Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

Data: 06.06.2019

Unitate de învăţământ: Colegiul Național Bănățean Timișoara

Clasa: a III a F

Propunător: Mioc Monica Gianina

Aria curriculară: Limbă și comunicare

Disciplina: Limba și Literatura română

Unitatea de învăţare: Recapitulare finală

Detalierea de conţinut: Părți de vorbire. Textul nonliterar - afișul. Textul narativ.

Tipul lecţiei: recapitulare

Metode şi procedee: conversația, explicația, harta textului, lectura, metoda mozaicului, problematizarea;

Forme de organizare: individual, frontal, în perechi;

Resurse didactice: fișă text, fișă de lucru, stilouri, coli A4, foarfecă, lipici, coli A3, imagini reprezentative, carioci;

Resurse bibliografice:

- Programa şcolară pentru disciplina LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ CLASELE a III-a – a IV-a, nr. 5003
/02.12.2014;
- Manual Limba și Literatura Română, clasa a III a, semnestrul al II lea, editura Arthur la școală.

1
Competenţe:

1.1. Extragerea unor informații de detaliu dintr-un text informativ sau literar simplu;

3.3. Formularea unei păreri despre o povestire/personajele acesteia;

3.5. Sesizarea unor regularităţi ale limbii pe baza textului citit;

4.2. Redactarea unor texte funcționale simple care conțin limbaj vizual și verbal.

Obiective operaţionale:

O1: să citească cursiv textul „Aventurile lui Tom Sawyer”, după Mark Twain, folosind intonația indicată de semnele de
punctuație;

O2: să citească selectiv din textul „Aventurile lui Tom Sawyer”, după Mark Twain, conform cerințelor date;

O3: să analizeze părțile de vorbire indicate;

O4: să completeze harta textului cu informații referitoare la textul citit;

O5: să desprindă mesajul textului citit;

O6: să redacteze o compunere cu titlu dat;

O7: să redacteze un text nonliterar,respectând elementele de construcţie a comunicării;

O8: să organizeze grafic un afiş.

2
DEMERSUL DIDACTIC

Strategii didactice

Obiective Etapele lecţiei Conţinutul esenţial şi activităţile de Metode Mijloace Forme Evaluare
operaţionale învăţare şi de de
procedee învăţământ organizare

1. Moment Se creează condițiile necesare


organizatoric desfășurării lecției.

Se realizează printr-o ghicitoare a cărui


2. Captarea răspuns este cuvântul „recapitulare”: Frontal
atenției „Materia s-a terminat, Conversația
Noi multe am învățat,
Iar acum, înainte de plecare,
Noi vom face ………….. ?”

Anunț elevii că astăzi vom recapitula


3. Anunțarea părțile de vorbire cu ajutorul textului
temei „Aventurile lui Tom Sawyer”, după Mark Explicația Frontal
Twain (anexa 1), apoi ne vom reaminti
elaborarea unui afiș, dar și redactarea unei
compuneri.

3
4. Elevii citesc textul în gând, apoi în lanț, Fișă text Citirea
O1 Reactualizarea folosind intonația impusă de semnele de Lectura Individual corectă și
și consolidarea punctuație. Frontal expresivă
cunoștiințelor Când am terminat de citit textul sunt
identificate cuvintele necunoascute. Alcătuirea
După explicarea cuvintelor necunoscute, Frontal propozițiilor
elevii vor alcătui oral propoziții cu aceastea.
În următorul moment, elevii vor citi
selectiv textul, după cerințe date:
„-Citiți o propoziție care conține un
substantiv comun.” Citirea
O2 „-Citiți o propoziție care conține un Fișă text selectivă
substantiv propriu.” conform
„-Citiți o propoziție care conține un verb.” cerințelor
„-Citiți o propoziție care conține un date
adjectiv.” Frontal
„-Citiți o propoziție care conține un
pronume.”
Elevii vor analiza oral părțile de vorbire
O3 descoperite în propozițiile citite.

O4 Următoarea sarcină este să completăm Completarea


harta textului și să descoperim mesajul Harta textului Fișă de lucru corectă a
O5 acestuia. (anexa 2) Frontal hărții textului
Se poartă discuții despre textul citit și
mesajul acestuia. (discuții privind treburile
gospodărești, binele pe care îl facem Conversația
ajutându-ne părinții, şi curățenie)

5. Obținerea Se realizează prin metoda mozaicului,


performanței clasa fiind împărţită în două mari grupe de

4
experți:

-literarii: aceștia vor avea ca sarcină să Respectarea


redacteze o compunere cu titlul Stilouri elementelor
O6 „Importanța curățeniei” Coli A4 unei
Metoda compuneri
-graficienii: aceștia vor avea ca sarcină mozaicului
O7 realizarea unui afiș prin care își anunță Foarfeci, În perechi Respectarea
colegii de școală că vor desfășura o acțiune Lipici, elementelor
O8 de curățenie în curtea școlii, și totodată îi Coli A3, unui afiș
invită să li se alăture. Imagini
Precizez că aceste două mari grupuri se reprezentative
vor împărţi în mai multe perechi, iar timpul Carioci
de lucru este 15 minute.
Înainte de a începe rezolvarea sarcinilor,
ne reamintim elementele unei compuneri:
- Compunerea are un titlul.
- Respectarea părţilor compunerii:
introducere, cuprins, încheiere. Observarea
- Ideiile sunt prezentate într- o ordine sistematică
firească, logică.
- Folosirea unui limbaj clar şi corect, dar
bogat (prin folosirea unor expresii
Conversația
frumoase) Frontal
- Corectitudinea şi claritatea scrisului
(respectarea regulilor ortografice şi de
punctuaţie)
- Prezentarea şi aspectul lucrării.

5
Reamintim și elementele pe care trebuie
să le conțină un afiș: numele evenimentului,
cine îl organizează, cine participă, locul
desfășurării, data și ora la care va avea loc
evenimentul, imagini sugestive) .

În timp ce elevii lucrează voi oferi sprijin


unde este nevoie
Frontal
6. Asigurarea Elevii vor prezenta compunerile și afișele
retenţiei şi a realizate. Aprecieri
transferului Voi face aprecieri verbale pentru fiecare verbale
lucrare în parte.

7. Încheierea Se fac aprecieri asupra modului de lucru


activităţii şi al comportamentului elevilor

Dacă timpul permite, elevii vor primi o


fișă de lucru cu următoarele sarcini:
1. Încercuiește forma corectă din Problematiza- Fișă de lucru Individual Observarea
următoarele enunțuri: rea sistematică
- Într-o/într-un copac locuiesc multe
vrăbiuţe vesele.
- Noi am fost într-o/într-un excursie
minunată.
- Irina locuieşte într-o/într-un casă
galbenă.
- Alin pleacă dintr-un/dintr-o librărie
mare.
- Ea s-a/ sa jucat ce s-a/sa jucat cu jucăria
s-a/sa, și deodată s-a/sa plictisit.

6
2. Completează tabelul cu părți de vorbire,
regăsite în enunțurile de mai sus. (anexa 3)

7
Aventurile lui Tom Sawyer
(fragment)
după Mark Twain

Sosi și dimineața de duminică. Inimile erau pline de cântec, iar celor cu inima
tânără, cântecul li se revărsa pe buze. Pretutindeni nu vedeai decât chipuri voioase,
peste tot domnea vara, văzduhul era plin de miresme îmbietoare.
La capătul drumului apăru Tom, ducând o căldare cu var și o bidinea cu coadă.
Când dădu cu ochii de gard, întreg peisajul se posomorî și o adâncă melancolie îi
întunecă sufletul. Oftând, a înmuiat bidineaua și a trecut-o peste șipcile gardului. Nu îi
plăcea ce avea de făcut! Ce planuri își făcuse pentru ziua aceea! Ce-o să-și mai bată
joc de el prietenii lui! Începu să se scotocească prin buzunare ca să vadă dacă are cu
ce să ademenească pe cineva să lucreze în locul lui.
Deodată îi veni o idee strașnică și măreață! Luă iar bidineaua și se apucă liniștit de
lucru. Nu trecu mult timp și apăru Ben Rogers care venea țopăind, cu inima voioasă,
făcând ca vaporul. Mușca dintr-un măr. Tom s-a făcut că nu vede și muncea tacticos.
— Ce e, șefule! Te-a pus mătușa Polly la treabă? întrebă Ben.
— Aaa! Tu erai, Ben? Nici nu te-am văzut.
— Eu mă duc la scăldat. Sâc! Ce-ai mai vrea și tu! Ori te pomenești că-ți place să
dai cu bidineaua?
— Sigur! zise Tom, văruind de zor. Cum să nu-mi placă? Ce, în fiecare zi ai
norocul să văruiești un gard ca acesta? Iar în gând: „Lasă, că vezi tu!“
Ben rămase uimit. Nu trecu mult timp și zise:
— Tom, lasă-mă și pe mine să văruiesc. Te rog!
— Nu se poate, Ben! răspunse Tom. Mătușa Polly s-ar supăra...
— Hai! se rugă Ben. Lasă-mă să încerc! Îl voi face la fel de bine ca tine! Uite, îți
dau mărul!
Tom se despărți de bidinea cu o prefăcută șovăială, dar cu inima plină de bucurie.
Reușise să-l păcălescă pe Ben.
HARTA TEXTULUI

LOCUL ȘI MOMENTUL:
AUTOR:

TITLUL TEXTULUI

EVENIMENTE: PERSONAJE:
FIȘĂ DE LUCRU

1. Încercuiește forma corectă din următoarele enunțuri:

 Într-o/într-un copac locuiesc multe vrăbiuţe vesele.


 Noi am fost într-o/într-un excursie minunată.
 Irina locuieşte într-o/într-un casă galbenă.
 Alin pleacă dintr-un/dintr-o librărie mare.
 Ea s-a/ sa jucat ce s-a/sa jucat cu jucăria s-a/sa, și deodată s-a/sa plictisit.

2. Completează tabelul cu părți de vorbire, regăsite în enunțurile de mai sus.

Subst. comun Subst. propriu verb pronume adjeciv

S-ar putea să vă placă și