Sunteți pe pagina 1din 36

PROIECT DE ACTIVITATE

INTEGRATA DE O ZI

Data: 24.11.2016
Grupa mijlocie
2- nivelul I
Educatoare:Ioni
ta Cristina
Mihaela
Subtema: In Gradina de la Zoo
Forma

de

realizare:

activitate integrata de
o zi Nivelul integrarii:
in

retea

ADP+

ALA+

ADE
Forma de organizare:
individual, frontal, pe
grupuri
Tipul activitatii: formare
de priceperi si deprinderi
Durata: 1 zi
Locul de

desfasurare:
sala de grupa
Scopul
activitatii:
dobandirea de cunostinte despre animalele

salbatice prin stimularea curiozitatii, a interesului


de cunoastere si intelegere a mediului inconjurator

dezvoltarea creativitatii prin formarea

deprinderilor de manualitate, a expresivitatii


limbajului oral, activizarea vocabularului prin
muzica, abilitati practice
educarea spiritului de cooperare , de ordine si
disciplina

document pr
ACTIVITATI DE INVATARE
nivelul integrarii in retea
1. ADP:

2. ALA I

Arta : Coloreaza
I.D: Impresii de animalul preferat
la
de la Zoo
gradina
zoologica
R: Cum ne
comportam in
vizita
la gradina
zoologica?
-deprinderea de a
respecta anumite
reguli de
comportament
T: Auditie:
Cantecul
animalelor

Stiinte:
Puzzle cu animale
de la zoo

3. ADE

4. ALA II

Joc distractic:
Maimutica
DOS Activitate jucausa
practica:
Leul-lipire

SCENARIUL ZILEI

1. ACTIVITATI DE DEZVOLTARE PERSONALA


- ADP
Intalnirea de dimineata - ID: Impresii de la
gradina zoologica
Rutine - R: Cum ne comportam in vizita
la gradina zoologica? deprinderea de a
respecta anumite reguli de
comportament
Tranzitie - T: Auditie: Cantecul animalelor
Durata: 20 minute
Obiectiv
e
operatio
nale: -sa
salute
colegii
grupei

-sa formuleze propozitii simple despre animalele


salbatice intalnite la gradina zoologica
-sa manipuleze corect materialele specifice
calendarului naturii dupa indrumari verbale
-sa execute miscari sugerate de textul cantecului
audiat
Metode si procedee: conversatia, exercitiul,
explicatia, invatarea prin descoperire, jocul
Material didactic: jetoanele de la calendarul
naturii, imagini cu animalele salbatice de la
gradina zoologica
2. JOCURI SI ACTIVITATI DIDACTICE LIBER

ALESE -ALA I
Forma de realizare: jocuri in centre de interes
-Arta: Coloreaza animalul preferat de la zoo!
-Stiinte: Puzzle cu animale
de la Zoo
Tipul de activitate: formare
de priceperi si deprinderi
Forma de organizare:
individual, frontal
Durata: 20 minute

a) Arta: Coloreaza animalul preferat de la


Zoo!
Obiective operationale:
-sa identifice animalul preferat
-sa colorezde animalul de pe fisa de
lucru

-sa coopereze cu colegii de echipa in finalizarea


sarcinii de joc
- sa incerce sa nu depaseasca conturul animalului de
pe foaie
b) Stiinte: Puzzle cu animale de la Zoo
Obiective operationale:
-sa imbine imaginile din bucatele , pentru a realiza
intregul.
-sa denumeasca animalele din puzzle

-sa coopereze cu colegii de echipa in finalizarea


sarcinii de joc
Metode si procedee: conversatia, explicatia,
invatarea prin descoperire, exercitiul, jocul
Material didactic: puzzle cu animele de la Zoo

3. ACTIVITATI PE DOMENII
EXPERIENTIALE - ADE Domeniul
de activitate: Om si Societate
Categoria de activitate: activitate practica
Tema activitatii: Leul
Forma de realizare: lipire
Tipul de activitate: formare de priceperi si
deprinderi
Forma de organizare: individual, frontal
Durata: 20-25 minute
Obiective operationale:

ocument proprietatea Gradinita Planeta


Copiilor Chiajna

ocument proprietatea Gradinita Planeta


Copiilor Chiajna

document proprietatea Gradinita Planeta


Copiilor Chiajna
- sa coloreze leul de pe fisa de lucru
-sa aplice pasta de lipit pe suprafata hartiei ce
urmeaza sa fie lipita
-sa imbine prin lipire partea componenta a leului:
coama

Metode si procedee: conversatia, demonstratia,


explicatia, exercitiul
Material didactic:
-demonstrativ:
fisa
de
lucru,
partea
componenta a leului: coama, lipici, pensula
,modelul educatoarei
-distributiv: 12 fise de lucru, parte componentaa
leului: resturile de la creioane ,pensule.

4. JOCURI SI ACTIVITATI DIDACTICE LIBER


ALESE - ALA II
Tema activitatii: Maimutica jucausa
Forma de realizare: joc distractiv
Tipul de activitate: consolidare
Forma de organizare: frontal, individual
Durata: 15 minute
Obiective operationale:
-sa interpreteze corect jocului
-sa mimeze miscarile sugerate de jo

cdocument proprietatea Gradinita Planeta

Copiilor Chiajna

-sa participe alaturi de ceilalti colegi la joc in cadrul


grupului
Metode si procedee: conversatia, explicatia,
demonstratia, exercitiul
Material didactic: banana din plastic.

RESURSE BIBLIOGRAFICE:
-

Curriculum pentru invatamantul prescolar, Ed.


Didactica Publishing House, Bucuresti 2009

Aplicatii ale noului Curriculum pentru invatamantul


prescolar, Ghid pentru cadrele didactice, vol. II, III,
Ed.Didactica Publishing House, Bucuresti 2011
Scrisoarea metodica septembrie 2013
Ghid metodic: Metode interactive de grup, Ed.
Arves
E.Gongea, G.Reiu, S. Breban, Activitati bazate
pe inteligente multiple

ocument proprietatea Gradinita Planeta


Copiilor Chiajna

SCENARIUL DIDACTIC
1. ACTIVITATI DE
DEZVOLTARE PERSONALA ADP Intalnirea de
dimineata ID: Impresii
de la gradina zoologica
Evenimentul

Continutul stiintific

didactic

Strategii
didactice/
Metode si
procedee

Se creeaza conditii optime pentru


desfasurarea activitatilor propuse:
-copiii au acces vizual , actional
Moment
practice la ceea
ce urmeaza sa le se prezinte: spre
organizatoric coltul
tematic, centre de interes.
-copiii intra in sala de grupa pe un
fondul unor expresii rimate. 1-2-3
ajuta-ma daca vrei

-materialele pentru ARTA si Stiinte sunt


asezate pe masute in centrele de
interes sub
forma de surpriza.
-asigur un spatiu liber mare pentru
tranzitie.
-materialele pentru activitatea practica
vor fi
aduse sub forma de surpriza drept
recompensa.

Evaluare/
Instrumente
si
indicatori

Captarea
atentiei

Le voi spune copiilor ca astazi ne vom


petrece
inca o zi de toamna deosebita
impreuna, de data
Conversatia
aceasta in minunata lumea a
animalelor
salbatice Intamplari de la gradina
zoologica,
Cum ne comportam in vizita la
Explicatia
gradina
zoologica .
Am adus surprizele de care am avea
nevoie sa
ne inchipuim ca ne aflam in lumea
animalelor
salbatice.
Le prezint surpriza zilei Leul zambaret

Copiii asculta
si
manifesta
interes
pentru tema
propusa

Tema si tema activitatii


pentru intreaga zi se la anunta la
intalnirea de
Anuntarea
temei
si a
obiectivelor

dimineata.
Subtema saptamanii: La gradina
de la Zoo

Copiii asculta
cu

document pro
Tema zilei: Leul zambaret
Conversatia
Astazi, ne vom spune propriile impresii
de la
gradina zoologica, despre animalutele
pe care
Explicatia
le-am vazut acolo, cum trebuie sa ne
comportam cand mergem in vizita la
gradina
zoologica, facem puzzle cu animale de
la Zoo
vom colora animalul preferat de la Zoo
, vom lipi coama unui leu ,
ne vom juca.
I.D. Impresii de la gradina
zoologica
R. De ce ne plac animalele?
- deprinderea de a respecta
anumite reguli de comportament
T. 1-2-3- ajuta-ma daca vrei
Le prezint sarcinile pe care le vor
realiza,
sugerand pe scurt: cum sa comunice
corect cu
Reactualizare colegii, cum folosesc/ impart jucariile
a
impreuna,
cum isi aleg jocul preferat din cele
cunostintelor propuse,
cum sa asculte/participe la activitati,
cum sa
raspunda, cum vor lipi .

Dirijarea
invatarii/
Prezentarea
noului
continut

1. Intalnirea de dimineata ID:


Impresii
de la gradina zoologica
a)Salutul
b)Completarea prezentei
copiii sunt asezati la mase

Explicatia

atentie,
manifestand
interes pentru
evenimentul
relatat.

Copiii asculta
cu
atentie,

Conversatia

manifestand

Conversatia

interes pentru
evenimentul
relatat.
Copiii asculta
cu
atentie,
manifestand
interes pentru
evenimentul

Demonstratia

relatat.
Oare ce ne-a pregatit leul zambaret?
Cum credeti ca ne vom juca astazi?
Fiecare copil saluta si spune ce surpriza

Exercitiul
Copiii asculta
cu
atentie

crede
ca ne-a pregatit leul zambaret si cum
si-ar
dori sa se joace astazi.
Ascultam raspunsurile si notez
prezenta in
catalog.
c)Calendarul naturii
Identificam/asezam jetoanele conform
zilei de
vineri 24.10.2016 in calendarul naturii.
Specific copiilor ca suntem la sfarsitul
anotimpului toamna,numit si luna
noiembrie.
Asez impreuna cu copiii jetoanele
corecte in
calendar si repetam zilele saptamanii.
d)Activitatea de grup
Le prezint copiilor scrisoarea de la leul
zambaret:

Invatarea prin
descoperire

explicatiile
educatoarei.

Jocul

Copiii
recunoasc
imaginile,

Conversatia

Demonstratia

Exercitiul

Dragii mei, ma aflu astazi la voi la


grupa
deoarece vreau sa aflu ce stiti voi
despre
Invatarea prin
animalutele salbatice. Deoarece ele
traiesc in
descoperire
padure, singurul loc unde le puteti
vedea este
gradina zoologica si de aceea va rog sa
imi
povestiti ce ati vazut voi acolo cand ati
fost in
Jocul
vizita .
Cu drag, prietenul vostru, Leul.
De asemenea, le-am pregatit si diferite
fototgrafii din ultimele vizite ale lor la
gradina
zooogica.
Criterii de evaluare:
-participarea activa la conversatie
Obtinerea

-verbalizare a actiunilor

Conversatia

manipuleaza
materialul,
verbalizeaza si
actioneaza
dupa
indrumari
verbale.
Aprecieri
verbale.

Aprecieri
verbale.

Evaluare orala.
Aprecieri
verbale.
Copiii se
gandesc

performantel -implicare prin manipularea


or si
materialelor

Invatarea prin

asigurarea

descoperire

si ofera
solutiile
intrebarilor
puse

Explicatia

de
educatoare/co
pii.

Jocul

Copiii asculta
comenzile si
repeta,

e)Evenimentul zilei
Copiii vor privi materialele pentru ALA
feedback-ului care au
fost descoperite pe masa.
Vor aseza si celelalte fotografii de la
intalnirea
de dimineata.
f) Tranzitie
1-2-3 ajuta-ma daca vrei
expresii rimate

Incheierea

Se fac aprecieri atat colective cat si


individuale
asupra modului in care copiii au
participat la
activitatile din aceasta zi.
Astfel fac trecerea la urmatoarea
categorie de
activitate.

executand
miscari
sugerate
de textul
Spus.

2. JOCURI SI ACTIVITATI DIDACTICE


LIBER ALESE ALA I:
Tema activitatii:
Leul zambaret
1.Arta:
Coloreaza animalul
preferat de la zoo!
2.Stiinta:Puzzle cu
animalele de la Zoo

Evenimentul
didactic

Moment
organizatoric

Captarea
atentiei

Continutul stiintific

Strategii
didactice/
Metode
didactice

Se creeaza conditii optime


pentru
desfasurarea activitatilor
propuse:
-materialele vor fi identificate de
copii in
centrele de interes sub forma de
surpriza.
-asigur un spatiu liber mare pentru
tranzitie.
-copiii au acces vizual, actional
practic la
ceea ce urmeaza sa li se prezinte :
spre
coltul tematic, centre de interes.
-copiii intra in sala de grupa si se
deplaseaza conform repartizarii pe
cele
doua subgrupe.
Le prezint copiilor centrele.
Copiii sunt asezati conform
repartizarii pe
Explicatia
cele doua subgrupe.

Evaluare
Instrumente si
indicatori

Copiii asculta si
manifesta

Conversatia

Anuntarea
temei si
a obiectivelor

Le prezint pe rand copiilor sarcinile


celor
doua jocuri si subiectele propuse
(prezint
Conversatia
tema sarcinile/itemii).
Cei 17 copii sunt
intrebati/indrumati unde
vor sa se joace.
Se vor forma echipele : una pentru
cei ce se joaca cu puzzle si una
pentru cei ce coloreaza animalul
preferat
Explicatia

interes
fata de tema
propusa.

Copiii asculta cu
atentie,
manifestand
interes
evenimentului

relatat.
Copiii observa,
identifica
materialele puse la

1.Arta : Coloreaza animalul


preferat
!
Sarcini de lucru:
-sa identifice animalul preferat

dispozitie la
fiecare
centru si felul in
care acestea
trebuie sa fie
folosite.

-sa coloreze animalul de pe


fisa de lucru
-sa coopereze cu colegii de echipa
in
finalizarea sarcinii de joc
2.Stiinta: Puzzle

Sarcini de lucru:
-sa construiasca puzzle cu
animalele salbatice
-sa denumeasca animalele din
puzzle
-sa coopereze cu colegii de echipa
in
finalizarea sarcinii de joc

Reactualizarea
cunostintelor

Vor intui/ denumi actiunile ce vor fi


realizate cu aceste materiale
/jucarii.
Solicit copiilor sa exemplifice cum
trebuie
Conversatia
sa se joace impreuna: sa imparta,
sa nu
deranjeze celalalt grup, sa nu-si
schimbe
rolul, sa nu creeze situatii
conflictuale, sa
Explicatia
utilizeze corect materialele/
instrumentele de lucru.
Copiii vor repeta sarcinile de lucru
pentru
a verifica daca au inteles ce au de
facut.

Indrum copiii pe tot parcursul

Copiii asculta cu
atentie,
manifestand
interes pentru
evenimentul
relatat.
Copiii recunosc,
manipuleaza
materialele,
verbalizeaza si
actioneaza dupa
indrumari
verbale.
Copiii asculta cu

activitatii
Dirijarea
invatarii/
prezentarea
noului
continut

din centre.
Conversatia
Intervin din interior, preluand rolul
in
functie de situatia create la
inceput.
Pe parcurs, intervin din exterior,
sugerand
Demonstratia
solutii problemelor/ situatiilor
create.
Explicatia
1.Arta: Coloreaza animalul
preferat
!
Copiii isi aleg fiselor cu animale
Exercitiul
salbatice apoi le vor colora pe fisa
de
lucru .

Invatarea prin

atentie
explicatiile
educatoarei.

Copiii recunosc,
manipuleaza
materialele,
verbalizeaza si
actioneaza dupa
indrumari
verbale.
Aprecieri
verbale.

descoperire
2.Stiinta :Puzzle cu animale
salbatice

Jocul
Copiii isi aleg puzzle cu animale salbatice
si formeaza grupe .

Imi asum apoi rolul secundar si


indrum
doar pe cei care au nevoie de
ajutor.
Criterii de evaluare:
-respectarea tehnicilor de lucru

Obtinerea
performantelor
si
-creativitate si originalitate
asigurarea
-colaborarea cu ceilalti copii
feedback-ului
-finalizarea temei
Incurajez sa-si expuna propriile
pareri
despre joc, despre colegii de joc,

Evaluare
Aprecieri verbale
Conversatia
Autoevaluare

despre
cum s-au simtit, ce au realizat
jucandu-se
impreuna.
Expun fiselor cu animalele
salbatice colorate.
Facem un tur al galeriei pentru a
le
admira si sa putem intui actiunile
din
activitatea practica din
urmatoarea etapa
a zilei.
Incheierea etapei 2

Explicatia
Turul galeriei

Incheierea
activitatii

La final, fiecare grup aseaza


materialele in
ordine .
Fac aprecieri individuale asupra a
ceea ce
au realizat, a modului cum au
lucrat, cum
au comunicat si finalizat sarcina.
Fac aprecieri atat colective cat si
individuale asupra modului in care
copiii
au participat la activitatile din
aceasta zi.
Tranzitie:
Auditie:1-2-3 ajuta-ma daca vrei

3.ACTIVITATI PE
DOMENII
EXPERIENTIAL
E -ADE:
Domeniul de
activitate: Om
si Societate
Categoria de

Copiii asculta
Aprecieri
verbale

cantecelul si
danseaza
executand
miscari
sugerate de
textul
cantecului.

activitate:
activitate
practica Tema
activitatii:
Leul
zambaret
Forma de realizare: lipire

Evenimentul
didactic

Continutul stiintific

Strategii
didactice/
Metode
si procedee

Evaluare
Instrumente
si
indicatori

Explicatia

Copiii asculta si
manifesta
interes

Se creeaza conditii optime


pentru
desfasurarea activitatilor
propuse:
-asez copiii frontal la masute pentru
Moment
a ma
urmari cum explic etapele de
organizatoric imbinare
-asigur o atmosfera deschisa,
nestresanta,
in care se poate recepta creatia iar
copiii
pot intelege astfel etapele si pot trai
emotiile si sentimentele produse de
acesta.
-in fata il au pe leul zambaret de
pe imagine A4 cu
Leul ce trebuie sa ii lipeasca coama
.
-copiii au acces vizual, actional
practic la
ceea ce urmeaza sa li se prezinte.
1.Introducerea in activitate si
captarea
atentiei:
Captarea
atentiei

fata de tema
Trezesc interesul copiilor si ii
motivez

Conversatia

propusa.

pentru a se adapta noilor cerinte.


Copiii participa la actiune, motivati
sa o
faca datorita leului zambaret care
le

Jocul

Copiii se
gandesc
si ofera

promite ca la sfarsitul activitati va


face o
poza cu fiecare copil in parte si
lucrarea
acestuia, poza pe care o va lua
acasa la
sfarsitul zilei.
Copiii sunt rugati sa inchida ochii si
la
semnalul meu sa ii deschida.
-ce am eu in mana?
-priviti cu atentie acest leu,
deoarece
astazi veti confectiona si voi unul la
fel.
2.Trezirea interesului pentru
cunoasterea

rapsunsuri la
intrebarile puse
de educatoare.

Copiii asculta
cu

tehnicilor practice.
Anuntarea
temei
si a
obiectivelor

Plan de intrebari: prezint plansa cu


leul
Priviti acest leul ce coama
frumoasa are
.
De ce am avea nevoie pentru a
confectiona
uleul?

Conversatia

manifestand
interes pentru
evenimentul
Explicatia

Demonstratia

imbinam si lipim leul zambaret

3.Transform pe scurt obiectivele


in sarcini
de lucru:
- indoaie hartia creponata
-aplica pasta de lipit pe suprafata

atentie,

relatat.
Copiii se
gandesc
si ofera solutii
intrebarilor
puse
de educatoare/
copii.

hartiei ce
urmeaza sa fie lipita
-imbina si lipeste corect hartia
glasata
Pe coama si pe corp

Ce alte obiecte am lipit cu hartie


glasata?
Copiii isi reamintesc ce alte obiecte
am
Reactualizare confectionat: puisorii de gaina,
a
animale
cunostintelor domestice,etc.

Conversatia

4.Intuirea materialului didactic


Copiii identifica materialele pe care
le au pe
Invatarea prin
masute: hartie creponata , pensula,
lipici.
descoperire

Copiii se
gandesc
si ofera
solutiile
intrebarilor
puse
de educatoare/
copii.

Explicatia
-Ce unelte, instrumente, materiale
de
lucru aveti pe masute?
-Pe masa mea? (la fel)
-Ce vom face cu aceste unelte,
instrumente, material de lucru?
Cu aceste material, instrumente si
unelte il
vom realiza pe leul zambaret
respectand etapele de lucru.

Dirijarea
invatarii/
prezentarea
noului
continut

5.Activitatea demonstrativa a
educatoarei
Se prezinta etapele de lucru
simultan pe
planse si pe materialul
demonstrativ al
educatoarei asemanator cu cel al
copiilor
folosind aceleasi unelte si accesorii
ca ale
copiilor.
Etape:
a)-luam hartia creponata , formam
un cerculet cu ea

Copiii asculta
cu
atentie,
Demonstratia

manifestand
interes pentru
evenimentul

Exercitiul

relatat.

Conversatia

Copiii asculta

cu
atentie
explicatiile
educatoarei.
Invatarea prin
descoperire

Exercitiul

Copiii recunosc
cuvintele in
imagine,
verbalizeaza si
actioneaza
dupa
indrumari

b)-dupa ce terminam de format


cercuri lipim pe coama cu
hartia maro

verbale.
Aprecieri
verbale.
Evaluarea
orala

c)-lipim restul corpului hartia


portocalie

Autoevaluar
e

Copiii se
gandesc,
reproduce
dupa model
si ofera
solutiile
cerute de
educatoare/
copii.

d)-intindem pasta de lipit


pe suprafata acestora.
e)-lipim in mod corespunzator
fiecare culoare.

Vom obtine Leul zambaret.

Copiii recita
si executa
miscarile
(facultative)
cerute de
textul
suport.

document proprietatea Gradinita Planeta


Copiilor Chiajna

6.Activitatea frontala
Se va lucra de fiecare copil pe baza
explicatiilor si indrumarilor, respectand
etapele de lucru, utilizand tehnicile
necesare asamblarii corecte a ursuletului:
-se atrage atentia copiilor asupra pozitiei
in care vor lucra:spatele drept,bratele
sprijinite pe masuta.
-se reaminteste si modul in care se
folosesc corect fara a se accidenta
hartia, lipiciul.
-se realizeaza mici exercitii de incalzire a
muschilor mici ai mainii:
Miscam degetelele
Si batem palmutele
Mainile sus,mainile jos
Batem palmele frumos
Roata morii se-nvarteste:tac,tac,tac
Nicodata nu se-opreste:tac,tac,tac
Ceasul mare bate tare:tica,tica,tica
Cesuletul de la mana
Nu vrea sa ramana-n urma:tica,tica,tica
7.Activitatea independenta a
copiilor
Copiii vor lucra simultan cu
educatoarea,
respectand etapele, tehnicile de
lucru
prezentate in etapa demonstrativa
1-4
etape:
- indoim hartia glasata si formam
cerculete mici
-aplica pasta de lipit pe suprafata
hartiei ce
urmeaza sa fie lipita
-imbina si lipeste corect culorile pe
leu

Ev
ora

Ap
ve

An
ras

8.Valorificareaactivitatii
independente a
copiilor
Demonstratia
Copiii vor lucra independent pentru
Obtinerea
a
performantelor si obtine ursuletul dupa
indrumari verbale

document proprietatea Gradinita Planeta


Copiilor Chiajna
asigurarea
demonstrative.
feedback-ului
9.Corelarea cu obiectivele
Ajut individual,dupa caz prin
explicatii si
indrumari personale privind o
tehnica care
nu a fost inteleasa,etapa la care a
ramas,etc.
10.Asigurarea feedbackului,realizarea
intaririlor imediate
Pe masura ce leii au fost terminati
sunt asezati pe tabla cu ajutorul
magnetilor.
Ajutata de copii,educatoarea
amenajeaza
mini-expozitia in mediul ambient
propus.
11.Concluziile,aprecierile
evaluarii
Prezint copiilor forme si tehnici de

Exercitiul

Invatarea prin
descoperire

Evaluarea orala
Conversatia

evaluare:
-observatia sistematica a
ursuletilor
Evaluare
-proba practica-finalizarea
ursuletului
-autoevaluarea
-evaluarea de catre colegi
(corectitudine in
parcurgerea etapelor de lucru).
Fac aprecieri pozitive asupra:
-modului de realizare a ursuletului
-ajutorul pe care l-au dat la
amenajarea
mini-expozitiei in care s-au folosit
obiectele
realizate de ei
-modului cum au raspuns verbal si
actional practic
Se strang resturile de unelte si
instrumente

Aprecieri
verbale

Analiza
raspunsurilor

Incheierea
activitatii

de lucru.
Conversatia
Se fac aprecieri atat colective cat si
individuale asupra modului in care
copiii au
participat la activitatile din aceasta
zi.
Explicatia
Fac aprecieri pozitive asupra
modului cum
au participat la activitate si la toate
activitatile zilei.
Jocul
Fiecare copil primeste recompensa
de la
Leul zambareto bulina zambitoare.
Copiii asculta
Textul si

Tranzitie:
1-2-3 ajuta-ma daca vrei-expresii
rimate

Repeat.

4.JOCURI SI ACTIVITATI
DIDACTICE LIBER ALESE- ALA II:
Tema activitatii:
Maimutica jucausa
Forma de realizare:joc cu
text si cant
Strategii
didactice/

Evenimentul
didactic

Moment
organizatoric

Continutul stiintific

Se creeaza conditii optime


pentru
desfasurarea activitatilor
propuse:
-asigur un spatiu liber mare
-asez copiii in cerc, tinandu-se de

Metode si
procedee

Evaluare
Instrumente
si
indicatori

mana
-in mijlocul cercului va fi asezat un
scaunel
Pe baza intrebarilor captez atentia
copiilor

Conversatia

si interesul pentru tema propusa:


Captarea
atentiei

-cum s-a numit ziua de astazi?


-cum se pot juca copiii la gradinita
cu
prietenii de varsta lor?
-cum ne comportam in timpul
jocurilor?
Astazi va propun un joc distractiv
prin
care ne vom aminti cu drag de
aceasta zi.
Jocul distractiv se numeste
Maimutica jucausa

Copiii asculta si
manifesta
interes
fata de tema

Explicatia

propusa.
Aprecieri
verbale.

Conversatia
Anuntarea
temei si
a obiectivelor

Regulile jocului:
-sa interpreteze corect textul
jocului distractiv
-sa mimeze miscarile sugerate de
textul
jocului
-sa participe alaturi de ceilalti
colegi la joc
in cadrul grupului
Sarcina jocului:
-copiii formeaza un cerc pe scaune
-in mijloc, pe un scaunel, se vor
aseza doi
copii care vor fii maimuticile
jucause
-unul dintre copii va avea in mana
un frut celelalt copil il va pipai si va trebui sa ghiceasca ce fruct este.

Copiii asculta
cu
atentie,
Explicatia

manifestand
interes pentru
evenimentul
relatat.

-ceilalti copii vor astepta randul si


vor asculta indicatiile.

Exercitii de respiratie:
-ne imaginam ca ne aflam in
padure:
Reactualizarea inspiram-expiram
cunostintelor

Explicatia
Demonstratia
Conversatia

Copiii asculta
cu
atentie,
manifestand
interes pentru
evenimentul
relatat.
Copiii repeta,
actioneaza
dupa
indrumari
verbale.

Copiii asculta
cu
atentie

-copiii formeaza un cerc pe scaune


Dirijarea
invatarii/

prezentarea
noului
continut

-in mijloc, pe un scaunel, se vor


aseza doi
Conversatia
copii care vor fii maimuticile
jucause
-unul dintre copii va avea in mana
un frut celelalt copil il va pipai si va trebui sa ghiceasca ce fruct este.

explicatiile

educatoarei.

-ceilalti copii vor astepta randul si


vor asculta indicatiile.
Demonstratia

Exercitiul

Copiii executa
cerintele
cerute
de educatoare.

Invatarea prin
descoperire

Copiii
recunosc,
verbalizeaza si
actioneaza
dupa
indrumari
verbale.

Aprecieri
verbale.
Jocul

Explicatia
Obtinerea
performantelor
si
Criterii de evaluare:
-participarea activa la jocul
asigurarea
distractiv

Conversatia

feedback-ului

descoperire
-sincronizarea miscarilor sugerate
de
cantec
-finalizarea jocului distrativ
Incurajez sa-si expuna propriile
pareri
despre jocul distractiv, despre
colegii

Copiii asculta
cu
atentie
explicatiile
educatoarei.

Invatarea prin

Evaluarea

Copiii
danseaza,exec
uta
miscarile ceute
de textul
cantecului.
Copiii
recunosc,
verbalizeaza si
actioneaza
dupa
indrumari
verbale.
Aprecieri
verbale.
Autoevaluare.

de joc, despre cum s-au simtit.

Fac aprecieri individuale asupra a


ceea ce
au realizat, a modului cum au
lucrat, cum
Incheierea

au comunicat si finalizat jocul.

Conversatia

Aprecieri
verbale.

activitatii

Fac aprecieri atat collective cat si


individuale asupra modului in care
copiii
au participat la activitatile din
aceasta zi.

S-ar putea să vă placă și