Sunteți pe pagina 1din 9

Numele și prenumele: Coriteac Andreea Martina

Forma de învătământ: Zi

Specializarea: Pedagogia învătământului primar și preșcolar

Anul: I

Gradinița cu program prelungit nr.1 Aleșd

Proiect de activitate intregrată

,,Ce ne aduce toamna-n coș?”

Studentă: Coriteac Andreea Martina


Proiect de actvitate integrată
Data: 13.09.2021
Grupa: mijlocie
Tema săptămânii: ,,Hora legumelor”
Tema activității: ,, Ce ne aduce toamna-n coș”
Tipul activității: Evaluare de cunoștințe
Mijloc de realizare: activitate integrată
Elemente comportamentale ale activității integrate:
ADP:
Întâlnirea de dimineață, noutatea și mesajul zilei: ,, Bună dimineața, legume sănătoase”
Ala 1:
Științe: ,,Gustă și ghicește”-joc sensorial gustativ
Artă: ,,Legume haioase”- desenarea legumelor cu degetul arătător pe mălai/faină albă
ADE:
Domeniul limbă și comunicare- povestea educatoarei pe baza suportului intuitiv:
,,Povestea legumelor lăudăroase”
Domeniul om și societate- activitate practică: ,,Coșul cu legume”- lipirea legumelor din
poveste după un model dat
ALA 2:
Jocul de mișcare: ,,Bate vântul frunzele”
Domenii de dezvoltare Dimensiuni ale dezvoltăltării Comportamente urmărite pe
parcursu desfășurării
activității
A. Dezvoltarea fizică a 1Motricitate grosieră și 1.3. Utilizează mâinile și
sănătații și igienei motricitate fină în contexte de degetele pentru realizarea de
personale. viaţă familiar activităţi variate
2Conduită senzorio-motorie 2.1. Utilizează simţurile
(văzul, auzul, simţul tactil,
mirosul etc.) în interacţiunea
cu mediul apropiat.

B. Dezvoltarea socio- 1Interacțiuni cu adulții și cu 1.2. Demonstrează abilități de


emoțională copiii de vârste apropiate solicitare și de primire a
2Comportamente prosociale, ajutorului în situaţii
de acceptare și de respectare a problematice specifice
diversității 1.3. Inițiază/participă la
interacţiuni positive cu copii
de vârstă apropiată
2.2. Își însușește și respectă
reguli; înțelege efectele
acestora în planul relațiilor
sociale, în contexte familiare
C. Capacități și atitudini 1Curiozitate, interes și 1.1. Manifestă curiozitate şi
în învățare inițiativă în învățare interes pentru
2Finalizarea sarcinilor și a experimentarea și
acțiunilor (persistență în învăţarea în situații noi
activități) 2.1. Realizează sarcinile de
3Activare și manifestare a lucru cu consecvență
potențialului creativ 2.2. Integrează ajutorul
primit, pentru realizarea
sarcinilor de lucru la care
întâmpină dificultăți
3.2. Demonstrează
creativitate prin activități
artistico-plastice, muzicale și
practice, în conversații și
povestiri creative

A. Dezvlotarea 1Mesaje orale în contexte de 1.1. Demonstrează


limbajului a comunicare cunoscute înțelegerea unui mesaj
comunicării și a 2Mesaje orale în diverse oral, ca urmare a
premizelor citirii și situaţii de comunicare valorificării ideilor,
scrierii emoțiilor,
semnificațiiloretc.
(comunicare expresivă)
2.2. Respectă regulile de
exprimare corectă, în diferite
contexte de comunicare
A. Dezvoltarea cognitivă 1Relații, operații și deducții 1.1. Identifică elementele
și cunoașterea logice în mediul apropiat caracterisice ale unor
mediului fenomene/relaţii din
mediul apropiat
1.3. Construiește noi
experienţe, pornind de
la experienţe trecute

Obiective operaționale:
Cognitive
OC1- Să utilizeze formule de salut adecvate momentului zilei (cel puțin două).
OC2- Să recunoască corect imaginea cu chipul colegului prezentat de educatoare.
OC3- Să recunoască prin simbolul adecvat caracteristicile vremii la panoul calendarului naturii.
Psihomotorii
OPM1- Să realizeze în corcondanță cu mișcările educatoarei, elemente de gimnastică de
înviorare.
Afectiv atitudinale
OAI- Copiii vor manifesta atenție și interes față de activitățile propuse.

Strategia didactică:
Metode și procedee didactice: povestirea, conversația, explicația, demonstrația, jocul,
problematizarea și exercițiul.
Mijloace didactice: legume, mălai/faină, coșulet, legume și coșuleț din hârtie, lipici solid.

Forme de organizare: pe grupe, individuală.


Durată: o zi.
Biblografie:
1. Mătăsaru, Maria, Chiriloaie, ,,Secrete metodice în didactica preșcolară”. Editura Casei
Corpului Didactic “Grigore Tabacaru”, Bacău, 2006
2. Dumitriu, Gheorge, Dumitriu, Constanta, ,, Psihopedagogie pentru gradul II și
definitivat”, E.D.P., București, 2003
3. ,, Curriculum pentru învătământul preșcolar “ – 2019
4. Suport pentru explicarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează
curriculum pentru educație timpurie
5. Mătăsaru, Maria Chiriloaie, ,,Proiectarea didactică în învățământul preșcolar”, Editura
Casei Corpului Didactic ,, Grigore Tabacaru”, Bacău, 2004

Scenariul activității integrate

I. Activități de dezvoltare personală

Se respectă regulile care se respectă în timpul desfășurării activității:


- Ne exprimăm corect în propoziții;
- Ridicăm mâna când vrem să vorbim;
- Când unul vorbește, restul ascultă;
- Păstram ordinea și curățenia în spațiul de lucru.
Întâlnirea de dimineață
Salutul
Educatoarea va saluta întregul colectiv de copii cu formula: ,,Buburuze vesele bună
dimineața/ Frumos să ne așezăm/ Să ne salutam!”
Calendarul naturii
Educatoarea va iniția o discuție referitoare la ziua, luna și anotimpul în care ne aflăm.
Preșcolarii vor răspunde la întrebările adresate de educatoare în propoziții complete.
,,Vremea să o studiem/ În calendar să o notam / De e soare, de e ploaie/ De e vreme de
plimbare!”
Învioararea de dimineață
Se realizează sub forma unui joc de mișcare, recitând poezia ,,Dacă vreau să cresc
voinic” de Valeria Boiculeși.
Tranziția spre centre se face pe versurile: Fructe parfumate
Și legume coapte
În dar le primim
Și îi mulțumim.

II. Activități liber alese


Copiilor le sunt explicate cerințele de lucru aferente fiecărui centru deschis, fiind prezentate și
materialele de lucru avute la dispoziție.
Științe
- Tema: Gustă și ghicește
- Materiale: coșuleț, diverse legume și fructe
- Sarcina: Copiii având o eșarfă legată la ochi aceștia trebuie să guste alimentele și să ghicească
ce au gustat.

Artă
- Tema: Legume haioase
- Materiale: mălai/faină
- Sarcina: să deseneze legume cu degetul arătător pe mălai/faină albă.

Activitatea continuă cu tranziția: Legume de nu vrei să mânâci


Mare și puternic n-o să ajungi
Roșii, morcovi, țelină sau praz
Te fac roșu la obraz!

III. Captarea atenției


Se realizează printr-un tur al sălii de grupă, traseul parcurs se va opri în fața planșei acoperite, ce
ascunde surpriza zilei, fiind punctul de plecare pentru următoarele activități.

IV. Anunțarea temei și a obiectivelor


Educatoarea le spune copiilor că zilele trecute s-a întâlnit cu Zâna toamnei și aceasta își dorește
ca ei să învețe legumele și de asemenea să își confecționeze propriul coș cu legume.
V. Domeniul limbă și comunicare – povestea educatoarei pe baza planșelor ,,Povestea
legumelor lăudăroase ”

Desfășurare

Educatoarea pregătește sala de grupă aerisind-o și așezând scaunele copiilor, aceștia vor
fi așezați în semicerc fiind introduși în activitate printr-o scurtă discuție legată de legume
și importanța consumării acestor alimente. Educatoarea povestește conținutul nuanțându-
și tonul în așa fel încât să mențină interesul copiilor, marcând pauzele determinate de
punctuație, utilizând mimica și gesturile adecvate situației. În timpul povestirii
educatoarea prezintă pe rând câte o planșă cu secvențe din poveste. La finalul povestirii
educatoarea îi va solicita pe copii să reproducă povestea ascultată pe baza planșelor
prezentate și cu ajutorul acesteia.

Trecerea la următoarea activitate se face prin tranziția: Morcovul e dulce și gustos

Iar Gulie este bucuros

Roșia se joacă putințel

C-a-ntâlnit un dovlecel!

VI. Domeniul om și societate – Activitate practică – lipire – Coșul cu legume


Zâna toamnei a observat ce mult le plac copiilor legumele, așa că aceasta s-a decis să le ofere
acestora materialele necesare pentru realizarea unui coș cu legume , respectând indicațiile
educatoarei.

Intuirea materialelor: preșcolarii sunt rugați să observe și să denumească materialele necesare


realizării coșului cu legume: un coș care este ilustrat pe hârtie, jetoanele pe care sunt desenate
legumele și lipiciul.
Explicarea și demonstrarea modelului de lucru: Educatoarea prezintă copiilor coșul cu
legume model (Anexă), apoi explică și demonstrează modul de lucru:
- Se scoate capacul lipiciului;
- Se aplică pe spatele jetonului lipici pe toată suprafața acestuia după care se aplică jetonul
cu lipici pe coș și se apasă cu degetele pentru a se lipi;
- Se pot pune în coș câte legume doriți.
Exerciții pentru încălzirea musculaturii: se realizează prin recitarea versurilor următoarea și
executarea mișcărilor de mâini arâtate de educatoare: Bate palmele ușor
Bate palmele de zor!
Unu, doi, trei!
Unu, doi, trei!
Realizarea lucrărilor de către preșcolari: După finalizarea executării exercițiilor de încălzirea
a musculaturi, educatoarea le permite copiilor să înceapă la sarcina pe care au primit-o. Copiii
vor realiza coșul cu legume pe un fond muzical potrivit (https://youtu.be/TsWMW4NDWzQ), iar
educatoarea se va ocupa de oferirea condiților necesarea desfășurării acestei activități în ceea ce
privește normele igenico-sanitare și a ordinii la spațiul de lucru. Educatoarea acordă sprijin
verbal cât și fizic unde este necesar pentru realizarea lucrărilor în mod optim. Aceasta va realiza
încă odată fiecare etapă cu copiii.
Analiza lucrărilor: După finalizarea lucrărilor, copiii vor spune ce au realizat și vor analiza
obiectiv lucrările, comparativ cu modelul educatoarei.

Trecerea la următorul moment se face prin tranziția: Dragi copii, mâncați legume
Noi vă spunem imediat de ce:
Sănătate voi veți căpăta
Și puteri veți câștiga!

I. Activități liber alese 2


Jocul de mișcare- ,,Bate vântul frunzele”
Copiii vor dansa și cânta pe melodia: ,,Bate vântul frunzele” cântec pentru copii.

II. Încheierea în mod organizat a activității


Zâna toamnei este cea mai fericită că ați reușit să realizați coșul cu legume.
Zâna le mulțumește copiilor prin intermediul educatoarei pentru că au făcut-o să se simtă fericită.
Educatoarea îi felicită pe copii asupra modului în care și-au desfășurat activitatea, dar și pentru
comportamentul acestora pe parcursul activității.
( Anexă)

S-ar putea să vă placă și