Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA ,, COȘULETUL TOAMNEI’’

Prof.Marina Antoaneta
Gradinita PP ,,Dumbrava Minunata’’-Fieni

Grupa: mijlocie ,,Hărnicuții’’- step by step;


Tema anuala: ,,Când, cum și de ce se întâmplă?’’
Tema proiectului: ,,Farmecul Toamnei’’
Tema saptamanii: ,,Carnavalul Toamnei’’;
Tema zilei: ,,Cosulețul Toamnei’’
Tipul activitatii: consolidare și verificare de cunoștințe și deprinderi;
Forma de organizare: activitate integrată
Categorii de activitati:
ADP:
- Rutine: -Intâlnirea de dimineață: ,,Toamna ne-a adus….’’;
-Tranzitii: joc cu cantec: ,,Bate vantul frunzele’’, ,,Acum e toamna ,da’’, ‘’Toamna’’-
poezie,
ADE:
- DOMENIUL LIMBĂ ȘI COMUNICARE ( DLC )- Educarea limbajului; Tema
activității : “Coșulețul Toamnei “ - Joc didactic
- DOMENIUL OM ȘI SOCIETATE (DOS)- Activitate practică; Tema activității:
“Pălăria Toamnei” – aplicație
ALA1:
Stiinta:,,Coșuletul Toamnei?-joc senzorial’’
Joc cu rol: ,,De-a gospodinele’’-pregătim murături
ALA2 :
Dans tematic : “Hora Toamnei”
Scopul activitatii:
- Consolidarea și verificarea deprinderilor de a pronunța corect sunetele (cuvintele limbii
române) si de a alcătui propoziții, utilizând corect diminutivele, antonimele, formele de
plural/ singular ale substantivelor.
- Consolidarea deprinderilor practice si stimularea potentialului creativ al copiilor.
Obiective operationale:
La sfârşitul activităţii copiii vor fi capabili:
- O1 – să pronunțe corect sunetele / cuvintele limbii române;
- O2 - să alcătuiască propoziții corecte din punct de vedere gramatical;
- O3- să precizeze diminutivele, antonimele, formele de plural/singular ale substantivelor ce
denumesc fructe,legume, flori de toamnă
- O4 – să -aplice decoratiunile, redand tema data
- O5– să interactioneze cu partenerii de joc, numind ingredientele folosite in redarea
borcanelor cu muraturi
- O6– să denumeasca fructele/ legumele/ florile recunoscute folosind analizatorul olfactiv ,
gustativ, tactil;
Strategii didactice:
Metode si procedee:
- jocul didactic, conversatia, explicatia, ,,Ciorchinele’’, demonstratia, observatia ,
exercitiul, ,,Turul galeriei’’ , ,,Amesteca, ingheta, formeza perechi’’, ,,Mana oarba’’
Mijloace de invatamant:
-fructe de toamna, legume, flori, frunze, planse, cosulete, lipici, suport palarie, jetoane,
plicuri, ecusoane, coli, jucării, mulaje, ghicitori, baghetă, rețetă ilustrată, minge, borcane,
ingrediente muraturi, DVD, TV.
Bibliografie
-Curriculum pentru invatamantul prescolar;
-Ileana Hanganu,Jocuri pentru prescolari-culegere-Ed.Aramis,2005
-Breben,S.;Ruiu,G.;Gongea,E.-,,Metode interactive de grup’’, Ed. Arves, 2008
-Liliana Ezechil,Laboratorul prescolar, ghid metodic, Bucuresti, 2002

SCENARIUL ZILEI
Activitatea debutează cu salutul, rugăciunea și se face prezența. Se va completa calendarul
naturii (zi, lună, anotimp). Se va purta o scurtă discuție despre anotimpul toamna,
competandu-se ciorchinele Toamnei.
Folosind tehnica ,,Mâna oarbă’’ copiii aleg cate un ecuson și se împart în patru grupe:
grupa ,,fructelor’’, grupa frunzelor, grupa legumelor, grupa florilor care se vor întrece pe
parcursul zilei și la sfârsit vor fi recompensați.
Introducerea în activitate se va realiza prin sosire Zânei Toamna care aduce daruri
copiilor si își ia rămas bun de la ei. Apoi se desfasoara jocul ,,Amesteca, ingheata, formeaza
perechi’’.
Anuntatea temei si a obiectivelor se va face in termeni accesibili copiilor, prezentându-se
centrele deschise, materialele puse la dispozitie, sarcinile de lucru.
Activitatea va debuta cu jocul didactic,, Cosulețul toamnei’’, în cadrul căruia copiii vor
denumi fructe/ legume/ flori de toamna pronunțând corect cuvintele, vor alcătui propoziții,
vor alinta cuvintele, vor preciza forma de plural/singular si antonimele cuvintelor ce
denumesc fructe/ legume/ flori de toamnă. Activitatea se va desfășura cu întregul grupul de
copii.
În cadrul activitatii de educarea limbajului, educatoarea va prezenta sarcina jocului,
regulile si obiectivele propuse. Demonstratia se realizeaza cu ajutorul unui copil.
Dupa finalizarea jocului copii merg la centre :
-La centrul Arta copiii vor aplica simboluri ce reprezinta fructe/ legume/ flori pe pălăriile-
suport astfel realizand ,,Pălăria Toamnei’’
-La centrul Joc cu rol copiii se vor juca ,,De-a gospodinele’’-pregătind borcane cu murături.
-La centrul Stiinta vor juca un joc senzorial in cadrul caruia copiii vor gusta fructe si legume,
le vor pipai, le vor mirosi si le vor descrie.
După incheierea activitatii se desfasoara Turul Galeriei unde copii apreciază lucrarea
proprie, dar si pe cele ale colegilor. Asigurarea retentiei se realizeaza prin jocul Răspunde
repede și bine. Educatoarea aruncă o minge la copii iar acestia pronunță corect cuvântul ce
denumește un obiect propus.
Activitatea se încheie cu dansul tematic ,,Hora Toamnei’’.
Se vor face aprecieri si recomandari colective cu privire la activitatile desfasurate.
Desfasurarea activitatii:

Momentele Continutul stiintific Strategii


activitatii didactice
Moment Asigurarea conditiilor necesare unei bune desfasurari a activitatii: conversatia
organizatoric -aerisirea salii de grupa:
-aranjarea materialului si a mobilierului:
-introducerea copiilor in sala de grupa:
-Intalnirea de dimineata: salutul, rugaciunea, prezenta, stabilirea
coordonatelor temporale, completarea calendarului naturii.
Reactualizarea Se cere copiilor să îşi îndrepte atenţia asupra unei imagini conversatia
cunoștințelor expuse şi să spună la ce se gândesc ei când aud cuvântul ciorchinele
TOAMNA. Răspunsurile vor fi aplicate pe tablă, în ciorchinele
desenat, copiii alegând din coşuleţ imaginile potrivite.

Captarea În sala de grupă își face apariția ,,Zâna Toamnă’’ încărcată cu Joc
atentiei roadele culese din livezi si din grădini, care vine pentru a-si lua ,,Amesteca,
ramas bun. Zâna prezinta copiilor cosuletul în care sunt și ingheata,
ecusoane cu fructe, legume, flori si frunze de toamna si un joc pe formeaza
care vrea să-l desfășoare împreună cu preșcolarii. perechi’’
Fiecare copil primeste un ecuson pe care-l va purta la
jocul ,,Amestecă, îngheață, formează perechi!’’. Copiii se
amesteca între ei, la o bataie din palme ,,îngheță’’ și la două bătăi Surpriza
din palme ,,formeaza perechi’’. Se formează perechi între copiii cu
același semn în piept. În cadrul jocului fiecare copil va spune
perechii sale propozitii despre simbolul de pe ecuson. Jocul se
repetă de mai multe ori. Doua perechi vor spune propozițiile
alcătuite întregului grup.
Anuntarea temei Anuntarea temei, a scopului si a obiectivelor activității se va Explicatia
și a obiectivelor realiza în mod direct, în termeni accesibili preșcolarilor. conversatia
Se anunta plecarea toamnei, iar copiii vor s-o înduplece să
mai rămână, arătând cât de multe cunoștințe au ei despre acest
anotimp și câte bucurii le-a oferit toamna.
Se va desfășura jocul didactic ,,Cosuletul Toamnei,, în cadrul
căruia copiii vor pronunța corect cuvintele ce denumesc fructe/
legume/ flori de toamnă, vor alcătui propoziții, vor preciza
diminutivele, antonimele si formele de plural/singular ale
cuvintelor date.
Tranzitie ,, Bate vântul frunzele’’
Dirijarea Se realizeaza intuirea mijloacelor de învățământ ce se vor utiliza
învățării la activitatea de educarea limbajului. Prezentarea va fi insotita de
explicatiile de rigoare referitoare la sarcinile de rezolvat si
rezultatele asteptate.
1.ADE-DLC-Educarea limbajului- Se va desfasura frontal jocul
didactic ,, Coșulețul Toamnei’’ Joc didactic
Sarcina didactica: alcătuirea de propoziții ce contin cuvinte care
denumesc fructe/ legume/ flori de toamnă; precizare formelor
corecte de plural/singular, diminutive, antonime ale cuvintelor
date.
Regulile jocului:
Membrii fiecarei echipe vor colabora pentru realizarea sarcinilor
date. Fiecare raspuns corect va fi aplaudat. Raspunde copilul numit
de educatoare.
Elemente de joc: surpriza, manuirea materialului, aplauze,
miscarea.
Se explica si se demonstreaza copiilor sarcina și regulile
jocului. Conversatia
a) Explicarea și demonstrarea regulilor jocului
Când spun :”Bagheta la drum pornește / Și la …se oprește”,
copilul atins de baghetă vine în față, extrage un obiect din coșuleț, exercitiul
îl denumește și alcătuiește o propoziție cu acel cuvânt. Un coleg
alinta cuvântul, următorul spune forma de plural și îi spune
cuvântul opus celui ce arată o caracteristica a obiectului.
Răspunsurile corecte sunt apreciate de colegi prin aplauze.
Răspunsurile greșite sunt corectate cu ajutorul unui coleg, acesta
din urmă folosind formula : „Te ajut eu!”
b) Executarea jocului de probă
Se va desfășura un joc de probă pentru verificarea înțelegerii
jocului de către copii.
c) Desfășurarea propriu – zisă a jocului
Fiecare copil atins de baghetă vine în față, extrage un obiect din
coșuleț, îl denumește și alcătuiește o propoziție cu acel cuvânt. Un
coleg alintă cuvântul, următorul spune forma de plural și îi spune
cuvântul opus aceluia ce indică o caracteristică a obiectului.
Jocul se desfășoară până la epuizarea surprizelor din coșuleț.
a) Complicarea jocului
Atunci când educatoarea spune : “Dovlecelul se-nvârtește”,copiii
vor da din mână în mână dovlecelul colegului de lângă ei. La
semnalul “Stop”,copilul la care s-a oprit dovlecelul extrage o
ghicitoare, dezleagă ghicitoarea și numește un coleg să formuleze o
propoziție cu acel cuvânt ( răspunsul ghicitorii ).
Conform răspunsurilor copiilor, educatoarea desenează pe un
tabel fețe zâmbitoare pentru fiecare răspuns corect.
Obtinerea După finalizarea jocului, copiii pornesc în descoperirea
performantei materia-lelor pregătite în centre printr-o tranziţie: ,,Acum e Conversatia
toamna, da!’’
Copiii intuiesc materialele de la fiecare centru, ascultă
cerinţele educatoarei şi sarcinile pentru fiecare activitate. lipire
2.ADE-DOS-Activitate practica: La centrul Artă, copiii vor avea
de realizat ,,Pălăria Toamnei”- aplicaţie, unde vor lipi pe pălăria- conversatia
suport simboluri de toamnă. joc senzorial
La centrul Joc cu rol vor pune murături în borcane, respec-
tând etapele de lucru ilustrate în imagini.
La centrul Stiință se va realiza jocul senzorial ,,Cosuletul
Toamnei’’, unde vor gusta, vor vedea, mirosi, pipăi fructe/ legume/
flori de toamnă, precizând caracteristicile lor.
Asigurarea După încheierea activității copiii trec în grup pe la fiecare conversatia
feed-back-ului centru. Ei apreciază activitatea proprie și pe cea a colegilor verbal Turul galeriei
si aplica o fata vesela/ trista in dreptul centrului.
În încheiere se desfășoară jocul „Răspunde repede și bine!” joc
Educatoarea arunca o minge la fiecare copil solicitându-l sa
denumeasca obiecte aflate pe masa, pronunțând corect cuvântul. explicatia
Copiii primesc stimulente verbale și aplauze.
Copiii sunt conduși spre partea a doua din cadrul jocurilor și
activităților didactice alese II (ALA II), unde vor dansa Hora dans
Toamnei.
Se fac aprecieri generale.
Incheierea Se vor face aprecieri si recomandari colective cu privire la conversatia
activitatii activitatile desfasurate .

S-ar putea să vă placă și