Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE

INTEGRATĂ

NIVELUL II: Grupa mare


TEMA ANUALĂ: „CÂND, CUM ȘI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ”
TEMA SAPTAMANALA: ”IN LUMEA INSECTELOR”
TEMA ACTIVITĂȚII : „VESTITORI DE PRIMAVARA”
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată A.D.P., A.L.A., A.D.E.: D.Ș.- D.O.S.
TIPUL ACTIVITĂȚII: fixare și consolidarea de cunoştinţe și deprinderi
DURATA:O zi - 04.05.2018

SCOPUL ACTIVITĂȚII:
 Dezvoltarea capacității de a înţelege și utiliza numere și cifre și a capacităţii de a intra în relaţie cu
ceilalţi pentru rezolvarea unor situaţii problematice.

ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE:
A.D.P.: * Întâlnirea de dimineață:
Salutul de dimineață, Stabilirea prezenței, Calendarul naturii
* Rutina : Servirea mesei
* Tranziții : Cântec : “Mii de albine, sute de fluturi”, “Zum,zum,zum”

A.L.A.1 : * Bibliotecă: “ Coloratele insecte”- citirea și selectarea imaginilor cu


insecte
* Artă: “Gâze și flori”- confecționare materiale
* Construcţii: “Poiana fermecată” – cu materiale la alegere
A.L.A.2 : * Joc de mișcare: “Zboara la floare” , “Fluturașul”

A.D.E. : D.Ș. – “ O gâză , mai multe gâze” – joc exerciţiu


D.O.S. – “Fluturașul ” , “Buburuza”– aplicaţie

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

A.D.P. : - să utilizeze formele de salut adecvate momentului zilei;


- să răspundă la apelul de prezență și să se numere în ordine;
- să completeze calendarul naturii întocmai vremii actuale;
- să comunice pe baza unei teme date.
A.L.A. :
 Bibliotecă: - să recunoască și să sorteze imagini cu insecte;
- să formeze propoziții simple și corect gramaticale;
-să lucreze în echipă;
 Artă : - să confecționeze fluturi și buburuze;
- să realizeze macheta așezând elementele confecționate;
-să participe afectiv la activitate.
 Construcţii: - să îmbine armonios formele într-o construcţie plană sau în relief;
-să găsească utilitatea potrivită a construcţiei;
-să colaboreze în realizarea originală a construcţiei.

 Joc de mișcare: - să participe la jocurile care se desfășoară în grup;


-să folosescă gestica și mimica concomitent cu recitarea unor versuri;
-să-și exerseze deprinderile motrice în contexte noi.
.
A.D.E. :
 D.Ș.: - să construiască grupuri/mulţimi de obiecte pe baza cunoștinţelor anterioare;
-să raporteze numărul la cantitate și cantitatea la număr, corespunzător cerinţelor
educatoarei;
- să folosească termeni specifici activităţii matematice:”mai mult”, “mai puţin”, “tot atâtea”
- să rezolve operaţii de adunare și scădere cu 1 sau 2 elemente folosindu-se de imagini;
 D.O.S. – să denumească materialele și instrumentele de lucru puse la dispoziţie;
- să aplice elemente decorative conform cerinţelor educatoarei;
-să respecte indicaţiile cu privire la succesiunea etapelor de realizare a lucrărilor;
-să exprime impresiile estetice referitoare la lucrarea proprie și a celorlalţi.

REGULI DE JOC: - se formează 3 grupe de copii distincte prin imaginile de pe piept;


- să grupeze obiectele după diverse criterii
- să numere elementele mulţimilor și să asocieze cifra corespunzătoare;
-să efectueze operaţii matematice de adunare și scădere cu unu sau două elemente
folosindu-se de imagini.

ELEMENTE DE JOC: momentul surpriză, mişcarea, competiţia, ecusoane, aplauze,


recompensa

STRATEGII DIDACTICE:

1. METODE ȘI PROCEDEE: explicația, conversația, demonstrația, competiția, exercițiul,


învațarea prin descoperire, lucrul în echipă, lucrul individual, Turul Galeriei, elementul surpriză.

2. MATERIAL DIDACTIC:
A.D.P. : calendarul naturii, catalogul de prezență, calendarul naturii;
A.L.A. : *Bibliotecă: imagini cu insecte, carți de primavară, jetoane, planșe;
*Artă: materiale necesare formării de insecte- fluturi , buburuze, lipici, servețel
*Construcţii : lego, insecte jucării, cuburi de plastic, flori, grâu verde care formează poiana
înverzită.
A.D.E. : *D.Ș. : jetoane cu buburuze, fluturi, albine, panou suport magnetic, jetoane cu cifre
*D.O.S. : fluture decupat, fișă cu buburuză, forme decupate din hârtie autocolantă;

3. FORMA DE ORGANIZARE :
- Pe grupuri, în perechi, individual și frontal.

RESURSE BIBLIOGRAFICE:
- Ministerul educației, cercetării, tineretului și sportului- Viorica Preda – „ Metodica
activităților instructiv- educațive în grădinița de copii” , Ed. Sitech, Craiova, 2010;
- Silvia Breben, Elena Gongea, Georgeta Ruiu, Mihaela Fulga – „Metode interactive de grup”- ghid
metodic, Ed Arves;
- *** Programa activităţilor instructiv educative în grădiniţa de copii ;
- *** Revista învățămâantului preșcolar, Nr. 3-4 /2010, Ed. Arlequin, 2010.
SCENARIUL DIDACTIC
Ziua debutează cu intrarea copiilor în sala de grupă, aceasta din urmă fiind aranjată și pavoazată
întocmai temei săptămânii ”In lumea insectelor”.
Pentru început, copiii vor cânta “Vine, vine primăvara”.
În cadrul Întânirii de dimineață se întocmește condica de prezență și numărul copiilor, aceștia
numărându-se în ordine crescătoare și apoi fetele separat și băieții separat. Se întocmește Calendarul
naturii: anotimpul, ziua, luna, anul, vremea de afară și cu ce ne îmbrăcăm.
Se comunică copiilor Tema zilei ”Vestitori de primăvară”.
În cadrul activităților liber alese ( A.L.A.) vom împărți copiii în trei grupe. Se va lucra la sectorul
Bibliotecă – citirea și sortarea de imagini cu insecte; Artă – confecționarea de mici gâze din diverse
materiale și forme; Construcţii- “Poiana fermecată” unde se vor folosi și materialele confecţionate la
“Artă’.
La un semnal stabilit de la început, dat de către educatoare, grupele se vor schimba, astfel fiecare
grupă trecând pe la toate cele 3 sectoare. După terminarea sarcinilor se va executa jocul de mișcare “ Zboară
la floare”, moment în care se pregătește Rutina: spălarea pe mâini și servirea mesei.
Copiii revin în sala de grupă unde mobilierul este așezat și materialele pregătite pentru începerea
activităților pe domeniul experențial.
Noutatea zilei este adusă într-o scrisoare de la un fluturaș care este foarte supărat și speriat că s-a
trezit singur la început de primăvară și nu își găsește prietenii insectele. Fluturașul îi roagă pe copii să îl
ajute să îi caute și pentru asta le-a trimis plicuri și jetoane frumos colorate pe care le vor deschide la
momentul potrivit.
Se începe cu D.Ș.- “ O gâză , mai multe gâze” – activitatea matematică, unde se va desfășura un
joc exerciţiu, folosind ghicitori despre insecte pentru reactualizare.
Prima probă ce trebuie trecută de copii este să răspundă corect la intrebările despre insecte:
Ce insectă face miere dulce şi gustoasă?
Cine are aripile în multe culori colorate?
Cum sunt aripile mămăruţei?
Care e casa albinei?
Unde trăiesc furnicile?
Apoi copiii vor avea ca sarcina de joc să grupeze obiectele după diverse criterii alese de educatoare , să
numere elementele grupelor formate și să asocieze cifra corespunzătoare. Grupele de gâze sunt expuse pe un
panou magnetic. În complicarea jocului educatoarea va enunța câteva aserțiuni despre care copiii vor trebui
să spună dacă sunt adevarate sau false. Copiii din grupa pregătitoare vor efectua operaţii de adunare și
scădere folosindu-se de gâzele din grupele deja formate și le vor reprezenta grafic. După această etapă a
jocului educatoarea face aprecieri individuale și de grup.
Tranziție – jocul “Fluturii la floare” pe versurile cântecului “Zum,zum, zum”- în timp ce educatoarea
rostește versurile, copiii se strâng în centrul clasei. Educatoarea așează scaunele și pune pe măsuțe
materialul didactic necesar desfășurării celei de a doua activități- D.O.S. – aplicaţie – “Fluturele ” și
“Buburuza”.
Se descoperă materialul , se fac încălziri ale mâinilor și degetelor și se anunță sarcina. Copiii vor
trebui să aplice formele din hârtie autocolantă conform indicaţiilor educatoarei pe un fluture sau o
buburuză. După ce lucrările au fost terminate, acestea sunt puse pe un panou și fiecare grup format trece prin
fața lucrărilor, analizându-le și alegând pe cea mai frumoasă. Se folosește metoda Turul galeriei. Se
analizează lucrările și se justifică alegerile făcute, se fac aprecieri individuale și de grup.

Ziua se încheie prin recompensarea copiilor cu ecusoane și dulciuri sub formă de buburuze și gâze
pentru felul cum s-au comportat la toate activitățile.
DEMERS DIDACTIC
EVENIMENT CONŢINUT ŞTINŢIFIC METODE ŞI EVALUARE
DIDACTIC PROCEDEE
1.Moment Amenajarea sălii de grupă Evaluarea
organizatoric pentru a bună desfăşurare a deprinderilor de
activităţii. Pregătirea disciplină
materialelor didactice şi
introducerea copiilor în grupă
2.Captarea Captarea atenţiei este realizată
atenţiei prin citirea scrisorii de la Conversaţia
fluturașul Miri. Miri le spune Observarea
copiilor că este foarte supărat. comportamentului
El s-a trezit singur la început verbal şi
de primăvară și nu își găsește nonverbal
prietenii insectele. Fluturașul
Miri îi roagă pe copii să îl
ajute şi le promite că dacă vor
fi harnici şi cuminţi fiecare va
primi un ecuson cu o insectă
și o ninsectă de ciocolată drept
răsplată pentru ajutorul primit.
3.Reactualizarea Se reactualizează cunoştiinţele Explozia stelară
cunoştiinţelor prin ghicitori despre insecte:
-Ce insectă face miere dulce şi
gustoasă?
-Cine are aripile în multe
culori colorate? Evaluarea
-Cum sunt aripile gărgăriţei? răspunsurilor
-Care e casa albinei? copiilor
-Unde trăiesc furnicile?
Se oferă feed-backul
verbal: un tăciune şi-un
cărbune , toate cele spuse-s
bune!
4 Anunţarea Astăzi în cadrul activităţii cu Povestirea Observarea
temei şi a numele „Vestitori de comportamentului
obiectivelor primăvară” îl vom ajuta pe Explicaţia copiilor
operaţionale fluturașul Miri să-și găsească
prietenii insecte şi vom
decora fluturi și buburuze
respectând indicaţiile
educatoarei .
5. Dirijarea După ce au răspuns la Explicaţia
învăţarii intrebările lui Miri , copiii trec
la rezolvarea celei de-a doua
sarcini: să ajute insectele să
ajungă la căsuţele lor. Pentru Conversaţia Observarea
rezolvarea acestei probe ei vor comportamentului
fi impărţiţi în trei echipe: copiilor
gărgăriţe , fluturaşii coloraţi şi
albinele harnice. Din fiecare Observarea
echipă va veni un reprezentant Exerciţiul curentă
care va aşeza insecte
reprezentate de echipa sa la
casa ei, apoi va număra câte
insecte sunt în casa respectivă.
La final, insectele din fiecare
căsuţă vor fi numărate de către
copii,apoi aceştia vor asocia
fiecărei mulţimi cifra
corespunzătoare cu numărul
de elemente.
Copiii din grupa pregătitoare
vor efectua operaţii Aprecieri verbale
matematice de adunare și
scădere cu un element sau Aprecieri
doua folosindu-se de grupele individuale
de insecte și le vor reprezenta
grafic.
Prin tranziţia : „harnici am
fost şi harnici suntem
O singură probă mai avem
Şi apoi cu adevărat Explicaţia Aprecieri privind
Pe fluturașul Miri noi l-am corectitudinea
ajutat.” copiii sunt indreptaţi rezolvării sarcinii
spre a treia sarcină: decorarea
fluturașului și a buburuzei
conform indicaţiilor . Doamna
educatoare le explică modul
de realizare a lucrării , le
demonstrează, apoi se execută
exerciţiile de încălzire a
musculaturii mâinii prin Demonstraţia
poezia: ”mișcăm degeţelele,
stângem pumnișorii, învârtim
moriștile ș-apoi batem
palmele”. Educatoarea le Exerciţiu
urează copiilor spor la lucru şi
oferă ajutor celor care au
nevoie.
6.Obţinerea După realizarea fluturaşilor și Turul galeriei
performanţei şi a buburuzelor aceştia sunt
a feed-backului aşezaţi pe panou , se Aprecieri verbale
realizează analiza lucrărilor
prin metoda turul galeriei.
7. Încheierea Se fac aprecieri generale şi Conversaţia Aprecieri verbale
activităţii individuale asupra modului de Stimulente:ecusoane frontale şi
desfăşurare a activităţii şi insecte individuale
implicării copiilor în
activitate. Copii sunt
recompensaţi cu ecusoane
reprezentând insecte și
bomboane de ciocolată sub
formă de buburuze și gâze.

S-ar putea să vă placă și