Sunteți pe pagina 1din 31

GRᾸDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT “LICURICI”,

GALAȚI

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATᾸ


“MICII FERMIERI”

Grupa mijlocie „Steluțele”


An școlar 2022-2023
Educatoare: Coca Anca-Ștefania

1
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Data: 18.01.2023
Grădinița cu Program Prelungit “Licurici”, Galați
Grupa: Mijlocie “Steluțele”
Educatoare: Coca Anca-Ștefania
Tema anuală de studiu: “Cum a fost, este și va fi pe Pământ? ”
Tema proiectului: “Prieteni fără grai”
Tema săptămânii: “În ogradă-animale domestice”
Tema zilei: “Micii fermieri”
Forma de realizare: Activitate integrată A.D.P. -A.D.E. (D.Ș.+D.O.S.)+A.L.A. 2
Tipul activității: consolidare și sistematizare a cunoștințelor
Scopul activității:
 Dezvoltarea deprinderii de a percepe atribute ale piesei (formă mărime ) cu ajutorul
simțului tactil și de a utiliza deducția logică pentru recunoașterea culorii.
 Consolidarea deprinderii tehnice de a realiza o lucrare prin tehnica lipirii;

ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE
I. ACTIVITATI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ ( A.D.P.)
 Întâlnirea de dimineața: “Bună dimineața mici gospodari! Micul fermier ne-a pregătit
surprize!”
 Tranziție: Joc de mișcare cu text și cânt: “Glasul animalelor”, elemente de euritmie-
imităm mișcările animalelor.

 Rutine: Sosirea copiilor, deprinderi de igienă personală: „Știm să ne spălam pe mâini!”,


deprinderi de autonomie și autoservire: „Să mâncam frumos!”

2
II. ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE (A.D.E.)
 DOMENIUL ȘTIINȚĂ (DŞ) –activitate matematică

Tema activității: “Fermierul s-a încurcat, animalele a amestecat”


Mijloc de realizare: joc didactic
Tipul activității: consolidare și sistematizare a cunoștințelor
DOMENII DE DEZVOLTARE
 C. CAPACITĂȚI ȘI ATITUDINI ÎN ÎNVĂȚARE
 E. DEZVOLTAREA COGNITIVĂ ȘI CUNOAȘTEREA LUMII

DIMENSIUNI ALE DEZOLTĂRII

1.C. Curiozitate, interes și inițiativă în învățare;


2.E. Reprezentări matematice elementare, pentru rezolvarea de probleme și cunoașterea
mediului apropiat.

COMPORTAMENTE
1.1. Manifestă curiozitate și interes pentru experimentarea și învățarea în situații noi.
1.2. Inițiază activități de învățare și interacțiuni cu copiii sau cu adulții din mediul apropiat
2.2. Demonstrează familiarizarea cu informații despre mărime, formă.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
a) Cognitive
O1: Să recunoască figurile geometrice, denumindu-le;
O2:Să grupeze animalele domestice după forma geometrică de pe adăposturi, lipindu-le;
O3: Să lipească forma geometrică corespunzătoare animalului domestic la produsul cu
aceeași umbră;
b) Afective
O5: Să manifeste o atitudine pozitivă față de activitatea desfășurată;
c) Psihomotrice
O6: Să adopte o poziție corespunzătoare pe scaun pe tot parcursul activității.
Scopul jocului: Dezvoltarea deprinderii de a percepe cele doua atribute ale piesei (formă
și mărime) cu ajutorul simțului tactil și de a utiliza deducția logică pentru
recunoașterea culorii. Sistematizarea cunoștințelor referitoare la
gruparea animalelor domestice, în funcție de forma geometrică.

Sarcina didactică: Să grupeze animalele domestice după forma geometrică


pe unul din adăposturi, lipindu-le.

3
Regulile jocului: indică acțiunile de joc, precizează ordinea succesiunea acestora, stabilesc
modul în care se rezolvă sarcina didactică.
Elemente de joc: folosirea elementelor de surpriză, de așteptare, scrisoarea surpriză,
mișcarea, aplauze, recompensarea rezultatelor bune, mânuirea materialului, folosirea unor
versuri cu rol stimulator.
Descrierea jocului. Ajutorul educatoarei, Fermierul Lulu, numește câte un copil pentru a
extrage din cutia magică o formă geometrică, o va descrie, apoi o va atașa la adăpostul
potrivit și în finalul acestui joc Fermierul Lulu își va recupera animalele domestice.
Copiii vor rezolva etapele acestui joc, unul câte unul, ajutând-l astfel pe Fermierul
Lulu să-și recupereze animalele domestice din ograda sa. Copilul care nu rezolvă corect
sarcina, va fi ajutat de un alt coleg.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
a) Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, jocul, exercițiul, instructajul
verbal, aprecierea verbală
b) Materiale didactice: Calendarul naturii, scrisoare, cutie surpriză, lipici, planșă ce ilustrează
ograda bunicilor, coșulețe, siluetă fermier, foarfece, tablă magnetică, calculator, boxe, fișe de
lucru, animale domestice-jucării, piese lego, patafix, recompense.
c) Forme de organizare: frontal, pe grupe, individual
 DOMENIUL OM ŞI SOCIETATE (D.O.S.) -Activitate practică

Tema activității: „Pisica”


Mijloc de realizare: lipire
Tipul activității: consolidare și sistematizare a cunoștințelor
DOMENII DE DEZVOLTARE
A.DEZVOLTAREA FIZICĂ, A SĂNĂTĂȚII ŞI IGIENEI PERSONALE
C. CAPACITĂȚI ȘI ATITUDINI ÎN ÎNVĂȚARE
DIMENSIUNI ALE DEZOLTĂRII ȘI COMPORTAMENTE
A1: Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață familiare.
A1.1.1.Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei;
A1.1.2. Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activități variate;
C2: Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități).
C2.2.1. Realizează sarcinile de lucru cu consecvență;
C3: Activare și manifestare a potențialului creativ.
C.3.2. Demonstrează creativitate prin activități practice

4
OBIECTIVE OPERAȚIONALE
a) Cognitive

O1: Să denumească materialele de lucru puse la dispoziție;


O2: Să folosească tehnicile de lucru însușite anterior, specifice activităților practice;
O3: Să parcurgă în ordine etapele de lucru în vederea realizării temei;
O4: Să analizeze pe baza unor criterii clare lucrarea proprie și pe cele ale colegilor.
b) Afective

O5: Să manifeste interes față de activitatea desfășurata;


c) Psihomotrice

O6: Să mânuiască adecvat instrumentele de lucru.

ACTIVITĂȚI PE CENTRE DE INTERES


 ARTĂ : „Pisica”-lipire
O1: Să denumească materialele de lucru;
O2: Să lipească formele geometrice corespunzător realizând pisica.
O3: Să păstreze acuratețea spațiului de lucru.

 CONSTRUCȚII: - “Adăposturi pentru animale”;


O1: Să asambleze piesele de construit pentru a realiza tema propusă;
O2: Să descrie în propoziții simple construcția;
O3: Să colaboreze cu colegii pentru a obține tema propusă.

 ȘTIINȚĂ: „Forme geometrice”- fișă de lucru


O1: Să lipească forma geometrica în funcție de animalul domestic de pe fisă;
O2: Să descrie piesele geometrice din fișă.

5
 JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI LIBER ALESE A (A.LA. II)
 Joc de mișcare: „Iepurașii dansatori”
 Joc imitativ: „Carnavalul animalelor domestice” – euritmie
 Concurs de ghicitori- Ghici, ghicitoarea mea! – (animale domestice)

 OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1: Să participe la jocurile care se desfășoară în grup;
O2: Să răspundă prin acțiune la cerințele formulate;
O3: Să respecte regulile jocului și partenerii de joc.
O4: Să răspundă la ghicitori tematice;

 STRATEGIA DIDACTICĂ:

a) Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, jocul, exercițiul, instructajul


verbal, exercițiul cu material individual, turul galeriei, aprecierea verbală.
b) Materiale didactice:, cutie surpriză, lipici, planșă ce ilustrează ograda bunicilor, coșulețe,
siluetă fermier, foarfece, tablă magnetică, calculator, boxe, fișe de lucru, figuri geometrice ,
lucrare model cu etapele de lucru, patafix, recompense.

c) Forme de organizare: frontal, pe grupe, individual.

 BIBLIOGRAFIE:
1. Curriculum pentru educație timpurie, Ministerul Educației Naționale, 20192.
2. Breban Silvia,Fulga Mihaela, Gongea Elena,Ruiu Georgeta -,,Metode interactive de
grup - ghid metodic”, Editura Arves, 2002;
3. Glava Adina, Pocol Maria,Tătaru Lenuța Lolica -,,Educaţie timpurie - ghid metodic
pentru aplicarea curriculumului preșcolar”, Editura Paralela 45, Pitești, 2009;
4. Lolica Tătaru, Adina Glava, Olga Chiș – ”Piramida cunoașterii – Repere metodice în
aplicarea curriculumului preșcolar”, Editura diamant, 2014.
5. Revista învățământului preșcolar”, nr. 1-2/ 2009;
6. www.didactic.ro;
7. https://www.youtube.com/watch?v=1vSmVEmaDh4

6
SCENARIUL ZILEI
Activitatea debutează cu întâlnirea de dimineață, în care preșcolarii au posibilitatea
de a-și împărtăși ideile, de a-și manifesta starea de spirit, de buna dispoziție. Educatoarea le
zâmbește transmițând-le căldură și încurajare prin toate formele de comunicare, recitând
versurile :
„Dimineața ne-am trezit,
La grădiniță am venit.
În cerc ne adunăm
Și cu toții ne salutăm!”
A-început o nouă zi,
- Buna dimineața, copii!”
Salutul - pornește de la educatoare și este continuat de către toți copiii, prin
intermediul unui cântecel: „Ursuleții s-au trezit, Bună Dimineața!”.
Prezenta - se realizează în maniera interactiva printr-un joc de atenție: „Buna
dimineața! Sunt aici?”. La acest joc doamna educatoare întreabă: „Unde este, Raul?”, iar Raul
va răspunde: „Buna dimineața! Sunt aici”. La sfârșitul jocului, preșcolarii sunt solicitați sa
stabilească și absenții zilei.
Atenția copiilor este îndreptata spre Calendarul naturii. Se va completa acesta în
funcție de anotimp, luna, vremea de afara și îmbrăcăminte.
Împărtășirea cu ceilalți - se realizează verbal, copiii fiind rugați să-și exprime pe
rând trăirile, în cadrul jocului: „Cum te simți astăzi?”.
Noutatea zilei - Doamna educatoare prezinta o scrisoare de la prietenul nostru
fermierul Lulu. Fermierul a venit să le ceară ajutorul și le oferă ocazia de a fi pentru o zi
fermieri promițând-le că îi va răsplăti pentru ajutorul oferit. Copiii hotărăsc să-l ajute pe
fermier, pentru că ei iubesc animalele.
Se anunță tema activității, a jocului didactic “Fermierul s-a încurcat, animalele a
amestecat”, precum și obiectivele pe înțelesul copiilor.
După anunțarea titlului jocului și a obiectivelor urmărite , următoarea etapă
constă în explicarea și demonstrarea jocului pe înțelesul copiilor , se realizează jocul de
probă , după care se trece la executarea propriu-zisă a acestuia.
Pe parcursul jocului copiii sunt aleși pentru a rezolva sarcinile de către fermier prin expresia
ritmată “Fermierul se gândește și pe….îl numește/poftește!”. Va răspunde doar copilul ales de
fermier, iar dacă întâmpină dificultăți va fi ajutat de alt coleg. Copilul ales va deschide cutia
magica. Acesta are ca atribuție să denumească si să descrie piesa după care va lipi animalul
domestic la casa lui, orientând-se după forma geometrica. Pentru fiecare răspuns corect copiii
sunt aplaudați. Fermierul a uitat poarta deschisă și toate animalele au plecat și trebuie să le
aducă înapoi la adăposturile lor. Copiii extrag din cutia magică câte un animal domestic,
lipindu-l după forma geometrică pe care fiecare adăpost o deține. Se fac aprecieri generale și
individuale cu privire la participarea la activitate.

7
După desfășurarea acestei activități, copiii vor lucra pe centre de interes. Trecerea de la o
etapă la alta se realizează prin intermediul tranziției.

Tranziția se va realiza prin intermediul jocului de mișcare: „Ne jucăm, ne jucăm cu


degetul mare...” Se prezintă centrele de interes, se intuiesc materialele, sarcinile de
lucru. .La fiecare centru explic si demonstrez modul de lucru copiilor.
La centrul Artă se va desfășura activitatea din cadrul Domeniului Om și Societate , unde
fiecare copil își va crea propriul tablou reprezentând pisica prin lipire.
La centrul Construcții, copiii construiesc “Adăposturi pentru animale”- folosind piese
Lego.
La centrul Știință preșcolarii vor realiza sarcinile din fișa de lucru.
După ce preșcolarii își aleg centrul de interes la care doresc să lucreze, le urez: „Să
începeți lucrul,/ Să aveți spor,/ Azi fiecare lucrează/ Cu ce are la sector”.
Voi supraveghea activitatea copiilor și voi oferi explicații suplimentare acolo unde este
necesar. Metodele utilizate pe parcursul desfășurării activităților vor da posibilitatea copiilor
să se manifeste, să acționeze, să interacționeze cu ceilalți, să adreseze întrebări și să afle
răspunsuri.
Rezultatele de la centre se vor analiza prin Turul galeriei. Se vor face aprecieri
individuale și colective asupra comportamentului și modului de realizare al lucrărilor..
Evaluarea activității - La finalul activității vor fi evaluate lucrările copiilor de la toate
centrele și vor fi expuse la panoul grupei. În încheiere, Fermierul Lulu le mulțumește copiilor
pentru ajutor și le oferă recompense.
Activitatea desfășurată pe parcursul zilei se va încheia cu Jocul de mișcare: „Iepurașii
dansatori” /Joc imitativ: „Carnavalul animalelor domestice” – euritmie, Concurs de ghicitori-
Ghici, ghicitoarea mea! După desfășurarea acestei activități, copiii vor lucra pe centre de
interes.

8
DEMERSUL DIDACTIC

ETAPELE CONȚINUT STRATEGIA DIDACTICĂ EVALUARE


ACTIVITĂȚTII INFORMAȚIONAL AL
Metode și Materiale Forme de
ACTIVITĂȚII
procedee didactice organizare
1. Moment Asigurarea condițiilor optime
pentru desfășurarea activității:
organizatoric Conversația Observarea
-amenajarea sălii de grupă;
comportamentului
-amenajarea centrelor de Frontal
copiilor
interes;
-pregătirea materialelor
didactic.

2. Reactualizare Prin intermediul întrebărilor se Conversația Frontal Aprecierea


a cunoștințelor reactualizează cunoștințele verbala
Individual
referitoare la ograda bunicilor.
-Ce animale domestice întâlnim
în ograda bunicilor?
-Ce ne oferă animalele

9
domestice din ograda bunicilor?
3. Captarea Doamna educatoare prezintă o Scrisoarea Aprecierea
atenției scrisoare de la fermierul Lulu. verbală
Explicația Fermierul Lulu Individual
(anexa 1) În această scrisoare
fermierul Lulu povestește că, a Conversația Frontal
uitat poarta deschisă la
animalele domestice și acestea
au fugit. Fermierul a venit să le
ceară ajutorul și le oferă ocazia
de a fi pentru o zi fermieri și le
promite că îi va răsplăti. Copiii
hotărăsc să-l ajute pe fermier, Observarea
pentru că ei iubesc animalele. sistematică
4. Anunțarea Astăzi ne vom juca jocul
temei și a “Fermierul s-a încurcat,
obiectivelor animalele a amestecat”- vom
recunoaște formele geometrice
cu animalele domestice și le
vom așeza la căsuța potrivita
după forma reprezentata.
- Copii, pentru ca Fermierul
Lulu să-și recupereze animalele
domestice, vă propun să
desfășuram jocul didactic:
„Fermierul s-a încurcat,
animalele a amestecat”. Expunerea Scrisoarea

Voi va trebui sa fiți atenți la Conversația Fermierul Lulu Frontal Aprecierea

10
forma geometrica extrasă din Individual verbală
cutia magica, să precizați poziția
ei la unul din cele trei
adăposturi, să identificați
animalul domestic din forma
geometrica, iar la sfârșitul
activității veți avea parte de
multe surprize.
Dirijarea activității Explicarea regulilor de joc: Conversația Cutie magică Individual
Observarea
5. Explicarea și Pe tabla magnetică avem trei Lipici Frontal
sistematică
demonstrarea adăposturi pentru animalele Expunerea Forme geometrice
jocului domestice, una pentru fiecare
formă geometrica: cerc, pătrat, Explicația cu animale domestice
triunghi și cutia magică a
Fermierului Lulu. Aprecierea
Copiii sunt așezați pe Tabla magnetica
verbală
scaunele în semicerc, „Fermierul Demonstrația Cutie magică
Lulu pornește și la tine se
oprește”. Copilul la care se Fermierul Lulu
oprește fermierul va veni și va
Lipici
lua din cutia magica, fără să se
uite, o forma geometrica pe care Exercițiul
Individual
este reprezentat un animal
Forme geometrice cu
domestic. O va analiza, apoi o
animale domestice
va așeza pe tabla la adăpostul
potrivit după criteriul forma. De Problematizare
exemplu: „Daca este triunghi o a
va așeza la adăpostul cu Foaie A4, albă Frontal
triunghi pe el, daca este la

11
adăpostul cercurilor s.a.m.d.”, Forme geometrice
apoi ne spune ce știe despre
această figură geometrică.
Dacă rezolvă corect sarcina este
aplaudat, dacă greșește copiii
vor sesiza greșeala prin
sintagma „Te ajut eu!”.
Cutie magică
Executarea jocului de probă
Lipici
Copiii vor executa frontal toate Conversația Forme geometrice
variantele jocului, respectând
regulile stabilite de dinainte. cu animale domestice
Expunerea
Fermierul Lulu solicită copiilor
să spună figurile geometrice Explicația
Forme geometrice cu
învățate.
animale domestice Observarea
Executarea jocului propriu-zis: sistematica
Varianta I: „Adăpostul Demonstrația
animalelor domestice”
Fermierul Lulu va numi câte un
copil care va extrage din cutia Individual Aprecierea
magică câte un animal domestic Exercițiul verbală
ilustrat în formă geometrică și îl Lipici
va așeza la adăpostul indicat de
forma geometrică a acestuia. Foaie A4, albă
Frontal
Problematizare Forme geometrice
a
Varianta a II-a: „Sortare
producție după forma
12
geometrica”
Avem trei produse lapte, carne
și blană. Fiecare produs este
Observarea
reprezentat de o formă
sistematica
geometrica. (laptele-cerc,
carnea-pătrat, blana-triunghi) La Aprecierea
aceste trei forme se sortează
animalele după producție ținând verbală
cont de forma geometrica pe
care se regăsesc.

Conversația

Explicația

Exercițiul
6. Obținerea Complicarea jocului: Conversația Săculeț Individual Observarea
performanței sistematică
,,Mâna oarbă”
Copiii vor fi legați la ochi si prin Explicația
intermediul versurilor..... vor fi Eșarfă Frontal
invitați să extragă din săculeț o
figură geometrică. O vor pipăi și

13
vor spune ce formă, mărime și Exercițiul
grosime are și vor încerca să
Aprecierea
intuiască și culoarea acesteia.
Figuri geometrice verbală

7. Asigurarea Tranziția se va realiza prin Observarea


retenție și a intermediul jocului de mișcare: sistematică
Exercițiul
feedback-ului „Ne jucăm, ne jucăm cu degetul
mare...” Suport de lucru (fisă Individual
Se vor vizita cele trei centre model)
deschise. Se vor anunța temele
propuse la fiecare centru,
precum și obiectivele propuse pe Aprecierea
Conversația Frontal
înțelesul copiilor. Sunt verbală
Creioane colorate
prezentate sarcinile fiecărui Demonstrația
sector.

La sectorul Artă se v-a


desfășura activitatea din cadrul Conversația Lipici
Individual
Domeniului Om și Societate, Forme geometrice
copiii având ca sarcină să
asambleze lipind cu ajutorul Lego
Explicația Frontal
figurilor geometrice “Pisica”;

La sectorul Construcții copiii Exercițiul


vor trebui să construiască Lipici

14
“Ograda bunicilor” ;
Individual
La sectorul Știință vor rezolva Planșă model
o fișă de lucru cu forme
geometrice.
După explicarea sarcinilor la Fișe de lucru
centrele de interes, copiii sunt
Observarea
rugați să aleagă un anumit
centru. Se face precizarea că Frontal sistematică
fiecare din ei va trece pe la mai
multe centre, dar trebuie să Lego
treacă negreșit pe la toate
centrele.
După îndeplinirea sarcinilor de
la un anumit centru, fiecare Aprecierea
copil va primi un stimulent, verbală
realizându-se astfel Individual
monitorizarea lucrului la
sectoare.
Educatoarea supraveghează și
antrenează copiii la fiecare
centru de activitate, oferind și
explicații suplimentare, acolo
unde este necesar.
8. Evaluarea Evaluarea va fi realizată la Conversația
performantelor sfârșitul activității, cu toată
grupa de copii, pentru fiecare
centru. Se face turul centrelor de

15
interes, iar lucrările deja expuse Exercițiul
vor fi prezentate de copilul
Individual
căruia îi aparțin. Aceștia vor
denumi tema și tehnica de lucru
utilizata, explicând întregii
grupe ce au realizat. Copiii vor Frontal Aprecierea
fi apreciați pentru modul în care verbală
s-au comportat în cadrul fiecărui
centru de interes. Turul galeriei

9. Încheierea Se va realiza prin jocuri de Individual


activității mișcare, recreative și distractive.
Conversația Frontal Apreciere
În finalul activității se va aprecia verbală
Exercițiul Recompense
modul în care copiii au
participat la activitate și vor
avea parte de o mare surpriza.

16
ANEXA NR. 1

17
ANEXA NR. 2

18
19
20
ANEXA NR. 3

21
22
23
ANEXA NR. 4

24
ANEXA NR. 5

25
26
27
28
ANEXA NR. 6

29
ANEXA NR. 7

30
Figuri geometrice colorate

 Completează tabelul în dreptul fiecărui animal domestic cu formele geometrice potrivite,


respectând coloarea – porc, pisică și câine.

31

S-ar putea să vă placă și