Sunteți pe pagina 1din 23

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT ”PITICOT

DEJ, ALEEA TOMIS, NR.2


TEL./FAX: 0264-212755
Email:gradinitapiticotdej@yahoo.com
Nr. înreg.: /

PROIECT DIDACTIC DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

„AJUTOARELE OMULUI DE ZĂPADĂ”

DATA: 17.01.2024

An școlar 2023-2024 Propunător: Prof. Lador Domnica

1
PROIECT DIDACTIC DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

DATA:17.01.2024
INTERVALUL DE VÂRSTĂ: 37-60 LUNI
GRUPA: MIJLOCIE A– „IEPURAȘILOR”
GRĂDINIȚA: GRĂDINIȚA CU P.P. PITICOT, DEJ
PROPUNĂTOR: PROF. LADOR DOMNICA
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „CUM ESTE, A FOST ȘI VA FI AICI PE PĂMÂNT?”
TEMĂ SĂPTĂMÂNALĂ ÎN AFARA PROIECTULUI: „JOCURILE COPIILOR IARNA”
TEMA ACTIVITĂȚII: „AJUTOARELE OMULUI DE ZĂPADĂ”
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată (ADP+ALA1+DȘ2+DOS2+ALA2)
MIJLOACE DE REALIZARE: joc didactic, activitate practică
TIPUL ACTIVITĂȚII: consolidare și verificare de priceperi și deprinderi
SCOPURILE ACTIVITĂȚII: Consolidarea și verificarea deprinderilor de recunoaștere și
grupare a unor obiecte după o însușire comună a elementelor dintr-o mulțime, așezarea acestora
la locul indicat și consolidarea unor deprinderi practice specifice nivelului de dezvoltare
motrică.
CATEGORII DE ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE:
ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ:
Rutine: Primirea copiilor, micul dejun, gustarea (deprinderi specifice)
Întâlnirea de dimineață: „Bucuriile iernii” (discuții – metoda brainstorming)
Salutul, prezența, calendarul naturii, activitatea de grup, noutatea zilei
Joc liber: de explorare a unui subiect de care copiii sunt interesați
Tranziții: „Dimineața a sosit”, „Câte unul pe cărare”, „Trenul iute să formăm”, „Bat din palme
clap-clap-clap”, „Iarna a sosit în zori”, Ninge, ninge, viscolește”, „Fulgi de nea, mii și mii”.
Moment de mișcare: „Fulguşorul acrobat”- exerciții motrice

JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI LIBER ALESE:


ALA1:
Artă: „Îmbrăcăminte de iarnă” -colorare, „Bulgări mari, bulgări mici”- mototolire
Știință: „Ajută copilul să ajungă la sanie mare”–labirint „Alege și grupează”–sortare jetoane

2
Bibliotecă: „Jocurile copiilor iarna”-elemente de limbaj scris
ALA2:
Joc de mișcare: „Cine ajunge primul la omul de zăpadă?”
Joc de liniștitor: „Cine știe, câștigă! ”- Elemente de pantomimă

ACTIVITĂṬI PE DOMENII EXPERIENṬIALE:


Domeniul Știință:(DȘ)-Activitate matematică – joc didactic „Spune cum este și unde este?”
Domeniul Om ṣi Societate (DOS)- Activitate practică: „Să îmbrăcăm omul de zăpadă” –
aplicație
COMPORTAMENTE URMĂRITE PE PARCURSUL DERULĂRII ACTIVITĂṬII
INTEGRATE:
Comportamente vizate:
A.1.1. Iṣi coordonează muṣhii în desfăṣurarea unor activităţi diversificate, specifice vȃrstei.
B.1.2. Demonstrează abilităţi de solicitare ṣi de primire a ajutorului în situaţii problematice
specifice.
C.2.1. Realizează sarcinile de lucru cu consecvenţă;
C.3.1. Manifestă creativitate în activităţi diverse;
C.3.2. Demonstrează creativitate prin activităţi artistico-plastice, muzicale ṣi practice, în
conversaţii ṣi povestirii creative.
D.2.1. Demonstrează capacitatea de comunicare clară a unor idei, nevoi curiozități, acțiuni,
emoții proprii (comunicarea expresivă);
D.2.2. Respectă regulile de exprimare corectă, în diferite contexte de comunicare.
E.2.2. Demonstrează familiarizarea cu informații despre mărime, formă, greutate, înălţime,
lungime, volum
E.2.3. Identifică şi numește formele obiectelor din mediul înconjurător
E.2.4. Efectuează operații de seriere, grupare, clasificare, măsurare a obiectelor.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
Comportamente vizate: Obiective operaționale:

3
A.1.1. Iṣi coordonează muṣhii în desfăṣurarea O1. Preṣcolarul va fi capabil să execute cu
unor activităţi diversificate, specifice vȃrstei sprijin/fără sprijin sarcini de realizare a unor
B.1.2. Demonstrează abilităţi de solicitare ṣi materiale de învățare: jetoanele cu imagini de
de primire a ajutorului în situaţii problematice iarnă/ îmbrăcăminte obţinute prin colorare,
specifice bulgări de zăpadă obţinuți prin mototolire,
C.2.1. Realizează sarcinile de lucru cu sortarea jetoanelor cu imagini caracteristice
consecvenţă anotimpului iarna, labirintul, elementele de
C.3.1. Manifestă creativitate în activităţi limbaj scris, exerciții pentru încălzirea
diverse mușchilor mici ai mâinii și jocul liber;
E.2.4. Efectuează operații de seriere, grupare,
clasificare, măsurare a obiectelor
D.2.2. Respectă regulile de exprimare corectă, O2. Preșcolarul va fi capabil să respecte
în diferite contexte de comunicare; regulile de exprimare corectă, utilizând un
E.2.4. Efectuează operații de seriere, grupare, limbaj matematic adecvat vârstei;
clasificare, măsurare a obiectelor O3. Preșcolarul va fi capabil să sesizeze
E.2.2. Demonstrează familiarizarea cu însușiri simple: culoare, mărime, dimensiune
informații despre mărime, formă, greutate, utilizȃnd jetoanele puse la dispoziţie;
înălţime, lungime, volum O4. Preșcolarul va fi capabil să formeze grupe
E.2.3. Identifică şi numește formele obiectelor de obiecte după o însușire comună
din mediul înconjurător ( dimensiune), respectând indicațiile primite.
E.2.5. Identifică, cu sprijin, categorii de O5. Preșcolarul va fi capabil să așeze
obiecte, ființe (ex: pisica, vulpea și câinele obiectele sau mulțimi de obiecte la locul
sunt animale) indicat: în față, în spate, lângă, pe, sub,sus, jos
C.2.1. Realizează sarcinile de lucru cu verbalizând acțiunea.
consecvenţă.

4
C.3.2. Demonstrează creativitate prin O6.Preṣcolarul va fi capabil să utilizeze
activităţi artistico- plastice, muzicale ṣi materialele puse la dispoziţie pentru a
practice, în conversaţii în conversaţii ṣi îmbrăca omul de zăpadă, respectând
povestirii creative. indicațiile primite;
C.2.1. Realizează sarcinile de lucru cu O7. Preṣcoloarul va fi capabil să lucreze
consecvenţă. îngrijit ducȃnd lucrarea la bun sfȃrsit.
Mijloace de învățământ: calendarul naturii, pozele copiilor, tabla magnetică, hârtie creponată
albă, Om de zăpadă din polistiren/ pluș, imagini de colorat cu îmbrăcăminte de iarnă, fișă
labirint, jetoane cu îmbrăcăminte de iarnă/vară, de diferite mărimi și dimensiuni, fișe cu elemente
de limbaj scris, lipici, șablon Om de zăpadă, laptop, sanie, șervețele, imagini cu jocuri/sporturi de
iarnă, fulgi de nea, plic cu scrisoarea de la Omul de Zăpadă, siluete copii, aplicația
Wordwall,recompense, medalioane.
Metode și procedee didactice: conversația, explicația, exercițiul, demonstrația, exercițiul,
descoperirea, munca în grup, metoda „brainstorming”, metoda „turul galeriei”, metoda „cubul” ,
adaptată, prin aplicația Wordwall,, metoda „mâna oarbă”.
Forme de organizare a activității: frontal, pe grupe și individual.
Durata: o zi (tura I).
Evaluare: Ținând cont de faptul că, proiectarea activității s-a axat pe comportamente, pe
parcursul activității integrate, vor fi evaluate următoarele aspecte:
- corectitudinea răspunsurilor verbale oferite de copii și utilizarea unui limbaj matematic
adecvat în cadrul jocului didactic și a celorlalte activități desfășurate pe întreaga zi.
- calitatea și acuratețea produselor activității: (îmbrăcarea omului de zăpadă, rezolvarea
fișei labirint la centrul Știință și sortarea corectă a jetoanelor realizarea de bulgări de
zăpadă prin mototolire și colorarea unor imagini specifice anotimpului iarna-obiecte de
îmbrăcăminte la centrul Artă, aspectele de motricitate fină de la centrul Bibliotecă);
- corectitudinea executării mișcărilor în timpul jocurilor de mișcare, a rutinelor, tranzițiilor;
- gradul de manifestare generală a comportamentelor și atitudinilor urmărite și nivelul de
autonomie demonstrat.

BIBLIOGRAFIE:

5
⮚ Curriculum pentru educație timpurie –M.E.N. București, 2019;

⮚ Glava, A., Pascal, M., Tătaru, L., L., (2009), Educație timpurie – Ghid metodic pentru

aplicarea curriculumului preșcolar, Pitești: Ed. Paralela 45.

⮚ Tătaru, L., Glava A., Chiș O., (2014), Piramida cunoașterii: repere metodice în

aplicarea curriculumului preșcolar, Pitești: Editura Diamant.

⮚ Elena, S.- ,,Jocuri didactice matematice pentru grădiniţele de copii”, ICPPD, Suceava,

1977;

⮚ ▪ Ezechil, L., Lăzărescu, P., M. -,,Laborator preșcolar – ghid metodologic”, Ed. V&I ,

INTEGRAL București (2001)

⮚ ▪Neagu, M.,Beraru, G.- ,,Activități matematice în grădiniță” , Editura AS*S,București,

1995.

⮚ Lovinescu, A.V.; Apostol, c.; Gurău, V.; Datcu, A. „Desenul, modelajul şi lucrul manual

în grădiniţa de copii”, Editura Didactică şi pedagogică, Bucureşti, 1965.

⮚ Borțeanu, S., Vodiță, A., (2002), 100 de întâlniri, 100 de idei reușite (documentar privind

organizarea „Întâlnirii de dimineață” în grădinița de copii), Pitești: Ed. Diamant

6
ACTIVITĂṬI PE DOMENII EXPERIENṬIALE:
Domeniul Știință:(DȘ1)-Activitate matematică – joc
didactic „Spune cum este și unde este?”
Domeniul Om ṣi Societate (DOS2)- Activitate practică:
„Să îmbrăcăm omul de zăpadă” – aplicație

JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI LIBER ALESE


ACTIVITATE ALA1:
INTEGRATĂ(AD
P+ Artă: „Îmbrăcăminte de iarnă” -colorare, „Bulgări mari,
ALA1+ADE+ALA bulgări mici”- mototolire
2)
Știintă: „Ajută copilul să ajungă la Omul de zăpadă”–
„AJUTOARELE
OMULUI DE
labirint „Alege și grupează”–sortare jetoane
Bibliotecă: „Jocurile copiilor iarna”-elemente de limbaj scris
ALA2:
Joc de mișcare: „Cine ajunge primul la omul de zăpadă?”
Elemente de pantomimă „Cine știe, câștigă! ”
ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ
Rutine: Primirea copiilor, micul dejun, gustarea (deprinderi
specifice)
HARTA ACTIVITĂȚII Întâlnirea de dimineață: „Bucuriile iernii” (discuții – metoda
INTEGRATE brainstorming)
Salutul, prezența, calendarul naturii, activitatea de grup,
SCENARIUL ZILEI noutatea zilei
Joc liber: de explorare a unui subiect de care copiii sunt
1. MOMENT interesați
ORGANIZATORIC Tranziții: „Dimineața a sosit”, „Câte unul pe cărare”, „Trenul
iute să formăm”, „Bat din palme clap-clap-clap”, „Iarna a
sosit în zori”, Ninge, ninge, viscolește”, „Fulgi de nea, mii și
7
mii”, ”Omul de zăpadă”.
Moment de mișcare: „Fulguşorul acrobat”- exerciții motrice.
Educatoarea va asigura toate condițiile necesare pentru buna desfășurare a activității cu
conținuturi integrate. Se vor pregăti materialele necesare pentru derularea activității. Pentru
început, mobilierul este aranjat sub formă de semicerc, pentru realizarea „Întâlnirii de dimineață”
și pe grupuri mici , în vederea continuării activității, la centre.
2. CAPTAREA ATENȚIEI
Activitatea debutează cu ȋntâlnirea de dimineață. Copiii intră în sala de grupă, cântând
cântecul:„Fulgi de nea”
„Fulgi de nea, mii si mii
Strada si pomii au haine-argintii
Fulgi de nea
Cad din cer
Nasul și obrajii sunt rosii de ger.

Mii de stele de zăpadă


Vin din nori pufosi și gri
Neaua s-a depus pe strada;
Hai cu sania, copii!.

Fulgi de nea, mii șii mii


Strada si pomii au haine-argintii
Fulgi de nea
Cad din cer
Nasul si-obrajii sunt roșii de ger.

Voie buna, veselie,


Ras cu pofta, nebunii
larna este-o bucurie
Cand vin fulgii argintii.

Fulgi de nea, mii și mii


Strada si pomii au haine-argintii

8
Fulgi de nea
Cad din cer
Nasul si-obrajii sunt rosii de ger.”
și se așează pe scaune în semicerc pentru a putea stabili fiecare un contact vizual cu toți membrii
grupei.
Tranziție: „ Dimineaţa a sosit,
Noi la grădiniță am venit.
Pe scaune noi ne așezăm
Şi frumos să ne salutăm.”.
Salutul pornește de la educatoare, apoi fiecare copil salută colegul de lângă el, de la stânga spre
dreapta , spunându-i pe nume și dându-i mâna dreaptă.
„Bună dimineața,Patrik!”
„Bună dimineața Aurora!”
Tranziție: „După ce ne-am adunat,
Și frumos ne-am salutat,
Colegii ne-am întâlnit,
Oare cine azi la grădiniță n-a venit?”
După ce s-au salutat, se va face prezența. Educatoarea va nominaliza un copil care va
chema pe rând, toți copiii, să-și ia poza și să o așeze pe panou. Educatoarea va număra pozele
de pe panou, stabilind numărul de copii prezenți. Se identifică absenții (numărul pozelor rămase
pe masă).
Se prezintă calendarul naturii.
Tranziție: „Ziua, data, luna, anul
Anotimpul ni-l arată,
Calendarul naturii
Să îl completăm îndată.”
Calendarul naturii este indispensabil pentru a cultiva spiritul de observație al copiilor în legătură
cu schimbările care au loc în mediul înconjurător și pentru a realiza orientarea în timp. Împreună
cu copiii se stabilește cum este vremea afară, ce zi este, ce dată, ce lună și în ce anotimp suntem
și se așază imaginile corespunzătoare pe panou.

9
Împărtășirea cu ceilalți. Educatoarea va iniția o discuție( care va avea loc pe baza imaginilor
expuse pe tabla magnetică.)despre tema studiată în această săptămână prin metoda
brainstorming. Educatoarea întreabă copiii de ce le place anotimpul iarna și ce jocuri preferă ei ȋn
acest anotimp, care este sportul lor preferat și să argumenteze de ce le place, apoi să așeze
imaginea pe tablă. Copiii vor preciza și vor argumenta opțiunea făcută, apoi vor așeza pe tabla
magnetică imaginea corespunzătoare.:
- „Îmi place să mă dau cu...pentru că...”
Activitatea de grup. Copiii trebuie să răspundă cu „adevărat” sau „fals” unor afirmații spuse de
educatoare: iarna ninge, purtăm pălărie de soare, ne îmbrăcăm mai gros, iarna mergem la plajă,
purtăm mănuși și căciulă, iarna ne dăm cu sania, schiurile, patinele, iarna culegem flori, iarna
construim oameni de zăpadă etc.
Urmează momentul de mișcare prin intermediul căruia copiii se destind și se pregătesc încet de
celelalte activități: „Fulguşorul acrobat”.
„Fulguşorul acrobat,/ Ziua toată face sport!/ Sportul este sănătos,/ Fă şi tu, te rog frumos!/
Sari într-un picior,/ Învârte-te uşor,/ Trage-te de nas,/ Fă un mare pas!/
Mergi ca un pitic,/ Râzi apoi un pic,/ Mergi ca uriaşii,/ Zbori ca fluturaşii!/
Zâmbește frumos,/ Dă încet din cap,/ Ca mingiuţa sari uşor,/ Bate tare din picior!”
Noutatea zilei este scrisoarea adusă de un om de zăpadă. Educatoarea prezintă copiilor o cutie în
care se găsește un „om de zăpadă de pluș/polistiren” și o scrisoare. Educatoarea citeşte scrisoarea
Anexa 1).
3. ANUNȚAREA TEMEI ȘI A OBIECTIVELOR ACTIVITĂȚII DIDACTICE
Educatoarea anunță tema activității și ce activități se vor desfășura pe parcursul zilei.
Astăzi ne vom juca cu imagini de iarnă. Veți realiza bulgări de zăpadă, veți colora imagini/
obiecte de îmbrăcăminte specifice anotimpului iarna, veți rezolva și o fișă labirint. Apoi ne vom
juca jocul ”Spune ce este și cum este”, în cadrul căruia vom denumi, grupa și așeza obiecte
utilizate iarna, apoi vom realiza și o activitate practică, respectiv vom îmbrăca omul de zăpadă cu
obiecte de îmbrăcăminte specifice anotimpului iarna respectând anumite indicații și ne vom juca
împreună mai multe jocuri.
4. DIRIJAREA ÎNVĂȚĂRII ȘI OBȚINEREA PERFORMANȚEI
-O1, O2,O3,O4,O5,O6,O7

10
Educatoarea le prezintă copiilor centrele de interes deschise și sarcinile de lucru. Se va lucra la
centrele:
Artă: „Bulgări de zăpadă” – mototolire (îi vom folosi la ALA II)
Sarcina de lucru: Copiii vor mototoli hârtie obținând bulgări de zăpadă.
„Îmbrăcăminte de iarnă” – colorare ( o parte le vom folosi la prima variantă a jocului didactic și
cealaltă parte o vom folosi la DOS)
Sarcina de lucru: Copiii vor colora îmbrăcăminte de iarnă (căciulă, fular, geacă, mănuși)
respectând conturul și utilizând culorile potrivite conform modelului expus de educatoare sau
folosind culori la alegere.
Știință: „Ajută copilul să ajungă la Omul de zăpadă” – labirint (Anexa 2),
Sarcina de lucru: Copiii vor rezolva un labirint ajutând copilul să ajungă la Omul mare de
zăpadă– să parcurgă copilul traseul până la Omul mare de zăpadă..
„Imagini caracteristice anotimpului iarna” – sortare jetoane (jetoanele alese le vom folosi la
varianta a doua a jocului didactic)
Sarcina de lucru: Copiii vor sorta jetoane cu imagini caracteristice anotimpului iarna.
Bibliotecă:„Jocurile copiilor iarna”–elemente de limbaj scris (Anexa 3)(le vom folosi la ALA II)
Sarcina de lucru: Copiii vor trasa pe liniile punctate (linii frânte, linii orizontale, linii curbe)
reprezentate de fiecare sport de iarnă sugerat în imagini.
„Cu tranziţia „Bat din palme clap-clap-clap”
Din picioare, trap-trap, trap
Ne-nvârtim, ne răsucim
Și la centre noi pornim”, copiii se așează pe scaune, la centrul dorit.
Copiii lucrează la centrele de interes deschise și în funcție de cum lucrează vor fii apreciați.
După finalizarea activităților de la centrele de interes se vor analiza lucrările prin metoda „Turul
galeriei”.
Tranziție: „Unul după altul, în rând ne așezăm/ Și la baie noi plecăm.”
Rutină: Copiii merg la baie, se spală pe mâini, apoi servesc gustarea de la ora 10.
Tranziție: Copiii se întorc pe cântecul: „Ninge, ninge viscolește”
„Ninge ninge viscolește,
Și zăpada mare crește,
Vântul bate, lasă bată,

11
Mergem cu toți prin zăpadă!
Hainele ni se albesc,
Obrăjorii se roșesc,
Vântul bate, lasă bată,
Ne jucăm toți laolaltă!”
DOMENIUL ȘTIINȚE (DȘ ) ACTIVITATE MATEMATICĂ ,,Spune cum eṣte și unde
este!” – joc didactic
SARCINA DIDACTICĂ: Recunoașterea și gruparea unor obiecte după o însușire comună a
elementelor dintr-o mulțime: dimensiune, mărime, culoare și așezarea acestora la locul indicat:
pe, sub,în față, în spate, sus, jos,lângă.
REGULI DE JOC: Copiii se vor așeza în semicerc, apoi prin intermediul metodei „mâna
oarbă” vor fi împărțiți în două echipe: echipa căciulilor roșii și echipa căciulilor verzi.Copilul
chemat în față este rugat să grupeze jetoanele după o însușire comună (dimensiune, mărime,
culoare), formând astfel mulțimi de elemente de același fel și să așeze obiectele la locul indicat:
pe, sub,în față, în spate,sus, jos, lângă.
ELEMENTE DE JOC: aplauze, închiderea și deschiderea ochilor, jetoane, sunetul clopoțelului
Explicarea jocului:
Se vor explica regulile jocului și modul de desfășurare. Pentru a se asigura o înțelegere
clară a jocului se va utiliza atât metoda explicației cât și metoda demonstrației.Cu ajutorul
explicației se vor sublinia clar regulile jocului și sarcina didactică pe care o au copiii de
îndeplinit.
Jetoanele vor fi așezate pe măsuță, iar copiii se vor așeza în semicerc, apoi prin
intermediul metodei „mâna oarbă” vor fi împărțiți în două echipe: echipa căciulilor roșii și
echipa căciulilor verzi. Un copil numit de către educatoare va veni în față și va grupa jetoanele
după o însușire dată, după criteriul culoare. După ce va sorta toate jetoanele le va denumi astfel:
„Aici avem jetoane cu obiecte de culoarea roșie”. La îndemnul educatoarei un alt copil din
cealaltă echipă va veni în față și va grupa jetoanele alese de colegul său după criteriul mărime,
formând astfel grupa jetoanelor cu obiecte mici și grupa jetoanelor cu obiecte mari, prin
încercuire.
Executarea jocului demonṣtrativ de către educatoare: Se execută jocul demonstrativ
pentru asigurarea înțelegerii lui.Educatoarea ia pe rând toate jetoanele care sunt de aceeași

12
culoare și le sortează, formând astfel prin încercuire mulțimea jetoanelor cu obiecte roșii ,
galbene și verzi. Apoi va sorta jetoanele după criteriul mărime, formând mulțimea jetoanelor cu
obiecte mari și mulțimea jetoanelor cu obiecte mici.
Executarea jocului de probă:Se execută jocul de probă de către copii, se fac observații
și precizări suplimentare. Se precizează criteriile de reușită.
Jocul propriu-zis:
Varianta I
Se execută jocul de către copii. Educatoarea solicită 2-3 copii din prima echipă pentru a
sorta și grupa după criteriul ,,culoare” indiferent de mărimea obiectelor de pe jetoane,formând
astfel prin încercuire mulțimea jetoanelor cu obiecte roșii, galbene și verzi. Copiii vor verbaliza
acțiunea în termenii corespunzători. Alți copii, numiți de educatoare, din echipa cealaltă vor
grupa jetoanele după criteriul mărimii, indiferent de culoare.
Se execută jocul astfel până când se epuizează jetoanele. Fiecare răspuns corect va fi
recompensat cu aplauze.
Varianta a II-a
Educatoarea va descoperii o parte din jetoanele sortate de ei la știință. Se propune
gruparea jetoanelor după criteriul ,,dimensiune”, indiferent de culoare și mărime. Se va insista
asupra grupării după criteriul dat și motivarea acțiunii în termeni matematici.
Educatoarea le propune copiilor să închidă ochii. În acest timp amestecă jetoanele deja
sortate. La auzul sunetului clopoțelului , vor deschide ochii , iar educatoarea va chema câte un
copil din fiecare grupă să observe modificările și să repare greșelile. Omul de zăpadă le
mulțumește copiilor că au găsit o parte din îmbrăcămintea de care are nevoie, că le-au sortat
după culoare, dimensiune și mărime.
Cu tranziţia „Unul după altul/ În rând ne-așezăm./ Unul după altul/ la baie plecăm”, copiii
părăsesc sala de grupă şi merg la baie.

Domeniul Om și Societate (DOS)- aplicație: „Hai să îmbrăcăm omul de zăpadă!” (O6, O7)
(lipirea obiectelor de îmbrăcăminte specifice anotimpului iarna – cele colorate la centrul Artă)
Copiii se întorc pe cântecul: „Omul de zăpadă”.
„Ce-i atâta gălăgie
Colo-n margine de sat?

13
Chiuind de bucurie
Mulți copii s-au adunat.
Refren: Bis
Ia te uită,
Toți grămadă
Nalță omul de zăpadă
Din cărbuni i-au pus doi ochi
Si-o tigaie cenusie
Tine loc de palarie
Și o toala e cojocul
Refren:
E hazliu bata-l norocul
Parca-ar fi o jucarie
Haide, hai, veniti copii
Și mai mari și mititei
Și cu toții împreună
Să-nvârtim o horă bună.
Refren:
Omul nostru de zăpadă
Veseli vrea ca să ne vadă. ”
Ajunși în sala de grupă copiii se vor așeza la mese respectând echipele deja formate în
cadrul jocului didactic și vor aștepta indicații de la educatoare.
Tranziție: „Suntem copii hărnicuți
Isteți și jucăuși
Haideți să muncim
Un om de zăpadă să înveselim!”
Omul de zăpadă mai are o surpriză pentru voi: încă un om de zăpadă, însă un om de
zăpadă construit de un copil așa harnic ca voi. Însă, după ce a construit omul de zăpadă copilul a
uitat să-l și îmbrace așa cum vă îmbrăcați voi în anotimpul iarna: nu are mănuși, fular, căciulă,
nasturi. Pentru aceasta, îi roagă pe copii să îmbrace omul de zăpadă. (Anexa 4)

14
Astfel, fiecare copil va îmbrăca un om de zăpadă, urmând ca la sfârșitul activității să avem mai
mulți oameni de zăpadă îmbrăcați adecvat anotimpului iarna.
Intuirea materialelor
Copiii vor fi solicitaţi să privească ce materiale au pe masă. Doi-trei copii vor prezenta pe
rând materialele pe care le-au primit pe masă (o foaie pe care este desenat un om de zăpadă,
siluete de îmbrăcăminte colorate de ei la centrul Artă: căciulă, mănuși, fular, nasturi, fulgi de
zăpadă, lipici, servețele).
Prezentarea și analiza modelului
Educatoarea le va arăta copiilor produsul finit pe care urmează să îl realizeze (îmbrăcarea
unui om de zăpadă) și îl va analiza împreună cu copiii, scoțând în evidență modul corect de
realizare a lucrării.
Explicarea și demonstrarea modului de lucru
Se întinde cu lipici toată suprafața imaginii pe care dorim să o lipim pe omul de zăpadă.
Lipim imaginea pe omul de zăpadă în locul potrivit. Procedăm la fel cu toate imaginile. Echipa
căciulilor verzi va folosi imagini ale căciulilor de culoarea verde, fulare scurte și mănuși mici,
iar echipa căciulilor roșii va folosi imagini ale căciulilor roșii, fulare lungi și mănuși mari. La
final, pentru că este iarnă, vom lipi și câțiva fulgi de zăpadă.
Modelul educatoarei va rămâne expus la vederea copiilor.
Se vor executa exerciții pentru încălzirea mușchilor mici ai mâinii:
„Mâna lebădă o fac,
Lebedei îi fac pe plac
O sucesc, o răsucesc
Și apoi o învârtesc.
Degetele-mi sunt o floare
Le deschid precum petale
Și mă uit tot după soare.
Boboc, floare, boboc floare.
Vine ploaia , pic, pic, pic
Cântăm la pian un pic.
Vreme bună s-a făcut
Curcubeul a apărut

15
Și noi lucru-am început!”
Realizarea propriu-zisă a lucrărilor
Se va trece la executarea lucrării de către copii. În timpul activității se va trece pe la
fiecare copil și se vor da indicații suplimentare acolo unde este cazul.
După ce au terminat de realizat lucrările, acestea vor fi așezate pe un panou, apoi are loc analiza
acestora, prin metoda turul galeriei. Copiii vor fi solicitați să își exprime părerea proprie
referitoare la modul în care au realizat ei înșiși lucrarea, dar și la modul în care au realizat colegii
lor tema primită, alegându-și o lucrare preferată. De asemenea vor fi încurajați să își motiveze
alegerea făcută. Educatoarea îi felicită pe toți pentru modul în care au lucrat și scoate în evidență
corectitudinea îndeplinirii sarcinilor primite.
Toți oamenii de zăpadă îmbrăcați de copii îi vom așeza într-o mică expoziție pentru a rămâne
alături de copii până la sfârșitul activității.
Tranziție: „Câte unul pe cărare,
Mergem cu toți la spălare.
Și la rând ne-am așezat,
Căci frumos noi am lucrat.”
Rutină: Copiii merg la baie, se spală pe mâini. Se întorc în sala de grupă și se așează pe scaune în
semicerc cântând cântecul „Iarna ne-a sosit în zori”
Tranziție: „Iarna ne-a sosit în zori
La fereastră ne-a pus flori
A sosit cu gerul ei
Cu zăpadă și polei.
Cât de veseli suntem noi
Că ne aduce bulgări moi
Cu zăpadă ne jucăm
Și cu bulgări aruncăm.
Saniuta va pleca
Și pe partii va zbura
Clopoteii vor suna
Și pe noi ne-or bucura
Cat de veseli suntem noi

16
Ca ne-aduce bulgari moi
Cu zapada ne jucam
Si cu bulgari aruncam.
Iarna, iarna ești frumoasă
Cand nu ești prea friguroasa
Ca ne-aduci nameti de nea
Și plimbari cu sania.
Cat de veseli suntem noi
Ca ne-aduce bulgari moi
Cu zapada ne jucam
Si cu bulgari aruncam.”

5. ASIGURAREA RETENŢIEI ŞI A TRANSFERULUI- O1,O2,O3,O5


Varianta a III-a
Pentru ca Omul de zăpadă să aibă mai mulți prieteni, va avea nevoie din nou de ajutorul copiilor
astfel: 3-4 copii vor lua pe rând obiectele realizate în cadrul activității practice (oamenii de
zăpadă), vor denumi piesele lipite (căciulă verde/roșie, fular lung/scurt și mulțimea nasturilor
mici/mari ) și le vor așeza la locul indicat: pe sanie, sub sanie, în fața saniei, în spatele saniei,
lângă fetiță, lângă băiat, lângă Omul mare de zăpadă,verbalizând acțiunea.
Răspunsurile corecte vor fi recompensate.
Tranziție: „Trenul iute să formăm, mâinile să le spălăm
Să ai mâinile curate, este bine pentru sănătate” , Copiii ies din sala de grupă și merg
la baie. Întorși de la baie, copiii recită versurile:
„Uite omul de zapada cum aleargă prin ogradă,
Toata lumea ca să-l vadă a iesit in strada.
Are trupul de zăpadă, în cap o găleată,
Ține-o mătură de coadă, nasturi-s de piatră.
Toți copiii îl înconjoară, vai ce bucurie,
Vrea și omul de zapada copilaș să fie.”, apoi se așează pe scaune, pe două rânduri.
ALA II:

17
Omul de zăpadă mai are încă o surpriză: un alt prieten om de zăpadă, unul tare simpatic, „cu
burtica goală” și pregătit de joacă alături de copii și de toți oamenii de zăpadă îmbrăcați de copii
la DOS.
„Cine ajunge primul la omul de zăpadă?”- joc de mișcare
Educatoarea va explica copiilor regulile jocului și va realiza un joc de probă. Copiii,
împărțiți echipele formate anterior, „echipa căciulilor verzi ” și „echipa căciulilor roșii”, vor
parcurge un traseu printre obstacole (obiecte de îmbrăcăminte de iarnă) cu bulgării realizați la
centrul Artă. Copiii vor porni de la linia de start, având fiecare un bulgăre în mâini. Ei vor trebui
să ajungă la omul de zăpadă ocolind obstacolele și să pună bulgărele prin „burta omului de
zăpadă” (gaura din omul de zăpadă), într-o cutie aflată în spatele omului de zăpadă iar apoi să se
întoarcă la echipa sa, având grijă din nou să ocolească obstacolele și să se așeze la capătul
rândului urmând să plece următorul coleg aflat primul la rând. Câștigă echipa care ajunge cel mai
repede la omul de zăpadă.
„Cine știe câștigă”-elemente de pantomimă
Cu ajutorul fișelor realizate de copii la centrul Bibliotecă, câte un copil va veni la
educatoare, îi va arăta pe fișă jocul/sportul preferat, apoi îl va mima în fața colegilor, așezați în
semicerc. Cel care ghicește, vine în față și alege alt sport/joc pe care sî îl mimeze. Jocul continuă
până când se epuizează imaginile de pe fișă.

6. ASIGURAREA FEEDBACKULUI ṢI EVALUAREA -O2, O3, O5


Omul de zăpadă este foarte încântat de ajutorul copiilor le mulțumește și îi felicită pe toți
pentru rezolvarea sarcinilor și le spune copiilor că le-a mai pregătit o surpriză, drept mulțumire
pentru ajutor . Astfel evaluarea se va realiza prin Metoda Cubului, în sistem digital,prin aplicația
WORDWALL. Educatoarea le explică copiilor modul de desfășurare al jocului CUBUL. Pe
fiecare față a cubului sunt întrebări și imagini pe care educatoarea le va adresa copiilor . Câte un
copil va veni la laptop și va alege o căsuță iar educatoarea va citi întrebarea. Răspunsul la
întrebare va fi ales cu ajutorul imaginilor puse la dispoziție de către educatoare, acestea fiind
afișate pe fețele cubului.
Pe parcursul întregii activității educatoarea va evalua următoarele aspecte: acuratețea
răspunsurilor verbale în cadrul jocului didactic, calitatea produselor activității, corectitudinea
executării mişcărilor în timpul jocurilor de mişcare, exerciţiilor de încălzire a muşchilor mici ai

18
mâinii, a rutinelor şi tranziţiilor, comportamentul copiilor și gradul de implicare în activitate, va
oferi întăriri pozitive și va corecta eventualele greșeli, va oferi un feedback constructiv.
7. Încheierea activității
La finalul activității se vor face aprecieri colective și individuale, se fixează titlul jocului
„Spune cum este și unde este”, se fac aprecieri cu privire la prestația și implicarea copiilor în
activitatea practică, pe centre, ALA2, activitățile ADP-uri; Omul de zăpadă le oferă copiilor
recompense.

Anexa 1

Dragi copii,

19
Am auzit că sunteți foarte ascultători, harnici și că vă place tare mult la grădiniță. Am mai auzit
că sunteți mereu dornici să învățați lucruri noi, că știți să lucrați foarte frumos și că vă place foarte mult
iarna, cu toate bucuriile și jocurile acestui anotimp atât de îndrăgit de toți copiii. Am auzit că vă place să
vă jucați în zăpadă, să vă dați cu sania, să faceți oameni de zăpadă, să vă jucați cu bulgări și multe alte
activități frumoase pe care le puteți desfășura iarna. Așa este, dragi copii?
Astăzi, împreună cu doamna educatoare, v-am pregătit multe activități frumoase, sub formă de jocuri și
multe alte surprize, deoarece vreau să văd cât de multe lucruri știți voi și cât sunteți de descurcăreți.
Pentru a mă convinge de aceste lucruri, astăzi doresc să rămân cu voi la activităţi. Sunteţi de acord?
Să ştiţi că, dacă sunteţi cuminţi şi ascultători, o să aveţi parte de multe surprize.

Vă îmbrățișez cu drag,
Omul de zăpadă, prietenul vostru

Anexa 2 „Ajută copilul să ajungă la Omul de Zăpadă”


Nume- prenume:
Data:

20
Anexa 3. „Jocurile copiilor iarna”- elemente de limbaj scris

Anexa 3. Jocurile copiilor Iarna- elemente de limbaj scris

21
22
Anexa 4
DOS - „Să îmbrăcăm omul de zăpadă!”

23

S-ar putea să vă placă și