Sunteți pe pagina 1din 18

PROIECT DE ACTIVITATE

INTEGRATĂ

Grupa Mică “Buburuze”


06 Aprilie 2022

PROFESOR ÎNVĂŢĂMÂNT PREŞCOLAR : Floroiu Sandra Alice


Unitatea de învăţământ: G.P.P. ,, TIC – PITIC ”,MIOVENI
Prof. Înv. Preșc.: FLOROIU SANDRA ALICE

1
Nivelul/Grupa: Nivel I (3-4 ani)/Grupa mică:”Buburuze”
Tema anuală de studiu: „Când,cum și de ce se întamplă?”
Tema proiectului tematic: ”Primăvara a sosit!”
Tema săptămânii: „VITAMINE DE PRIMĂVARĂ”
Tema zilei: „RIDICHEA URIAȘĂ”
Tipul activităţii didactice: consolidare de priceperi și deprinderi intelectuale și practice
Forma de realizare: Activitate integrată
Durata: O zi
Loc de desfășurare: Sala de grupă
Mijloace de realizare: Povestirea educatoarei, activitate artistico-plastică.
Elementele componente ale activității integrate:
A.D.P.+A.L.A.1+A.D.E.(D.L.C.+D.E.C.)+A.L.A2
A.D.P.: Întâlnirea de dimineață: ”Bună dimineața, ridichii vesele!”(prezența, salutul, noutatea zilei,
calendarul naturii);
A.L.A.1: Știință: ”Plantează semințe de ridichii”- plantare semințe;
Joc de masă: ”Găsește drumul spre ridichii”- labirint-fișe de lucru;
Artă: ”Ridichea uriașă”-modelaj;
A.D.E.: D.L.C.:- Educarea limbajului- povestirea educatoarei: ”Ridichea uriașă”;
D.E.C.: -Activitatea artistico-plastică: ”Ridichea uriașă”- pictură;
A.L.A.2: Joc de atenție: ”Statuile din grădina primăverii!”
Joc de mișcare: ”Cine ajunge primul la ridichii?”
Scopul activității: Dezvoltarea limbajului, a comunicării, cuprinzând abilități de ascultare, comunicare
orală, receptivă. Dezvoltarea și consolidarea imaginației creatoare, a sensibilității, a gustului pentru
frumos și a deprinderilor artistico –plastice.
DOMENII DE DEZVOLTARE:
II.DEZVOLTAREA SOCIO-EMOȚIONALĂ
Dimensiunile dezvoltării:
1. Interacțiuni cu adulții și cu copiii de vârste apropiate;
4. Autocontrol și expresivitate emoțională;
Comportamente vizate:
1.2. Demonstrează abilități de solicitare și de primire a ajutorului în situaţii problematice specifice.
1.3. Inițiează /participă la interacţiuni pozitive cu copii de vârstă apropiată.

2
4.1. Recunoaștere și exprimă emoții de bază, produse de piese muzicale, texte literare, obiecte de
artă etc.
III. CAPACITĂŢI ŞI ATITUDINI ȊN ȊNVĂŢARE
Dimensiunile dezvoltării:
1. Curiozitate, interes şi iniţiativă ȋn ȋnvăţare;
2. Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități);
3. Activare și manifestare a potențialului creative;
Comportamente vizate:
1.1. Manifestă curiozitate şi interes pentru experimentarea şi ȋnvăţarea de lucruri noi;
2.1. Realizează sarcinile de lucru cu consecvență;
3.1. Manifestă creativitate în activități diverse;
IV. DEZVOLTAREA LIMBAJULUI, A COMUNICĂRII ȘI A PREMISELOR CITIRII ȘI SCRIERII
Dimensiunile dezvoltării:
1.Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute;
1.Ascultarea activă a mesajului pentru înțelegerea și receptarea lui(comunicare receptivă);
Comportamente vizate:
1.1.Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și receptării
lui(comunicare receptivă);
1.2.Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor, emoțiilor,
semnificațiilor, etc.(comunicare expresivă);
1.3.Participă la activitățile de grup în calitate de auditor.

I. Activităţi de dezvoltare personală ( ADP ):


- ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAȚĂ :”Bună dimineața, ridichii vesele!”(prezența, salutul, noutatea
zilei, calendarul naturii);
-RUTINE: ”Lucrez până la final”(deprinderea de a termina ceea ce au început);
-TRANZIȚII:
-joc cu text și cânt:”Bat din palme clap,clap, clap/ Din picioare trap, trap,trap/ Ne învârtim, ne
răsucim/ Și spre centre noi pornim!”;
-”Mie-mi plac legume”;
- ”Legume timpurii”de M. Bosnea Murgu

II.Activităţi liber – alese ( ALA 1)

3
TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare de priceperi și deprinderi
FORME DE ORGANIZARE: pe grupuri, individual
CENTRE DE INTERES:

SARCINA: Să planteze semințe de ridichii în ghivece.


STRATEGII DIDACTICE
METODE ȘI PRICEDEE:conversația, explicația, demonstrația, exercițiul.
MJILOACE DIDACTICE: ghivece, semințe ridichii, lopețică, greblă, apă, pământ flori, șorțulețe.

SARCINA: să respecte traseul labirintului din fișa de lucru.


STRATEGII DIDACTICE
METODE ȘI PRICEDEE: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul
MJILOACE DIDACTICE:fișe de lucru, creioane colorate.

SARCINA: să modeleze plastilina pentru a realiza ridichea uriașă .


STRATEGII DIDACTICE
METODE ȘI PRICEDEE: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul
MJILOACE DIDACTICE:plastilină, planșete.

III. Activitate pe domenii experienţiale(A.D.E.)


Domeniul limbă și comunicare (D.L.C.): – Educarea limbajului: ”Ridichea uriașă”
Mijloc de realizare:Povestirea educatoarei
Obiective operaționale:
O1 - să audieze cu atenţie povestea;
O2 - să participe atât în calitate de ascultător, cât şi în calitate de vorbitor;
O3-să răspundă corect la întrebările adresate de educatoare pe baza conținutului poveștii;
O4- să înţeleagă mesajul transmis de textul literar;

4
Domeniul estetic și creativ (D.E.C.)- Activitate artistico-plastică: ”Ridichea uriașă”
Mijloc de realizare: pictură pe sticlă
Obiective operaționale:
O1 - să denumească materialele de lucru;
O2 - să execute corect exerciţiile de încălzire a muşchilor mici ai mâinii;
O3 - să folosească în mod corect materialele puse la dispoziţie pentru realizarea temei propuse;
O4 - să utilizeze tehnica picturii în realizarea lucrării;
O5 - să analizeze lucrările proprii şi ale colegilor, pe baza următoarelor criterii: respectarea cerinţelor,
acurateţe, grad de finalizare.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: povestirea,expunerea ,conversaţia, exerciţiul, demonstraţia, explicaţia,
problematizarea, cubul, munca individuală, turul galeriei .
Mijloace didactice : decor: Grădina și casa din povestea ”Ridichea uriașă( siluete ”Ridichea
uriașă”, confecționate din polistiren, , poster căsuța din poveste, copaci, legume , ridichii, gard,soare,
păsări), lădițe legume, acuarele(roșu, verde),planșete, cârlige cu bureței în capăt, bucăți de sticlă, imagini
cu ridichii,servețele umede, servețele uscate.
Forma de organizare:frontal, individual şi pe grupe.
Modalități de evaluare: evaluare orală, evaluare practic-aplicativă, observarea sistematică a
comportamentului copiilor, turul galeriei.
IV. Activități liber-alese(ALA 2):
Joc de atenție -„Statuile din grădina primăverii”
Joc de mișcare-”Cine ajunge primul la ridichii?”
Scop: Antrenarea copiilor în desfășurarea unor activități de menținerea atenției; recreerea copiilor și
restabilirea bunei lor dispoziții.
Obiective operaționale:
 sa respecte regulile jocurilor și ale competiției, folosindu-se de mișcare;
 Să execute corect mișcările sugerate de conținutul jocurilor;
 să manifeste atitudini de cooperare, spirit de echipă, de competiție, fair-play;
 să participe cu interes și plăcere la desfășurarea jocurilor.

Elemente de joc:
-mers/alergare
-aplauze

5
-recompense
Reguli de joc:
-La îndemnul ”Statuile din grădina primăverii”, copiii rămân nemișcați, cel care se mișcă, iese din
joc, acest lucru repetându-se până vom obține un câștigător.
-La îndemnul ”Cine ajunge primul la ridichii?”, preșcolarii trebuie să ajungă la coșul cu ridichii și
să-l atingă. Cei care va reuși să atingă primul coșul cu ridichii devin câștigători.

După rutinele de dimineață (primirea copiilor, mersul la toaletă, micul dejun), copiii se așază în
semicerc pentru a putea stabili un contact vizual cu toți membrii grupei.
Chemarea copiilor la întâlnirea de dimineață se va face pe versurile:
”Dimineața a sosit,
O multime de ridichii au venit .
În semicerc să ne adunăm
Cu toții să ne salutăm!”
Salutul porneşte de la educatoare care va ține în mână o ridiche pe care o va da copilului din dreapta
pentru a-l saluta :„- Bună dimineaţa,ridiche.....!”, apoi copiii vor continua să se salute dăruind ridichea
colegului din dreapta lui, adresând aceeași formulare.
Prezenţa: ”Cine nu este prezent astăzi?” Un băiat numește băieții absenți, iar o fetiță numește fetițele
absente, iar educatoare va consemna absenții în catalogul grupei.
Calendarul naturii se va completa cu simbolurile specifice . Se reaminteşte anotimpul în care ne
aflăm,fenomenul de afară, luna şi ziua.
Împărtăşirea cu ceilalţi După salutul de dimineață, voi iniția o discuție cu copiii despre tema
săptămânii ”Vitamine din legume”. Dragi copii să vă spun ce mi s-a întâmplat azi de dimineață când am
ajuns la gradiniță. Am găsit această scrisoare referitoare la anotimpul în care suntem. Copiii vor discuta
despre ,,Legumele timpurii” (Mesajul zilei). Copiii vor răspunde la întrebări, vor purta discuții, vor
schimba impresii.
Noutatea zilei este reprezentată printr-un element surpriză descoperit de către copii la centrul
tematic, o ridiche veselă împreună cu o scrisoare din partea acesteia, prin care îi roagă pe copii să-i arate

6
cât de multe lucruri știu ei despre legumele de primavară, spunându-le că le-a pregătit multe lucruri
frumoase și interesante.
Le sunt prezentate copiilor centrele de lucru şi li se explică ceea ce au de făcut la fiecare centru, iar
în funcție de ridichea primită (ecusonul primit), copiii se vor grupa la centre. Se prezintã centrele deschise
pentru ziua de astăzi, invitând grupa de preșcolari să le viziteze pentru ca mai apoi să aleagã tema dorită.
Interesul fiind astfel stârnit, motivându-i pe copii să participe la activitate,se desfăşoară un joc-
tranziţie”Bat din palme clap, clap, clap.....”.
La sectorul ȘTIINȚĂ, copiii trebuie să planteze semințe de ridichii în ghivece.
La sectorul ARTĂ,copiii trebuie să modeleze plastilină pentru a realiza ridichea.
La sectorul JOC DE MASĂ, copiii vor primi o fișă de lucru cu un labirint, unde va trebui să găsească
drumul spre ridichii.
Înainte de a începe lucrul, copiii vor executa câteva exerciții pentru încălzirea mâinilor. Pe tot
parcursul activitãții voi trece pe la fiecare centru asigurând condițiile de lucru optime, urmărind modul
cum relaționeazã, comunicã și interacționeazã. După încheierea activităţilor la centre, se va face ,,turul
galeriei’’, copiii trecând în grup pe la fiecare centru îşi apreciază activitatea proprie și pe cea a colegilor.
Lucrările vor fi expuse în ,,Grădina moșului din povestea ridichea uriasă”.
Prin tranziția „Mie-mi plac legumele”, se va trece la activitatea pe domenii experiențiale
(DLC+DEC) unde vom deschide plicul în care vom găsi lista cu sarcinile pe care ni le-a propus Ridichea
Veselă.
La D.L.C.(educarea limbajului-povestirea educatoarei):copiii vor asculta povestea
„RIDICHEA URIAȘĂ”, vor răspunde la întrebări și vor demonstra că au înțeles și au fost atenți la
povestirea educatoarei.
Prin intermediul tranziției ”Legume timpurii”de M. Bosnea Murgu se face trecerea la cea de-a doua
activitate pe domenii experențiale
D.E.C.( activitate artistico-plastică ): copiii vor realiza”Ridichea uriașă” prin tehnica picturii pe
sticlă. Activitatea artistico - plastică se va realiza individual, se prezintă modelul și se descoperă împreună cu
copiii materialele care se regăsesc pe masă. Se vor enumera câteva din regulile ce trebuie respectate în timpul
activității (menținem liniștea, lucrăm după indicații, nu utilizăm multă culoare etc.). Se demonstrează modul
de lucru și se prezintă pe rând fiecare etapă a activității. Se vor realiza exerciții de încălzire a mușchilor mici ai
mâinii.
Evaluarea activității artistico - plastice se va realiza cu ajutorul metodei turul galeriei, copiii
exprimându-și părerea despre lucrări, o vor alege pe cea care este corect realizată, aplaudând-o.

7
Pentru că au ajutat Ridichea Veselă, copiii sunt invitați să participe la jocurile Statuile din grădina
primăverii” –joc de atenție ; ”Cine ajunge primul la ridichii?”- joc de mișcare
Joc de atenție-”Statuile din grădina Primăverii”
Se pornește muzica, iar copii stau unul în spatele celuilalt și dau din mână în mână ridichii, pentru
a le așeza în ladiță , în momentul în care muzica se oprește, copiii rămân nemișcați, cel care se mișcă, iese
din joc, acest lucru repetându-se pâna vom obține un câștigător.
Joc de mișcare- ”Cine ajunge primul la ridichii?
Copiii vor fi împărțiți în două echipe în funcție de ecusonul primit(ridiche roșie, ridiche albă) și
sunt așezați pe două rânduri, unul în spatele celuilalt, respectând distanțarea între aceștia.
Se așteaptă semnalul pentru începerea jocului. Câte un copil de la fiecare echipă, va porni în același timp,
va trebui să meargă pe o scândură îngustă, cu brațele întinse lateral, apoi va coborî de pe scândură și va
atinge coșul cu ridichii, apoi se va întoarce alergând în spatele ultimului copil al grupei din care face
parte. Câștigă echipa care atinge primul coșul cu ridichii.

BIBLIOGRAFIE:
 Curriculum pentru educație timpurie, M.E.N., 2019;
 Mihaela Păişi Lăzărescu, Liliana Ezechil, Laborator Preşcolar – ghid metodologic - ediţia a V-a
revizuită , Ed. V&I Integral, Bucureşti, 2015;
 Lolica Tătaru, Adina Glava, Olga Chiș, Piramida cunoașterii, Ed. Diamant, Pitești.

8
DOMENIUL LIMBĂ ȘI COMUNICARE(D.L.C.)- Povestirea educatoarei:
”RIDICHEA URIAȘĂ”
SECVENŢELE CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
ACTIVITĂŢII Ob
DIDACTICE . Metode și Mijloace Forme de
op. procedee didactice organizare
Voi asigura condiţiile optime pentru buna
1.Moment desfǎşurare a activitǎţii:
Organizatoric - aerisirea sǎlii de grupǎ;
- aranjarea mobilierului;
- pregǎtirea materialului didactic;
Se va realiza prin citirea scrisorii, primită de conversaţia Scrisore de la frontal observarea
2.Captarea la Ridichea Veselă. Ridichea comporta-
Atenţiei exerciţiul Veselă mentului
copiilor

evaluare oralǎ
a
rǎspunsurilor
date de copii.
3.Reactualizarea Se realizează printr-o scurtă conversație conversația frontal observarea
cunoștințelor despre Primăvară: explicația comporta-
- În ce anotimp suntem? mentului
-Ce se întâmplă în acest anotimp? copiilor
-Cum este vremea în anotimpul Primăvara?
-Ce legume de Primăvară cunoașteți?
4.Anunţarea - Dragi copii, eu ştiu povestea ”Ridichii conversaţia frontal
temei şi a O1 uriașe” şi astăzi o sǎ v-o spun şi vouǎ. expunerea
obiectivelor O2 Trebuie sa ascultati cu mare atenţie această
O3 poveste ca sǎ o povestiţi şi voi pǎrinţilor, exerciţiul
9
O4 bunicilor sau fraţilor voştri, și pentru a-mi
răspunde corect la întrebările referitoare la povestirea
conținutul povestirii. explicaţia

conversatia

5.Dirijarea Voi povesti clar, accesibil şi expresiv pentru


învăţării a putea trezi emoţii şi pentru a asigura conversaţia Planșe care frontal evaluare orală
O1 motivaţia învăţării. ilustrează
O2 Expresivitatea expunerii o voi conținutul
realiza prin modelarea vocii, schimbarea povestirii
O4 ritmului vorbirii, prin accentuări şi scăderi
ale intensităţii vocii, repetiţii, mimică şi
gestică.
Concomitent cu povestirea textului, voi exerciţiul
prezenta planșe care ilustrează conținutul
povestirii și siluetele personajelor din poveste
expuse in sala de grupă, urmărind planul de
idei:

1. Moșul sădește în grădina sa o sămânță


de ridiche și din această sămânță
crește o ridiche uriașă.
2. Moșul încearcă zadarnic să smulgă
ridichea din pământ și văzând că nu
reușește o cheamă în ajutor pe babă.
3. Baba o cheamă, ca să-i ajute, pe
nepoțică.
4. Nepoțica îl strigă pe cățelul Azorel
5. Azorel îl cheamă și pe pisoiul-
Motănel.

1
0
6. Pentru că ei toți nu reușesc încă să
scoată ridichea din pământ, îl cheamă
în ajutor și pe Șoricel
7. Întru-un final reușesc să smulgă
ridichea din pământ, ceea ce
demonstrează proverbul ”Unde-s mulți
puterea crește”
Pe parcursul expunerii conținutului se vor
explica cuvintele noi: ”cochetă”, ”iute”,
”nădejde”, ”izbuti”, a-i veni de hac”,
”semănat”;
6.Obținerea Vom desfășura activitatea ”Cubul magic!” Problematizarea Cub cu frontal Evaluare
performanței Copiii vin pe rând, aruncă cubul, descoperă imagini din orală
imaginea, descriu, analizează, argumentează, poveste
aplică, compară și asociază, mimând emoția Cubul
sugerată de imagine, rezolvând cerințele
corespunzătoare fețelor cubului:
DESCRIE: ”Ce avem în imagine?” Conversația
COMPARĂ: ”Cum este ridichea din
povestea noastră față de alte ridichii?”
ASOCIAZĂ: ”Dacă nu ar fi ajutat cu toții, ar
fi reușit moșul să scoată ridichea de unul
O3 singur?”
ANALIZEAZĂ: ”Care sunt personajele din
poveste?”
APLICĂ: ”Cum au reușit să scoată ridichea
din pământ?”
ARGUMENTEAZĂ: ”De ce v-a plăcut
această poveste?”
Copiii vor răspunde la întrebări.
Asigurarea Fiecărei grupe se adresează următoarele Conversația frontal
feedback-ului întrebări:
-Cum se numeşte povestea pe care aţi
O3 ascultat-o voi astǎzi?
-Ce ne demonstrează această poveste?

1
1
Evaluare Se fac aprecieri verbale asupra modului conversaţia aprecieri
cum s-a desfășurat activitatea. frontale şi
individuale
Tranziție : ”Legumele Timpurii”de M. Bosnea Murgu

1
2
DOMENIUL ESTETIC ȘI CREATIV(D.E.C.)- Activitate artistic-plastică-
”RIDICHEA URIAȘĂ”

SECVENŢELE Ob. CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE


ACTIVITĂŢII op.
DIDACTICE Metode și Mijloace Forme de
procedee didactice organizare

Voi asigura condiţiile optime pentru buna


1.Moment desfǎşurare a activitǎţii:
organizatoric - aerisirea sǎlii de grupǎ;
- aranjarea mobilierului;
- pregǎtirea materialului didactic;

Se realizează printr-o ghicitoare: conversaţia ghicitoare frontal observarea


2.Captarea comporta-
atenţiei „Are frunze, lucru mare exerciţiul mentului
Rădăcina-i de mâncare copiilor
Roșie și bucălată
O amesteci în salată.” evaluare oralǎ
(ridiche) a rǎspunsurilor
date de copii.

conversaţia frontal
3.Anunţarea Voi anunța tema: „Copii,astăzi vom realiza o
temei şi a lucrare intitulată „Ridichea uriașă”, pentru
obiectivelor realizarea acesteia, vom utiliza tehnica picturii pe
sticlă.
explicația

4.Dirijarea 1. Intuirea materialelor : conversaţia Acuarele Frontal

1
3
învățării O1 Copiii vor fi solicitaţi să recunoască și să descrie
materialele de pe mese: acuarele,bucăți de sticlă, Bucăți de
cârlige cu bureței în capăt, sticlă
planșete,acuarele,șervețele.
2. Prezentarea și analiza modelului: Planșete
Prezint modelul și îl analizez împreună cu copiii. sunt atenţi la
3. Explicarea şi demonstrarea explicaţia Cârlige cu explicarea
modului de lucru: bureței în modului de
Voi prezenta copiilor modul de lucru, insistând capăt lucru
asupra tehnicii picturii pe sticlă , demonstrând
cum trebuie lucrat, le voi atrage atenția copiilor ca șervețele
trebuie să lucreze cat mai frumos si mai curat. demonstraţia
4. Încălzirea muşchilor mici ai mâinii:
,,Mâna lebădă o fac
O2 Care dă mereu din cap,
Lebedele ȋn jur privesc
Capul apoi şi-l rotesc.
Degetele ȋmi sunt petale
Se deschid ca la o floare
Ploaia cade neȋncetat
Degetele le-am mişcat
Şi apoi le răsfiram execută corect
Şi la pian frumos cântăm.” Exerciţiul mişcările de
încălzire

1
4
5.Obținerea Executarea lucrării de către copii Exercițiul Acuarele individual Observarea
performanței O3 Demonstrația sistematică
Educatoarea se asigură că toți copiii au înțeles
Explicația Bucăți de
O4 sarcinile de lucru, rugând un copil să le repete. Pe sticlă Evaluare
practică
parcursul activității, voi trece pe la fiecare copil,
Planșete
pentru a îndruma și ajuta acolo unde este nevoie.
Cârlige cu
Educatoarea reamintește regulile ce trebuiesc
bureței în
respectate în timpul activităților de pictură: capăt
-vorbim cât mai încet pentru a nu-i deranja pe
șervețele
ceilalți;
-lucrăm frumos și ordonat;
-apreciem și protejăm munca celorlalți colegi.
După finalizarea picturii pe sticlă, copiii vor așeza
împreună cu educatoarea ridichiile pictate în locul
special amenajat.
6.Retenția și Ce am lucrat astăzi la activitatea artistico - Conversația Frontal Orală
transferul
plastică?
De ce am pictat ridichea pe sticlă?
Se va fixa conținutul activităţii.
7.Evaluarea Cu ajutorul metodei ”turul galeriei”, se fac Turul galeriei recompense Frontal Aprecieri
activității O5 frontale și
aprecieri ținându-se cont de aspectul estetic.
individuale
Aprecierea se face în funcție de :
- aplicarea culorilor;
- acurateţea lucrării;
- realizarea unei lucrări îngrijite în ansamblul ei.
Se vor face aprecieri asupra participării,

1
5
comportării şi colaborării copiilor la activitate.
Preșcolarii vor primi recompense de la Ridichea
Veselă.

1
6
Anexa 1.

Ridichea uriașă
-poveste populară rusească-

Într-un sat frumos și bogat, într-o căsuță cochetă, cu o grădină mică de zarzavaturi, trăia un țăran
bătrân împreună cu băbuța lui, cu nepoțica, un cățel și o pisică. Odată, bătrânul a semănat în grădină
legume și ridichii. Într-o dimineață, pe când s-a dus în grădina de zarzavat a băgat de seamă că una dintre
ridichi a crescut foarte mare, roșioară și frumasă.
Pe zi ce trecea, ridichea se făcea tot mai mare și mai mare, încât privind-o moșneagul gândea: din
ridichea ceasta vom mânca cu toții o săptămână. S-a apropiat de ea și a început să tragă. Dar ridichea
stătea înfiptă în pământ, nu voia să clintească și atunci moșeagul a chemat băbuța în ajutor.
-Babă, babă, vino să ma ajuți să scot ridichea!
A venit baba, l-a prins pe moș de mijloc, moșul a prins de frunzele ridichii și au început să tragă, dar
ridichea nu se mișca din loc.
Bunica a început să își strige nepoata:
-Vino, nepoată, să ne ajuți! Ridichea asta este uriașă și tare încăpățânată!
Nepoata a venit iute și s-a apucat de mijlocul babei, baba de moș și moșul de frunzele ridichii; au început
să tragă cu nădejde, dar uriașa nici gând să se clintească din loc. Atunci fetița s-a gândit la prietenul ei,
cățelul cel jucăuș și neastâmpărat. Acesta a venit iute-iute, dorind să fie de ajutor, dar tot nu au reușit. În
curte nu mai erau decât pisica, așa că au chemat-o și pe ea. Nici de data aceasta ridichea nu s-a clintit din
loc. Atunci pisicuța și-a amintit că un șoricel își făcuse căsuța în peretele casei, așa că l-a strigat și pe el și
l-au rugat să le vină în ajutor.
-Șoricel mititel, știu că te-am alergat de atâtea ori, dar acum avem nvoie de ajutorul tău.
Acesta s-a gândit bine, apoi a venit și el în grădină. S-a prins de coada pisicii, pisica de cățel, cățelul de
fetiță, fetița de babă, baba de moș și moșul de frunzele ridichii și au tras cu nădejde, iar ridichea a început
să se miște și până la urmă i-au venit de hac. S-au bucurat cu toții că au izbutit să scoată ridichea, iar
pentru că au muncit cu toții, au mâncat cu toții din ridiche și au petrecut împreună.

1
7
Anexa 2.

Scrisoarea Ridichii Vesele

Dragile mele buburuze,

Am auzit despre voi numai lucruri frumoase, că sunteți niște copii harnici,
ordonați, sensibili, bine informați. Așa că m-am decis să vin, pentru a mă convinge de
aceste lucruri. V-am văzut lucrările la panou, v-am auzit cum cântați, v-am obsevrvat în
timpul activităților. Și m-am convins că într-adevăr sunteți grupa potrivită pentru a-mi
arăta cât de multe lucruri știți despre legumele de primăvară, așa că v-am trimis o listă cu
activitățile pe care îmi doresc să le desfășurați astăzi și o minunată poveste numită
”Ridichea uriașă”, pe care vă rog să o ascultați cu atenție și să răspundeți corect la
întrebările adresate de doamna educatoare. Sunt sigură că o să vă descurcați de minune! Vă
doresc o activitate relaxantă și o zi bună!

Cu drag,
Ridichea Veselă

1
8

S-ar putea să vă placă și