Sunteți pe pagina 1din 5

PLAN DE LECŢIE

Clasa: a III-a
Aria curriculară:Limbă şi comunicare
Desciplina:Limba şi literatura română
Unitatea de învăţare: Iarna
Subiectul :Textul literar- ,,La săniuş ” , de Ion Agârbiceanu
Tipul lecţiei :Lecţie de recapitulare şi sistematizare

Obiective operaţională :
O1 – să citească corect, coerent, conştient şi expresiv textul;
O2 – să recunoască titlul ,autorul şi personajele textului;
O3 – să descopere sensul cuvintelor şi expresiilor noi;
O4 – să alcătuiască enunţuri cu ajutorul cuvintelor şi expresiilor noi;
O5 – să asocieze expresiile date cu textul potrivit;
O6 – să formuleze răspunsuri pentru întrebări date.

Strategia didactică :
a) Metode şi procedee : conversaţia, explicaţia, lectura, observarea,
exerciţiul, munca independentă, jocul didactic,
problematizarea, metoda ,,Ciorchinele”

b) Mijloace de învăţământ:manualul, fişe de lucru, planşe didactice, CD,


videoproiectorul – prezentare PowerPoint,
marker
c) Forme de organizare: frontal, individual, în echipe
Durata:50 minute

Bibliografie: Programa şcolară-clasa a III-a, Bucureşti, 2004


Manualul de limba şi literatura română pentru clasa a III-a,
Editura Aramis, Bucureşti-2005 (Tudora Piţilă, Cleopatra
Mihăilescu)
„Să dezlegăm tainele textelor literare ”,clasa a III-a ,Editura
CARMINIS, autor Carmen Iordăchescu
SCENARIUL DESFĂŞURĂRII
LECŢIEI
Etapele Ob. Strategia învăţătorului Strategia Metode şi Mijloace
lecţiei oper elevului procedee de învăţă-
. mânt
1. Moment Elevii conversaţia
organizato- -Se asigură climatul pregătesc
ric necesar bunei desfăşurări cele necesare
a lecţiei şi se pregătesc pentru lecţie
materialele didactice
necesare

2.Verificare
a temei -Verificarea cantitativă a Rezolvă Conversaţia Fişa de
temei pentru acasă sarcina din lucru
fişa de lucru Munca
-În timp ce se se verifică independen
tema cantitativ, elevii - tă
rezolvă sarcina din fişa de
lucru.

- Verific calitativ tema şi


activitatea independentă.

3. Captarea Elevii
atenţiei -Prezint elevilor o planşă realizează Planşa
O5 didactică şi le cer să coresponden- conversaţia didactică
unească expresia dată cu ţa între
titlul textului. expresia dată marker
(ANEXA 1) şi titlul
textului
4. Enunţarea
temei şi a -Astăzi vom recapitula Conversaţia
obiectivelor noţiunile despre textul Elevii sunt
literar pe baza unui text atenţi.
despre anotimpul iarna.

5. Dirijarea
Învăţării O1 -Citirea model a textului Sunt atenţi la
de către institutor citirea model. Conversaţia
manualul
-Citirea în gând a elevilor Elevii citesc Explicaţia
O2 -Citirea pe alineate în gând şi pe
O3 alineate Lectura
-,,Care este titlul textului, textul. Exerciţiul
dar al autorului?”
Alcătuiesc Observarea
O4 -Explicarea cuvintelor şi enunturi cu
expresiilor necunoscute ajutorul
cuvintelor
-Alcătuirea unor enunţuri noi
O7 cu ajutorul cuvintelor noi
şi scrierea acestora pe
tablă şi în caiete

O6 - Se pun întrebări
referitoare la conţinutul Elevii
textului identifică
enunţul cerut.
-Solicit elevilor să
identifice enunţul în care
iarna este asemuită cu o
persoană.

6. Obtinerea Elevii scriu


performanţe -Dictare, alineatul patru alineatul Explicaţia
-lor din textul ,,La săniuş”, patru al
Ion Agârbiceanu textului după Exerciţiul
(ANEXA 2) dictare

7.
Realizarea -Conversaţie Elevii
feed-back- generalizatoare-ideea notează în Conversaţia
ului principală a textului caiete ideea
principală a
textului.
8.
Asigurarea -Se fac aprecieri generale
retenţiei şi a şi individuale. Notează tema conversaţia
transferului -Anunţarea temei pentru pentru acasă
acasă
ANEXA 1

PLANŞĂ DIDACTICĂ

Faceţi corespondenţa expresiilor date cu textul potrivit :

sate adormite Stupul lor flori de iasomie


chenar de peruzele Ninsoarea nasuri cârne
felii de miere Iarna ne-am ieşit din minţi de bucurie

ANEXA 2

DICTARE
,,Pe uliţele satului începuseră să umble sănii. Copiii ieşiseră pe uliţă şi
porniră pe coastă la săniuş. Veneau şi feciori. ”

S-ar putea să vă placă și