Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect didactic

DATA:09.05.2019
EDUCATOARE: Mihaila Nicoleta
NIVELUL: I
GRUPA: mică "Buburuze"
DOMENIUL EXPERENŢIAL: Domeniul Ştiinţe
CATEGORIA DE ACTIVITATE: activitate matematică
MIJLOC DE REALIZARE: exercitiu cu material individual
SUBIECTUL: “Morcov mare-morcov mic”
TIPUL ACTIVITĂŢII: formare de priceperi si deprinderi
SCOPUL ACTIVITĂŢII: formarea priceperii de a sorta elementele unei multimi in functie de culoarea si marimea lor.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1:sa gaseasca in sala de grupa cel putin un cartonas “ascuns”.
O2:sa aseze cartonasul la multimea potrivita in functie de marimea si culoarea lui.
O3: sa aleaga din multimile cartonaselor de pe covor 3 cartonase de culori diferite, in functie de marimea steagului de pe fisa de lucru
(Mare sau mic)
O4: sa lipeasca cartonasele autoadezive pe fisa de lucru asezand culorile in ordine, dupa model.
STRATEGII DIDACTICE:
 Metode şi procedee: conversaţia, explicatia, demonstratia, munca independenta.
 Mijloace de învăţământ: buline, cartoane colorate autocolante, fisa de lucru, steagul.
 Forme de organizare: frontal, individual
Bibliografie: *Iftime, Gheorghe, Jocuri logice pentru preşcolari şi şcolari mici, Editura Didactica şi Pedagogică, Bucureşti, 1976
*Preda, Viorica, Metodica activitătilor instructiv-educative în grădiniţa de copii, Editura Gheorghe-Cârţu Alexandru,
Craiova, 2009
Resurse umane: educatoarea şi copiii
Durata activităţii: 15-20 minute
Desfăşurarea activităţii

Etapele Ob Ti Conţinutul Strategii didactice Evaluare


activităţii op mp instructiv-educativ Metode şi Mijl de Forma de
proc. did. învăţământ organizare
1. Momentul Se asigură condiţiile necesare pentru
organizatoric desfăşurarea activităţii:
-aerisirea sălii de grupă
-aranjarea scaunelor
-pregătirea materialului didactic
-intrarea organizată a copiilor în sala de
grupă
2. Captarea 1` O voi realiza prin intermediul steguletului Explicaţia Iepurila Frontal
atenţiei 30` care vine si ii roaga pe copii sa il ajute sa
` le dea culoare colegilor sai care acum
sunt albi.
3. Anunţarea 30` Astăzi noi il vom ajuta pe stegulet sa Explicatia Frontal
temei şi a ` formeze multimi de cartonase colorate si
obiectivelor apoi il vom ajuta sa lipeasca pe stegulete
culorile potrivite.
4. Dirijarea Copii, steguletul a ascuns prin grupa Morcovi
invatarii noastra cartonase colorate pe care voi Explicatia Frontal Evaluaez
trebuie sa le gasiti. priceperea
copiilor de a
Steguletul a ascuns 3 culori. Care credeti Conversatia preciza
ca sunt aceste culori? marimea
marului
- Rosu, galben si albastru. extras din
O1 6` Dragii mei, cum sunt aceste cartonase cos

colorate? Evaluez
- Unele sunt mari si altele sunt Demonstratia Jetoane cu Individual priceperea
copiilor de a
mici. morcovi aseza
Noi trebuie sa facem gramajoare de Conversatia morcovul
mare in
cartonase albastre, rosii si galbene. Pe dreptul
covorul portocaliu vom pune cartonasele Fise de lucru iepurasului
mare si
O2 care sunt mici, si pe covorasul albastru morcovul
pe cele care sunt mari. mic in
dreptul
Invit copiii sa gaseasca cartonasele iepurasului
colorate si sa formeze multimi in functie mic

de culoare si marime. Ii rog sa


verbaliezeze fiecare actiune.
- Eu am gasit un cartonas de
culoare galbena. Il voi aseza aici
deoarece este albastru si mic.
5. Obţinerea Copiii vor merge si se vor aseza la Explicatia Cartonase Individual
realizare din
performanţei 11` masute in functie de cum ii Ordonez eu,
hartie
pentru a evita formarea grupuletelor autocolanta
rosie, galbena
“nastrusnice”.
si albastra.
Fiecare copil are deja in fata o fisa de
lucru. Ii intreb pe copii ce au pe fisa de
lucru.
- Noi avem pe fisa de lucru un
stegulet/tricolor al Romaniei.
Fise de lucru
Ce observam? Aveti cu totii stegulete Munca Individual
identice? independent
- Unii copii au stegulete mari si
altii au stegulete mici. Evaluez
priceperea
Va rog sa inchideti ochii pentru ca
copiilor de a
steguletul vrea sa va pregateasca o alege
cartonasele
surpriza.
in functie de
Cat timp copiii stau cu ochii inchisi, voi marimea
steagului de
uni toate cartonasele si vor ramane doar 3
pe fisa- mari
multimi: multimea cartonaselor albastre, sau mici.
multimea cartonaselor rosii si multimea
cartonaselor galbene.
- Ce s-a intamplat cat ati fost voi cu
ochii inchisi? Deprinderea
Cartonase copiilor de a
- Steguletul a amestecat din Munca Individual
realizare din fi atenti in
greseala cartonasele colorate. Voi independenta hartie timpul
autocolanta explicatiilor
O3 acum trebuie sa luati 3 cartonase-
rosie, galbena pentru a fi
culorile tricolorului- in functie de si albastra. capabili sa
resolve
marimea steagului pe care il aveti
corect cerinta
pe fise. Eu am o fisa cu un steag de pe fisa de
lucru.
mare. Ce cartonase voi lua de jos?
- Voi lua un cartonas albastru si
mare, un cartonas galben si mare
Fise de lucru
si un cartonas rosu si mare.
Aceste cartonase le voi dezlipi si
le voi lipi pe steguletul de pe fisa. Deprinderea
copiilor de a
- Ce culoare voi pune langa “batul”
rezolva
steagului? cerinta data
pe fisa de
- Vei pune culoarea albastru.
lucru,
- Ce culori urmeaza? lucrand dupa
indicatiile si
- Urmeaza culoarea galben si rosu.
modelul
O4 - Puteti incepe lucrul. oferit de
mine.
In acest timp voi trece printer masute
pentru a oferi indicatii copiilor care nu au
inteles foarte bine explicatiile.
6. Asigurarea 1 -Ce am făcut astăzi la activitatea Conversaţia Steguletul Frontal
retenţiei şi a min matematică? Voi face aprecieri generale
transferului si individuale asupra desfăşurării
activităţii. Steguletul ofera stimulente
copiilor si pune la panou lucrarile
copiilor.
Nume:…………………………………… Data:……………………………..

Fisa de lucru

1. Alege din multimea de pe covor 3 cartonase, de culori diferite, care sa aiba aceeasi marime cu steagul de mai jos:
Nume:…………………………………… Data:……………………………..

Fisa de lucru

1. Alege din multimea de pe covor 3 cartonase, de culori diferite, care sa aiba aceeasi marime cu steagul de mai jos:

S-ar putea să vă placă și