Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DE ACTIVITATE

INTEGRATĂ

DE VORBĂ CU ZÂNA
IARNĂ

DATA: 3.02.2016

GRADINIŢA: ,, Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil”, Ploiești

EDUCATOARE: Curelea Irina


GRUPA : Mare A ,,Piticii cuminți”

TEMA ANUALĂ DE INVĂŢARE: Evaluare sumativă

TEMA ACTIVITĂŢII INTEGRATE : ,,De vorbă cu Zâna Iarnă”(DȘ1, DȘ2, DLC,


DEC1 și DEC2)

TIPUL ACTIVITĂŢII : Verificare şi consolidare de cunoștințe

SCOPUL ACTIVITĂŢII :

 Sistematizarea, consolidarea şi evaluarea cunoştintelor despre anotimpul Iarna în


contextul domeniilor exeriențiale vizate de activitatea integrată.
(Exersarea deprinderii de a efectua operații matematice cu 1-2 elemente în limitele 1-5,de
a recunoaște a sunetelor, literelor învățate, de a alcătui propoziții, de a despărți în silabe
cuvinte, citirea unor cuvinte simple, reproducerea cântecelor învățate despre iarnă și
compunea spaţiul plastic adecvat temei.)
OBIECTIVE OPERAŢIONALE :

- să contemple tabloul de iarnă;


- să identifice imagini, aspecte şi caracteristici ale anotimpului iarna;
- să răspundă la cât mai multe intrebări pe baza conţinutului imaginii folosind pronume
interogative : ,,ce ?” , ,,cine ?” , ,,unde ?” , ,,când ?” , ,,de ce ?”;
- să formuleze propozitii corecte din punct de vedere gramatical despre anotimpul iarna
(cuvinte, silabe, sunete, litere);
- să compună și să rezolve preobleme și exerciții matematice cu 1 și-2 elemente în limitele
1-5;
- să se organizeze în grupuri şi să relaționeze între ei;
- să comunice impresii, idei pe baza observărilor efectuate;
- să să reproducă corect cântece învățate despre iarnă;
- să utilizeze spaţiul plastic, realizând o lucrare expresivă;
- să păstreze oridinea şi disciplina pe tot parcursul activității;
- să exprime sentimente de bucurie, satisfacție, mulțumire în legătură cu activitatea
desfășurată.
STRATEGII DIDACTICE :

Metode și procedeee : Conversaţia, explicaţia, descrierea, exercițiul,


problematizarea, explozia stelară, demonstraţia, observaţia, turul galeriei.

Mijloace de învățare : 1 stea mare, 5 stele mici, 1 tablou cu imagini și jetoane specifice iernii,
fișe de lucru, macheta ,,Iarna”, acuarele, pensule, coli de bloc, mijloace audio, atlase,
pliante,computer, DVD, tablă magnetică, tablă cu rulou de hîrtie, panou de polistiren, jetoane cu
cifre, litere și semne matematice învățate, recompense.

DURATA : 45 min.

MATERIAL BIBLIOGRAFIC :

1. ,,Revista Învăţămantul Preşcolar 1-2/2013,, , Editura Arlequin;


2. ,,Aplicaţiile noului curriculum pentru învatamantul preşcolar ”, Editura
Didactica Publishing House 2009;
3. ,,Ghid pentru proiecte tematice. Activităţi integrate pentru preşcolari”,
Editura Didactică şi Pedagogică Bucureşti 2008.
ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE :

1. DOMENIUL ŞTIINŢE (DȘ1 și DȘ2) și LIMBĂ ȘI COMUNICARE – joc didactic

În continuare se va desfășura jocul ,,De vorbă cu Zâna Iarnă”.


Atenţia copiilor va fi îndreptată spre surpriza acoperită : jos, în mijlocul clasei, copiii observă o
stea mare, cinci steluțe mici ce conțin întrebările : ,,Ce ? ”, ,,Cine ? ”, ,, Când ? ”, ,, Unde ? ”,
,,De ce ?”.
Elementul surpriză al activitatii : ZÂNA IARNĂ, le va aduce copiilor un tablou cu
imagini specifice anotimpului .
Voi prezenta regulile jocului.
Grupez şi îndrum copiii, aplicând metoda interactivă ,,explozia stelară”. Solicit copiii să
răspundă întrebărilor de pe steluţele colorate. Copiii vor descrie în câteva cuvinte imaginile
prezentate apoi, după ce liderul a ales steluţa cu întrebarea propusă se va întoarce la membrii
echipei şi, împreună cu acestia, vor găsi răspunsurile potrivite.
Timp de gândire : 5 minute.

TRANZIŢIE : ,,Iarnă, du-te acum cu bine!”

2. DEC1 și DEC2 – Activitate plastică.și audiție muzicală


În cadrul acestei activităţi, copiii vor realiza o pictură ,, Tablou de Iarnă”.
Se explica copiilor ce au de făcut şi se motivează acțiunile ce urmează a fi derulate prin
prezentarea pe întelesul copiilor a obiectivelor.
Copiii intuiesc materialele respectând indicaţiile primite.
Se vor analiza lucrările realizate evidenţiind efortul colectiv şi individual.
Se va realiza o expoziție cu lucrările realizate și se vor cănta, în co,r cântecele ,,Iarna” și
,,Săniuța fuge”.
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
Evaluare -
Secvenţele Conţinutul instructiv-educativ al Strategii
instrumente şi
activității activităţii didactice
indicatori
1. Moment Crearea condiţiilor necesare desfăşurării
organizatoric
activităţii:
~pregătirea mobilierului şi a materialelor
necesare: planșe, jetoane, panou de
polistiren, tablă magnetică, tablă cu tulou
de hârtie, comuter, DVD cu Iarna de
Vivaldi, foi și instrumente specific
activității plastice;
~asigurarea unui climat educaţional
favorabil, în concordanţă cu tema zilei.
2. Captarea Va sosi în clasă elementul surpriză al Conversaţia
atenţiei
activității : ZANA IARNĂ. Aceasta, le
oferă copiilor un tablou reprezentând
Atentia,
imagini cu anotimpul iarna. Elementul
promptitudinea
Iarna a venit, surpriză-
răspunsurilor.
Așa cum ne-a vestit! ZANA
Observarea
Ninge și e ger, IARNA
comportamentului
Omul de zăpadă e stingher.
copiilor.
Copilaşii bucuroşi
Ies la săniuș,
Uite cum se dau pe derdeluș.
Moș Crăciun a venit,
Sunt foarte fericit!
3. Enunţarea Se anunţă tema activitătii în termeni
scopului şi a Expunerea
accesibili: Vom desfăşura o activitate care
obiectivelor
se numeşte : ,,NE JUCAM CU ZANA
IARNA” folosind o metodă interesantă,
denumită ,, explozia stelară ”. ZANA
IARNA ne-a adus câteva imagini care
sugerează aspecte ce se petrec în frumosul
său anotimp. Cu ajutorul acestor imagini si
a altor materiale pe care le veţi descoperi
mai târziu, vom sistematiza cunoștințele
noastre despre iarnă, ne vom împărți pe Exerciţiul
grupe, vom lucra în semicerc și la măsuțe,
vom compune și rezolva exerciții
matematice, ne vom ,,juca” cu sunete,
litere, silabe, cuvinte și propoziții, apoi
vom realiza o pictură reprezentând
un ,,Tablou de iarnă”, iar la sfîrșit ne vom
aminti două cântece de iarnă.
4. Reactua- Se poartă o scurtă discutie despre
lizarea
anotimpul iarna.
cunoştinţelor
Vremea devine mai rece, soarele nu mai Observația Proba orală:
încălzeşte așa tare, ninge şi apa îngheață. recunoaşterea
Vremea este din ce în ce mai friguroasă, unor aspecte ale
bate cu putere un vînt rece, Crivățul. anotimpului iarna
Natura toată parcă încremenește, se
acoperă cu zăpadă, pe geamuri apar flori
de gheață, iar la streșini țurțuri.
ZANA IARNA ne-a adus tabloul cu acest
anotimp descris. Ea a venit cu câteva
imagini care sugereaza aspecte ce se petrec
iarna.
 Intuirea materialului
5.Dirijarea
învăţării Surpriza : o stea mare, cinci stelute mici
Explicația
de culori diferite cu intrebarile ,, ce ? ”, jocului –
,, cine ? ”, ,, când ? ”, ,, unde ? ”, ,, de metoda.
ce ?” așezate pe covor.
 Explicarea regulilor jocului. Explicatia
Se inițiaăa formarea celor cinci grupuri
Cele cinci grupuri
specifice metodei exploziei stelare.
formate vor fi :
Se organizează colectivul de preşcolari,
Steluțele,
sub forma de semicerc, iar în mijlocul lor
Fulgișorii
se aşază steluţele. În mijloc este aşezată o
Clopoțeii
steluță mare, iar peste ea se aşază tabloul
Globulețele
de iarnă. Celelalte 5 steluțe mici se aşază în
Lumânărelele
jurul steluţei mari atenţionând copiii că pe
Relaționarea în
fiecare steluță este scrisă o întrebare, cu
timpul formării
culori diferite. Întrebările folosite sunt:
grupurilor.
,,ce ? ”, ,, cine ?”, ,, unde ? ”, ,, când ? ”,
Câte un
,,de ce ? ”. Astfel, copiii vor reține că
reprezentant al
intrebarea ,,ce ?” este scrisă cu roșu,
Expunerea fiecărui grup
,, cine ? ” cu verde, ,, când ?” cu galben,
extrage tipul de
,, unde ? ” cu albastru și ,, de ce ?” cu
întrebare.
portocaliu. Aleg 5 copii, care, la rândul lor
își aleg fiecare o steluță cu o întrebare. Descrierea
Pe rând, educatoarea le citește întrebarea
de pe steluță și le explică modul de lucru:
fiecare copil ce şi-a ales câte o steluță își
alege alți 4-5 parteneri cu care formează o Jocul de probă
echipă. Trebuie sa găsească împreună mai
multe răspunsuri referitoare la imaginea
Analiza
prezentată, folosind întrebarea de pe
steluța aleasă.
 Executarea jocului de probă : un copil va
urma instrucțiunile educatoarei, executând
jocul de probă.
 Desfășurarea propriu-zisă a jocului :
Toți copiii contemplă tabloul de iarnă,
Explozia
răspunzând în grup, întrebărilor de pe
stelară
fiecare steluță, timp de 5 minute. Exercițiul
Conversația
Pentru a obține cât mai multe conexiuni la
Problemati-
întrebările descoperite, se stabileste ordinea zarea
Învățarea prin
adresării întrebărilor ,, ce ? ”, ,, cine ?”,
descoperire
,, unde ? ”, ,, când ?”, ,, de ce ? ”. Lucrul în grup
Steluțe cu
Pe rând, fiecare grup vine lângă imagine şi
întrebări Proba orală:
răspund întrebărilor, astfel stimulând
răspunsul la
activitatea grupurilor.
întrebări şi
Frontal
realizarea de
Pe grupuri
conexiuni între
ideile descoperite
Conversația
Ce? Unde? Dialogul de copii, în grup
Sinteza
şi individual.
Apreciez
activitatea
grupurilor.
Tablou
de iarnă Aprecierea
răspunsurilor
primite.
Aprecierea
Când?
De ce?
modului de
decizie asupra
titlului.

Evidențierea
CE : grupului/grupuri-
1. Ce anotimp este prezentat in imagine? lor
2. Ce cade din cer?
3. Ce se întâmplă în natura iarna?
CINE :
1. Cine se așterne pe pământ ca o plapumă
Conversaţia
groasă?
2. Cine ne vizitează în acest anotimp?
3. Cine vine în noaptea de Revelion?
UNDE :
1. Unde așezăm ghirlande și globuri?
2. Unde ne jucăm iarna?
3. Unde este casa lui Moș Crăciun?
CÂND :
1. Când vine iarna?
2. Când ninge și de ce?
3. Când începe să se topeasca zăpada?
DE CE :
1. De ce ninge?
2. De ce ne imbrăcam gros?
3. De ce vrăbiile, sticleții și ciorile nu
pleacă în țările calde?
 Variantă de joc
6. Obţinerea
performanţei Le prezint nişte imagini specifice
anotimpurilor iarna şi toamna cerându-le
copiilor să facă distincţia între acestea.
Copiii vor da un titlu tabloului pe care l-au
studiat.
Brainstor-
DȘ2 - De asemenea vom complica jocul ming
prin introducerea unor noi elemente și
anume rezolvarea la tabla magnetică a unor
exerciți de adunare și scădere cu 1-2
unități, în limitele 1-5, apoi vom compune
probleme cu elemente specifice iernii și,
implicit, numelui fiecărei echipe.
DLC - Vom descoperi jetoane cu literele
învățate, le vom recunoaște, vom forma cu
ajutorul lor cuvinte pe are apoi le vom
despărți în silabe, vom forma propozișii și
vom citi cuvinte cu literele învățate.

Tranzitie : Joc cu text și cânt –,,Iarnă, du-


te acum cu bine!”

La DEC vor realiza lucrarea cu tema


Tablou de iarnă - pictură
Demonstrația Creativitatea
- De ce iubim Iarna? (ne aduce zăpadă, copiilor.
posibilitatea să ne bulgărim, să facem
oameni de zăpadă, să ne dăm cu sania, să
patinăm, să schiem, să mergem să
colindăm sau să primim colindători, să
sărbătorim Crăciunul și Anul nou, acum
vine Moș Nicolae și Moș Crăciun).
Voi purta o scurtă discție cu copiii
referitoare la instrumentele de lucru pe care
le vor folosi în realizarea picturii.
7. Evaluarea
. Explicarea şi demonstrarea tehnicii de
lucru
Voi explica copiilor tehnica de lucru pe
care o vor folosi pentru a realiza tema
propusă.
- Efectuarea unor exerciţii pentru
Conversația
încălzirea muşchilor mici ai mâinii
- Cu coatele sprijinite de masă,
închidem şi deschidem pumnii;
- Cu coatele sprijinite, depărtăm şi
apropiem degetele;
- Ploaia - atingerea mesei cu vârful
degetelor imitând căderea stropilor
de ploaie;
Aprecieri verbale
- ,,A ieşit soarele!”
- ,,Punem și scoatem mănușa cu
degete!”
Fixarea tehnicii de lucru
Voi fixa cu ajutorul unui copil tehnica de
lucru.
Realizarea lucrărilor de către copii (și cu
colaborarea părinților)
Pe parcursul lucrului, îi voi supraveghea
pe copii şi îi voi îndruma pe cei care cer
ajutorul. Vom stimula părinții să-și ajute
copii să realizeze lucrări deosebite.
De asemenea, voi avea grijă ca în timpul
lucrului copiii să aibă o poziţie corectă, și
le voi asigura un fond sonor adecvat -
,,Iarna” de Vivaldi.
Analiza lucrărilor realizate
După ce lucrările au fost finalizate, vor fi
afişate şi apreciate prin metoda turul
galeriei.
Se realizează evaluarea lucrărilor,
Turul galeriei
evidenţiind efortul colectiv şi individual.
Fiecare copil se poate autoevalua prin
raportare la rezultatele obţinute de colegii
lui, participă la analizarea acțiunilor
desfăşurate în sectoare, face aprecieri desre
activităţile celorlalţi şi poate exprima
predicţii despre posibile activități viitoare.
Se apreciază întrebările copiilor, modul de
exprimare în propoziţii, se apreciază cele
mai corecte şi mai interesante răspunsuri.
Voi aduce cuvinte de laudă asupra modului
de cooperare şi interacțiune dintre membrii
Conversația
aceleiaşi echipe.
Aprecieri verbale
Se realizează expoziția: ,,TABLOU DE
IARNA!”
Ziua se încheie cu intonarea
cîntecelor ,,Iarna” și ,,Săniuța fuge”.
Recompense
Copiii vor fi recompensaţi pentru buna
desfăşurare a activităţii .
Ce?

Cine? Unde?

IARNA

De ce? Când?

S-ar putea să vă placă și