Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

DATA:

Şcoala Primara Beia

Invatator: Balog Anamaria

CLASA I CLASA a III-a CLASA a IV-a


ARIA CURRICULARĂ: Limbă și ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi ARIA CURRICULARA:Arte
comunicare comunicare DISCIPLINA: Educaţie plastică
DISCIPLINA: Limba și literatura română DISCIPLINA: Limba şi literatura română UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Compoziţia
SUBIECTUL: Litera ”j” mic de mână SUBIECTUL: Heidi, fetiţa munţilor după echilibrată a suprafeţei decorative şi a spaţiului
TIPUL LECȚIEI: Formare de priceperi și Johanna Spyri plastic
deprinderi TIPUL LECŢIEI: de transmitere si SUBIECTUL: Compoziţie figurativă şi
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: dobândire de cunoştinţe nonfigurativă folosind amestecurile şi
3.1: sa identifice literele,grupuri de litere, OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: dominanta de culoare – Câmp cu maci
silabe, cuvinte si enunturi in textul tiparit si in 1.1să sesizeze sensul global al unui mesaj, TIPUL LECŢIEI : formare de priceperi şi
textul scris de mana; identificând aspectele principale şi de detaliu deprinderi
4.1 : sa scrie corect litere, silabe, cuvinte; la care se referă un mesaj oral OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
4.2. să scrie corect, lizibil si îngrijit propoziţii 1.2 să deducă sensul unui cuvânt necunoscut - să compună spaţiul plastic, valorificând
scurte prin raportare la mesajul audiat; potenţialul expresiv al dominantei cromatice,
OBIECTIVE OPERAȚIONALE: 2.5 să manifeste cooperare în diferite situaţii conform propriilor intenţii;
O1- să intuiască litera „j” mic de mână; de comunicare; - să realizeze compoziţii într-o dominantă
O2- să distingă elementele componente ale 3.2 să desprindă ideile principale dintr-un text cromatică intenţionată, folosind linia în
literei „j” mic de mână; citit; diferite ipostaze şi pata picturală;
O3- să execute după model litera ,, j”, 3.3 să citească în mod conştient, corect, fluent - să utilizeze criterii evaluative în analiza
respectând principiile estetice: direcţia, şi expresiv un text cunoscut; propriilor exprimări plastice şi a celorlalţi.
dimensiunea, poziția, înclinația; 3.6 să recunoască în text diferite elemente de OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
O4 - să scrie corect cuvinte şi propoziţii construcţie a comunicării studiate; O1 – să prezinte semnificaţia dominantei de
O5- să manifeste interes pentru lecția de 4.2 să povestească în scris fragmente dintr-un culoare;
scriere; text citit; O2 – să obţină dominanta de culoare prin
O6- să păstreze poziția corectă în bancă pe tot OBIECTIVE OPERAŢIONALE: folosirea unei culori în cantitate mai mare, atât
parcursul orei. O1 să citească cursiv,corect, fluent şi expresiv în amestec, cât şi în întindere pe suport.
STRATEGII DIDACTICE: textul (în lanţ, selectiv, pe roluri) ; O3 – să-şi dirijeze efortul oculomotor către
Metode şi procedee: explicaţia, conversaţia, O2 să explice semnificaţia unor cuvinte din centrul de interes sugerat de învăţător;
demonstraţia, activitatea independentă. text, completând rebusul propus; O4 – să utilizeze instrumentele de lucru în
Mijloace didactice: Abecedarul, caietul O3 să răspundă la întrebări de conţinut; condiţii de igienă;
special, planşă cu litera „j” mic de mână, fisă
O4 să povestească textul ţinând seama de O5 – să se mobilizeze în vederea realizării
de evaluare, plastilină. ordinea desfăşurării întâmplărilor; compoziţiei;
Forme de organizare: activitate frontală, O5 să elaboreze planul de idei pe baza O6 – să colaboreze cu învăţătorul pentru
alternativ cu activitatea independentă
imaginilor şi a textului; atingerea obiectivelor propuse;
individuală; O6 să manifeste interes şi plăcere în studiul O7 – să-şi exprime părerea faţă de lucrările
limbii române, prin participarea activă; colegilor
BIBLIOGRAFIE: STRATEGII DIDACTICE:
- Marcela Peneş, Abecedar, Ed. Ana 2000 Metode şi procedee: citirea în lanţ, selectivă, STRATEGII DIDACTICE:
- Curriculum Naţional. Programe şcolare pe fragmente, explicaţia, exerciţiul, Metode și procedee: explicaţia, demonstraţia,
pentru învăţământul primar, Bucureşti, 2003; conversaţia euristică, observaţia, exerciţiul, conversaţia, munca independentă,
- Ioan Surdu, Ioan Dănilă, Abecedar; problematizare, lucrul cu cartea, povestirea analiza lucrărilor;
îndrumătorul învăţătorului, Bucureşti, „ALL orală; Mijloace didactice:planşe didactice, acuarele,
Educaţional”, 2000 Mijloace didactice: planşe ilustrate–plan de pensule;
idei, volumul autoarei, planşă rebus. Forme de organizare: frontală şi individuală.
Forme de organizare: activitate frontală,
alternativ cu activitatea independentă BIBLIOGRAFIE:
individuală; Curriculum Naţional, Programe şcolare
BIBLIOGRAFIE: pentru învăţământul primar, Bucureşti 2005;
-MEC: Programe şcolare pentru învǎţǎmântul Programa şcolară pentru clasele III-IV-
primar, Bucureşti, 1998 Educaţie plastică, Editura Didactica Press,
-Manual de Limba şi literatura română, Bucureşti, 2004
clasa a III-a, de T. Piţilă şi C. Mihăilescu,
Editura Aramis Print, Bucureşti 2005

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂȚII:
1. Moment organizatoric: DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII: DESFĂŞURAREA ACTIVITĂȚII:
- Asigur condiţiile necesare desfăşurării 1.Moment organizatoric: 1 . Moment organizatoric:
optime a lecţiei. Se stabileşte ordinea şi disciplina. Elevii Se asigură toate cele necesare unei bune
îşi pregătesc cele necesare orei. desfăşurări a lecţiei.
2. Captarea atenției: 2. Verificarea cunostintelor anterioare 2. Captarea atenției:
- Din ce este alcătuită litera „j” de tipar? Se verifica printr-un exercitiu de analiza Se spune că ochiul are nevoie de culoare cum
- Cu ce fel de litere scriem noi? gramaticală cunoştinţele despre părţile de are nevoie de lumină,căci aşa cum nu putem
- Ce se scrie cu litere de tipar? vorbire învăţate. vedea în întuneric, nici nu putem trăi într-o
“ Cătelul porni înainte prin iarbă. Copiliţa lume lipsită de culori, care n-ar fi numai tristă,
observă într-un coţt de umbră o luminiţă. ci ar părea moartă.
- Acolo este o casuţă pentru noi, zise Lizuca.” 􀂍 Natura ne oferă o gamă largă de culori, de la
3. Verificarea cunoștințelor anterioare: 1) Subliniaţi substantivele din text. cele vii, strălucitoare şi atât de variate ale
- Ce sunet am învățat ora trecută la abecedar? 2)Găsiţi două adjective potrivite pentru primăverii şi verii însorite, cu cer senin şi
Activitate indirectă primele trei substantive. pajişti multicolore, până la cafeniu, cenuşiu,
- Se cere elevilor să modeleze din plastilină 3) Analizaţi verbele si pronumele din text. negru, alb, specifice toamnei târzii şi iernii,
litera ”j”. care, totuşi, ne încântă prin strălucirea zăpezii.
3. Captarea atenţiei
- Copii, recunoasteti din ce povestire este texul
pe care am lucrat? 2. Reactualizarea cunoştinţelor anterioare
- Cine este personajul cel mai important al Voi purta o discuţie cu elevii pentru
4. Anunțarea temei și a obiectivelor: acestei opere literare? reactualizarea conoştinţelor teoretice necesare
- se anunţă elevii că vor învăţa să scrie orei de educaţie plastică.
litera j mic de mână, cuvinte care au litera j,
vor copia şi transcrie cuvinte şi propoziţii, Cu ajutorul întrebărilor voi face verificarea
vor scrie după dictare o propoziţie şi vor cunoştinţelor anterioare; răspunsurile elevilor
alcătui propoziţii cu cuvinte date; vor fi organizate într-un rebus (Anexa 4)
- se atrage atenţia asupra faptului că 4.Anunţarea titlului şi a obiectivelor:
trebuie să urmărească calitatea scrisului ( să Activitate directă
scrie literele rotunde, frumoase, iar - Astazi, la lectia de limba si literatura romana
cuvintele să fie scrise corect, caligrafic).. vom face cunoştinţă cu un fragment care are
ca personaj principal tot o fetiţă. Este vorba
5. Dirijarea învățării: ) Intuirea literei despre lectia “Heidi, fetita muntilor”.
- prezint o planşă cu litera „j” mic de mână; 5. Dirijarea învăţării:
- specific elementele grafice componente - o - Fragmentul din manual face parte din cartea
buclă mare (rând şi subrând), completată de un “Heidi, fetita muntilor” a unei scriitoare din
punct pe suprarând . Elvetia, Johanna Spyri. Aceasta carte a fost
2) Scrierea model la tablă publicata în anul 1880.
- voi scrie litera nouă la tablă, (spunând în - Se citeste lecţia scoţând în evidenţă şi
acelaşi timp şi elementele grafice explicând cuvintele si expresiile necunoscute:
componente), ţintaura- plantă medicinală, cu flori roşii sau
apoi pe planşă. albe
3) Exerciţii de încălzire a muşchilor suav- gingaş, fin, delicat, graţios
- închiderea şi deschiderea pumnilor; îmbietor-ispititor, ademenitor, atrăgător
- spălatul mâinilor şi al rufelor; splendoare- strălucire ,măreţie
- storsul rufelor; “îşi desfăta ochii”- admira, se minuna
- pocnirea degeţelelor; “nu mai plutea nicio dâră de nor”-nu era
- lupta degetelor; niciun nor pe cer. 4. Anunțarea titlului și a obiectivelor:
- cântatul la pian. Se citeşte lecţia în lanţ, pe roluri şi selectiv:Se anunţă titlul lecţiei şi se enumeră
4) Simularea literei în aer, pe bancă -fragmentul în care este prezentat locul unde obiectivele pe care trebuie să le atingă la
5) Scrierea literei se petrece întâmplarea. sfârşitul orei în termeni accesibili elevilor.
- voi solicita 2-3 elevi care vor scrie litera la -enunţul prin care Clara i se adreseaza Bălaiei. Vom realiza şi noi astăzi o compoziţie,
tablă; compunând un spaţiu
- amintesc poziţia corectă în timpul scrierii; plastic specific primăverii, utilizând diferite
- cer să scrie 3 litere pe caiete, timp în care Activitate indirectă tehnici de lucru de obţinere a culorilor şi
trec printre bănci pentru a-i ajuta şi a-i observa Se rezolvă exerciţiile de pe fişa de formelor şi a unei culori dominante.
cum scriu; lucru.Anexa 3
- se scriu trei rânduri cu litera „j” mic de 5. Dirijarea învățării:
mână; Elevii vor fi îndrumaţi în elaborarea planului Prezentarea a diferite planşe ce prezintă un
6) Scrierea cuvintelor – scrierea model la de idei ce va fi notat la tablă şi în caiete: câmp cu maci, fiecare
tablă, cu explicarea legăturilor dintre litere. 1. Într-un ţinut de munte trei copii păzesc planşă având câte o culoare dominantă. Se
7) Scrierea unor propoziţii – se realizează caprele. discută despre realizarea acestora şi tehnicile
după modelul de mână din caietul special 2. Clara îi şopteşte caprei Bălaia dorinţa sa de folosite.
(copiere) şi după model de tipar (transcriere a nu mai pleca niciodată din acel loc. 􀂍 Supraveghez elevii, urmărind:
muncă independentă) 3. Heidi o invită pe Clara să vadă florile din * modul de compunere a spaţiului plastic;
poieniţei. * respectarea regulilor de organizare corectă a
4. Clara a făcut primii paşi singură. elementelor plastice în compoziţie;
6. Asigurarea retenţiei şi a transferului 5. Copiii sunt încântaţi de vindecarea Clarei. * încadrarea în pagină, proporţie, echilibru
compoziţional, armonie;
• Împart elevilor fişe de evaluare, pentru a mă 􀂍 Ajut unde este cazul, intervin cu explicaţii
asigura că ceea ce a fost predat a fost însuşit. sau atenţionări
• Explic sarcinile de lucru impuse de fişă.
(Anexa 1) 6. Evaluarea lucrărilor
• Verific modul de lucru al elevilor. - Se va povesti textul oral şi povestirea în
• Solicit citirea integrală a lecţiei, inclusiv scris a unui fragment . 􀂍 După ce elevii vor finalize planşa, se vor
rândul scris cu litere de mână. analiza şi discuta lucrările, ţinând cont de
următoarele criterii:
- să fie realizată prin intermediul tehnicii noi;
- să fie completată cu pensula cu diverse
7. Tema pentru acasă 6. Obţinerea performanţei culori;
• Propun elevilor tema pentru acasă de scris: Despre ce am discutat ora aceasta? - să fie finalizată.
două rânduri cu litera ,,j” şi de transcris textul Ce va plăcut cel mai mult? 􀂍Se va organiza Turul galeriei, fiecare elev
,,Alunelul”. Cu ce alte personaje o puteţi asemăna? analizând lucrările colegului său şi
Ce proverbe despre prietenie cunoaşteţi? formulându-şi propria părere în legătură cu
lucrarea

7.Aprecierea lucrărilor
8. Încheierea activității: Voi evidenţia cea mai reuşită lucrare şi o
- Ce literă am învăţat astăzi la scriere? 7. Încheierea activității: voi nota, încurajând, totodată, pe cel care s-a
- Pe câte spaţii se scrie? Se acordă calificative. Se apreciază concentrat mai puţin.
- Se verifică caietele . comportamentul în timpul orei.
- Fac aprecieri asupra activităţii desfăşurate.

S-ar putea să vă placă și