Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de nvmnt:
Clasa: a III a B
Data:
Prof. nv. primar:
Aria curricular: Arte i Tehnologii
Disciplina: Arte vizuale i abiliti practice
Unitatea tematic: ,,Despre pasiuni
Subiectul: Tehnic de lucru:Quilling -,,Felicitare pentru mama
Tipul activitii : Formarea de priceperi i deprinderi.

Scopul: Dezvoltarea deprinderilor i priceperilor de utilizare corect a tehnicilor de lucru, n vederea realizrii unor lucrri din hrtie.

Competene specifice :
2.1. Utilizarea n contexte variate a materialelor n funcie de proprieti ale acestora i de tehnici de lucru adecvate
2.2. Realizarea de creaii funcionale n diverse tehnici pe diferite suporturi (hrtie, confecii textile, ceramic,sticl etc.)
2.5. Participarea la activiti integrate adaptate nivelului de vrst, n care se asociaz elemente de exprimare vizual, muzical,
verbal, kinestezic.
Obiective operaionale :
-s denumeasc materialele de lucru necesare pentru realizarea temei propuse;
- s respecte etapele de lucru;
- s aplice tehnicile nvate n scopul realizrii produsului;
- s utilizeze corect i adecvat materialele i instrumentele de lucru primite;
- s identifice modaliti de utilizare a produsului obinut;

Strategii didactice :
Metode i procedee: instructajul verbal, conversaia, explicaia, cvintetul, observaia, demonstrai, exerciiul, Tehnica Quilling,
activitatea practic, Turul galeriei, Analiza i autoanaliza.
Mijloace de nvmnt: fia cu cvintetul,felicitarea model, coale de carton colorat, foarfece, lipici, paie de plastic.
Forme de organizare : frontal, individual.
Bibliografie:

Mihescu, Mirela i colectivul, Metode activ-participative aplicate n nvmntul primar , Editura Didactica Publishing
House, Bucureti;
Predarea educaiei tehnologice la clasele I- IV, Editura Didactic i Pedagogic, Bucureti, 2005;
Manualul de Arte vizuale i abiliti practice, clasa a III-a ,Editura Litera, autori: Cristina Rizea, Daniela Stoicescu, Ioana
Stoicescu;

Strategii didactice Evaluare


Etapele leciei Coninutul tiinific al leciei Metode i Mijloace de Mod de
procedee nvmnt organizare
1.Moment Se asigur cadrul necesar pentru
organizatoric desfurarea n bune condiii a leciei de
Arte vizuale i abiliti practice, instructajul frontal
ndrumarea elevilor n activitatea de verbal
pregtire a materialelor
2. Captarea Pe tabl, voi avea trasate chenarele
ateniei pentru metoda Cvintetul. Pentru a ghici Observarea
primul cuvnt de la care pornete Conversaia Fi ce Frontal sistematic
exerciiul, le citesc o ghicitoare: reprezint
Ne iubete, ne rsfa, Explicaia cvintetul
Zi de zi ne d pova Anexa 1
Desigur, v-ati dat seama, Cvintetul
Nu e alta decat...
(Mama)(anexa 1)
Le reamintesc paii pentru rezolvarea
cvintetului.
3.Anunarea temei Voi comunica elevilor c pe parcursul
i a obiectivelor leciei de Arte vizuale i abiliti practice
vor confeciona din hrtie alb i colorat Conversaia Observarea
felicitri pentru mamele lor. frontal sistematic
Pentru realizarea felicitrilor vor trebui
s respecte tehnicile de lucru nvate i s
pstreze curenia pe msua de lucru. . La
final vor aprecia calitatea lucrrilor, n
funcie de criteriile de realizare enunate i
notate la vedere (Anexa 2), dar i prin
comparare cu produsele celorlali colegi.
4.Dirijarea Intuirea modelului i a
nvrii materialelor
Prezint lucrarea model-,,Felicitare conversaia Felicitarea
pentru mama. Solicit elevilor s numeasc observaia model Evaluare oral
materialele din care este confecionat
modelul.
Cer copiilor s explice cum se scrie o
felicitare i care sunt prile componente
ale mesajului. Frontal

Demonstrarea i explicarea
modului de lucru conversaia

Transmit copiilor c pot realiza felicitri explicaia


frumoase folosind tehnica Quilling. demonstraia
Mesteugul Quiling i are originea n instructajul carton

Egiptul Antic. colorat Observarea

Prezint elevilor etapele de realizare ale sistematic


lucrrii: foarfece
-se ndoaie coala alba cartonat i se las
pe msu; lipici
- se taie fii nguste de hrtie colorat.
-se prinde fia n captul paiului de plastic
despicat i se ruleaz pn la capt. paie de
-se scoate de pe pai i se lipete captul plastic
fii.
-se preseaz ntre degete pentru a obine
forma dorit. Aprecieri
-elementele obinute se lipesc pe partea verbale
exterioar a coalei albe.
Voi explica elevilor faptul c tehnica de
lucru se afl n strns legtur cu
respectarea etapelor de lucru. Dac etapele
vor fi respectate pas cu pas, produsul final
va fi foarte reuit. Exerciiul
Cer unui elev s prezinte etapele de
realizare a felicitrii.
Se asambleaz ct mai original Tehnica Quilling
elementele decorative, moment n care
elevii au posibilitatea de a-i manifesta
creativitatea i simul artistic;
Realizarea lucrrii de ctre elevi
Fiecare elev are pe banc materialele Tema de lucru
necesare realizrii lucrrii. individual n clas
Solicit elevilor s realizeze lucrarea Activitatea (confecionare
coopernd , dnd dovada de creativitate, practic a lucrrii)
lucrnd ngrijit i curat, avnd grij s nu
se rneasc.
Pe parcursul orei:
- urmresc modul de realizare a lucrrilor
de ctre copii;
-ndrum, corectez, ncurajez, atenionez.
5. Analiza i Felicitrile obinute vor fi analizate, critic Conversaia
aprecierea i autocritic, dup urmtoarele criterii: Frontal
lucrrilor elevilor - corectitudinea execuiei; Turul galeriei Felicitrile Analiza
- aspectul estetic:; realizate produselor
- gradul de finalitate; activitii.
Fiecare elev, se va ntoarce la propriile Analiza i Individual
felicitri unde va aduce mbuntiri autoanaliza
( dac este cazul ) .
6. ncheierea Formulez concluzii i aprecieri cu conversaia Frontal Aprecierea
activitii privire la modul cum au lucrat, la ordinea verbala
i disciplina din timpul orei. i asupra
esteticii lucrrilor.
Notez elevii care au realizat cele mai
frumoase lucrri.
Lucrrile se vor pune pe panou n
clas pn pe 8 Martie.

(Anexa 1) Cvintetul
Ne iubete, ne rsfa,
Zi de zi ne d pova
Desigur, v-ati dat seama,
Nu e alta decat...
.

Anexa 2

CRITERII DE REALIZARE A PRODUSULUI

MODUL DE EXECUIE
-Rularea hrtiei pentru obinerea formelor de baz(tehnica quilling);

- Folosirea pastei de lipit pstrnd acurateea lucrrii.

- Realizarea aspectuoas a compoziiei

Gradul de originalitate

S-ar putea să vă placă și