Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Clasa I Clasa a III-a


Aria curriculară:Limba si comunicare Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Comunicare in limba romana Disciplina: Limba română
Subiectul: Grupurile de litere ce/Ce, ci/Ci, ge/Ge, gi/Gi “ Subiectul: „Heidi, fetita muntilor’’, dupa Johanna Spyri
Tipul lecţiei: recapitulare-sistematizare Tipul lecţiei:insusire de noi cunostinte
Competente generale: Competente generale:
1.Receptarea de mesaje orale in context de comunicare 1.Receptarea de mesaje orale în diverse contexte de comunicare
cunoscute 2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare
2.Exprimarea de mesaje orale in diverse situatii de comunicare 3. Receptarea de mesaje scrise în diverse contexte de comunicare
Competente specifice: 4. Redactarea de mesaje în diverse situaţii de comunicare
4.1.Reproducerea unor mesaje simple, în contexte Competente specifice:
familiare de comunicare 1. Receptarea de mesaje orale în diverse contexte de comunicare
4.2. Redactarea de mesaje scurte formate din cuvinte scrise 2. 2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare
cu litere de mână şi de tipar, folosind materiale diverse 3. 3. Receptarea de mesaje scrise în diverse contexte de comunicare
OBIECTIVE OPERATIONALE: Obiective operaţionale:
Cognitive: Cognitive :
O 1- Sa gaseasca cuvinte care contin grupurile de litere O1 – să rezolve anagrama pentru a descoperi cuvântul cheie de pe verticala AB ;
invatate; O2 – să citească corect , fluent şi expresiv textul literar folosind o intonaţie
O 2- Sa citeasca silabele care contin literele invatate si corespunzătoare ;
grupurile de litere invatate; O3 – să identifice cuvintele şi expresiile noi din text pentru a le integra în
O 3- Sa citeasca corect,constient cuvintele prezentate; enunţuri proprii ;
O 4- Sa formeze corect propozitiile prezentate; O4-să răspundă corect la întrebările din prezentarea ppt privind conţinutul
O 5- Sa coopereze in cadrul grupului de lucru,participand textului;
activ la realizarea sarcinilor date; O5 – să rezolve în cel mai scurt timp posibil fişele de luru corespunzătoare
O 6- Sa manifeste interes pentru activitatea desfasurata. sarcinii de lucru descoperită prin aruncarea cubului ;
O6 – să prezinte în faţa clasei rezolvarea sarcinii cerută de culoarea pălăriei
Afective : primite ;
O7-să manifeste atenţie şi interes în timpul rezolvării sarcinilor de
lucru; Afective :
O8 – să participe cu plăcere la toate etapele lecţiei ; O7-să manifeste atenţie şi interes în timpul rezolvării sarcinilor de lucru;
O8 – să participe cu plăcere la toate etapele lecţiei ;
Psiho- motorii :
O9 – să adopte o poziţie corectă în timpul scrisului; Psiho- motorii :
O10- să mânuiască atent şi corect toate materialele care se utilizează O9 – să adopte o poziţie corectă în timpul scrisului;
în cadrul orei O10- să mânuiască atent şi corect toate materialele care se utilizează în cadrul
orei
METODE SI PROCEDEE:
conversati,explicatia,exercitiul,expunerea,etc.
MIJLOACE SI MATERIALE DIDACTICE: Elemente de strategie didactică: Activ – participativă
planse,laptop,video-proiector Resurse procedurale: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, citirea selectivă,
STRATEGII DIDACTICE: mixte problematizarea,ciorchinele,joc de rol
FORMA DE ORGANIZARE: frontal-individula Resurse materiale: fişe de lucru, coli, markere. manual, caiete.
Forme de organizare: frontal, individual.
Resurse temporale:45-50 min.
Bibliografie:
IORDĂCHESCU, CARMEN – EXERCIŢII DE LIMBA ROMÂNĂ
PENTRU CLASELE II – IV (ED. CARMINIS – PITEŞTI)
PENEŞ, MARCELA – LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ (ED. ANA –
2007( manual alternativ);
PIŢILĂ, TUDORA ; MIHĂILESCU, CLEOPATRA – LIMBA ŞI
LITERATURA ROMÂNĂ (manual pentru clasa a III-a – ED. ARAMIS –
2005)
UNGUREANU, ADALMINA – METODICA STUDIERII LIMBII ŞI
LITERATURII ROMÂNE – ÎNVĂŢĂMÂNT PRIMAR (ED. AS’S)
Clasa I Clasa a III-a
Etapele lectiei Continutul intructiv-educativ Strategii Etapele lectiei Continutul instructiv-educativ Strategii
didactice didactice
1.Moment Se asigura un climat optim pentru o conversatia 1.Moment Se asigura un climat optim pentru o conversatia
organizatoric bună desfăşurere a lectiei . organizatoric bună desfăşurere a lectiei .

2.Captarea 2.Captarea Se prezinta elevilor mesajul zilei ( anexa 1 ).


atentiei atentiei

3.Verificarea Tema pentru acasa se verifica din 3.Verificarea Tema pentru acasa se verifica din punct
temei punct de vedere cantitativ temei de vedere cantitativ

4.Reactualizarea Se vor adresa elevilor urmatoarele Conversati 4.Reactualizarea Elevii vor completa un rebus pe verticala
cunostintelor intrebari:,,-Cate grupuri de litere am a euristica cunostintelor descoperind cuvantul ,,Heidi’’.
invatat noi pana acum la Comunicare
in limba romana?’’- R: …4 grupuri de
litere;,,-Care sunt acestea?’’-R
…,,ce/Ce,ci/Ci, ge/Ge,gi/Gi’’;,, -Din
cate litere sunt alcatuite aceste
grupuri?’’-R…din 2 litere; ,,-Care sunt
acestea?’’-R:…c si e, c si I, g si e, g si
I’’;, -Dati exemple de cuvinte in care
se regasec aceste grupuri de litere.’’

5.Anuntarea ,,-Astazi la ora de Comunicare in conversatia 5.Anuntarea <<-Astăzi la ora de Limba româna vom
temei si a limba romana vom face o recapiulare a temei si a studia textul literar ,,Heidi , fetiţa
obiectivelor grupurilor de litere amintite anterior.’’ obiectivelor munţilor’’ după Johanna Spyri .>>; se
noteaza titlul lectiei la tabla.
Etapele lectiei Continutul intructiv-educativ Strategii Etapele lectiei Continutul instructiv-educativ Strategii
didactice didactice
5.Desfasurarea Se vor rezolva exercitii cu grupurile de exercitiul 5.Desfasurarea Se prezinta planşa cu datele despre autoare
lectiei litere:,,1. Recunoaste grupul de litere si lectiei şi portretul acesteia .
citeste cunvintele care-l contin.CE: ( anexa 2 )
cer,cerc,acela,trece,elice, Se va efectua lectura model a textului
literar .
pace,Celina,celular,Marcela,
Se va cere elevilor să citească lecţia pe
Mircea,soarece,zece,cereale, fragmente şi în lanţ folosind o intonaţie
cercei,cenusa,incet,abecedar, corespunzătoare ; apoi vor sublinia
concert,cantece,ace,dulce; CI: cuvintele şi expresiile noi , alcătuindu-se
circ,citire,Cecilia,caciula, enunţuri cu ele .
licurici,arici,ciuperci,biciclisti,pi- Fiecare enunţ se scrie atât pe tablă cât şi în
sici,cirese,cinema,civilizat,narci- caiete .
se,nuci,pitici,maci;GE: Se poartă discuţii referitoare la text pe baza
ger,geam,sageata,marge- unor întrebări .
le,colege,minge,Gelu,Georgeta,in- ,,-Vă rog să fiţi atenţi la următoarea
ger,minge,geamantan,gem,geanta, prezentare power point ( anexa 3 ).’’,,-Care
sunt personajele textului ?’’,,-Unde se
Angela,Eugenia,alege,merge,cu-
petrece acţiunea ?’’;,-Ce admiră Heidi ?’’,,-
lege.GI: gingie,gimnast,galagie, Cine a ajutat-o pe Clara să meargă ? ,,,,-De
margine,dungi,covrigi,girafe,re- ce erau emoţionaţi copiii ?’’
gina,crengi,Gina,gingas,Gigel,i- ,,-Acum fiecare grupă va arunca cubul
magine,pagini,magiun,calegi,rugi, pentru a descoperii sarcina pe care o vor
fulgi; 2. Recunoaste grupurile de litere rezolva .
din urmatoarele cuvinte: cetate, 1. Descrie ( anexa 4)
cinema,gingas,girafa, 2.Compară ( anexa 5 )
ajunge, Cecilia,Lucian,incepe, 3.Asociază ( anexa 6 )
intelegi, arici,trage,George. 3. 4.Analizează ( anexa 7)
Modifica dupa model: 5.Aplică (anexa 8)
6.Argumentează (anexa 9 )
eu strig tu strigi
*după ce termină un reprezentant din fiecare
eu plec ……….
eu duc .………. grupă prezintă rezolvarea fişei .
eu dreg ………..
eu ating …………
eu aleg …………

4. Completeaza corect propozitiile:


Georgeta trage cu …………..
Cu ……….. se joaca George.
Frucul stejarului este ………
(sageata,mingea,ghinda)

6.Asigurarea Clasa va fi impartita in doua echipe: Joc didactic 6.Asigurarea


retentiei si a echipa LITERELOR MICI si echipa retentiei si a Ei şi acum să vad cine doreşte o pălărie , iar
transferului LITERELOR MARI. transferului în funcţie de culoare va trebui să rezolve
-Le explic elevilor modul in care se va cerinţa de pe fişă ?
1.Pălăria albă ( anexa 10)
desfasura concursul.Pentru un raspuns
2.Pălăria portocalie (anexa 11 )
corect fiecare echipa va primi cate 3. Pălăria neagră ( anexa 12)
patru puncte,iar pentru fiecare greseala 4.Pălăria galbenă ( anexa 13)
se vor scade patru puncte. 5.Pălăria verde (anexa 14 )
6.Pălăria albastră (anexa 15)
CONCURS *împart pălăriile doritorilor după care
distribui si fisa corespunzătoare culorii
* Alege grupul de litere corespunzator: pălăriei ,iar apoi ofer elevilor un minut de
__uperca (ce,ci,ge,gi) gandire pentru rezolvare .
soare__ (ce,ci,ge,gi)
in__r (ce,ci,ge,gi)
__rafa (ce,ci,ge,gi)
min__ (ce,ci,ge,gi)
__apa (ce,ci,ge,gi)
__ocolata (ce,ci,ge,gi)
__ocanitoare (ce,ci.ge.gi)
covri__ (ce,ci,ge,gi)
__anta (ce,ci,ge,gi)
__orapi (ce,ci,ge,gi)
ful__r (ce,ci,ge,gi)
pi__oare (ce,ci,ge,gi)
dun__ (ce,ci,ge,gi)
-La sfarsitul concursului adun
punctajul cumulat de fiecare echipa si
desemnez castigatorii.

Evaluarea Se fac aprecieri asupra activităţii şi Evaluarea Se fac aprecieri asupra activităţii şi modului
modului în care elevii au participat la în care elevii au participat la lecţie .
lecţie .

S-ar putea să vă placă și