Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

DATA:14.03.2022
UNITATEA ŞCOLARĂ: Şcoala Gimnazială ,,George Tutoveanu’’Bârlad
CLASA: Pregătitoare D
PROPUNǍTOR:
ARIA CURRICULARĂ: Arte și tehnologii
DISCIPLINA: Arte Vizuale şi abilităţi practice
UNITATEA TEMATICĂ: „În grădină”
SUBIECTUL:Colaj,,Grădina cu zambile’’
FORMA DE REALIZARE : lecție integrată
TIPUL LECŢIEI: Formare de priceperi şi deprinderi

SCOPUL: : Realizarea de colaje folosind materiale si tehnici de lucru elementare

Dezvoltarea simțului estetic și critic.

DISCIPLINE INTEGRATE:

Arte vizuale şi abilităţi practice

Comunicare în limba română

Matematică şi explorarea mediului

Muzică şi mişcare
COMPETENȚE SPECIFICE:

Arte vizuale şi abilităţi practice

2.1 Observarea unor caracteristici simple ale materialelor întâlnite în mediul familiar ;

2.2 Exprimarea ideilor şi trăirilor personale, în aplicații simple,specifice artelor vizuale ;

2.3 Realizarea de aplicații/ compoziții/constructii simple, pe baza interesului direct

COMPETENȚE INTEGRATE:

Comunicare în limba română

1.1.Identificarea semnificatiei unui mesaj oral,pe teme accesibile,rostit cu claritate;

2.3. Participarea cu interes la dialoguri scurte, în situații de comunicare uzuală;

2.4. Exprimarea propriilor idei în contexte cunoscute, manifestând interes pentru comunicare;

Muzică şi mişcare

2.1. Cântarea individuală sau în grup, asociind mişcarea sugerată de text şi de ritm.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1: Să denumească materialele de lucru necesare pentru realizarea temei propuse;

O2: Să aplice tehnici de lucru adecvate ( lipire,asamblare);

O3: Să realizeze lucrările propuse, în mod original;

O4;Să asambleze prin lipire elementele prelucrate pe suportul cartonat, pentru a obţine produsul final;
O5.Să analizeze în spirit critic şi autocritic atât lucrarea proprie cât şi lucrările colegilor;

STRATEGIA DIDACTICĂ:

- METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE:conversația, explicația, instructajul, demonstrația, exercițiul, jocul, turul galeriei.

- MIJLOACE DIDACTICE:model, carton colorat, lipici, foarfece, , șablon din carton, computer, fond muzical, abţipilduri .

- FORME DE ORGANIZARE:frontală, individuală.


RESURSE UMANE: 25 elevi
RESURSE TEMPORALE: 45 minute
BIBLIOGRAFIE:
- Curriculum pentru învăţământul primar, Programa școlară pentru Arte vizuale și abilități practice, Clasa pregătitoare, București 2013;
-Organizarea interdisciplinară a ofertelor de ȋnvăţare pentru formarea competenţelor cheie la şcolarii mici, Suport de curs, 2013;
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Strategia didactică

Etapele lecției Ob. Conținutul instructiv-educativ Metode și Resurse Forme de Evaluare


organizare
Op. procedee materiale

1. Moment Se creează condiţiile organizatorice necesare unei bune


organizatoric desfăşurări a lecţiei de Arte vizuale şi abilităţi practice.

2. Reactualiza O1 Elevii intuiesc materialele primate pe pupitru. Le vor conversaţia carton observareasi
enumera şi vor preciza ȋn ce alte activităţi le-au mai colorat, stematică
rea cunoştinţelor utilizat. lipici,
asimilate foarfece,
abţipilduri
3. Captarea Se realizează printr-o discuție despre florile de conversaţia scrisoare Activitate observareasi
primăvară.Elevii vor viziona un film despre acestea. stematică
atenţiei Pentru a ne bucura cât mai mult de aceste flori, observaţia frontală
încercăm să le confecţionăm noi. explicaţia

4. Anunțarea Se comunică elevilor că vor decupa şi vor lipi conversaţia observareasi


subiectului zambila, vor respecta etapele de lucru, vor lucra stematicăfro
lecției și a ȋngrijit şi vor realize lucrarea ȋn timp, realizând un explicaţia Activitate ntală
obiectivelor tablou pentru o persoană dragă. frontală
urmărite

5. Dirijarea  Intuirea modelului şi a materialelor Lucrarea

ȋnvăţării observaţia model Activitate


Se prezintă modelul. Se va realize descrierea acestuia
explicaţia cartoane frontală
cu Prezint lucrarea model
colorate,
Solicit elevilor sǎ numeascǎ materialele din care este
confecţionat modelul. problematiza lipici,
rea
Se discuta despre partile componente ale plantei . foarfece observareasi
stematică a
O1 -Care sunt partile componente ale plantei?
elevilor
-Care este rolul rădăcinei ?
-Dar al frunzei ?

-De ce au nevoie plantele ca să crească ?etc.

ajutorul elevilor.

O2  Demonstrarea şi explicarea modului de


O3 lucru instructajul
Prezint elevilor etapele de realizare ale lucrǎrii: verbal
O4
-decuparea părţilor componente: frunze, tulpină;
- se rup bucăţele de hârtie creponată mov sau roz şi
se mototolesc;
- lipirea părţilor componente pe pagina suport;
- pe la jumătate din lungimea codiţei, de o
parte şi de alta se lipesc florile zambilei din hârtia
mototolită;
- finalizarea şi decorarea tabloului

În acelaşi timp se realizează instructajul necesar.

 Exerciţii pentru încălzirea muşchilor


mâinilor
Înainte de a se trece la realizare apropriu-zisă a
lucrării, se vor efectua exerciţii pentru încălzirea
musculaturii mici a mâinilor (ex. Morişca, Cântăm la
pian/fluier, Plouă, etc).
“Mișcăm degeţelele

Batem tare palmele

Răsucim încheietura

Și dăm mingea dura-dura”

 Activitate propriu-zisă

Supraveghez modul în care lucreazǎ elevii şi ofer


informaţii suplimentare acolo unde este nevoie. Fac
observaţii asupra modului de folosire a materialelor de
lucru şi a poziţiei corpului, asupra acurateţei lucrării.
Le cer elevilor sǎ lucreze cât mai corect şi estetic,
respectând etapele de lucru;

Asigur un climat favorabil lucrului cu ajutorul unei exerciţiul Activitate


audiţii muzicale. indepen

dentă
6. Asigurarea O2 Câţiva copii vor prezenta tablourile ȋn faţa clasei, conversaţia Activitate Aprecieri
precizȃnd etapele de lucru respectate în confecţionarea
retenţiei şi a O3 acestora. frontală verbale
transferului

7. Evaluarea O4 Se vor afișa în fața clasei lucrările. Se va realiza turul conversaţia stimulente Activitate Aprecieri
galeriei pe rând, şi vor fi analizate, critic şi autocritic,
după următoarele criterii: turul frontală verbale
- corectitudinea execuţiei;
- aspectul estetic; galeriei
- gradul de finalitate.
Se realizează igienizarea spaţiului de lucru.
Se vor face aprecieri asupra întregii activităţi a elevilor
şi asupra esteticii lucrărilor.
ZAMBILA

MATERIALE NECESARE:
- hârtie colorată verde;
- hârtie creponată mov sau roz;
- lipici și foarfecă;
-carton colorat.

MOD DE LUCRU:

1.Se rup bucăţele de hârtie creponată mov sau roz şi se mototolesc.


2.Se decupează tulpina şi frunzele din hârtie verde și se lipesc pe
coala de carton.
3.Pe la jumătate din lungimea tulpinei, de o parte şi de alta se lipesc
florile zambilei din hârtia mototolită.

S-ar putea să vă placă și