Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

GRAD DIDACTIC II (INSPECTIA CURENTA 1)


INVATATOARE PANESCU LUANA-ELENA
ȘCOALA GIMNAZIALA ,,D.CRASOVEANU”,
IZVORU BARZII
13.12.2019
Clasa a II-a CLASA a III-a
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
DISCIPLINA: Comunicare in limba romana DISCIPLINA: Limba şi literatura română
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: ,,VIN SARBATORILE” UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: EVALUARE SEMESTRIALA
SUBIECTUL: Recapitulare -,,La colindat” SUBIECTUL: Recapitulare semestriala
Plan de recapitulare: Plan de recapitulare:
1.Citirea textului 1. Cuvinte cu înţeles asemănător
2.Formularea intrebarilor pe baza textului 2. Citirea textului
3.Redactarea raspunsurilor 3. Formularea raspunsurilor la intrebari,pe baza textului
4.Ordonarea enunturilor potrivit intamplarilor din text 4. Recunoasterea textului literar/nonliterar
5.Transcrierea cate unui enunt care exprima :o informatie,o intrebare,o strigare 5. Cuvinte care indica anumite culori
6.Felicitarea 6. Completarea enunturilor lacunare
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată FORMA DE REALIZARE: activitate monodisciplinară
TIPUL LECȚIEI: recapitulare la final de semestru TIPUL LECȚIEI: recapitulare la final de semestru
OBIECTIVE OPERAȚIONALE: OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
Cognitive: Cognitive:
Ora I Ora I
O1: să citească în ritm propriu un text scurt, cu adaptarea intonaţiei impusă de O1:-să descopere cuvintele care se repetă în propoziţii;
semnele de punctuaţie; O2:să-şi spună părerea în legătură cu repetarea supărătoare a unor cuvinte
O3:să descopere cuvinte cu sens asemănător;
O2: să formuleze întrebări şi răspunsuri pe baza textului citit; O4:sa formeze perechi de cuvinte cu inteles asemanator
O3: să rezolve exerciţii cu informaţii extrase din text, după modele date; O5:sa elimine dintr-un sir cuvantul care nu se potriveste
Ora aIIa
Ora a II-a O1: să citească în ritm propriu un text scurt, cu adaptarea intonaţiei impusă de
O1: să ordoneze enunturi potrivit intamplarilor din text semnele de punctuaţie;
O2:sa transcrie cate un enunt care exprima o informatie,o intrebare,o strigare O2: să formuleze întrebări şi răspunsuri pe baza textului citit;
O3: să scrie un mesaj corespunzător unei felicitari O3: să rezolve exerciţii cu informaţii extrase din text, după modele date;
Motrice
Motrice
OM1 – să păstreze poziția corectă în bancă în timpul orei.
OM1 – să păstreze poziția corectă în bancă în timpul orei.
OM2 – să-și coordoneze mișcările pentru manevrarea corectă a
OM2 – să-și coordoneze mișcările pentru manevrarea corectă a instrumentelor
instrumentelor
de lucru.
Afective
Afective
OA1 – să manifeste interes pentru lecție.
OA1 – să manifeste interes pentru lecție.
STRATEGIA DIDACTICĂ: STRATEGIA DIDACTICĂ:

METODE ȘI PROCEDEE: conversația, explicația, exercițiul, dialogul, METODE ȘI PROCEDEE: conversația, explicația, observația, exercițiul,
lectura, problematizarea,munca independenta problematizarea,munca independenta,dialogul
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual
RESURSE MATERIALE: fișe de lucru individuale, caiete, manuale, RESURSE MATERIALE: fișe de lucru individuale, caiete ,manuale
RESURSE TEMPORALE: 2 ore a cate 45 de minute RESURSE TEMPORALE: 2 ore a cate 45 de minute
RESURSE UMANE: 7 elevi RESURSE UMANE: 8 elevi
FORME ȘI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematică a FORME ȘI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematică a
comportamentului elevilor, aprecieri verbale comportamentului elevilor, aprecieri verbale

BIBLIOGRAFIE: BIBLIOGRAFIE:
*„Programa pentru disciplinele Comunicare în limba română, Matematică și *Programa școlară pentru cls a IIIa-Anexa nr. 2 la ordinul ministrului
explorarea mediului, Arte vizuale și abilități practice” aprobată prin ordinul educaţiei naţionale nr. 5003 /02.12.2014
ministrului Nr.3418/19.03.2013 *Manual clasa a III-a, Editura Intuitext,2016,Mirela Mihaescu
*Manual Clasa a II-a Comunicare in limba romana, Editura Didactica si *Vasile Molan-,,Fişe de lucru-Limba şi literatura
Pedagogica,2018,Tudora Pitila,Cleopatra Mihailescu
română”,Editura Tiparg,Piteşti,2005
EVENIMENTUL DIDACTIC CONȚINUTURILE ÎNVĂȚĂRII
CLASA a II-a CLASA a III-a
1. Moment organizatoric Se asigură condițiile necesare bunei desfășurări a Se asigură condițiile necesare bunei desfășurări a
activității. activității.
2. Captarea atenției *Le cer elevilor sa recite poezia ,,Colindatorii”de Solicit elevilor completarea copăcelului cu
George Cosbuc perechile de cuvinte cu inteles asemanator
(Anexa 1)
3. Reactualizarea cunoștințelor Activitate directă Activitate directa
și verificarea temei *. Ii intreb la ce flori de mar se refera poetul.Amintim Prezint elevilor o planşă pe care sunt scrise
obiceiul stravechi, SORCOVA.Le cer sa se sorcoveasca două seturi de propoziţii.(Anexa 2)
intre ei.
-Ce cuvânt se repetă în primele două
*Verificarea temei
propoziţii ?
-Dar în ultimele două propoziţii ?
-Ce am putea face ca aceste cuvinte să nu se
repete de fiecare dată ?

4. Anunțarea temei și a Activitate directă Activitate directă


obiectivelor Astăzi, la CLR, vom citi fragmentul ,,De azi si de Astăzi, la Limba si literature romana vom recapitula
demult”,dupa Barbu Stefanescu Delavrancea.Acest CUVINTE CU INTELES ASEMANATOR
fragment face referire la obiceiul colindului cu sorcova. Scriu data și titlul lecției pe tablă.
Vom formula intrebari pe baza textului cu ajutorul
STELUTEI INTREBARILOR,vom redacta raspunsurile.
Scriu data și titlul lecției pe tablă.

5. Dirijarea invatarii Activitate directă Activitate indirectă și directă


* Se solicită citirea în lanţ a textului Elevilor li se solicita sa rezolve sarcinile din fisa de
* Se face citirea selectivă în funcţie de anumite repere lucru in caiete si la tabla.
*Se prezinta STELUTA INTREBARILOR
* Se formulează de către 5 elevi, pe rând, câte o întrebare Elevii:* vor inlocui cuvintele subliniate dintr-un text cu
pentru fiecare cuvânt scris în colţurile stelei. Se solicită alte cuvinte avand inteles asemanator
răspunsul oral din partea unor colegi, la alegere. *vor forma perechi de cuvinte cu inteles asemanator
*vor elimina din fiecare sir cuvantul care nu se
potriveste
6. Obtinerea performantei *Se redacteaza raspunsurile in caiete si la tabla *Se vor gasi cuvinte cu inteles asemanator pentru
expresiile date
7. Încheierea lecției Fac aprecieri individuale și colective. Fac aprecieri individuale și colective.

S-ar putea să vă placă și