Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

DATA:
CLASA: a IV- a D
LICEUL TEORETIC “ANA IPĂTESCU” GHERLA
PROPUNĂTOR:
ARIA CURRICULARĂ: Om și societate
OBIECTUL: Educație civică
SUBIECTUL: Drepturile copilului
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Drepturile copilului
TIPUL LECȚIEI: recapitulare și sistematizare a cunoștințelor

Competențe specifice :
1.2. să-și dezvolte vocabularul, utilizând correct concept specifice educației civice;
2.1. să compare situaţii care privesc drepturi şi îndatoriri ale copilului;
2.2. să identifice norme şi reguli de comportament civic în diferite situaţii.

Obiective operaţionale:

Pe parcursul activității, elevii vor fi capabili:


O1 - să identifice cel puțin un drept al copilului prezentat într-un fragment literar;
O2 - să utilizeze corect cel puțin un termen specific educației civice;
O3- să denumească cel puțin o instituție care apără drepturile copilului;
O4 - să analizeze situații în care drepturile copiilor au fost respectate sau încălcate;
O5 – să enumere drepturi ale copilului de care se bucură.

Strategii și instrumente de evaluare:


- formativă, orală şi scrisă, individuală şi în perechi;
- autoevaluarea, interevaluarea în cadrul grupului.
Resurse:
a) pedagogice (metode şi procedee): conversaţia, explicația, jocul didactic,
activitate în perechi, ciorchinele structurat, eseul de 5 minute.
b) materiale : fişe de lucru, planșe, jetoane.
c) bibliografice :

 Consiliul Naţional pentru Curriculum, Programa şcolară pentru educaţie civică.


Clasa a IV-a, Bucureşti, 2005;
 Liliana Cătrună, Gheorghe Mandizu Cătrună, (2007),Educaţie civică. Manual
pentru clasa a IV-a, Editura Didactică si Pedagogică, R.A. Bucureşti;
 Convenția cu privire la drepturile copilului, București, 2006;

d) temporale: 45 minute.
Strategii didactice
Ob.
Etapele lecției Organizarea demersului didactic Metode și Forme de Evaluare
Op. Mijloace
procedee organizare

1. Moment  Se asigură condițiile materiale și psihologice Conversația -manual


organizatoric necesare desfășurării lecției. -rechizite
școlare

2. Captarea
atenției  Spargerea gheții
Se citește un fragment autobiografic despre copilăria Conversația
O1 lui George Enescu (Anexa 1). Se poartă o scurtă Frontal Observarea
discuție despre fragmentul citit. Elevii au sarcina de a sistematică
identifica în textul dat care sunt drepturile de care se Fișe
bucura micul Jurjac.
Se poartă o scurtă discuție pe tema drepturilor
copilului, de care se bucură ei, ca elevi. Se direcționează Individual
discuția pentru a se ajunge la următoarea concluzie: Aprecieri
”Copiii au dreptul de a respecta valorile verbale
culturale și naționale”.
Acesta este unul dintre drepturile prevăzute în
Convenția ONU cu privire la Drepturile Copilului.

3. Anunțarea Observarea
temei și enunțul  Se anunță titlul lecției ”Drepturile copilului Explicația sistematică
obiectivelor (recapitulare)” și se enunță, accesibil, obiectivele. Frontal

4. Recapitularea  Se va desfășura jocul didactic: “Găsește


și sistematizarea O1 perechea!” Din coșulețul cu drepturi, elevii extrag câte Jocul Individual Coșuleț
cunoștințelor un jeton pe care sunt scrise versuri referitoare la câteva didactic Jetoane
drepturi ale copilului (Anexa 2). În coș sunt și jetoane pe
care sunt scrise numele drepturilor prezentate în versuri.
Elevul care citește poezia trebuie să își găsească perechea,
respectiv colegul ce are jetonul cu titlul dreptului din
versurile citite.
 Se structurează drepturile recunoscute de către
O2 copii prin completarea unui ciorchine structurat. Ciorchinele Fișe de
Elevii vor nota și ei în caiete această schemă. structurat lucru -observarea
Frontal sistematică
Drepturile copilului a comporta-
(recapitulare) mentului
 Clasificare: elevilor
- drepturi de supraviețuire și dezvoltare (Ex:
dreptul la sănătate);
- drepturi de protecție (Ex: dreptul de a fi
protejat împotriva muncii forțate);
- drepturi de participare (Ex: dreptul la
O3
informare);

 Drepturile copilului sunt prevăzute în următoarele


documente:
- Declarația drepturilor copilului
- Convenția cu privire la drepturile copilului.

O4  Se cere elevilor să rezolve în perechi Eseul de 5 Activitate Observare


următoarea sarcină: Scrieți un eseu de 5 minute minute pe perechi Fișe sistematică
despre respectarea unui drept al copilului.
5. Obținerea Însoțiți-l de un desen, pe care să-l realizați în Compuneri
performanței următoarele 5 minute.
 Pentru elevii care întâmpină dificultăți în
învățare, instruirea va fi diferențiată. Se va juca Desene
jocul: ”Copil fericit sau trist?”
 Elevii vor citi propoziţiile şi vor încercui chipul Aprecieri
copilului fericit , dacă situaţia prezentată Verbale
respectă drepturile copilului sau pe al celui trist
, dacă sunt încălcate drepturile copilului. Individual Jetoane
Ulterior vor transcrie propozițiile (Anexa 3).
 Fiecare copil va scrie pe mâna decupată din Copacul Planșă
hârtie: în palmă, numele, pe primele patru ideilor
degete drepturile de care se bucură, iar pe
6. Evaluare degetul mic o obligaţie. Fiecare copil va lipi
pe ,,Copacul aşteptărilor” mânuţa scrisă.

 Se vor face aprecieri generale și Conversația Conversația Aprecieri


individuale privind participarea elevilor la lecție. Se vor verbale
7.Încheierea evidenția și nota elevii care s-au implicat în desfășurarea
lecției activității dedicate drepturilor copilului.
 Se comunică tema de casă : ex.4 / pagina
38, manual.
Anexa 1

Iată ce povestește George Enescu despre copilăria sa:

“ Când mi-amintesc de copilărie, parcă mai simt încă în jurul meu grija plină de teamă în
care creșteam. Părinții mă păzeau de cele mai neînsemnate primejdii, tremurau la cel mai mic
semn. …
Totuși acei ani petrecuți la țară mi-au lăsat cele mai frumoase amintiri: doar am crescut în
aer liber, în mijlocul animalelor și plantelor, având sub ochi nesfârșite lanuri de grâu, de orz, de
ovăz și de porumb! Tatălui mei îi plăcea să ducă o viață simplă; el nu trăia ca un boier, ci ca un
mic proprietar….
Pământul și religia au fost cele două divinități ale copilăriei mele. Le-am rămas
credincios, într-un anumit fel.
Muzica face parte din primele mele amintiri; nu au existat niciodată hotare între mine și
arta mea. Cred că gândirea, pulsația, viața mi-au fost întotdeauna împletite cu muzica. Eram,
dacă-mi amintesc bine, un copil silitor și chiar destul de conștiincios. La patru ani știam să
citesc, să scriu, să adun și să scad. Nu era meritul meu, căci îmi plăcea învățătura și aveam
groază de aproape toate jocurile, mai cu seamă de cele brutale . ”
Anexa 2

LEGEA COPIILOR

Copii, avem acum o lege-anume


Făcută numai pentru noi, adică
Să fim toţi ocrotiţi oriunde-n lume
Să creştem fără griji şi fără frică.

DREPTUL LA VIAŢĂ

BUNĂTATE

Am găsit în faţa casei


Un pisoi mic, rătăcit:
Avea blana ponosită,
Ochii-nchişi, părea rănit.

Mamei nu-i prea plac pisoii,


Dar l-am luat la mine-acasă.
M-am gândit că are dreptul
Ca şi mine, să trăiască.

Eu ştiu că, dacă faci bine,


Tot bine ai să găseşti!
Şi, de eşti om sau pisică,
Ai tot dreptul să trăieşti!

DREPTUL LA UN NUME, O CETĂŢENIE, O FAMILIE

TOŢI COPIII AU UN NUME

Cum te cheamă, îmi poţi spune?


Toţi copiii au un nume.
Nu mai poţi să spui nimic,
Nu-l alegi, ţi-e dat de mic.

FAMILIA

Dimineaţa, când mă scol,


Mama îmi zâmbeşte.
Mă întreabă cum mă simt
Şi mă sfătuieşte.

Tata mă duce la şcoală.


Cu el mă simt bine.
Mereu mă simt apărat
Când e lângă mine.

Ei sunt familia mea,


Cu ei mă mândresc.
Vreau să fim mereu uniţi,
Lângă ei să cresc.

DREPTUL DE A SE EXPRIMA LIBER

PĂREREA MEA

Părinţii mei sunt democraţi


Şi-atunci când iau o hotărâre
Doresc să fie consultaţi
Cu toţii, fără deosebire.

Sunt şi eu o persoană-n casă,


Aşa că...şi părerea mea
Pentru familie contează,
Chiar de e bună sau mai rea.

DREPTUL DE A I SE RESPECTA LIBERTATEA DE GÂNDIRE, DE CONŞTIINŢĂ, DE


RELIGIE

RELIGIA MEA

Şi părinţii, şi bunicii sunt creştini


Ca ei, şi eu.
Sunt curat la trup şi suflet,
Mă închin lui Dumnezeu.

Eu am învăţat la şcoală
Că aşa e înţelept:
Orice religie-alegem
Ne bucurăm de respect.
DREPTUL DE A SE BUCURA DE O BUNĂ STARE DE SĂNĂTATE, DE A BENEFICIA
DE SERVICII MEDICALE

LA DOCTOR

Sunt şcolar, sunt sănătos,


Merg la şcoală bucuros,
Dar, când ma îmbolnăvesc,
Sunt silit să mai lipsesc.

La doctor mă duce mama


Şi trebuie să-nving teama.
Mă consultă, mă tratează
Gratuit, mă internează.

Dreptul la educaţie, învăţământul primar fiind obligatoriu şi gratuit

LA ŞCOALĂ

Într-o toamnă, către şcoală


Eu cu mama am plecat,
Cu-n buchet de flori în mână,
Eram chiar emoţionat.

Zi de zi apoi, la şcoală,
Multe eu am învăţat
Şi mă străduiesc, în viaţă
Să fiu un om educat.

Oricărui copil din lume


Acest drept i se cuvine:
De la şcoală, lucruri bune
Să învețe, ca şi mine.

Din păcate, mai există


Multe locuri pe Pământ
Unde tot nu se respectă
Al copiilor drept sfânt.
DRETUL LA ODIHNĂ ŞI TIMP LIBER, DE A SE JUCA ŞI DE A PRACTICA
ACTIVITĂŢI RECREATIVE PROPRII VÂRSTEI.

LA JOACĂ
După lecţii, totdeauna ,
Timpul liber mi-l petrec
Între lectură şi jocuri,
Cu prietenii din bloc.

Când e vremea mai frumoasă


Ies în curte, mă distrez,
Ori cu jucării, în casă,
De e frig, mă relaxez.

Sunt copil şi joaca-mi place,


Insă nu mă joc mereu.
Nimeni nu are ce-mi face,
Doar e dreptul meu!

DREPTUL DE A TRĂI ÎN PACE ŞI SIGURANŢĂ

PACE

Ne bucurăm de soare
De aer şi de flori
Când ne jucăm în pace
Sub cerul fără nori.

Aşa cum zburdă veseli


Pe câmpuri mieluşeii
Noi vrem ca-n libertate
Să zboare porumbeii.

Simbolul alb al păcii


Să ne cuprindă gândul
Şi doar prietenia
Să-nconjure Pământul!
Anexa 3

FIȘĂ DE LUCRU - Copil fericit sau trist?

Încercuiți fața veselă când este respectat un drept și fața tristă când un drept al copilului este încălcat.

 Ana şi Marius trăiesc într-o familie unită.

 Cei doi fraţi merg în fiecare zi la şcoală.

 În clasă este un copil de altă culoare.

 Nici un elev nu vrea să stea cu el în bancă.

 Medicul de familie l-a consultat pe Costel când a fost răcit.

……………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………....

 Radu foloseşte internetul şi citeşte multe cărţi.

 Roxana are multe prietene cu care se joacă în curtea şcolii.

 Deşi este grav bolnav, părinţii nu-l duc pe Iulian la medic.

 Un copil a fost abandonat de părinţii săi.

……………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………..............
..........................................................................................................................................................

S-ar putea să vă placă și