Sunteți pe pagina 1din 10

Centrul colar de Educaie Incluziv ,, Aurora Vaslui

PROIECT DE ACTIVITATE
DATA:19.02.2013
CLASA: a V-a A
Profesor educator: ignau Angelica
ARIA CURRICULAR: Terapia educaional complex i integrat
MODULUL: Terapie ocupaional
SUBIECTUL: Animale - Tehnica TANGRAM
TIPUL ACTIVITII: de formare de priceperi i deprinderi
OBIECTIVE GENERALE:
2. Aplicarea unor tehnici de lucru, folosind diverse materiale i instrumente;
3.Realizarea i aprecierea unor produse utile;
OBIECTIVE DE REFERIN:
2.1 Manipularea instrumentelor specifice prelucrrii materialelor ;
2.2 Utilizarea materialelor de lucru n activitatea practic;
2.3 Exersarea tehnicilor de lucru utilizate n activitile de terapie ocupaional;
3.2 Realizarea de produse, utiliznd tehnicile nvate;
3.3 Analizarea, descrierea i aprecierea produsului finit.
OBIECTIVE OPERAIONALE: pe parcursul i la sfritul activitii, elevii vor fi
capabili:
a)cognitive:
OC1- s gsesc rspunsul la ghicitoare;
OC2- s denumeasc tanurile ptratului TANGRAM;
OC3- s realizeze din cele apte figuri ptratul iniial;
OC4- s realizeze o imagine dup/fr model;
OC5- s analizeze lucrrile,obiectiv, innd cont de criteriile de analiz.
b)afective:
OA1 s- i dezvolte gustului estetic i interesul pentru a lucra n colectiv.
c)psiho-motrice :
OM1- s realizeze corect operaiile de lucru, respectnd ordinea efecturii lor;
OM2- s lucreze curat i ordonat, pstrnd disciplina n timpul lucrului.
CONDITII PREALABILE:din totalul de 13 elevi ai clasei:
9 au ritm de lucru/ nvare mediu;
4 au ritm de lucru/ nvare sczut;
elevii provin din medii diferite;
elevii au capacitatea de a folosi procesele de gndire i de nvare propuse de
tema activitii.
1
Profesor-educator ignau Angelica

Inspecie special - Definitivat

Centrul colar de Educaie Incluziv ,, Aurora Vaslui

STRATEGIE DIDACTIC: mixt


METODE I PROCEDEE: conversaia, povestirea , explicaia, demonstraia,
exerciiul, observaia.
MIJLOACE DE NVMNT: plan model, text suport , coli de hrtie
colorat, ptratul TANGRAM mrit, foarfece, creioane
tanurile patratului
TANGRAM , panou-suport, plan demonstrativ;
FORME DE ORGANIZARE: frontal i independent;
FORME DE EVALUARE: probe orale, prob practic, observarea sistematic,
autoevaluarea, interevaluarea , aprecierea verbal.
RESURSE TEMPORALE: 45 minute;
RESURSE UMANE : 13 elevi i educatorul.
LOCUL DE DESFURARE: sala de clas.
BIBLIOGRAFIE:
Stan, Lucian (coord.), Abiliti practice - ghid metodologic clasele

I IV,

Bucureti, Editura Aramis, 2002;


Terapie ocupaional - Program colar - Aprobat prin ordin al ministrului - Nr.
5234/ 01.09.2008 - Bucureti, 2008;
Muu,I. i Taflan, A. Terapie educaional complex i integrat ; Bucureti:
Editura Pro-Humanitate, 1997.

2
Profesor-educator ignau Angelica

Inspecie special - Definitivat

Centrul colar de Educaie Incluziv ,, Aurora Vaslui

SCENARIUL DIDACTIC

Secvenele
activitii

Ob.
op.

3. Anunarea
temei i a
obiectivelor

4. Dirijarea
activitii

OC1

Activitatea elevilor

Strategii didactice
Metode

Asigur condiiile necesare unei bune


desfurri a activitii:
-pregtesc materialul didactic necesar;

1. Moment
Organizatoric
2. Captarea
ateniei

Activitatea educatorului

Elevii primesc materialele


necesare pentru realizarea
lucrrilor.

Citesc ghicitori despre animale.


Solicit elevii s rspund.
Ascult cu atenie. Rspund.
Iniiez o discuie legat de modalitatea prin care Propun modaliti de redare
se poate reda imaginea unui animal (pictur, fire a imaginii unui animal.
textile, hrtie creponat tiere, mototolire,
hrtie glacee tiere, lipire.).
Astzi vom realiza ,, Pisica, folosind tehnica
Tangram. Vom decupa dup contur i vom
asambla prin lipire dup model, utiliznd toate
cele apte forme geometrice .
Citesc, elevilor, Povestea tangramului, pentru a
nelege ce este TANGRAMUL. (Anexa 1)
De ce credei c fiul mpratului nu s-a mai
plictisit?
Demonstrez realizarea ptratului TANGRAM.
Le voi explica elevilor paii pentru
confecionare celor apte tanuri:

Profesor-educator ignau Angelica

Inspecie special - Definitivat

Mijloace

Mijloace
de
evaluare

Elevii ascult explicaia.

explicaia

conversaia
explicaia

Elevii asculta cu atenie conversaia


povestea i rspund la
ntrebare.
observaia
-dou mari, unul mijlociu i
3

ghicitoare

prob oral
aprecierea
verbal

evaluare
frontal
textul povestii

plane model,
tanurile
confecionate

evaluare
frontal

Centrul colar de Educaie Incluziv ,, Aurora Vaslui

A)intuirea
materialului
i prezentarea
lucrrii
model

OC2
OC3

B)Explicarea
i
demonstrarea
modului de
lucru

OC4
C)executarea
lucrrii de
ctre elevi

5. Analiza
lucrrilor

OA1
OM
1

OC5

dou mai mici.


-Ptratul TANGRAM este mprit n apte -un ptrat mic i un conversaia
figuri, tanuri, ca n plana prezentat la tabl. paralelogram
Cte triunghiuri sunt?
explicaia
-Ce alte figuri geometrice mai sunt n Elevii ascult i privesc
TANGRAM?
imaginile.
Elevilor li se arat cele apte tanuri, separat ,
apoi vor ncerca s alipeasc din nou toate
tanurile pentru a forma ptratul.
Se prezint cteva imagini.
Explic i demonstrez etapele de realizare a Ascult
explicaiile, explicaia
lucrrii.
urmrind modul de lucru.
tanurile
Fiecare elev primete cte o plan cu modelul
pe care l vor realiza din cele apte figuri, pe
care le vor lipi pe o foaie de hrtie colorat
(Anexe 3,4)
foaie de
hrtie, lipici
Elevii repet etapele de lucru necesare realizrii Execut lucrarea, urmrind munca
lucrrii.
modelele.
independen
n timp ce se lucreaz, voi trece printre bnci Sunt linitii, ateni la t
pentru a-i ndruma i ajuta.
mnuirea instrumentelor i
Precizez, elevilor, c la final pot aduga materialelor de lucru.
elemente specifice vieuitoarelor.
Solicit ajutorul (dac e
Atrage atenia c trebuie s se lucreze ngrijit, n nevoie).
linite i cu atenie la mnuirea materialelor.
Manifest interes pentru
acurateea lucrrii..
Voi desemna doi elevi care vor alege cteva Elevii propui vor alege cte
lucrri ce consider ei a fi cele mai corect o lucrare, dup care o vor
realizate. La final, toate lucrrile vor fi analiza dup criteriile de
4

Profesor-educator ignau Angelica

Inspecie special - Definitivat

explicaia

Planele
elevilor,

observaia
sistematic
observarea
sistematic
prob
practic

prob
practic

Centrul colar de Educaie Incluziv ,, Aurora Vaslui


reprezentativ
e

6. Fixarea
temei
7. ncheierea
activitii
8. Curenie
la locul de
munc

OM
2

expuse.Criteriile de analiz dup care vor fi


discutate sunt:
-au lucrat ngrijit i corect;
-au respectat regulile de realizare ale acestei
lucrri;
--au folosit ceva original
-Ce lucrare am realizat astzi?
-Ce tehnic am folosit?
-Ce imagini putem s realizm din aceste
tanuri?
Voi face aprecieri cu privire la modul de lucru al
elevilor.
Amintesc elevilor c trebuie s lase curenie la
locul de munc.

analiz.

Pisica
-tehnica TANGRAM
conversaia
-animale, litere, oameni,
lucruri
conversaia
Elevii fac curenie la locul conversaia
de munc.

5
Profesor-educator ignau Angelica

Inspecie special - Definitivat

evaluare
frontal
aprecierea
verbal

Centrul colar de Educaie Incluziv ,, Aurora Vaslui

Anexa 1
Povestea tangramului
A fost odat un mare mprat care avea un fiu. i era tare suprat c fiului
su nu-i plcea nicio jucrie. Muli meteri nvai au venit la palat pentru a-i furi
jucrii, care mai de care mai minunat, dar copilul se plictisea foarte repede de
fiecare dintre ele.
n vremurile acelea de demult, pe un trm ndeprtat tria un mare mag. Era
cel mai buni dintre magi. Avea viclenia unei vulpi, nelepciunea unui vultur i
memoria unui elefant. Auzise i el de copilul care nu rdea. ntr-o zi a prsit csua
sa umil i a plecat spre palat. Avea de fcut un drum lung i greu.
i a mers magul pn a ajuns la un deert mare. Fiind un mag nelept, tia c
nu poate traversa singur deertul. A fcut rost de o cmil i l-a traversat.
Dup o vreme ajunse la o ap mare. tia c nu o poate traversa dect cu o
barc. i-a fcut rost de una i a ajuns n siguran la mal.
Dup o vreme a ajuns la palat. El a spus mpratului c are pentru fiul su o
jucrie i a scos din geant un ptrat de hrtie. La nceput , mpratul a fost foarte
mirat, nu nelegea cum te poi distra cu un ptrat de hrtie. Magul a tiat repede
ptratul n mai multe bucele. Acum avea 7 forme, nu doar una: dou triunghiuri
mari, unul mijlociu, dou triunghiuri mici, un paralelogram i un ptrat. Apoi a
nceput s-i spun povestea cltoriei sale, artndu-i toate acestea cu ajutorul
tanurilor. Copilul a fost impresionat i a nceput s se joace.
De atunci copilul este foarte preocupat ca s aranjeze piesele. n cteva zile
mpratul a declarat jucria simbolul palatului.
i aa s-a nscut tangramul.

6
Profesor-educator ignau Angelica

Inspecie special - Definitivat

Centrul colar de Educaie Incluziv ,, Aurora Vaslui

TANGRAM
TANGRAM este un joc chinezesc cunoscut de mai bine de 2000 de ani. Cele 7
figuri geometrice, numite tanuri, trebuie aezate toate, una lng alta, fr
suprapuneri. Se obin nenumrate figuri (geometrice i artistice).
Tangramul stimuleaza imaginatia si logica cucerind prin simplitatea sa
deopotriva copiii si adultii, pe cei pasionati de matematica si pe cei cu inclinatii
artistice. Lewis Caroll, autorul cartii
Alice in tara minunilor, era pur si simplu fascinat de acest joc!
Ce e un tangram?
Tangram este un patrat decupat in 7 figuri geometrice:
-cinci triunghiuri (doua triunghiuri mari, doua triunghiuri mici si unul mediu),
- un patrat
-un paralelogram.
Piesele pot fi facute din orice material tare. Exista tangram-uri de hartie,
carton, lemn, ceramica, metal sau sticla.
Cum se joaca?
Tangram seamana cu jocul de puzzle. Doar ca, daca la puzzle piesele pot fi
aranjate intr-un singur fel, la tangram tocmai diversitatea imaginilor ce pot fi obtinute
face jocul interesant.
Regulile sunt urmatoarele: trebuie sa folosesti toate cele 7 piese pentru a crea o
imagine, avnd grija ca piesele sa se ating fr a se suprapune.
Peste 1600 de imagini reprezentand animale, pasari, vietati marine, oameni,
litere, cifre, obiecte, castele, vapoare si multe altele pot fi create din cele 7 piese ale
tangramului. Tu cate dintre ele poti descoperi?
V prezint cteva dintre imaginile ce se pot realiza.
SPOR LA TREAB!!!

7
Profesor-educator ignau Angelica

Inspecie special - Definitivat

Centrul colar de Educaie Incluziv ,, Aurora Vaslui


Anexa 2

8
Profesor-educator ignau Angelica

Inspecie special - Definitivat

Centrul colar de Educaie Incluziv ,, Aurora Vaslui


Anexa 3

Anexa 4
9
Profesor-educator ignau Angelica

Inspecie special - Definitivat

Centrul colar de Educaie Incluziv ,, Aurora Vaslui

10
Profesor-educator ignau Angelica

Inspecie special - Definitivat

S-ar putea să vă placă și