anunțarea temei Astăzi la ora de arte vizuale și Elevii sunt atentți la Conversația Frontal
și a obiectivelor abilităţi practice vom realiza un explicații. Explicația
2 minute „Tablou de Paște „
pe care puteţi să îl dăruiţi unei
persoane dragi sau familiei.
Voi explica pe înţelesul elevilor
conţinutul învăţării şi nivelul
performanţelor aşteptate.

5. Prezentarea Prezint elevilor un tablou și solicit Elevii sunt atenți la


continutului si să il descrie . imaginea prezentată Imagini
dirijarea invatarii 2.2.1 Adresez câteva întrebări despre și o descriu . Conversația Frontal Aprecieri
CLR tablou. Răspund la verbale
25 minute
Prezentarea modelului și a întrebări.
materialelor necesare: prezint
tabloul- model. Pentru a putea
realiza aceast tablou vom avea
nevoie de: foarfece, lipici,
creioane/carioci colorate. Fiecare Elevii sunt atenți la Explicația

elev își va pregăti pe băncuță cele explicații.

menționate. În acest timp, voi


distribui fișele de lucru cu
elementele șablon pentru realizarea
tabloului. (Anexa 1).
Observă materiale.
Demonstrația
Distribui materialele necesare și
explic etapele de lucru.
Coli colorate Frontal
Explicarea și demonstrarea modului
de execuție: în timp ce explic
elevilor, în fața clasei voi demonstra Exercițiul Imagini
modul de lucru. Observarea

Elevii spun criteriile Lipici comporta-


-pentru început, vom decupa
iepurașul primit(voi atrage atenția de evaluare: mentului
asupra respectării conturului, -să decupăm după Foarfeca
nedepășirea acestuia);
contur;
-după ce decupăm iepurașul, va -sa colorăm
trebui să îl lipim pe cartonul colorat;
respectând conturul;
Conversația
-le voi explica și demonstra locul -să lucrăm ingrijit;
unde va trebui să lipim iepurașul; Explicația
-vom decora acum iepurașul cu -să finalizăm
ajutorul hârtiei creponate, vom lipi lucrarea.
biluțele din hârtie
creponată(demonstrez), de diverse
culori, obținând astfel, aspectul
iepurașului decorat;
Conversația
-colorarea oului și lipirea acestuia pe Frontal
cartonul colorat; Explicația
Aprecieri
-lipirea firelor de iarbă în josul verbale
tabloului;
-pe jumătatea tabloului vor lipi
mesajul cu „Paște fericit!”

- decorarea tabloului cu fluturași


flori etc.
Aprecieri
Încălzirea mușchilor mici ai mâinii:
verbale
bat din palme, cântă la pian, cad
picături de ploaie.
Executarea propriu-zisă: elevii
încep lucrarea, voi repeta etapele de
lucru și voi atrage atenția asupra
respectării cerințelor de lucru..
6. Obținerea Solicit elevilor sa înceapă lucrul. Elevii incep lucrul.
performanței Supraveghez activitatea elevilor și Decupează iepurașul, Exercițiul
2.4.1 ofer ajutor acolo unde este necesar. colorează imaginile. Coli colorate

Reiau unele explicații și corectez După aceste etape le Lipici Aprecieri

5 minute Individual individuale


eventualele greșeli. lipesc pe o planșă,
apoi decorează Carioci

tabloul cu diverse
Foarfeca
forme
2.2.1
( fluturasi ,flori etc).
Finalizează lucrarea.
7. Evaluarea 2.4.2 Dupa finalizarea lucrarii solicit Elevii afișează Observarea Lucrările Frontal Turul galeriei
lucrărilor elevilor să afișeze colajele realizate lucrările și le dirijată elevilor
pe panou și să analizeze lucrarea analizează. Conversația
5 minute
preferată ținând cont de criteriile Explicația
stabilite. Aprecieri
verbale

8. Activități MM Solicit elevilor să audieze cântecul Ascultă cântecul și Jocul Frontal


recreative/liber „Ce ne aduce iepurașul „ dansează. cântec
alese și să execute diverse mișcări.
2 minute

9. Aprecieri si Apreciez comportamentul elevilor Sunt atenți. Conversația Frontal Aprecieri


recomandări și modul de lucru pe parcursul verbale
1 minut lecției.

ETAPELE DE REALIZARE A LUCRÃRII


-indoirea cartonului si plierea lui de jos in sus;
-sablonul și decuparea iepurelui de Paste;
- lipirea iepurelui pe cartonul colorat;
-decorarea iepurelui din biluțe de hârtie creponată ;
-colorarea oului și lipirea acestuia pe cartonul colorat;
-pe jumatatea tabloului vor lipi mesajul cu „Paste fericit!”;
-lipirea firelor de iarba in josul tabloului;
- decorarea tabloului cu fluturasi, flori etc.;
-realizarea tabloului.
Criterii de apreciere a lucrării
1.Respectarea tehnicilor de lucru şi a
subiectului.
2.Realizarea şi asamblarea corectă a
elementelor.
3.Acurateţea lucrării.
4. Aspectul estetic.
ETAPELE DE LUCRU
- decuparea iepurelui;
- lipirea iepurelui;
- decorarea iepurelui cu biluțe din hartie
creponata;
-colorarea oului;
-lipirea firelor de iarba in josul tabloului;
-decorarea tabloului.
PASTE FERICIT! PASTE FERICIT!
PASTE FERICIT! PASTE FERICIT!
PASTE FERICIT! PASTE FERICIT!
PASTE FERICIT! PASTE FERICIT!
PASTE FERICIT! PASTE FERICIT!
PASTE FERICIT! PASTE FERICIT!
PASTE FERICIT!
PASTE FERICIT!
PASTE FERICIT!

S-ar putea să vă placă și