Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

DATA: 28.02
Scoala Primara Beia
Invatator :Balog Anamaria

:
CLASA: I CLASA: a-III-a
ARIA CURRICULARĂ: Arte ARIA CURRICULARĂ: Limbă și
DISCIPLINA: Educație plastică Comunicare
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: DISCIPLINA: Limba română
Gama culorilor UNITATEA DE
CONȚINUTUL: Culorile reci ÎNVĂȚARE: ,,Primăvara,,
,, În parc,, 3D CONȚINUTUL: ,, Legenda
TIPUL: formare de priceperi și ghiocelului,, după Eugen Jianu
deprinderi (ora a-II-a)
OBIECTIVE DE REFERINȚĂ: TIPUL: consolidare
 2.3.să compună suprafețe OBIECTIVE DE REFERINȚĂ:
cu fiecare din grupele de  2.2. să utilizeze corect
culori învățate; părțile de vorbire studiate;
 2.4. să obțină tonuri  2.4.să pronunțe clar și
închise și deschise prin corect un mesaj;
amestecarea culorilor cu  3.1. să desprindă informații
alb și negru; de detaliu dintr-un text citit;
 4.2. să realizeze compoziții 4.5. să așeze corect în pagină
echilibrate din culori și  comunicările scrise;
amestecurile lor;
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:  Să citească corect textul cu


 Să descrie verbal imaginea intonația cerută de semnele
din manual; de punctuație;
 Să enumere câteva jocuri  Să răspundă la întrebări
și activități pe care le formulate pe baza textului;
putem desfășura în parc;  Să formuleze întrebări pe
 Să picteze lucrarea gata baza textului citit;
conturată, utilizând în mai  Să completeze diamantul;
mate parte culorile reci;  Să rezolve mai multe
 Să lucreze îngrijit; cerințe utilizând metoda
 Să obțină lucrări estetice; pălăriilor gânditoare;
 Să taie lucrarea,  Să manifeste interes pentru
orientându-se după conturul citirea și interpretarea
obiectelor de pe fișă; textului;
 Să obțină o lucrare 3D;  Să scrie corect și estetic pe
 Să adopte o poziție caiete, în ritm rapid;
corectă în timp ce
pictează; STRATEGII DIDACTICE:
 Să participe cu interes și
plăcere la oră;  METODE ȘI PROCEDEE:
conversația, explicația,
STRATEGII DIDACTICA: exercițiul, explozia stelară,
jocul didactic, diamantul,
 METODE ȘI pălăriile gânditoare,
PROCEDEE: observația, blazonul, munca
conversația, explicația, independentă,munca în
exercițiul, problematizarea, echipă;
munca independentă;  MATERIAL
DIDACTIC:manual, caiete ,
 MATERIAL DIDACTIC: fișă de lucru;
foaie de bloc, acuarele,
pensule,
 RESURSE UMANE: 7 elevi

 RESURSE TEMPORALE:
 RESURSE UMANE: 4 50 minute
elevi
 FORME DE
 RESURSE TEMPORALE: ORGANIZARE:activitate
50 minute frontală, individuală
 FORME DE
ORGANIZARE: activitate
frontală, individuală

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚILOR
 minute
MOMENT ORGANIZATORIC  MATERIAL DIDACTIC:manual,
Asigur un climat favorabil FORME DE ORGANIZARE:activitate caiete , fișă de lucru;
desfășurării lecției. frontală, individuală
Verific dacă toți elevii au
materialele necesare.  RESURSE UMANE: 7 elevi

CAPTAREA ATENȚIEI  RESURSE TEMPORALE: 50


minute
Discut cu elevii despre imaginea
care a însoțit litera ,,b,, . Le prezint o FORME DE ORGANIZARE:activitate
planșă care prezintă o imagine frontală, individuală
asemănătoare cu cea din manualul de Muncă
limba română. independentă
Elevii observă detaliile, iar eu le
pun întrebări despre culorile folosite. Muncă
Cu această ocazie reactualizez și Independentă
cunoștințele legate de vocabularul
plastic( culorile calde, reci,
nonculorile, realizarea nuanțelor).
Elevii, lucrând în echipă,
ANUNȚAREA TEMEI ȘI A formulează un set de întrebări legate
OBIECTIVELOR de conținutul textului, pe care le scriu
Azi realizați o lucrare plastică, pe o fișă utilizând ca metodă explozia
utilizând în mare parte culorile reci și stelară.(anexa 1, cls.
nuanțe ale acestora, cu titlul ,,În parc,,. Verific selectiv unele exerciții a –III-a)
Amintesc și câteva obiective. rezolvate de pe fișă.
CAPTAREA ATENȚIEI
Citesc un fragment din povestea Muncă
DIRIJAREA ÎNVĂȚĂRII studiată în ora de lectură, iar elevii Independentă
Ofer explicațiile necesare, iar trebuie să recunoască titlul poveștii și
elevii încep să picteze. autorul.
Urmăresc și ajut elevii care cer După ce elevii au recunoscut
sprijin. Fac observații globale sau fragmentul, privesc imaginile pe care
individuale. le-au ordonat în ora de lectură, apoi
pentru fiecare imagine formulează câte
un enunț.
ANUNȚAREA TEMEI ȘI A
OBIECTIVELOR Muncă
Azi vom studia mai amănunțit Independentă
un fragment din povestea ,,Degețica,,
de H.C. Andersen.

DIRIJAREA ÎNVĂȚĂRII
Muncă Elevii privesc imaginea din
independentă manual, citesc apoi în gând fragmentul
și subliniază cuvintele noi,

Muncă
Independentă Selectiv, citesc câteva seturi
de întrebări formulate.
ANUNȚAREA TEMEI
Exerciții legate de conținutul
textului studiat ora trecută.

DIRIJAREA ÎNVĂȚĂRII
Citesc model textul, apoi elevii Le propun elevilor un joc la care
citesc cu voce tare. folosim pălării colorate. Fiecare elev
Explic cuvintele noi, iar elevii le își va alege o pălărie de care e atașat
integrează în enunțuri. câte un bilețel, cu o cerință. Elevii
Urmăresc și ajut elevii care cer Exersez citirea textului prin citesc cerința, o rezolvă iar apoi
sprijin. Fac observații globale sau diferite moduri: fiecare va prezenta, având pălăria pe
individuale.  Propoziția în care se explică cap cerința rezolvată, în fața clasei.
titlul; (pălăriile gânditoare)anexa 2, cls.a-III-
 Propoziția care arată însușirile a
broaștei;
 Cuvintele broaștei adresate
fetiței;
 Cuvintele care exprimă starea
Muncă fetiței;
independentă  Propoziția în care se află Muncă
ortograma ,, într-o,, independentă
Le propun elevilor un joc
folosind un cub care are fețele
colorate. Ei îl vor rostogoli, iar pe
partea pe care se va opri va fi lipit
un bilețel cu o ceriță. Ei vor rezolva
toate cerințele de pe fețele cubului.
(anexa 2, cls. a-II-a)

OBȚINEREA PERFORMANȚEI Muncă


Independentă
Le demonstrez elevilor căci dacă
decupez parțial după contul plantele și
ființele din imagine, apoi le îndoi la Elevii prezintă în fața clasei
bază obțin o lucrare tridimensională, rezolvările exercițiilor primite.
în 3D. Elevii lipesc cerințele rezolvate Elevii vor completa un diamant
pe o planșă și le prezintă colegilor. pe o planșă, cu cuvintele potrivite.
(anexa 3, cls.a-III-a)
OBȚINEREA PERFORMANȚEI
Elevii decupează și îndoaie partea Elevii completează cu ajutorul
decupată astfel încât să obțină o meu un diamant, având ca punct de
lucrare 3D. plecare cuvântul ,,Degețica,,

OBȚINEREA PERFORMANȚEI
Fiecare elev va desena în
După ce au completat fiecare parte a blazonului (anexa 4,
diamantul îl vor colora cu nuanțele cls. a-III-a) o plantă, o ființă, un obiect
Muncă dorite. și un peisaj potrivit textului studiat.
Independentă
Muncă
independentă

Muncă
Independentă
EVALUARE EVALUARE
Solicit elevii în realizarea unei Fac aprecieri cu privire la gradul
evaluări obiective. de participare activă la lecție al
Elevii vor expune , în plan elevilor.
orizontal, pe o bucată de scârț, Recompensez elevii cu o carte de
lucrările obținute. povești de Andersen.
Tema de casă. EVALUARE
Apreciez întregul colectiv pentru
disciplina, răspunsurile corecte și clare,
seriozitatea de care au dat dovadă.
Tema de casă.

S-ar putea să vă placă și