Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Data: 05.04.2019
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială „Iacob Negruzzi” Trifești
Clasa:I
Învățătoare:Bahrim Iuliana
Unitatea de învățare: Magia primăverii
Aria curriculară: Arte și Tehnologii
Disciplina:Arte vizuale și abilități practice
Subiectul lecției: Tablou de primăvara
Forma de realizare: activitate integrată
Tipul lecției: formare de priceperi și deprinderi
Scopul lectiei: dezvoltarea deprinderilor și priceperilor de utilizare corectă a tehnicilor de
lucru, în vederea realizării unor lucrări din hârtie
Competențe specifice:
*Arte vizuale și abilități practice:
1.1 Sesizarea elementelor de detaliu ale unui mesaj vizual simplu, exprimat printr-o varietate
de forme artistice;
1.3 Manifestarea curiozității față de explorarea de mesaje artistice simple, exprimate vizual;
2.1 Identificarea unor caracteristici/ proprietăți ale materialelor întâlnite în mediul cunoscut;
2.3 Realizarea tabloului folosind materiale ușor de prelucrat și tehnici accesibile
*Comunicare în limba română:
1.1 Identificarea semnificației unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate;
1.2 Identificarea unor informații variate dintr-un mesaj rostit cu claritate;
1.4 Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare
cunoscute
* Muzicǎ și mișcare
2.1Cântarea în colectiv a cântecelor, asociind mișcarea sugeratǎ de text;
Obiective operaționale:
O1- să decupeze după contur diferite forme;
O2- să utilizeze corect materialele necesare realizării lucrării;
O3- să realizeze lucrările respectând tehnica de lucru și indicațiile primite;
O4- să analizeze după criteriile stabilite lucrările realizate.
Resurse:
I. Metodologice
Strategii didactice
Metode şi procedee: explicaţia, conversaţia, observația, demonstrația
Mijloace de învăţământ: hârtie colorată, foarfecă, lipici, șabloane, laptop, imagini.
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe.
II. Forme şi tehnici de evaluare: observarea sistematică, aprecieri verbale;
III.Temporale
- 45 minute;
IV.Umane - 18 elevi.

V. Bibliografice:
1. Jenei, Georgeta, Bârlovan, Anemaria, Lăutaş, Rodica, ,,Sunt meşter mare! – Colaje
pentru copii cu vârste între 6 şi 10 ani”, Editura Erc Press, Bucureşti, 2006\
2. Faliboga Violeta, Ghergu Virginia, Abilitǎţi practice - clasele I - IV. Ghid metodic ,
Editura Axxa, 2001
DESFASURAREA LECTIEI

Ob. STRATEGIA DIDACTICĂ


Nr. ETAPELE op. CONȚINUTURILE ÎNVĂȚĂRII EVALUARE
crt. LECȚIEI Metode și Resurse Forme de
procedee materiale organizare
1. Moment Se asigură condiţiilor optime pentru buna frontal
organizatoric desfăşurare a lecţiei. Se pregătesc materialele
1 min. necesare pentru activitate.

2. Captarea Captare atenției se va realiza prin puzzle. conversația -plicuri frontal Evaluez
atenției Cele 4 grupe vor primi câte un plic cu piesele de -imagini capacitatea
5 min. puzzle. elevilor de a
Cele 4 imagini obținute reprezintă imagini de recepta
primăvară. mesajul oral
Se adresează elevilor întrebări pe baza imaginilor, si de a
referitoare la anotimpul primăvara. raspunde la
intrebari.
3. Anunțarea Se prezinta titlul lectiei „Tablou de primavara” si conversația frontal
temei obiectivele.
1 min.
4. Dirijarea 1. Prezentarea și intuirea lucrării model: conversația lucrare model frontal
învățării Se prezintă elevilor lucrarea model. Se intuiesc explicația șabloane cu individual
25 min. materialele necesare realizării lucrării: sabloane, demonstrația flori,insecte de
lipici, foarfecă. primavara
Elevii vor numara elementele componente ale foarfecă
lucrarii (fasii de hartie, albina, flori, copacel, lipici
stup),
2. Explicarea și demonstrarea tehnicii de
lucru:
Se decupează fasii de hartie pentru suportul
tabloului, se decupeaza florile, albina, stupul si
copacelul, apoi se lipesc pentru realizarea
tabloului.
O1 Pe grupe
3. Realizarea lucrării de către elevi:
O2
Elevii realizează lucrările sub atenta îndrumare a
O3
învățătoarei. Vor fi grupati in patru echipe
stabilite inca de la inceputul zilei avand
posibilitatea de a oferi ajutor reciproc.
Aceștia au posibilitatea de a-și manifesta
creativitatea, nefiind necesar să realizeze o lucrare
asemănătoare cu modelul prezentat.
Li se atrage atenția asupra faptului că lucrarea lor
trebuie să aibă un aspect îngrijit.

5. Evaluarea O4 Se prezintă criteriile de evaluare a lucrărilor: conversația lucrările frontal Evaluez


lucrărilor finalizarea lucrării, corectitudinea execuţiei, elevilor capacitatea
5 min. aspectul estetic, originalitatea lucrării. elevilor de a
Se expun lucrările finalizate pe panouri cu evalua
denumirile grupelor . Elevii analizează și calitativ
evaluează lucrările colegilor, cât și propriile lucrarile
lucrări si stabilesc grupa care a realizat cel mai proprii cat si
corect lucrarea artistica. cele ale
colegilor.

6. Activitate în Se va prezenta coregrafia realizata cu elevii exercitiul frontal Evaluez


completare pentru creatia muzicala „The second waltz- Andre Laptop capacitatea
6 min. Rieu. Boxe elevilor de
realiza pasii
specifici
coregrafiei.
7. Încheierea Se strâng materialele folosite în timpul activității. conversația stimulente frontal
activității Se fac aprecieri generale şi individuale asupra
2 min. participării elevilor la lecţie.
Isi face aparitia Regina albinelor care va
recompensa copiii pentru munca depusa pe tot
parcursul zilei.

S-ar putea să vă placă și