Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
GALAȚI
1
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ
Data: 18.01.2023
Grădinița cu Program Prelungit “Licurici”, Galați
Grupa: Mijlocie “Steluțele”
Educatoare: Coca Anca-Ștefania
Tema anuală de studiu: “Cum a fost, este și va fi pe Pământ? ”
Tema proiectului: “Prieteni fără grai”
Tema săptămânii: “În ogradă-animale domestice”
Tema zilei: “Micii fermieri”
Forma de realizare: Activitate integrată A.D.P. -A.D.E. (D.Ș.+D.O.S.)+A.L.A. 2
Tipul activității: consolidare și sistematizare a cunoștințelor
Scopul activității:
• Dezvoltarea deprinderii de a percepe atribute ale piesei (formă mărime ) cu ajutorul
simțului tactil și de a utiliza deducția logică pentru recunoașterea culorii.
• Consolidarea deprinderii tehnice de a realiza o lucrare prin tehnica lipirii;
ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE
I. ACTIVITATI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ ( A.D.P.)
☺ Întâlnirea de dimineața: “Bună dimineața mici gospodari! Micul fermier ne-a pregătit
surprize!”
☺ Tranziție: Joc de mișcare cu text și cânt: “Glasul animalelor”, elemente de euritmie-imităm
mișcările animalelor.
2
II. ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE (A.D.E.)
❖ DOMENIUL ȘTIINȚĂ (DŞ) –activitate matematică
COMPORTAMENTE
1.1. Manifestă curiozitate și interes pentru experimentarea și învățarea în situații noi.
1.2. Inițiază activități de învățare și interacțiuni cu copiii sau cu adulții din mediul apropiat
2.2. Demonstrează familiarizarea cu informații despre mărime, formă.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
a) Cognitive
O1: Să recunoască figurile geometrice, denumindu-le;
O2:Să grupeze animalele domestice după forma geometrică de pe adăposturi, lipindu-le;
O3: Să lipească forma geometrică corespunzătoare animalului domestic la produsul cu aceeași
umbră;
b) Afective
O5: Să manifeste o atitudine pozitivă față de activitatea desfășurată;
c) Psihomotrice
O6: Să adopte o poziție corespunzătoare pe scaun pe tot parcursul activității.
Scopul jocului: Dezvoltarea deprinderii de a percepe cele doua atribute ale piesei (formă
și mărime) cu ajutorul simțului tactil și de a utiliza deducția logică pentru
recunoașterea culorii. Sistematizarea cunoștințelor referitoare la
gruparea animalelor domestice, în funcție de forma geometrică.
3
Regulile jocului: indică acțiunile de joc, precizează ordinea succesiunea acestora, stabilesc
modul în care se rezolvă sarcina didactică.
Elemente de joc: folosirea elementelor de surpriză, de așteptare, scrisoarea surpriză, mișcarea,
aplauze, recompensarea rezultatelor bune, mânuirea materialului, folosirea unor versuri cu rol
stimulator.
Descrierea jocului. Ajutorul educatoarei, Fermierul Lulu, numește câte un copil pentru a
extrage din cutia magică o formă geometrică, o va descrie, apoi o va atașa la adăpostul potrivit
și în finalul acestui joc Fermierul Lulu își va recupera animalele domestice.
Copiii vor rezolva etapele acestui joc, unul câte unul, ajutând-l astfel pe Fermierul Lulu
să-și recupereze animalele domestice din ograda sa. Copilul care nu rezolvă corect sarcina, va
fi ajutat de un alt coleg.
STRATEGIA DIDACTICĂ:
a) Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, jocul, exercițiul, instructajul
verbal, aprecierea verbală
b) Materiale didactice: Calendarul naturii, scrisoare, cutie surpriză, lipici, planșă ce ilustrează
ograda bunicilor, coșulețe, siluetă fermier, foarfece, tablă magnetică, calculator, boxe, fișe de
lucru, animale domestice-jucării, piese lego, patafix, recompense.
c) Forme de organizare: frontal, pe grupe, individual
❖ DOMENIUL OM ŞI SOCIETATE (D.O.S.) -Activitate practică
4
OBIECTIVE OPERAȚIONALE
a) Cognitive
5
❖ JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI LIBER ALESE A (A.LA. II)
✓ Joc de mișcare: „Iepurașii dansatori”
✓ Joc imitativ: „Carnavalul animalelor domestice” – euritmie
✓ Concurs de ghicitori- Ghici, ghicitoarea mea! – (animale domestice)
❖ OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1: Să participe la jocurile care se desfășoară în grup;
O2: Să răspundă prin acțiune la cerințele formulate;
O3: Să respecte regulile jocului și partenerii de joc.
O4: Să răspundă la ghicitori tematice;
❖ STRATEGIA DIDACTICĂ:
❖ BIBLIOGRAFIE:
1. Curriculum pentru educație timpurie, Ministerul Educației Naționale, 20192.
2. Breban Silvia,Fulga Mihaela, Gongea Elena,Ruiu Georgeta -,,Metode interactive de
grup - ghid metodic”, Editura Arves, 2002;
3. Glava Adina, Pocol Maria,Tătaru Lenuța Lolica -,,Educaţie timpurie - ghid metodic
pentru aplicarea curriculumului preșcolar”, Editura Paralela 45, Pitești, 2009;
4. Lolica Tătaru, Adina Glava, Olga Chiș – ”Piramida cunoașterii – Repere metodice în
aplicarea curriculumului preșcolar”, Editura diamant, 2014.
5. Revista învățământului preșcolar”, nr. 1-2/ 2009;
6. www.didactic.ro;
7. https://www.youtube.com/watch?v=1vSmVEmaDh4
6
SCENARIUL ZILEI
Activitatea debutează cu întâlnirea de dimineață, în care preșcolarii au posibilitatea
de a-și împărtăși ideile, de a-și manifesta starea de spirit, de buna dispoziție. Educatoarea le
zâmbește transmițând-le căldură și încurajare prin toate formele de comunicare, recitând
versurile :
„Dimineața ne-am trezit,
La grădiniță am venit.
În cerc ne adunăm
Și cu toții ne salutăm!”
A-început o nouă zi,
- Buna dimineața, copii!”
Salutul - pornește de la educatoare și este continuat de către toți copiii, prin intermediul
unui cântecel: „Ursuleții s-au trezit, Bună Dimineața!”.
Prezenta - se realizează în maniera interactiva printr-un joc de atenție: „Buna
dimineața! Sunt aici?”. La acest joc doamna educatoare întreabă: „Unde este, Raul?”, iar Raul
va răspunde: „Buna dimineața! Sunt aici”. La sfârșitul jocului, preșcolarii sunt solicitați sa
stabilească și absenții zilei.
Atenția copiilor este îndreptata spre Calendarul naturii. Se va completa acesta în
funcție de anotimp, luna, vremea de afara și îmbrăcăminte.
Împărtășirea cu ceilalți - se realizează verbal, copiii fiind rugați să-și exprime pe rând
trăirile, în cadrul jocului: „Cum te simți astăzi?”.
Noutatea zilei - Doamna educatoare prezinta o scrisoare de la prietenul nostru
fermierul Lulu. Fermierul a venit să le ceară ajutorul și le oferă ocazia de a fi pentru o zi fermieri
promițând-le că îi va răsplăti pentru ajutorul oferit. Copiii hotărăsc să-l ajute pe fermier, pentru
că ei iubesc animalele.
Se anunță tema activității, a jocului didactic “Fermierul s-a încurcat, animalele a
amestecat”, precum și obiectivele pe înțelesul copiilor.
După anunțarea titlului jocului și a obiectivelor urmărite , următoarea etapă constă
în explicarea și demonstrarea jocului pe înțelesul copiilor , se realizează jocul de probă ,
după care se trece la executarea propriu-zisă a acestuia.
Pe parcursul jocului copiii sunt aleși pentru a rezolva sarcinile de către fermier prin expresia
ritmată “Fermierul se gândește și pe….îl numește/poftește!”. Va răspunde doar copilul ales de
fermier, iar dacă întâmpină dificultăți va fi ajutat de alt coleg. Copilul ales va deschide cutia
magica. Acesta are ca atribuție să denumească si să descrie piesa după care va lipi animalul
domestic la casa lui, orientând-se după forma geometrica. Pentru fiecare răspuns corect copiii
sunt aplaudați. Fermierul a uitat poarta deschisă și toate animalele au plecat și trebuie să le
aducă înapoi la adăposturile lor. Copiii extrag din cutia magică câte un animal domestic,
lipindu-l după forma geometrică pe care fiecare adăpost o deține. Se fac aprecieri generale și
individuale cu privire la participarea la activitate.
7
După desfășurarea acestei activități, copiii vor lucra pe centre de interes. Trecerea de la o
etapă la alta se realizează prin intermediul tranziției.
8
DEMERSUL DIDACTIC
9
2. Reactualizarea Prin intermediul întrebărilor se Conversația Frontal Aprecierea
cunoștințelor reactualizează cunoștințele verbala
Individual
referitoare la ograda bunicilor.
-Ce animale domestice întâlnim
în ograda bunicilor?
-Ce ne oferă animalele domestice
din ograda bunicilor?
3. Captarea Doamna educatoare prezintă o Scrisoarea Aprecierea
atenției scrisoare de la fermierul verbală
Explicația Fermierul Lulu Individual
Lulu.(anexa 1) În această
scrisoare fermierul Lulu Conversația Frontal
povestește că, a uitat poarta
deschisă la animalele domestice
și acestea au fugit. Fermierul a
venit să le ceară ajutorul și le
oferă ocazia de a fi pentru o zi
fermieri și le promite că îi va
răsplăti. Copiii hotărăsc să-l ajute Observarea
pe fermier, pentru că ei iubesc sistematică
animalele.
10
4. Anunțarea Astăzi ne vom juca jocul
temei și a “Fermierul s-a încurcat,
obiectivelor animalele a amestecat”- vom
recunoaște formele geometrice
cu animalele domestice și le vom
așeza la căsuța potrivita după
forma reprezentata.
- Copii, pentru ca Fermierul Lulu
să-și recupereze animalele
domestice, vă propun să
desfășuram jocul didactic:
„Fermierul s-a încurcat,
animalele a amestecat”. Expunerea Scrisoarea
11
Copiii sunt așezați pe Aprecierea
scaunele în semicerc, „Fermierul
Demonstrația Tabla magnetica verbală
Lulu pornește și la tine se
oprește”. Copilul la care se Cutie magică
oprește fermierul va veni și va Fermierul Lulu
lua din cutia magica, fără să se
uite, o forma geometrica pe care Exercițiul Lipici Individual
este reprezentat un animal
domestic. O va analiza, apoi o va
așeza pe tabla la adăpostul Forme geometrice cu
potrivit după criteriul forma. De Problematizarea animale domestice
exemplu: „Daca este triunghi o
va așeza la adăpostul cu triunghi Frontal
pe el, daca este la adăpostul Foaie A4, albă
cercurilor s.a.m.d.”, apoi ne
spune ce știe despre această Forme geometrice
figură geometrică.
Dacă rezolvă corect sarcina este
aplaudat, dacă greșește copiii vor
sesiza greșeala prin sintagma „Te
ajut eu!”.
Executarea jocului de probă Cutie magică
Conversația
Copiii vor executa frontal toate Lipici
variantele jocului, respectând
regulile stabilite de dinainte. Forme geometrice
Expunerea
Fermierul Lulu solicită copiilor cu animale domestice
Explicația
să spună figurile geometrice
învățate.
12
Executarea jocului propriu-zis: Forme geometrice cu Observarea
animale domestice sistematica
Varianta I: „Adăpostul Demonstrația
animalelor domestice”
Fermierul Lulu va numi câte un
Individual
copil care va extrage din cutia
Exercițiul Aprecierea
magică câte un animal domestic
ilustrat în formă geometrică și îl verbală
va așeza la adăpostul indicat de
forma geometrică a acestuia. Lipici Frontal
Problematizarea
Foaie A4, albă
Varianta a II-a: „Sortare
Forme geometrice
producție după forma
geometrica”
Avem trei produse lapte, carne și
blană. Fiecare produs este
reprezentat de o formă Observarea
geometrica. (laptele-cerc, sistematica
carnea-pătrat, blana-triunghi) La
aceste trei forme se sortează Aprecierea
animalele după producție ținând verbală
cont de forma geometrica pe care
se regăsesc.
Conversația
Explicația
13
Exercițiul
6. Obținerea Complicarea jocului: Conversația Săculeț Individual Observarea
performanței sistematică
,,Mâna oarbă”
Copiii vor fi legați la ochi si prin Explicația
intermediul versurilor..... vor fi Eșarfă Frontal
invitați să extragă din săculeț o
figură geometrică. O vor pipăi și Exercițiul
vor spune ce formă, mărime și Aprecierea
grosime are și vor încerca să verbală
intuiască și culoarea acesteia. Figuri geometrice
14
La sectorul Artă se v-a
Conversația Lipici Individual
desfășura activitatea din cadrul
Domeniului Om și Societate, Forme geometrice
copiii având ca sarcină să
asambleze lipind cu ajutorul Explicația Lego Frontal
figurilor geometrice “Pisica”;
Exercițiul
La sectorul Construcții copiii
vor trebui să construiască Lipici
“Ograda bunicilor” ; Individual
15
monitorizarea lucrului la
sectoare.
Educatoarea supraveghează și
antrenează copiii la fiecare
centru de activitate, oferind și
explicații suplimentare, acolo
unde este necesar.
8. Evaluarea Evaluarea va fi realizată la Conversația
performantelor sfârșitul activității, cu toată
grupa de copii, pentru fiecare
centru. Se face turul centrelor de Exercițiul
interes, iar lucrările deja expuse
vor fi prezentate de copilul Individual
căruia îi aparțin. Aceștia vor
denumi tema și tehnica de lucru
utilizata, explicând întregii grupe Frontal Aprecierea
ce au realizat. Copiii vor fi verbală
apreciați pentru modul în care s-
au comportat în cadrul fiecărui Turul galeriei
centru de interes.
9. Încheierea Se va realiza prin jocuri de Individual
activității mișcare, recreative și distractive.
Conversația Frontal Apreciere
În finalul activității se va aprecia verbală
Exercițiul Recompense
modul în care copiii au participat
la activitate și vor avea parte de
o mare surpriza.
16
ANEXA NR. 1
17
ANEXA NR. 2
18
19
20
ANEXA NR. 3
21
22
23
ANEXA NR. 4
24
25
ANEXA NR. 5
26
27
28
ANEXA NR. 6
29
ANEXA NR. 7
30
Figuri geometrice colorate
31