Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Unitatea scolara : Centrul Scolar de Educatie Incluziva Nr. 1, Bacau


Propunator : Profesor psihopedagog, Diosteanu Mariana
Clasa: a II - a A
Disciplina : Psihodiagnoză, consiliere, terapie şi programe de intervenţie
Unitatea de invatare: Psihodiagnoza si terapia capacitatilor de organizare – structurare spatio-temporală, formarea
schemei corporale
Tema: Poziţii spaţiale
Continut: Cunoasterea schemei corporale si capacitatilor de orientare spatiala
Tipul lectiei: Consolidarea cunostintelor si a deprinderilor formate anterior
Obiectiv cadru: Formarea şi educarea capacităţilor cognitive si motrice prin consiliere, terapie şi intervenţie
educaţional-terapeutic
Obiective de referinta:
OR 1 -Testarea si terapia capacitatilor de structurare spatio-temporala si formarea schemei corporale

Obiective operationale:
A. Cognitive
Pe parcursul si la sfarsitul activitatii terapeutice, elevii vor fi capabili:
OC1 – sa identifice, sa recunoasca si sa denumeasca pozitiile spatiale : pe (deasupra), sub, langa, in fata, in spate ;
OC2 – să aşeze obiectele reale in diferite poziţii spaţiale indicate de profesor;
OC3 – sa identifice pozitiile spatiale din fise / desene;
OC4 – sa rezolve sarcina de lucru din fisele puse la dispozitie.

B. Motrice
La sfarsitul activitatii, elevii vor deveni capabili:
OM1 – sa-si dezvolte deprinderile de manuire a materialelor didactice puse la dispozitie ;
OM2 – sa-si coordoneze activitatea pentru utilizarea corecta a materialului si orientarea eficienta asupra
indicatiilor oferite de profesor.
C. Afective
Elevii:
OA1 – sa manifeste curiozitate si interes pentru activitatea terapeutica;
OA2 – sa se mobilizeze pentru rezolvarea sarcinilor propuse de catre profesor;
Durata: 45 min.
Forme de organizare: individual
Mijloace didactice: tavita cu pufuleti tactili, diverse forme geometrice, jetoane cu pozitii spatiale, marker,
macheta ,,Camera papusii”, macheta „Ferma animalelor”, fisa de evaluare, creioane colorate.

SCENARIUL DIDACTIC

Evenimentele Ob. Timp Desfasurarea activitatii Strategia didactica


lectiei Op. Activitatea profesorului Activitatea Metode Mijloace didactice
elevilor didactice
1.Captarea OA1 3 Profesorul asaza pe Elevul asculta cu Conversatia, Tavita cu pufuleti
atentiei OC1 min. masuta, in fata elevului o atentie explicatia explicatia, tactili, diverse
tavita cu pufuleti tactili. profesorului si demonstratia forme geometrice
Elevul este solicitat sa executa jocul
caute in tavita cu gris propus.
obiectele surpriza, sa le
denumesca si sa le aseze
pe masuta, in functie de
cerinta profesorului.
2.Enuntarea OA1 1 Profesorul anunta tema si Elevul isi Explicatia
obiectivelor min. obiectivele activitatii. orienteaza
atentia spre
prezentarea
profesorului.
3.Reactualizar OA1 3 Elevul este incurajat sa Elevul este atent Explicatia, Diverse forme
ea OA2 min. aseze obiectele gasite in la explicatiile exercitiul, geometrice
cunostintelor OC2 tavita in functie de profesorului si demonstratia
cerintele profesorului. efectueaza
Exemplu: asaza triunghiul exercitiul.
rosu pe dulap, asaza
patratul verde sub masa
etc.

4.Prezentarea OM2 5 min Profesorul asaza pe masa Elevul asculta cu Conversatia, Macheta”Camera
continutului OA2 macheta” Camera atentie Explicatia, papusii”
noii invatari OM1 papusii” si ii prezinta explicatiile exercitiul
OM2 elevului continutul profesorului.
OC1 acesteia.Explica dupa
OC2 aceea importanta
cunoasterii pozitiilor
obiectelor din jurul
nostru.

5.Dirijarea OA1 4 Profesorul cere elevului sa Elevul se implica Demonstratia, Macheta „Camera
invatarii OC2 min. aseze obiectele din activ executa exercitiul papusii”
camera papusii in diverse sarcinile de
pozitii spatiale. lucru.

6.Obtinerea OA1 7 Elevul primeste cateva Elevul Conversatia, Jetoane cu pozitii


performantei OM2 min. jetoane cu imagini coopereaza cu explicatia, spatiale
OM3 specifice pozitiilor profesorul in exercitiul
OC3 spatiale. Acesta este realizarea
sprijinit sa identifice si sa sarcinilor de
denumesca corect pozitia lucru.
obiectelor in spatiu din
jetoanele respective.

7.Feedback-ul OA1 8 Profesorul prezinta Elevul se implica Explicatia, jocul Macheta „Ferma
OA2 min. elevului macheta”Ferma in efectuarea animalelor”
OM2 animalelor” si ii propune jocului.
OC3 un joc de asezare a
animalelor, in diverse
pozitii spatiale.

8.Evaluarea OA1 9 Elevul primeste o fisa de Elevul rezolva Explicatia, Fisa de evaluare
cunostintelor OM2 min. lucru avand ca obiectiv sarcinile de exercitiul
OC3 orientarea spatiala,cu trei lucru.
OC4 itemi de rezolvare.

9.Transferul OA1 3 Profesorul cere elevului sa Elevul asculta Explicatia


OA2 min. decupeze din reviste si explicatiile
ziare ,imagini in care sunt profesorului.
prezentate obiectele in
diverse pozitii spatiale si
sa le aduca la scoala intr-
un plic.

10.Incheierea OA1 2 Profesorul apreciaza Elevul este atent Conversatia Recompensa


activitatii min. implicarea activa a la profesor si
elevului printr-o primeste
recompensa dulce. recompensa.

S-ar putea să vă placă și