Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: CNCN


DATA: 20.01.2021
CLASA: a II-a A
EFECTIV: 23 elevi
PROF. ÎNV. PRIMAR: Ștefănică Rodica
PROF. METODIST: Drujescu Marius
PROPUNĂTOARE: Antohe Luminița Anca
ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi ştiinţe ale naturii
DISCIPLINA: Matematică și explorarea mediului
UNITATEA TEMATICĂ: ÎNMULȚIREA ÎN CONCENTRUL 0-100
SUBIECTUL: Pământul . Înmulțirea când unul din factori este 5 sau 6.
Proprietățile înmulțirii.
FORMA DE REALIZARE: Activități integrate, online
TIPUL ACTIVITĂŢII: consolidare și sistematizare de cunoștințe
DOMENII INTEGRATE: Matematică și explorarea mediului (MEM)
Comunicare în limba română (CLR)
Muzicã şi mişcare (MM)
Dezvoltare personală (DP)
Arte vizuale și abilități plastice (AVAP)

DURATA ACTIVITĂŢII: 40 min


Competențe specifice:
*Matematică și explorarea mediului:
1.5 Efectuarea de înmulţiri şi împărţiri în concentrul 0-1000 prin adunări/scăderi repetate;
1.6 Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice (sumă, total, termenii unei sume,
diferenţă, rest, descăzut, scăzător, produs, factorii unui produs, cât, deîmpărţit, împărţitor, <, >,
=, +, -, ·, :) în rezolvarea şi/sau compunerea de probleme;
5.2 Rezolvarea de probleme de tipul a±b=x; a±b±c=x în concentrul 0-1000; a·b=x; a:b=x, în
concentrul 0-100, cu sprijin în obiecte, imagini sau reprezentări schematice.
*Comunicare în limba română:
1.1 Identificarea semnificației unui mesaj oral din texte accesibile variate;
1.4 Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare
cunoscute.
*Muzică și mișcare
2.1. Cântarea individuală sau în grup, asociind mişcarea sugerată de text şi de ritm.
*Dezvoltare personală
2.3. Explorarea abilităților de relaționare cu ceilalți<
*Arte vizuale și abilități plastice
2.3. Realizarea de produse utile şi/sau estetice combinând materiale uşor de prelucrat şi tehnici
accesibile.
Obiective operaționale:
O1- să cunoască terminologia specifică operațiilor matematice învățate;
O2- să rezolve corect exerciții de înmulțire la 5 și la 6 în concentrul 0-30, numărând crescător și
descrescător din 5 în 5 sau din 6 în 6, folosind axa numerelor sau imagini suport;
O3- să compare rezultatele a două împărțiri folosind semnele „<”, „>” sau „=”;
O4- să rezolve exerciții de tip adevărat/fals sau catenă și probleme cu una sau două operații ;
O5-să audieze/interpreteze un cântec în timp ce rezolvă o fișă , un test-joc online.
Resurse:
Strategii didactice:
- metode și procedee didactice: jocul didactic,conversația, exercițiul,explicația, munca
independentă, problematizarea, expunerea prin intermediul mijloacelor tehnice ;

- mijloace de învăţământ: fișe de lucru, imagini tabla înmulțirii și terminologie,laptop.


- forme de organizare a activității: frontală, grupală, individuală.
BIBLIOGRAFIE:
1. Programa şcolară pentru disciplina Matematică şi explorarea mediului, OM  nr.
3418/19.03.2013
2. Constanța Bălan, Cristina Voinea, Corina Andrei, Nicoleta Stan - Matematică şi
explorarea mediului - Manual pentru clasa a II-a - Partea întâi, Editura Didactică și
Pedagogică S.A., 2018 (https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20II-a/Matematica
%20si%20explorarea%20mediului/EDP3/) 
3. www.didactic.ro
4.  www.youtube.ro
SCENARIU DIDACTIC
Ob STRATEGIA DIDACTICĂ
Nr. ETAPELE . CONȚINUTURILE ÎNVĂȚĂRII EVALUARE
crt. LECȚIEI op. Activitatea propunătoarei Activitatea elevilor Metode și Resurse Forme de
procedee material organizare
e
1. Moment Se asigură condiţiilor optime pentru Elevii îşi pregătesc conversația frontal observare
organizatoric buna desfăşurare a lecţiei. Se pregătesc caietele, manualele și sistematică
1 min. materialele necesare pentru activitate: instrumentele de scris.
planșe, fișe de lucru, fișe de evaluare, Aşteaptă în linişte
cartonașe cu împărțiri. începerea lecţiei.
2. Verificarea O1 Se realizează controlul noțiunilor Copiii răspund la conversația frontal aprecieri
cunoștințelor și învățate. Elevii își corectează eventualele întrebări. verbale
actualizarea teme. evaluare
cunoștințelor. „- Cum se numește numărul care se -factor orală
3 min. înmulțește?”
„- Cum se numește rezultatul
- produs
înmulțirii?”
„- Cum se realizează îmulțirea? În ce - Adunare repetată
constă operația de înmulțire”
3. Captarea O2 Rog copilașii să pregătească o pagină de Copiii ascultă cu interes explicația, -Youtube frontal observare
atenției caiet sau o foaie albă pentru un exercițiu şi curiozitate .Observă -video sistematică
3 min. O5
cu suport video. video-ul - caietele
https://www.youtube.com/watch? prezentat,audiază elevilor
v=x5EtNshGZ6c melodia și notează în
caiet.
Elevii sunt invitați să asculte și să cânte o
melodie și să rezolve sarcinile din video. Copiii se mișcă în ritmul
https://www.youtube.com/watch? muzicii și rezolvă
v=KHhUpZ7ZkYQ exercițiul online
4. Anunțarea „- Astăzi, la matematică și explorarea Reţin tema şi obiectivele. conversația frontal
temei mediului, vom rezolva exerciții de Se mobilizează pentru
1 min. înmulțire cu 5 și 6, vom rezolva exerciții muncă.
pe manual, pe fișe dar și online.”
5. Dirijarea Deschideți manualul la pagina 70 și Elevii deschid manualele conversația, Manual frontal
consolidării O1 caietele de matematică. și caietele și răspund exercițiul, individual observarea
sistematică
20 min. Se stabilesc regulile care trebuie solicitărilor. explicația Caiete
respectate: corectitudine în rezolvarea
sarcinilor, finalizarea sarcinilor de lucru şi
încadrarea în timp.
Le arăt 3 planșe cu înmulțirea cu 5/6 și
Autoevaluare
terminologia.(Anexe)

Le spun să urmărească pe manual în


O2 partea stângă, tabla înmulțirii cu 5 și 6 și Elevul solicitat rezolvă
O4 numesc 2 elevi să citească. exercițiul. aprecieri
verbale
Rezolvăm exercițiile din manual.

Exercițiul 1: Numără în scris crescător și


descrescător, din 5 în 5 și din 6 în 6.
Exercițiul 2: Rezolvă cu ajutorul Elevul solicitat rezolvă
imaginilor suport cerințele. Numesc câte exercițiul.
un elev să citească și să rezolve conversația,
subpunctele exercițiului-problemă. exercițiul,
Exercițiul 3:Scrie Adevărat sau Fals în Rezolvă împreună cu explicația
dreptul egalităților. propunătoarea operațiile
Exercițiul 4 : Rezolvă catenele. notându-le în același
timp pe caiete.
FIȘE DE LUCRU în completare.(Anexă) Fișe
1. Fișă exerciții și probleme; de lucru
2. Fișă exerciții și colorare.

6. Obținerea Se solicită elevilor să compună oral conversația Manual frontal observare


performanței O5 probleme folosind expresiile: „de 5-6 ori Elevii folosesc adecvat explicația Caiete sistematică
3 min. mai multe” și „de 5-6 ori mai mare”. manualele și caietele și
JOC : Descoperă numerele ascunse sub răspund solicitărilor.
figurile geometrice./ pagina 70 manual ,
stanga albastru

7. Evaluare O2 Pentru a verifica însușirea Elevii calculează explicația fișă de Individual probă
5 min. O3 cunoștințelor de către elevi, aceștia individual. exercițiul evaluare individual scrisă
primesc câte o fișă de evaluare (Anexa )
8. Asigurarea O2 Exerciții orale: Răspund la întrebările joc didactic Frontal observare
retenției și a „- Înmulțește-l pe 3 cu 5!” orale. conversația individual sistematică
transferului „- Care este numărul de 2 ori mai mare explicația
2 min. decât 6? Dar de 3 ori mai mare?”
„- Cu cât este 5 mai mic decât 9?”
„- Un număr este de 3 ori mai mic
decât 18. Care este numărul? Care este
numărul care înmulțit cu 3 are rezultatul
18”

9. Încheierea Se indică și se explică tema pentru Îşi notează tema. conversația manualul frontal aprecieri
activității acasă. Se fac aprecieri generale şi verbale
2 min. individuale asupra participării elevilor la
lecţie.
Anexa
Numele și prenumele.............................................................................. Data...........................
FIȘĂ DE LUCRU
1. Află jumătatea numerelor: 16, 8, 10, 12.
____________________________ ___________________________
____________________________ ___________________________

2. Încercuiește numerele care se împart exact la 3:

12 18 2 10 27 30 20 24 5 8 9 16

3. Află:
a) Dublează numărul 5: ________________________________
b) Numărul de 5 ori mai mare decât 7:_____________________
c) Numărul de 6 ori mai mare decît 8:______________________
d) Numărul cu 5 mai mare decât 6:_________________________
e) Dublează numărul 6:__________________________________

4. Completează numerele care lipsesc:

_____ x 3= 9 2 x ____ = 10 6 x _____ = 0

4 x ____ = 8 _____ x 5 = 15 _____ x 2 = 12

5. Rezolvă printr-un singur exercițiu:

a) La produsul numerelor 4 și 5 adaugă numărul 10;


_______________________________________________________
b) Află suma dintre produsul numerelor 6 și 2 și produsul numerelor 5 și 9;
________________________________________________________
c) Micșorează cu 3 produsul numerelor 3 și 5.
________________________________________________________

6. Un pinguin mănâncă într-o zi 10 pești. A doua zi mânâncă de 5 ori mai mulți, iar a
treia zi mănâncă 9 pești.
Câți pești a mâncat pinguinul în cele trei zile?
Anexa

Numele și prenumele......................................................................... Data.......................


FIȘĂ DE EVALUARE

1. Completează cu semnul de relație potrivit:

9x3 3x9 7x 3 8x2

1x 3 10 x 2x5 2x6

2. Află numerele:
a) De 5 ori mai mari decât: 6, 10, 1. b) de 6 ori mai mari decât: 2, 6, 5.
_________________________ ___________________________
_________________________ ___________________________
_________________________ ___________________________

3. Ana are 2 ani, iar fratele ei este de 5 ori mai mare.


Câți ani au cei doi frați împreună?
_____________________________________________
_____________________________________________
_____________________________________________
R:_____________________

DESCRIPTORI DE PERFORMANȚĂ

ITEM FOARTE BINE BINE SUFICIENT


1. -completează corect 4 semne -completează corect 3 semne -completează corect 2 semne
2. -rezolvă corect 5-6 înmulțiri -rezolvă corect 3-4 înmulțiri - rezolvă corect 2 înmulțiri
3. -rezolvă corect problema - scrie cele două operații, dar face -scrie o singură operație/ scrie
o greșeală de calcul cele două operații, dar face
două greșeli de calcul

FOARTE BINE Rezolvă corect 3 itemi


BINE Rezolvă corect 2 itemi; parțial corect/ incorect un item
SUFICIENT Rezolvă corect un item; parțial corect/ incorect 2 itemi

S-ar putea să vă placă și