Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

Data: 23.03.2021

Clasa: a II – a F

Şcoala: Şcoala Gimnazială „Otilia Cazimir”

Propunător: Prof. Înv. David Iuliana – Nicoleta

Aria curriculară: Arte și Tehnologii

Disciplina: Arte vizuale și abilități practice

Unitatea de învățare: Jurnalul unei plante


Subiectul lecției: „Pomi fructiferi”
Tipul lecției: Formarea de priceperi și deprinderi
Scopul: Formarea priceperilor și deprinderilor de mânuire a materialelor date pentru realizarea produsului final.
Obiective operaționale:
O1: să intuiască materialele folosite la activitate, cu ajutor;
O2: să enumere etapele de lucru ale lucrării propuse, în urma explicațiilor date;
O3: să realizeze integral lucrarea, respectând etapele de lucru;
O4: să-și exprime părerea față de propria lucrare, precum și față de lucrările colegilor pe baza criteriilor; acuratețe, estetică, aspect general.
Strategia didactică

Metode, procedee, tehnici: Conversația, explicația, expunerea, exercițiul, demonstrația


Mijloace de învățământ: Laptop, videoproiector, planșe, fișe, lipici, foarfece, creioane colorate
Forme de organizare: Frontal, individual, colectiv
Resurse: - temporale: 45 minute
- umane: 26 elevi
Bibliografie
Cristina Rizea, Daniela Stoicescu, Ioana Stoicescu, (2015), Arte vizuale și abilități practice, clasa a-II-a, Ed. Litera

Stan, Lucian (coord.), Abilităţi practice – ghid metodologic pentru clasele I – IV, Bucureşti, Editura Aramis, 2002
DESFĂŞURAREA LECŢIEI/SCENARIUL DIDACTIC

Strategia didactică
Nr. Etapele lecției Ob. Conținutul instructiv-educativ Metode, Mijloace de Forme de Evaluare
Crt. op. procedee, învățământ organizare a
tehnici activității
1. Momentul Pregătesc materialul didactic necesar și asigur
organizatoric un climat optim pentru desfășurarea în bune
condiții a lecției.
2. Reactualizarea Inițiez o conversație cu elevii despre ultima Conversația Frontal
cunoștințelor lucrare realizată la această disciplină și despre
tehnica de lucru pe care au învățat-o:
„Cum se numea lucrarea realizată ora
trecută?/ Ce tehnică am utilizat?/Ce
presupune această tehnică?”
3. Captarea Joc - „Ghicește ce fruct sunt” Explicația Jetoane imagini Frontal
atenției Elevii extrag un jeton și oferă indicații cu Conversația cu fructe Colectiv
privire la aspect, gust, formă, culoare fără a Joc
preciza numele acestuia.

4. Anunțarea „Copii, astăzi la ora de Arte vizuale și Expunerea Frontal


temei și a abilități practice vom realiza o lucrare numită
obiectivelor Pomi fructiferi. Dacă veți fi atenți și veți lucra
după etapele de lucru prezentate veți obține o
lucrare îngrijită și corectă.”
5. Dirijarea O1 Vom purta o scurtă discuție despre Expunerea Planșe Frontal Evaluez
învățării O2 informațiile învățate ora trecută: „De ce au Conversația Fișe Individual capacitate
O3 nevoie plantele pentru a se dezvolta?/ Care Explicația Lipici elevilor de
O4 sunt elementele componente ale unei plante?/ Demonstrația Foarfece intuire a
Care este rolul fiecăreia?/ De ce sunt Exercițiul Creioane materialelor
importante în viața noastră?” colorate de lucru și de
Prezentarea și analiza modelului a realiza
Le prezint elevilor lucrarea model și îi îndrum lucrarea dată.
să descopere materialele de care au nevoie.
Prezentarea și intuirea materialelor de
lucru
,,Copii, ce materiale aveți voi pregătite pe
masă pentru această activitate? (fișă, foi
colorate, lipici, foarfecă)
Explicarea și demonstrarea etapelor de
lucru:
După intuirea materialelor le prezint elevilor
etapele de lucru.
Etapa I
Colorarea fructelor și a copacului
Etapa II
Decuparea șabloanelor după contur.
Etapa III
Îndoirea în jumătate a fiecărui șablon.
Etapa IV
Lipirea șabloanelor.
Înainte de începerea propriu-zisă a lucrării
realizăm câteva exerciții de încălzire a
musculaturii mâinilor: „Deschidem și
închidem mâinile, plouă, cântăm la pian, bate
vântul, fulgeră, ninge, morișca.”
Solicit 2-3 elevi să repete etapele de lucru
înainte de începerea lucrării.
Executarea lucrării de către copii
Se realizează lucrarea de către copii,
respectând etapele de lucru.
Le ofer explicații și mă asigur ca toții elevii
să lucreze curat, respectând etapele de lucru.
6. Analiza și O2 După realizarea completă a lucrărilor elevii Conversația Frontal Evaluez
evaluarea merg pe rând la tablă și își afișează lucrările. Individual capacitatea
lucrărilor Pentru evaluare și autoevaluare elevilor de a-și
se repetă încă odată etapele de lucru de către evalua propria
2, 3 elevi, apoi, se cheamă în față 2-3 copii lucrare,
pentru realizarea evaluării, prin raportare la precum și
descriptorii de performanță pe care îi afișez la lucrările
tablă. colegilor.
7. Încheierea Îi întreb pe elevi ce lucrare am realizat. Conversația Frontal
activității Fac aprecieri globale și individuale asupra
modului de desfășurare a lecției și asupra
rezultatelor obținute.
Anexe

DESCRIPTORI DE PERFORMANȚĂ

Calificativ Descriptori de performanță


Foarte bine (FB) Decupează, colorează, îndoaie și lipesc corect elementele
între ele.
Bine (B) Decupează, colorează, îndoaie și lipesc, greșind 1-2 tehnici
din cele patru specificate.
Suficient (S) Decupează, colorează, îndoaie și lipesc, greșind 3 tehnici din
cele patru specificate.

Proces tehnologic

S-ar putea să vă placă și