Sunteți pe pagina 1din 20

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT ”PITICOT

DEJ, ALEEA TOMIS, NR.2


TEL./FAX: 0264-212755
Email:gradinitapiticotdej@yahoo.com
Nr. înreg.: /

PROIECT DIDACTIC DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

„CU DARURI NOI NE JUCĂM, LUCRURI MULTE ÎNVĂȚĂM”

DATA: 06.12.2023

An școlar 2023-2024 Propunător: Prof. Lador Domnica

1
PROIECT DIDACTIC DE ACTIVITATE INTEGRATĂ
DATA: 06.12.2023
INTERVALUL DE VÂRSTĂ: 37-60 LUNI
GRUPA: MIJLOCIE A– „IEPURAȘILOR”
GRĂDINIȚA: GRĂDINIȚA CU P.P. PITICOT, DEJ
PROPUNĂTOR: PROF. LADOR DOMNICA
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „CUM EXPRIMĂM CEEA CE SIMȚIM?”
TEMA PROIECTULUI TEMATIC: MAGIA SĂRBĂTORILOR DE IARNĂ
TEMA SĂPTĂMÂNII: „ÎN AȘTEPTAREA LUI MOȘ NICOLAE”
TEMA ACTIVITĂȚII: „CU DARURI NOI NE JUCĂM, LUCRURI MULTE ÎNVĂȚĂM”
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată (de o zi)(ALA1+ADP+ADE+ALA2)
MIJLOACE DE REALIZARE: Pe parcursul activității integrate se succed următoarele
mijloace de realizare( Curriculum pentru educație timpurie 2019, p.9) secvențe de joc didactic,
activitate practică, jocuri de mișcare și joc cu cântec.
TIPUL ACTIVITĂȚII: consolidare de priceperi și deprinderi
SCOPURILE ACTIVITĂȚII: Formarea auzului fonematic și dezvoltarea capacității de
exprimare corectă din punct de vedere gramatical(deprinderea de a alcătui propoziții utilizând
numărul singular și plural al substantivelor), consolidarea unor abilități practice specifice
nivelului de dezvoltare motrică.
CATEGORII DE ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE:
ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ(ADP):
Rutine: Primirea copiilor, micul dejun, gustarea (deprinderi specifice)
Întâlnirea de dimineață: „Ce mi-a adus Moș Nicolae?” (discuții – metoda brainstorming)
Salutul, prezența, calendarul naturii, activitatea de grup, noutatea zilei
Joc liber: de explorare a unui subiect de care copiii sunt interesați
Tranziții: „Dimineața a sosit”, „Câte unul pe cărare”, „Trenul iute să formăm”, „Bat din palme
clap-clap-clap”, „Moș Nicolae, noi te iubim”, „Vine iarna”.
Moment de mișcare: ,,Gimnastica de înviorare”- exerciții motrice
JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA1+ALA2):
ALA1:
Artă: „Jetoanele Moșului” -colorare, „Podoabe pentru ghete”- rupere
Știintă: „Ajută-l pe Moș Nicolae să ajungă la copii”–labirint „Alege și grupează”–sortare jetoane
Bibliotecă: „Gheata Moșului”-puzzle
ALA2:
Joc de mișcare: „Să fim mai buni în prag de sărbători!”
Joc de liniștitor: „Cum îi mulțumesc Moșului Nicolae pentru daruri? ”
ACTIVITĂṬI PE DOMENII EXPERIENṬIALE:
Domeniul Limbă și Comunicare (DLC): Educarea limbajului – joc didactic „Eu spun una, tu
spui multe”
Domeniul Om ṣi Societate (DOS) Activitate practică: „Să decorăm ghetele!” – aplicație

2
COMPORTAMENTE URMĂRITE PE PARCURSUL DERULĂRII ACTIVITĂṬII
INTEGRATE:
Comportamente vizate:
A.1.1. Iṣi coordonează muṣhii în desfăṣurarea unor activităţi diversificate, specifice vȃrstei.
B.1.2. Demonstrează abilităţi de solicitare ṣi de primire a ajutorului în situaţii problematice
specifice.
C.2.1. Realizează sarcinile de lucru cu consecvenţă;
C.3.1. Manifestă creativitate în activităţi diverse;
C.3.2. Demonstrează creativitate prin activităţi artistico-plastice, muzicale ṣi practice, în
conversaţii ṣi povestirii creative.
D.2.1. Demonstrează capacitatea de comunicare clară a unor idei, nevoi curiozități, acțiuni,
emoții proprii (comunicarea expresivă);
D.2.2. Respectă regulile de exprimare corectă, în diferite contexte de comunicare.
E.2.4. Efectuează operații de seriere, grupare, clasificare, măsurare a obiectelor.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
Comportamente vizate: Obiective operaționale:
A.1.1. Iṣi coordonează muṣhii în desfăṣurarea O1. Preṣcolarul va fi capabil să execute cu
unor activităţi diversificate, specifice vȃrstei sprijin/fără sprijin sarcini de realizare a unor
B.1.2. Demonstrează abilităţi de solicitare ṣi materiale de învățare: jetoanele cu imagini,
de primire a ajutorului în situaţii problematice obținute prin colorare și decorațiunile pentru
specifice ghete, obținute prin ruperea hârtiei la centrul
C.2.1. Realizează sarcinile de lucru cu Artă, sortarea jetoanelor cu imagini ce
consecvenţă reprezintă daruri de la Moș Nicolae și
C.3.1. Manifestă creativitate în activităţi labirintul, la centrul Știință; puzzle-ul obținut
diverse prin potrivirea pieselor date, la centrul
E.2.4. Efectuează operații de seriere, grupare, Bibliotecă; exerciții pentru încălzirea
clasificare, măsurare a obiectelor mușchilor mici ai mâinii și jocul liber;

D.2.1. Demonstrează capacitatea de


O2. Preṣcolarul va fi capabil să denumească
comunicare clară a unor idei, nevoi obiectele utilizȃnd jetoanele puse la
curiozități, acțiuni, emoții proprii
dispoziţie;
(comunicarea expresivă) O3. Preșcolarul va fi capabil să distingă
D.2.2. Respectă regulile de exprimare corectă,
singularul de pluralul substantivelor,
în diferite contexte de comunicare transformȃnd singularul în plural ṣi invers;
O4. Preșcolarul va fi capabil să formuleze
propoziții simple și dezvoltate folosind corect
singularul și pluralul substantivelor;
O5. Preṣcolarul va fi capabil să participe
activ la joc, răspunzând activ la ghicitori și
aprobȃnd răspunsurile corecte;
C.3.2. Demonstrează creativitate prin O6.Preṣcolarul va fi capabil să utilizeze
activităţi artistico- plastice, muzicale ṣi materialele puse la dispoziţie pentru a realiza
practice, în conversaţii în conversaţii ṣi gheata, respectând indicațiile primite;
povestirii creative O7. Preṣcoloarul va fi capabil să lucreze

3
C.2.1. Realizează sarcinile de lucru cu îngrijit ducȃnd lucrarea la bun sfȃrsit.
consecvenţă
Mijloace de învățământ: calendarul naturii, imagini de colorat, jetoane cu unul sau mai multe
obiecte, creioane colorate, șervețele, tabla magnetică, hârtie roșie și neagră, șablon gheată, lipici,
gheata fermecată, scrisoarea de la Moș Nicolae, diamantul realizat pe polistiren, imagine cu
Moș Nicolae,magneți, lucrările model, fișele labirint, puzzle, medalioane, laptop/telefon, boxă.
Metode și procedee didactice: conversația, explicația, exercițiul, demonstrația, exercițiul,
descoperirea, munca în grup, metoda „brainstorming”, metoda „turul galeriei”, metoda
„diamant”, metoda „mâna oarbă”.
Forme de organizare a activității: frontal, pe grupe și individual.
Durata: o zi (tura I).
Evaluare: Ținând cont de faptul că, proiectarea activității s-a axat pe comportamente, pe
parcursul activității integrate, vor fi evaluate următoarele aspecte:
- corectitudinea răspunsurilor verbale oferite de copii în cadrul jocului didactic și a
celorlalte activități desfășurate pe întreaga zi;
- calitatea și acuratețea produselor activității: (realizarea ghetelor prin lipire, rezolvarea
fișei labirint și sortarea jetoanelor la centrul Știință, colorarea jetoanelor și ruperea hârtiei
la centrul Artă, potrivirea pieselor de puzzle la centrul Bibliotecă);
- corectitudinea executării mișcărilor în timpul jocurilor de mișcare, a rutinelor, tranzițiilor;
- gradul de manifestare generală a comportamentelor și atitudinilor urmărite și nivelul de
autonomie demonstrat.
BIBLIOGRAFIE:
⮚ Curriculum pentru educație timpurie –M.E.N. București, 2019;

⮚ Glava, A., Pascal, M., Tătaru, L., L., (2009), Educație timpurie – Ghid metodic pentru
aplicarea curriculumului preșcolar, Pitești: Ed. Paralela 45.
⮚ Tătaru, L., Glava A., Chiș O., (2014), Piramida cunoașterii: repere metodice în
aplicarea curriculumului preșcolar, Pitești: Editura Diamant.
⮚ Ana, A., Cioflica, S., M. - ,,Jocuri didactice pentru educarea limbajului – îndrumar
metodic”, Ed. Tehno-Art București , 2004;
⮚ ▪ Ezechil, L., Lăzărescu, P., M. -,,Laborator preșcolar – ghid metodologic”, Ed. V&I ,
INTEGRAL București (2001)
⮚ ▪ Mitu, F., Antonovici, Ș.- ,,Metodica activităților de educare a limbajului în învățământul
preșcolar,, , ediția a II-a, revizuită, Editura Humanitas Educațional, București, 2005.

4
Activități pe domenii experiențiale(ADE)

Domeniul Limbă și Comunicare (DLC): Educarea


limbajului – joc didactic „Eu spun una, tu spui multe”
Domeniul Om ṣi Societate (DOS) Activitate practică:
„Să decorăm ghetele!” – aplicație

Jocuri și activități liber alese (ALA1+ALA2)


ALA1:
Artă: „Jetoanele Moșului” -colorare, „Podoabe pentru
ghete”- rupere
ACTIVITATE
INTEGRATĂ(ADP Știintă: „Ajută-l pe Moș Nicolae să ajungă la copii” –
+ labirint (Anexa 1) „Alege și grupează” – sortare jetoane
ALA1+ADE+ALA2) Bibliotecă: „Gheata Moșului”-puzzle
ALA2:
„CU DARURI NOI
NE JUCĂM, Joc de mișcare: „Să fim mai buni în prag de sărbători?”
LUCRURI MULTE Joc de liniștitor: „Cum îi mulțumesc Moșului Nicolae
pentru daruri? ”
Activități de dezvoltare personală(ADP)

Rutine: Primirea copiilor, micul dejun, gustarea


(deprinderi specifice)
Întâlnirea de dimineață: „Ce mi-a adus Moș Nicolae?”
(discuții – metoda brainstorming)
Salutul, prezența, calendarul naturii, activitatea de grup,
noutatea zilei
Joc liber: de explorare a unui subiect de care copiii sunt
interesați
Tranziții: „Dimineața a sosit”, „Trenul iute să formăm”,
„Câte unul pe cărare”, „Unul după altul”, „Bat din palme
clap-clap-clap”, „Moș Nicolae, noi te iubim”, „Vine
iarna”.
Moment de mișcare: ,,Gimnastica de înviorare”- exerciții
motrice.

5
SCENARIUL ZILEI

1. MOMENT ORGANIZATORIC
Educatoarea va asigura toate condițiile necesare pentru buna desfășurare a activității cu
conținuturi integrate. Se vor pregăti materialele necesare pentru derularea activității. Pentru
început, mobilierul este aranjat sub formă de semicerc, pentru realizarea „Întâlnirii de dimineață”
și pe grupuri mici , în vederea continuării activității, la centre.

2. CAPTAREA ATENȚIEI
Activitatea debutează cu ȋntâlnirea de dimineață. Copiii intră în sala de grupă, cântând „Vine
iarna!”
„Vine iarna, vine iarna, vine iarna acuşi acuşi
Şi pândeşte şi pândeşte iarna pe la uşi
Vai! Ce mă fac? N-am căciulă şi mănuşi
Şi pândeşte şi pândeşte iarna pe la uşi.

Las’ c-o rog pe bunicuţa să mi le-mpletească ea


Dar şi-a spart şi ochelarii şi are numai o andrea
Vai! Ce mă fac? N-am căciulă şi mănuşi
Şi pândeşte şi pândeşte iarna pe la uşi.

Dar cunosc o bunicuţă ce-mpleteşte pentru toţi


Este super magazinul ce-mbracă mii de nepoţi
Am şi căciulă, cu fular şi cu mănuşi
Şi acum poate să vină iarna pe la uşi.

Am şi căciulă, cu fular şi cu mănuşi


Şi acum poate să vină iarna pe la uşi!”
și se așează pe scaune în semicerc pentru a putea stabili fiecare un contact vizual cu toți
membrii grupei.
Tranziție: „ Dimineaţa a sosit,
Noi la grădiniță am venit.
Pe scaune noi ne așezăm
Şi frumos să ne salutăm.”.

6
Salutul pornește de la educatoare, apoi fiecare copil salută colegul de lângă el, de la stânga spre
dreapta , spunându-i pe nume și dându-i mâna dreaptă.
„Bună dimineața, Tudor!”
„Bună dimineața Mara!”
Tranziție: „După ce ne-am adunat,
Și frumos ne-am salutat,
Colegii ne-am întâlnit,
Oare cine azi la grădiniță n-a venit?”
După ce s-au salutat, se va face prezența. Educatoarea va nominaliza un copil care va chema pe
rând, toți copiii, să-și ia poza și să o așeze pe panou. Educatoarea va număra pozele de pe
panou, stabilind numărul de copii prezenți. Se identifică absenții (numărul pozelor rămase pe
masă).
Se prezintă calendarul naturii.
Tranziție: „Ziua, data, luna, anul
Anotimpul ni-l arată,
Calendarul naturii
Să îl completăm îndată.”
Calendarul naturii este indispensabil pentru a cultiva spiritul de observație al copiilor în legătură
cu schimbările care au loc în mediul înconjurător și pentru a realiza orientarea în timp. Împreună
cu copiii se stabilește cum este vremea afară, ce zi este, ce dată, ce lună și în ce anotimp suntem
și se așază imaginile corespunzătoare pe panou.
Împărtășirea cu ceilalți. Educatoarea va iniția o discuție despre tema studiată în această
săptămână prin metoda brainstorming. Discuția va avea loc pe baza imaginilor expuse pe tabla
magnetică. „Așa cum bine știți, săptămâna aceasta am învățat și vom învăța despre Sfântul
Nicolae sau Moș Nicolae, cum îi spunem noi. Moșul Nicolae aduce daruri copiilor. Pentru că voi
ați fost copii cuminți eu știu că ați primit multe daruri, dar să știți că Moșul nu a reușit să ajungă
la toți copiii, de aceea vă propun să îl ajutăm pe Moșul să împartă cadouri tuturor copiilor. Aici
pe tablă îl avem pe Moș Nicolae cu sacul gol și lângă el avem imagini ce reprezintă cadouri pe
care voi le-ați primit anul acesta sau poate anul trecut, de la Moș Nicolae. Hai să vedem, ce ați
primit de la Moș Nicolae și vreți să oferiți și altor copii și de ce? Copiii vor preciza cadoul primit
, vor argumenta de ce doresc să îl ofere altor copii și îl vor așeza pe tabla magnetică, în sacul
moșului.
- „Am primit o ciocolată și doresc să o ofer altui copil pentru că vreau să se bucure și el”
Activitatea de grup. Copiii trebuie să răspundă cu „adevărat” sau „fals” unor afirmații spuse de
educatoare: Moș Nicolae vine cu avionul, Moș Nicolae aduce daruri copiilor cuminți,Moș
Nicolae vine vara, etc.
Urmează momentul de mișcare prin intermediul căruia copiii se destind și se pregătesc încet de
celelalte activități: ,, Dacă vreau să cresc voinic,
Fac gimnastică de mic,
Merg în pas alergător,
Apoi sar într- un picior,
Mă opresc, respir ușor,
Întind brațele să zbor,
Mă prefac într-un moșneag
Care umblă c-un toiag
Toată lumea e a mea,

7
Când m- așez jos la podea!
Ăsta- i doar un început,
Ia priviți cât am crescut!”
Noutatea zilei este ghetuța fermecată pe care educatoarea a primit-o de la Moș Nicolae.
Educatoarea prezintă gheata și lucrurile care se află în ea( scrisoarea, jetoane, două ghete
decorate,imagini pentru colorat, puzzle) , apoi citeşte scrisoarea (Anexa 1).

3. ANUNȚAREA TEMEI ȘI A OBIECTIVELOR ACTIVITĂȚII DIDACTICE


Educatoarea anunță tema activității și ce activități se vor desfășura pe parcursul zilei.
Astăzi ne vom juca cu imagini ce reprezintă cadourile de la Moș Nicolae. Veți denumi una sau
mai multe obiecte din imagine și veți alcătui propoziții cu aceste cuvinte. Veți colora imagini și
veți rezolva și o fișă labirint. Vom realiza și o activitate practică, respectiv vom realiza fiecare
câte o gheată, pentru ca la finalul activității, așa cum v-am spus să avem ce să-i oferim moșului
să împartă și altor copii , apoi ne vom juca împreună mai multe jocuri.

4. DIRIJAREA ÎNVĂȚĂRII -O1, O2, O3, O4, O6, O7


Educatoarea le prezintă copiilor centrele de interes deschise și sarcinile de lucru. Se va
lucra la centrele:
Artă: „Jetoanele Moșului” – colorare (jetoane pe care le vom folosi la a doua variantă a jocului
didactic-DLC)
Sarcina de lucru: Copiii vor colora imagini ce reprezintă unul sau mai multe obiecte, respectând
conturul și utilizând culorile potrivite conform modelului expus de educatoare sau folosind culori
la alegere.
„Podoabe pentru ghete”-rupere(aceste le vom folosi la activitatea practică -DOS)
Sarcina de lucru: Copiii vor rupe , în bucăți mici, hârtia pusă la dispoziție.
Știință: „Ajută-l pe Moș Nicolae să ajungă la copii” – labirint (Anexa 2),
Sarcina de lucru: Copiii vor rezolva un labirint ajutându-l pe Moș Nicolae să ajungă la copii – să
parcurgă traseul
„Alege și grupează ” – sortare de jetoane(jetoanele alese le vom folosi la prima variantă a
jocului didactic- DLC)
Sarcina de lucru: Copiii vor sorta jetoane cu imagini ce reprezintă cadourile Moșului Nicolae
Bibliotecă : „Gheata Moșului ”-puzzle( o vom folosi la jocul de mișcare:„Să fim mai buni în
prag de sărbători”, din cadrul ALA2)
Sarcina de lucru: Copiii vor rezolva puzzle-ul dat, prin potrivirea pieselor, astfel încât, la final
rezultatul să fie o gheată.
„Cu tranziţia „Bat din palme clap-clap-clap”
Din picioare, trap-trap, trap
Ne-nvârtim, ne răsucim
Și la centre noi pornim”, copiii se așează pe scaune, la centrul dorit.
Copiii lucrează la centrele de interes deschise și în funcție de cum lucrează vor fii
apreciați. Voi sugera copiilor să treacă pe la toate centrele. După finalizarea activităților de la
centrele de interes se vor analiza lucrările prin metoda „Turul galeriei”.
copiii părăsesc sala de grupă şi ies la baie.
Tranziție: „Unul după altul, în rând ne așezăm/ Și la baie noi plecăm.
Rutină: Copiii merg la baie, se spală pe mâini și apoi servesc gustarea de la ora 10.
Copiii se întorc în sala de grupă și se așează în semicerc, pe scaune.

8
Tranziție:Elemente de euritmie-„Din suflet , pentru Moș Nicolae”
Yann Tiersen - Comptine d'un autre été (Amélie)
„Cu siguranță Moșul Nicolae s-a bucurat, când a văzut cât sunteți de harnic și cuminți.
Dar mai avem câteva sarcini de rezolvat , pentru a-l ajuta pe Moșul Nicolae să ajungă la toți
copiii. De aceea vă propun să ne jucăm un joc.”
Anunțarea jocului propus și sarcina didactică:
DLC- „Eu spun una, tu spui multe” - joc didactic
Eu spun una, tu spui multe,
Cine vrea să ne asculte
Cu jetoane ne jucăm
Multe lucruri învățăm.
Pentru a ne putea juca acest joc, vom desfăşura jocuri-exerciţiu pentru a putea să pronunțăm
corect sunetele și grupurile de sunete .
Exerciţii de gimnastică respiratorie:
Joc „suflăm în lumânările”; (vom imita suflatul/ stingerea lumânărilor)
Joc „ fulgul”;
Joc „mirosim bunătățile pregătite de mama” ;
Exerciţii de gimnastică facială :
Joc „peştişorii”;
Joc „clătim gura cu apă”;
Joc „piticii râd” ;
SARCINA DIDACTICĂ:
Denumirea corectă a jetonului cu una sau mai multe obiecte și exprimarea corectă a
singularului și pluralului, includerea cuvintelor pe care le denumesc în propoziții corecte,
realizând acordul între părțile de vorbire.
REGULI DE JOC:
Copiii vor fi împărțiți în două echipe în număr egal prin metoda „mâna oarbă”: echipa
bomboanelor roșii și echipa bomboanelor galbene. Copilul chemat de educatoare alege un jeton
de pe prima masă, denumește imaginea, alcătuiește o propoziție și nominalizează un alt copil
din cealaltă echipă, care să vină să găsească imaginea corespunzătoare pentru forma de plural, să
o denumească și să alcătuiască o propoziție cu acest cuvânt.
ELEMENTE DE JOC:
Surpriza, aplauze, recompense, clopoțel,închiderea și deschiderea ochilor, ghicirea, tablă
magnetică.
Copiii sunt așezați în semicerc, în fața lor fiind două mese cu jetoane.
Explicarea jocului:
Se vor explica regulile jocului și modul de desfășurare. Pentru a se asigura o înțelegere clară
a jocului, se va utiliza atât metoda explicației cât și cea a demonstrației. Cu ajutorul explicației
se vor sublinia clar regulile jocului şi sarcina didactică pe care o au copiii de îndeplinit.
Vor fi așezate jetoane pe două mese. Pe una, pentru singularul substantivelor, pe cealaltă
pentru pluralul substantivelor. Copiii vor fi împărțiți în două echipe în număr egal prin metoda
„mâna oarbă”: echipa bomboanelor roșii și echipa bomboanelor galbene. Un copil din prima
echipă va alege un jeton de pe prima masă, denumește imaginea, alcătuiește o propoziție cu
acest cuvânt și numește un coleg din cealaltă echipă care să vină să găsească imaginea
reprezentativă pentru forma de plural imaginii (mai multe) de pe a doua masă. Colegul care
găsește jetonul îl denumește și alcătuiește o propoziție cu acest cuvânt.
Executarea jocului demonstrativ de către educatoare:

9
Se execută jocul demonstrativ pentru asigurarea înțelegerii lui.
Educatoarea ia un jeton îl denumește și formulează o propoziție cu acest cuvânt.
Numește un copil care să găsească pluralul imaginii și să alcătuiască o propoziție cu acest
cuvânt.
Executarea jocului de probă:
Se execută jocul de probă de către copii, se fac observații și precizări suplimentare.
Se precizează criteriile de reușită.
Jocul propriu-zis:
Varianta I
Se execută jocul de către copii. Un copil va alege un jeton (ales la centrul Știință) de pe
prima masă, denumește imaginea, alcătuiește o propoziție cu acest cuvânt și numește un coleg
din cealaltă echipă care să vină să găsească pluralul imaginii (mai multe) de pe a doua masă.
Acest copil denumește imaginea și alcătuiește o propoziție.
Se execută jocul astfel până când se epuizează jetoanele. Fiecare răspuns corect va fi
recompensat cu aplauze.
Varianta a II-a
În scrisoarea trimisă de Moș Nicolae, se mai găsește o sarcină: pe tabla magnetică sunt
așezate imagini în perechi pentru singular și plural.(imagini colorate de copii, la centrul Artă)
Copiii pun mâna la ochi, iar educatoarea ascunde o imagine. La sunetul clopoțelului, copiii vor
deschide ochii și vor observa ce imagine lipsește. Copiii vor alcătui propoziții cu substantivul din
imaginea care lipsește (singular sau plural). Toate răspunsurile copiilor sunt recompensate cu
aplauze și aprecieri verbale din partea educatoarei.
Cu tranziţia „Unul după altul/ În rând ne-așezăm./ Unul după altul/ la baie plecăm/ Și ca moșii
ne-aplecăm”, copiii părăsesc sala de grupă şi merg la baie.
Domeniul Om și Societate (DOS)-Aplicație: „Să decorăm ghetele!” (lipirea jetoanelor
colorate și a hârtiei ruptă la centrul Artă)
Copiii se întorc pe cântecul: „Moș Nicolae, noi te iubim”
„Moș Nicolae, noi mult te iubim
Moș Nicolae, mult te îndrăgim
Ești cel mai bun,
Știi tot ce ne dorim
Și te ajutăm să fii cu sacul plin!”.
Ajunși în sala de grupă copiii se vor așeza la mese, respectând echipele formate , la prima
variantă a jocului didactic și vor aștepta indicații de la educatoare.
Pentru că Moș Nicolae este foarte bun și darnic cu copiii cuminți, dar nu a reușit să
împartă cadouri tuturor copiilor, noi vom realiza fiecare câte gheată fermecată, pe care o vom
așeza la semineu, ca Moșul să aibă ce dărui și altor copii.(Anexa 4)
Astfel, fiecare copil va realiza o gheată , urmând ca la sfârșitul activității să avem mai multe
ghete fermecate. Fiind împărțiți în echipe, o echipă va lipi jetoane cu un obiect iar cealaltă cu
mai multe obiecte. ( o parte din jetoanele colorate la centrul Artă)
Intuirea materialelor
Copiii vor fi solicitaţi să privească ce materiale au pe masă. Doi-trei copii vor prezenta pe
rând materialele pe care le-au primit pe masă (o gheată, o parte din imaginile colorate și hârtia
ruptă la centrul Artă, lipici, servețele umede). O echipă va avea imagini ce reprezintă un obiect,
iar cealaltă echipă va avea imagini ce reprezintă mai multe obiecte.)
Prezentarea și analiza modelului

10
Educatoarea le va arăta copiilor produsul finit pe care urmează să îl realizeze (decorarea
ghetei) și îl va analiza împreună cu copiii, scoțând în evidență modul corect de realizare a
lucrării.
Explicarea și demonstrarea modului de lucru
Pentru început întindem lipici, pe partea sus a ghetei, pe urmă lipim bucățile de hârtie roșie.
Apoi, pentru a putea decora ghetele cu imaginile dorite, vom pune lipici pe toată suprafața
imaginii, apoi vom lipi imaginea pe ghete. Procedăm la fel cu toate imaginile. După ce terminăm
de lipit imaginile dorite, vom întinde lipici pe partea de jos a ghetei și vom lipi bucățile de hârtie
neagră.
Modelul educatoarei va rămâne expus la vederea copiilor.
Se vor executa exerciții pentru încălzirea mușchilor mici ai mâinii:
„Mâna lebădă o fac,
Lebedei îi fac pe plac
O sucesc, o răsucesc
Și apoi o învârtesc.
Degetele-mi sunt o floare
Le deschid precum petale
Și mă uit tot după soare.
Boboc, floare, boboc floare.
Vine ploaia , pic, pic, pic
Cântăm la pian un pic.
Vreme bună s-a făcut
Curcubeul a apărut
Și noi lucru-am început!”
Realizarea propriu-zisă a lucrărilor
Se va trece la executarea lucrării de către copii. În timpul activității se va trece pe la fiecare copil
și se vor da indicații suplimentare acolo unde este cazul.
După ce au terminat de realizat lucrările, le vor afișa la șemineu pentru a putea fi analizate prin
metoda turul galeriei. Copiii vor fi solicitați să își exprime părerea proprie referitoare la modul în
care au realizat ei înșiși lucrarea, dar și la modul în care au realizat colegii lor tema primită,
alegându-și o lucrare preferată. De asemenea vor fi încurajați să își motiveze alegerea făcută.
Educatoarea îi felicită pe toți pentru modul în care au lucrat și scoate în evidență corectitudinea
îndeplinirii sarcinilor primite.
Tranziție: „Câte unul pe cărare,
Mergem cu toți la spălare.
Și la rând ne-am așezat,
Căci frumos noi am lucrat.”, copiii merg la baie, apoi se întorc în sala de grupă și se
așează în semicerc cântând cântecul: „Moș Nicolae”
„Fi cuminte, măi copile, altfel Moșul nu mai vine…. Nu?
Sau cu o vărguță vine și atunci nu este bine.. Nu.
Moșule, dragule, ce mai faci tu bunule?”
5. Asigurarea retenţiei şi a transferului- O2, O5
Varianta a III-a
Se va realiza prin metoda „Diamant”. În scrisoare trimisă de Moș Nicolae, mai este o
sarcină. Câteva ghicitori pe care educatoarea le va spune copiilor iar aceștia vor găsi răspunsurile

11
la ghicitori prin o parte din jetoanele sortate la centrul Știință și o parte din imaginile colorate la
centrul Artă, completând astfel diamantul.

Moș

Căciulă Păpușă

Bomboane Mănuși Mașini

Nuiele Fulgi de
zăpadă

Minge

Moș:
„Cine vine cu daruri multe,
Sau cu nuia în ghete
Se numește…?”

Căciulă:
„Călduroasă e și bună
Părul sub ea se adună.”

12
Păpușă:
„Chip de om, dar minte n-are
Nici nu cere de mancare.
E îndrăgită de copii
Ca le-aduce bucurii.
Oare ce e?”

Bomboane:
„Moi sau tari
Dulci sau acruțe
Le-am găsit noi în ghetuțe.
Sunt rotunde și gustoase
Și au ambalaje frumoase.”

Mănuși:
„Când e iarnă și ger,
Este plăcut să le ai pe mâini,
Astfel nu o să-ți fie frig.”

Mașini:
„Au roți, dar nu-s căruțe.
Au uși, dar nu-i căsuțe.
Se numesc? ”

Nuiele:
„Le primesc în ghete
De la Moșul Nicolae
Copiii care nu ascultă.”
Se numesc…..?”

Fulgi de zăpadă:
„Parc-ar fi nişte petale
Ori steluţe ce dansează,
Norii îi presară iarna
Şi pe gene îi aşează.”

13
Mingea:
„Jucăuşă, dolofană,
Toată ziua ar sări.
E de piele sau de ”gumă”,
Ia ghiciţi, cine-i, copii! ”
Răspunsurile corecte vor fi recompensate.
Tranziție: „Trenul iute să formăm, mâinile să le spălăm
Să ai mâinile curate, este bine pentru sănătate” , Copiii ies din sala de grupă și merg
la baie. Întorși de la baie, copiii recită versurile:
„Cand vine Moș Nicolae,
Cel mai darnic dintre sfinți,
Cadouri lasă în ghete,
Celor care-au fost cuminti.”
Întorși în sala de grupă, copiii se vor așeza pe scaune, în semicerc. Având în vedere faptul
că în modul acesta am selectat ca valoare pe dorim să o sădim în sufletele copiilor ”Bunătatea”,
vom dona Moșului ghetele realizate în cadrul activității practice.
„Dragii mei, știți că am vorbit despre copiii care din păcate nu au primit cadouri de la Moșul
Nicolae. De aceea vă propun să ne jucăm un joc numit : „Să fim mai buni, în prag de
Sărbători”. Educatoarea va explica copiilor regulile jocului și va realiza un joc de
probă.Copiii se vor așeza pe două rânduri, respectând echipele deja formate în cadrul activității
de dezvoltare a limbajului: echipa bomboanelor roșii și echipa bomboanelor galbene. Astfel,
fiecare copil, își va lua gheata realizată la activitatea practică și o va pune în gheata fermecată,
realizată la centrul Bibliotecă, verbalizând acțiunea:„ Moșule îți ofer o gheată cu imagini ce
reprezintă mai multe obiecte/ un obiect”. După terminarea jocului, toți copiii vor fi așezați pe
scaune.
Ne vom îndrepta atenția spre centrul tematic și ne vom juca jocul liniștitor „Cum îi mulțumesc
Moșului Nicolae, pentru daruri?” Educatoarea va explica și demonstra jocul: Se va ridica în
picioare și va spune” Moșule să știi că te iubesc și vreau să-ți spun că ai adus multă bucurie prin
activitatea propusă astăzi.” Fiecare copil, se va ridica în picioare și îi va mulțumi moșului. Jocul
se încheie când toți copiii, care doresc îi vor mulțumi moșului.
6. Asigurarea feedbackului ṣi evaluarea
Educatoarea face aprecieri individuale și colective referitoare la modul în care s-a desfășurat
activitatea.
Pe parcursul întregii activității educatoarea va evalua următoarele aspecte: acuratețea
răspunsurilor verbale în cadrul jocului didactic, calitatea produselor activității, corectitudinea
executării mişcărilor în timpul jocurilor de mişcare, exerciţiilor de încălzire a muşchilor mici ai
mâinii, a rutinelor şi tranziţiilor, comportamentul copiilor și gradul de implicare în activitate, va
oferi întăriri pozitive și va corecta eventualele greșeli, va oferi un feedback constructiv.
7. Încheierea activității
La finalul activității se vor face aprecieri colective și individuale, se fixează titlul jocului „Eu
spun una, tu spui multe”, se fac aprecieri cu privire la prestația și implicarea copiilor în
activitatea practică, pe centre, ALA2, activitățile ADP-uri și se oferă recompense.

14
Anexa 1
DRAGI COPII,

Am auzit că sunteți cei mai cuminți și mai harnici


copii, de aici de la grădiniță. De aceea vă rog să mă
ajutați să ajung la toți copiii.Pentru asta v-am trimis
câteva sarcini de rezolvat, pentru ca la finalul activității,
să am ce să ofer și altor copii. V-am trimis și câteva
lucruri cu care să lucrați ca să rezolvați corect toate
sarcinile.
Mult succes!

Cu drag, pentru cei mai cuminți copii, Moș Nicolae

15
Anexa 2 ”Ajută-l pe Moș Nicolae să ajungă la copii”

16
Anexa 3 „Ghetuța fermecată”- puzzle

17
Anexa 4 „ Ghetuța pentru Moș Nicolae”- cu imagini ce reprezinta un obiect

18
Anexa 4 „ Ghetuța pentru Moș Nicolae”- cu imagini ce reprezinta mai multe obiecte

19
20

S-ar putea să vă placă și