Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Clasa I Clasa a III-a Clasa a IV-a


Aria curriculara: Limba si comunicare Limba si comunicare Matematicasi stiinte
Disciplina: Lb. si lit. romana Lb. si lit. romana Matematica
Continutul invatarii: “Povestea gastei”.Sunetul”s” “Manastirea Putna”(legenda Adunarea si scaderea nr. nat.
populara) mai mici sau egale cu 1 000 000
Tipul lectiei: Insusire de noi cunostinte Dobandire de noi cunostinte Evaluare
Obiectv fundamental: Dezvoltarea capacitatii de Dezvoltarea patriotismului prin Evaluarea cunostintelor privind
identificare a cuvintelor, prezentarea unui text ce glorifica insusirea algoritmului de calcul
silabelor si sunetelor pe baza un personaj legendar, dezvoltarea al adunarii si scaderii
unui suport ilustrativ capacitatii de receptare a
mesajului oral, de exprimare
orala
Competente specifice: Cognitive: Cognitive: Cognitive:
O1-sa formuleze propozitii dupa O1- sa citeasca clar , corect, O1-sa efectueze adunari si scaderi
un sir de ilustratii ; expresiv respectand semnele de fara si cu trecere peste ordin;
O2-sa distinga cuvintele dintr-o punctuatie; O2-sa calculeze corect, verificand
propozitie data, silbele dintr-un O2- sa numeasca alte legende prin proba;
cuvant si sunetele dintr-o silaba; conoscute; O3-sa determine valoarea
O3-sa identifice sunetul “s” aflat O3-sa noteze cuvinte cu sens termenului necunoscut dintr-o
in diferite pozitii ale cuvantului; asemanator; egalitate;
O4-sa reprezinte graphic O4- sa integreze expresiile artistice O4-sa rezolve exercitiile corect
cuvantul, silaba, sunetul; in enunturi, explicand sensul folosind proprietatile adunarii;
O5-sa selecteze imagini a caror acestora. O5-sa rezolve probleme cu adunari
denumire incepe cu sunetul “s”. Afective: si scaderi.
Afective: Oa1-sa formuleze aprecieri asupra
Oa1-sa participle active la importantei domniei lui Stefan cel
desfasurarea lectiei; Mare;
Oa2-sa manifeste interes pentru Oa2-sa participe cu interes la lectie;
activitate. Motrice:
Motrice: Om1-sa identifice calitati morale ale
Om1-sa-si coordoneze miscarile domnitorului;
pentru a utiliza in conditii de Om2- sa prezinte in mod original si
igiena manualul si caietul; independent impresiile asupra
Om2-sa-si dirijeze efortul faptelor domnitorului.
oculmotor catre centrul de
interes vizat de invatator.

Strategia didactica: Metode si procedee: Metode si procedee:conversatia, Metode si procedee: munca


conversatia, observatia, explicatia,exercitiul,problematizarea independenta
explicatia
Durata: 45 min 45 min 45 min
Bibliografie: 1.“Abecedar”- manual pentru 1.”Limba si literatura romana”- 1. “Matematica” manual pentru
clasaI, Marcela Penes, Editura manual pentru clasa a II-a, Marcela clasa a IV-a,Stefan Pacerca,
Ana Penes, Editura Ana; Mariana Mogos, Editura Aramis
2.“Curriculum National, 2. “Metodica predarii limbii romane
Programe scolare pentru in ciclul primar”
invatamantul primar”
3.“Programa scolara pentru
clasa I”, Bucuresti 2005;
4.”Metodica predarii limbii
romane la clasele I-IV” Ioan
Serdean, E.D.P. Bucuresti, 1991.
DESFASURAREA ACTIVITATII

CLASA I CLASA a III-a CLASA a IV-a


1.Moment organizatoric 1.Moment organizatoric 1.Moment organizatoric
Asigur conditiile necesare pentru Asigur conditiile necesare pentru Asigur conditiile necesare pentru
buna desfasurare a orei de curs. buna desfasurare a orei de curs. buna desfasurare a orei de curs.
2.Reactualizarea cunostintelor 2.Reactulizarea cunostintelor 2.Evaluarea cunostintelor
Activitate independenta 15’ Activitate independenta 3’ Activitate directa 3’
Se da elevei o fisa(Anexa 1) pentru Se da elevului o fisa(Anexa 3 ) Se impart testele de evaluare(Anexa
a o completa, in vederea pentru a o completa,in vederea 5 ) si se explica ce au de facut.
reactulizarii cunostintelor din reactualizarii ortogramei neam/ne- Activitate independenta 40’
lectiile anterioare. am. Se rezolva exercitiile din testul de
Activitate directa 20’ Activitate directa12’ evaluare.
Repetam sunetele invatate, se dau Se verifica cantitativ apoi calitativ Testul de evaluare va fi apreciat si
exemple de cuvinte care contin tema apoi se verifica fisa. conform descriptorilor de
aceste sunete. Reactualizam cunostintele performanta.
3. Captarea atentiei anterioare legate de ultima lectie
Spun ghicitoarea : studiata.(Dreptatea lui Tepes,
“Cine aduce ploi marunte povestire populara)
In livada fructe coapte 3.Captarea atentiei Se strang testele de evaluare.
Frunze galbene-aramii Se impart cartonasele cu silabe care Se observa modul de lucru al
Si vant rece dragi copii?” pot forma numele unui domnitor elevilor.Testele vor fi corectate
(toamna) roman Stefan cel Mare. ulterior iar rezultatele vor fi
Se dau exemple de fructe si legume Stefan cel Mare a fost domnul comunicate in ora urmatoare.
ce contin sunetele invatate. Repetam Moldovei intre anii 1457 si 1504, el 3.Tema de casa
sunetele invatate, se dau exemple de este cel mai mare ctitor de biserici si Exercitiile 1, 2 de la pagina 23.
cuvinte care contin aceste sunete. manastiri din spatiul romanesc.
Se repeta cantecul “Toamna” Explic termenul ctitor = fondator,
Se poarta o discutie referitor la alte persoana care construieste si
plante ce se recolteaza toamna inzestreaza o biserica.
(porumbul) si la foloasele acestora. 4.Anuntarea temei si a
Se evidentiaza faptul ca porumbul obiectivelor
este hrana pasarilor de curte. Cer *Astazi ne vom reaminti ce este
elevei sa enumere pasari de curte. legenda;
Din cele enumerate se selecteaza *Vom citi textul si vom afla care
cuvantul “gascan”. Se desparte in este legenda manastirii Putna;
silabe cuvantul si se identifica Ne vom imbogatii vocabularul cu
sunetul “s”. expresii artistice.
4.Anuntarea temei si a 5. Dirijarea invatarii
obiectivelor Voi citi lectia “Manastirea Putna”
Se anunta titlul lectiei si se anunta (legenda populara)
obiectivele pe intelesul elevilor. Discutam pe marginea textului.
5.Dirijarea invatarii Explic ce este legenda, apoi elevul
Se prezinta elevei imaginile Power numeste alte legende cunoscute.
Point cu “Povestea gastelor”, in Activitate independenta20’
timp ce citesc poezia. Eleva Elevul citeste lectia in gand,
povesteste cu ajutorul intrebarilor subliniaza cuvintele necunoscute, le
patania gascanului. Voi intreba cum scrie in vocabular, dand explicatia
face gascanul (sss!) gasita in dictionar.
Din manual se vor analiza celelalte 6.Obtinerea performantei
cuvinte care contin sunetul ‘s’. Propun rezolvarea unei fise de
Activitate independenta 7’ lucru.(Anexa 4)
6.Obtinerea performantei Activitate directa 7’
Se coloreaza patratele din Anexa 2 7. Asigurarea retentiei si a
pentru a ordona imaginile din transferului
“Povestea gastei”. Discut despre lectia predata, despre
7.Realizarea feed-back-ului expresiile noi intalnite, apoi ii cer sa
Se impart jetoane cu imagini de le integreze in enunturi.
unde se aleg numai a caror Actvitate directa 3’
denumire incepe cu sunetul ‘ 8.Aprecieri si recomandari
“s”. Fac aprecieri asupra modului in care
Activitate directa 3’ a raspuns, apreciind raspunsurile
8.Aprecieri finale bune.
Se fac aprecieri asupra activitatii
ANEXA 1
Numele ___________________
Fișă de evaluare
Sunetul „u”

1. Desparte în silabe și marchează sunetul „u”:

_________________ ________ _________ ___________

2. Colorează căsuța corespunzătoare sunetului „u”:

- - - -

3. Alege reprezentarea grafică potrivită :

4. Colorează fructele care conțin sunetul „u”:

5. Scrierea semiovalului:

Povestea gâştelor
George Coşbuc

Colorează pătratele, ordonând


imaginile.
ANEXA 3

neam şi ne-am
1. Completaţi cu neam sau ne-am:
a) Noi avem în Oradea un ................ .
În luna iunie ................ dus în excursie la Valea lui Liman.
................... dus la un ....................de-al nostru la Craiova.
b) Tata are un .................... la Bucureşti. Când am fost la mare, ................. dus şi pe la un.........................de-al
nostru. .................. plimbat mult prin Bucureşti. Într-o zi am vizionat filmul „Neamul Şoimăreştilor“.
După o săptămână .................. întors acasă.
c) Este vară. Fiind foarte cald, ..................... gândit să mergem la ştrand. Ionică, un .................. de-al meu, ne-a
dat primele lecţii de înot.
.................... bucurat grozav când am simţit că stăpânim apa. .................. bălăcit şi ..................... stropit
câteva ceasuri bune.
d) ................ trezit de cu zori. Fiind o zi frumoasă, ...................... gândit să plecăm în vizită la un ...................
de-al nostru la Braşov.
Am vizitat oraşul şi .................... bucurat de realizările unui ................. atât de harnic.
2. Alegeţi forma corectă:
a) Gheorghe, Anghelina şi cu mine neam/ne-am dus la muzeul de istorie. Aici am aflat multe lucruri
interesante despre al nostru neam/ne-am românesc. Neam/Ne-am uitat în vitrinele cu obiecte care demonstrau că
suntem un neam/neam de daci şi de romani.
Neam/Ne-am bucurat mult de cele aflate şi neam/ne-am propus să mai venim.
b) În vacanţa de primăvară neam/ne-am dus în parc. Acolo neam/ne-am întâlnit cu un neam/ne-am din satul
bunicilor. Neam/Ne-am jucat şi
neam/ne-am plimbat cu neamul nostru. Spre seară, neam/ne-am întors. Cu neamul nostru nu neam/ne-am văzut
de un an.
3. Citiţi cu atenţie, corectaţi greşelile şi copiaţi textul în caiete:
Bunicul a venit l-a noi. Eu şi fratele meu neam bucurat foarte tare.
- Bunicule, bine-ai venit!
- Bine v-am găsit, dragii mei!
- Bunicule, povesteşte despre strămoşi noştri!
- Hei, dragi moşului, noi suntem un ne-am de viteji.
- Ce fel de neam?
Daci erau un ne-am de oameni harnici şi viteji.
ANEXA 4
Mănăstirea Putna
Legendă populară

1. Citiţi versurile lui Alecsandri şi scrieţi despre ce domnitor este vorba în poezie ?

În poalele Carpaţilor,
La vechiul tău mormânt,
Toţi în genunchi, o! Ştefane,
Depunem jurământ:
„Un gând s-avem în numele
Românului popor,
Aprinşi de-amorul gloriei
Ş-al patriei amor!”

Vasile Alecsandri
.......................................................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................
2.Găsiţi cuvinte cu acelaşi înţeles:
Legendă-........................................................ izbânzi-......................................................
Cetate de scaun-............................................ împlătoşat-....................................................
Paltin- ........................................................... oşteni-...........................................................

3.Alcătuiţi enunţuri cu cuvintele necunoscute.


.......................................................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................................................
..........................................................................
4. Cine sunt cei doi domnitori români? Scrieţi sub numele fiecăruia ţara în care au domnit.

................................. ..............................................
..................................... .................................................
5. Ajutaţi-l pe bătrânul împărat să culeagă din text cuvintele scrise deosebit. Notaţi cuvintele pe haina împăratului,
iar apoi coloraţi-l! Vi se pare că seamănă cu unul din domnitorii români ? Poate vă ajută
Doamna învăţătoare.

..

S-ar putea să vă placă și