Sunteți pe pagina 1din 15

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT

SÂNPETRU, BRAŞOV

Proiect de activitate integrată


GRAD DIDACTIC: II
INSPECŢIE SPECIALĂ
SERIA 2020-2023

Prof.înv.preşc:
BĂLĂNICĂ LAURA

AN ŞCOLAR
2022-2023
ACTIVITATE INTEGRATĂ PE O ZI
„ MÂNCĂM SĂNĂTOS CU AJUTORUL
DOCTORIȚEI PLUȘICA”

Activităţi de dezvoltare personală


Rutine
Întâlnirea de dimineaţă:
Salutul; Activităţi liber alese
Prezenţa; Ala1
Calendarul naturii; Bibliotecă: „Ajută legumele
Dezvoltarea Abilităților de timpurii să ajungă în coș!”-
cominicare: „Ce legumă exerciții grafice;
timpurie preferi ?” Construcții: ”Coșuri pentru
Tranziţii legumele timpurii”- rotodiscuri;
Cântec- „ Bună dimineața” Artă: „Legume timpurii”-
Cîntec cu mișcări- modelaj;
“Trenulețul tuc-tuc( mix)” Joc de rol: ” La piață”
Cântec „De mânuțe ne Ala 2
luăm” „Dansăm cu Doctorița Plușica
Cântec- „Bat din palme” și Oița”- joc de mișcare
Joc de atenție: ” Cap, umeri
și genunchi”

Activităţi pe domenii experienţiale


DLC- Educarea limbajului– „Legume timpurii” de M. Bosnea-Murgu –
memorizare poezie

DOS- Activitate practic- gospodărească- „Salată de legume”


Proiect didactic

DATA: 23.03.2023
NIVEL: I -grupa mijlocie A- ”Piticii”
PROPUNĂTOR: Prof. inv. preșc. Bălănică Laura
TEMA ANUALĂ: Când, cum și de ce se întâmplă ?
TEMA PROIECTULUI: „ Sunt curios să te cunosc, natură”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „Legume timpurii”
TEMA ZILEI: „Mâncăm sănătos cu ajutorul Doctoriței Plușica”
CATEGORIE DE ACTIVITATE: activitate integrata pe o zi – ADP+ ALA1+ ADE (DLC+ DOS)
+ALA 2
TIPUL ACTIVITĂŢII: însușire de noi cunoștințe și consolidarea de priceperi și deprinderi
FORMA DE REALIZARE:
• DLC- Educarea limbajului- „Legume timpurii” de M. Bosnea- Murgu
• DOS- Activitate practică – gospodărească - „Salata de legume”
SCOPUL:
• Dezvoltarea capacității de exprimare orală, de înțelegere și utilizare corectă a semnificațiilor
structurilor verbale orale;
• consolidarea deprinderilor tehnicilor de lucru prin intermediul activitatilor practice- gospodărești
și al activităților liber alese
• Utilizarea unui limbaj adecvat și specific fiecărui domeniu de activitate in parte.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
a) Cognitive
să se comporte adecvat în diferite context sociale;
să așeze corect pozele copiilor prezenți;
să răspundă corect la întrebările educatoarei;
să vândă și să cumpere legume de la piață;
să traseze linii corect după modelul dat;
să construiască coșuri pentru legume din rotodiscuri
să modeleze conform modelului;
să mânuiască corect materialele puse la dispoziţiei;
să asculte cu interes poezia specifică „ Legume timpurii”
Să răspundă la cel puțin o întrebare adresată de educatoare, pe baza cunoștințelor dobândite
anterior;
Să recite clar și cu intonație cel puțin o strofă din poezie, pe baza explicațiilor oferite de
educatoare
să reţină titlul poeziei;
să identifice materiale şi ustensilele folosite;
să numească cerinţele estetice şi de igienă;
să taie cu interes conform modelului prezentat de doamna educatoare;
b)Afectiv- emoționale
să participe cu interes şi cu plăcere la activitate;
să relaţioneze pozitiv cu colegii de grup;
să manifeste independenţă în realizarea sarcinilor;
să relaţioneze adecvat în contextul evaluării colegiale şi autoevaluării;
să respecte regulile jocului;
C)Psihomotrii
să adopte un comportament adecvat;
să aibă o ţinută a corpului corectă şi corespunzătoare activităţilor;
să respecte poziţia corectă faţă de suportul de lucru pentru o bună coordonare oculo-motorie.
STRATEGII DIDACTICE:
- Forma de organizare: Frontal, pe grupuri, individual
- METODE ŞI PROCEDEE: memorizarea, conversaţia, explicaţia, observaţia, demonstratia,
- MATERIALE ELABORATE: fotografii ale copiilor, Doctorița Plușica și Oița,, fișe exerciții
grafice, legume timpurii ( ridichi, salată verde, ceapă verde și mărar), coșuri pentru legume, bani
din hârtie de 1 leu, plastelină, planșete, imagine poezie, gradina de legume, casă din polistiren,
copaci din polistiren,drum către grădină, boluri pentru salată, cuțite de lemn, tocătoare, sare,
bonete bucătar surpriză, lămâie
- RESURSE:
Durata: 1 zi
MIJLOACE DE INVATAMANT: tabla magnetică, laptop, boxă, microfon;
UMANE: copiii grupei, educatoarea;
TEMPORALE: 1 zi
SISTEM DE EVALUARE: Evaluare formativă/continuă
METODE DE EVALUARE: Verificare orală, observarea curentă a comportamentului, aprecieri
stimulative, analiza lucrărilor.

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE:


ADP-ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ:
Întâlnirea de dimineaţă: salutul, prezenţa, calendarul naturii
Dezvoltarea abilităților de comunicare: „Ce legumă timpurie preferi...?”
ALA1- ACTIVITĂŢI LIBER ALESE:
Ala1
Bibliotecă: „Ajută legumele să ajungă la coș?!”- exerciții grafice
Joc de rol: ”La Piață!”;
Artă: „Legume timpurii”- modelaj.”
Construcții: ” Coșuri pentru legume” - rotodiscuri
ADE- ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE:
DLC -Educarea limbajului– „Legume timpurii” de M. Bosnea- Murgu: memorizare
DOS- Activitate practic- gospodărească- „Salata de legume”
ALA 2- ACTIVITĂŢI LIBER ALESE:
„Dansăm cu Doctorița Plușica și Oița”- joc de mișcare
Tranziţii:
Cântec- „ Bună dimineața”;
Cântec „Trenulețul tuc tuc- mix”
Cântec- „Bat din palme”
Joc de atenție- ”Cap, umeri și genunchi” .
MATERIAL BIBLIOGRAFIC :
 ,,Curriculum pentru educaţie timpurie (3 - 6/7 ani)”, Ministerul Educatiei, Cercetarii si
Tineretului, 2019;
 ,,Curriculum pentru educaţie timpurie (3 - 6/7 ani)”, Ministerul Educatiei, Cercetarii si
Tineretului, 2008;
 ”Repere fundamentale în învățarea și dezvolatrea timpurie a copiilor cu vârstă cuprinsă între
naștere și 7 ani” (OM nr.3852/2010)
 ,,Metode interactive de grup”- Silvia Breben, Elena Gongea, Georgeta Ruiu, Mihaela Fulga, Ed.
Arves, 2002;
 “Tradiţional şi modern în învăţământul preşcolar: o metodică a activităţilor instructiv- educative
în grădiniţa de copii”- Monica Lespezeanu, Bucureşti, Omfal Esenţial, 2007.
 „Oscar vrea o îmbrățișare” de David Melling, Ed. Litera, 2019;
SCENARIUL ZILEI

Activitatea debutează cu Întâlnirea de dimineaţă în care copiii au posibilitatea de a-şi împărtăşi ideile,
de a-şi manifesta starea de spirit, de buna dispoziţie. Copiii sunt asezaţi în semicerc pentru a se putea stabili un
contact vizual între toţi membrii grupei.
Salutul porneşte de la educatoare şi este continuat de toti copiii grupei cu o formula specifică: ,,Bună
dimineaţa!”.
Prezenţa se face prin intuirea fotografiilor celor prezenţi, respectiv absenţi.
Calendarul naturii este completat în urma discuţiilor cu copiii privind observaţiile facute de aceştia în
drum spre gradiniţă, referitor la vreme ( se vor utiliza imagini specifice).
Dezvoltarea abilităşilor de comunicare constituie momentul în care se va lansa tema de discuţie de către
educatoare „Ce legumă timpurie preferi...?” Acest moment al activităţii solicită întreaga grupă şi contribuie la
realizarea unei intercunoaşteri, la exprimarea liberă în faţa celorlaţi, copiii învăţând să asculte pe cei din jur.
Noutatea zilei se va realiza prin prezentarea Doctoriței Plușica și Oița care a venit in vizită pentru că nu
știe ce să mai facă în privința unor copiii, care nu sunt prea sănătoși( ii doare burtica și nu prea au energie).
Doctorița Plușica a venit la noi ca să o ajutăm să ii facă pe copii ei bine și s-a gândit să învățăm o poezie să ii mai
animăm pe copii, să recitam frumos la microfon și să le revină zâmbetul pe buze. Apoi să ii pregătim o salată de
legume timpurii pentru a le reveni energia și să le treacă durerea de burtă. Pentru a putea face asta e necesar sa
construim boluri pentru salata de legume, să ajutăm legumele timpurii să ajungă la coș, să cumpăram de la
piață legume și să modeleze legume timpurii. Doctorița Plușica ne promite mai multe surprize pe intreaga zi,
iar copiii care sunt ascultători primesc îmbrățișări de la Oița.
Tranzitia se realizează prin cântecul „Trenulețul Tuc Tuc”, apoi se va face şi prezentarea centrelor de interes
(ALA1), a materialelor şi sarcinilor;
• La centrul ,,Bibliotecă”, copiii vor trebui să ajute legumele timpurii să ajungă la coș -exerciții grafice;

• La centrul ,,Joc de rol”, copiii vor trebui să vândă și să cumpere legume timpurii cu ajutorul banilor din
hârtie de 1 leu.

• La central “Artă”, copiii vor trebui să modeleze legume timpurii.

• La centru ” Construcții”, copiii vor avea de construit din rotodiscuri coșuri penru legume.

Trecerea la urmatoarea etapa ADE se realizeaza prin tranziția “Bat din palme“.
În cadrul activității Educarea limbajului copiilor li se va citi poezia model „Legume timpurii”de
M.Bosnea -Murgu , cu ajutorul grădinii cu legume. Prin această poezie copiii vor învăța mai bine să
asculte, să recite cu intonație și să particpe activ la activitate, ajutând-o pe Doctorița Plușica să îi
înveselească pe copiii bolnavi.

Între cele două activităţi trecerea se va face folosind tranșiția joc de mișcare“Cap, umeri și genunchi…etc”.

În cadrul Activității practic- gospodărească- Copiii vor fi anunțați că vor trebui să taie
legumele timpurii după modelul dat de educatoare. Copiii vor avea fiecare tocătoare, cuțite de lemn și
boluri petru a pune legumele tăiate.
Trecerea de la domeniile experienţiale către ala 2 se va face cu ajutorul tranziției “Bat din
palme”.
Activitatea desfășurată pe parcursul zilei se va încheia cu jocul de mișcare „Dansăm cu
Doctorița Plușica ți Oița”(ALA2).
Incheierea zilei se va incheia cu aprecieri verbale asupra tuturor copiilor, mulțumind pentru
ajutorul oferit copiilor din spital.
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Secvenţa Conţinutul ştiinţific Strategii didactice Evaluare


didactică Metode şi Material
procedee didactic
Moment Asigurarea condiţiilor necesare Expunerea
organizatoric bunei desfăşurări a activităţii.
Pregatirea materialului necesar
pentru activitățile propuse. Poze ale
Intalnirea de dimineaţă: Conversaţia copiilor
Salutul; Explicaţia Stimularea
Prezenţa; Imagini verbală
Calendarul naturii (alegerea pentru
imaginilor corespunzătoare vremii calendarul
şi anotimpului); naturii.
Dezvoltarea abilităților de
comunicare: ”Ce legumă timpurie
preferi...?”.
Captarea Noutatea zilei se va realiza prin
atenţiei prezentarea Doctoriței Plușica, care
a venit la grădiniţă să o ajutăm cu Explicaţia Doctorița
pacieții ei de la spital, pe care ii dor Plușica Stimularea
burtica și nu vor să mănânce verbală
sănătos. Ea îi roagă pe copii să îi
devină prieteni şi să o ajute în
rezolvarea mai multor sarcini.
Anunţarea Se anunţă tema zilei și obiectivele
temei şi a pe înțelesul copiilor.
obiectivelor Astăzi,Doctorița Plușica și Oița Conversaţia „Dotorița Observarea
doreşte să îi deveniţi prieteni. Pe Explicaţia Plușica și comportamentului
parcursul zilei ne vom juca Oița” copiilor
împreună: vom ajuta legumele să
ajungă în coș, vom cumpăra legume
timpurii de la piață, vom construi
coșuri pentru legume, vom modela
legume timpurii, vom învăța o poezie
și vom face o salată de legume
pentru copiii din spital, iar la final
vom dansa „Dansăm cu Plușica”.
Copiii ascultă cu atenţie şi
interes explicaţiile educatoarei.
Tranziţie: joc muzical- „Trenulețul
tuc-tuc
ALA1
Reactualizarea Se vor realiza prin rezolvarea
sarcinilor de la centrele de interes
cunoştinţelor
deschise. Explicaţia
Copiii îşi vor alege activitatea pe Conversaţia
care vor dori să o facă, având voie ,
după finalizare ei, să rezolve şi Stimularea
celelalte sarcini de la centrele Exerciţiul verbală
deschise.
La centrul „Bibliotecă” copiii vor Observatia Fișe Observarea
vor ajuta legumele timpurii să Explicatia exerciții comportamentului
ajungă la coșuri prin trasarea grafice; copiilor
liniilor punctate; Conversatia Legume Analiza lucrărilor
La centrul „Joc de rol” copiii se Exerciţiul timpurii
vor juca cu legumele timpurii, vor Bani hârtie
vinde si vor cumpăra legume cu Coșuri Observarea
ajutorul banilor de hârtie de 1 leu; Taraba comportamentului
copiilor
La centrul „Artă” copiii vor avea Planșete Aprecierea
de modelat legume timpurii Plastelină

La centrul ”Construcții” copiii vor


avea de asamblat/ costruit cu rotodiscuri
ajutorul rotodiscurilor coșuri pentru
legume..
Copiilor li se va prezenta fiecare
centru în parte, obiectivele pe .
înțelesul lor, modul de lucru/
modelul și apoi vor fi invitați să își
aleagă activitatea dorită.
Tranziţie: momentul de
mişcare „Bat din palme”
Prezentarea ADE
conținuturilor DLC - ”Legume timpurii” de
și dirijarea M.Bosnea- Murgu ( memorizare)
învățăii După ce le spun copiilor titlul și
autorul poeziei noastre (Anexa 1) le- Demonstrația
o voi recita eu o dată, clar, rar și cu Conversația Grădina de
intonație. Îi întreb dacă sunt cuvinte Recitarea legume Evaluare curentă
pe care nu le cunosc și le explic tot model Legume
ceea ce este nevoie. timpurii
Pentru memorizarea propriu-zisă,
vom începe cu prima strofă a poeziei.
O recit eu o dată, apoi îi îndemn pe Casuță
copii să repete odată cu mine polistiren
cuvintele. Repetăm împreună de
câteva ori apoi îi las pe ei să spună Conversația Poezia
singuri prima strofă. Întâi vor repeta Memorizarea
în cor, apoi voi numi unul-doi copiii
să recite în fața colegilor. Aplaudăm Boxă Observarea
fiecare preșcolar care spune comportamentului
strofa.Trecem la a doua strofă pe Microfon copiilor
care o spunem împreună cu prima.
Repetăm aceiași pași ca la prima:
- Spun eu strofele;
- Le repetăm împreună de
câteva ori;
- Las copiii să o spună singuri Evaluare curentă
în grup;
- Numesc unul sau doi copii să Boxă
recite singuri (ambele strofe din
poezie). Conversația microfon
Copiii care vor veni în față vor avea Recitarea
microfon și boxă pentru a o recita. poeziei aplaude Observarea
La final, îi împart în grupuri de câte comportamentului
3 și invit fiecare grup în față să recite Imbrățișări copiilor
poezia. Grupul care recită cel mai
frumos va fi recompensat la final cu
o îmbrățișare din Partea Plușicăi și
aplaude
Obținerea TRANZITIE:
performanței Tranzitie: joc de mișcare “Cap,
umeri și genunchi”.
DOS- Activitate practic-
gospodărească: Salata de legume Conversația Bonete de
Li se va cere copiilor să intuiască Explicația bucătari
materialele de pe măsuțe. Vor Demonstrația Observarea
observa surpriza de la Doctorița comportamentului
Plușica ( bonete de bucătari) pe lângă copiilor
materialele necesare desfășurării Legume
activității. timpurii
Se va anunța tema și obiectivele,
Evaluare curentă
pe înțelesul copiilor. Explicația
Copiii vor fi anunțați că vor toca Tocătoare
legumele pentru a face o salată de
legume pentru copiii din spitalul Cuțite de
Doctoriței Plușica pentru a se lemn
însănătoși.
Se va demonstra și explica modul de Sare
lucru. Se execută exerciţii de
încălzire a mâinilor şi a degetelor. Boluri
Se va ura spor la lucru. Gustarea pentru
În timp ce copiii vor toca legumele îi salatei salată
voi complimenta pentru efortul
depus și ii voi ajuta acolo unde este
cazul.
La sfărșit copiii vor putea gusta
din salata făcuă de ei pentru a vedea
dacă este într-adevăr bună.
Voi face aprecieri verbale
individuale şi colective.
Asigurarea Voi adresa întrebări cu privirile la Conversația Observarea
retenţei şi sarcinile pe care le-au avut de comportamen-
transferului îndeplinit la fiecare activitate: Cum tului copiilor.
s-au numit activitățile de astăzi?; Ce
am făcut defapt astăzi??( le-am aratat
copiilor ce trebuie sa mancam ca sa
fie sanatosi).
Toate aceste lucruri ne vor fi de folos
și nouă. Vom fi mai sănătoși, mai
voioși și ne țin departe de microbi/
răceli.
Evaluarea Copiii vor fi invitaţi să se aşeze pe Conversația Insigne de Evaluare orala
activităţii covor şi se va purta o discuţie despre asistent
activităţile desfăşurate pe parcursul Plușica
zilei.
Copiii vor fi recompensați și
apreciați pentru ajutorul oferit pe
întreaga zi. Doctorița Plușica și Oița
sunt foarte mândre de voi.
Încheierea Activitatea desfășurată pe Explicatia Doctorița Observarea
activităţii parcursul zilei se va încheia cu jocul Demonstrația Plușica comportamen-
de mișcare „Dansăm cu Plușica” Dansul tului copiilor.
(ALA2). Oița
Copiii vor dansa mai multe stiluri Boxă
de dans cu Plușica și Oița muzică
Anexa 1

S-ar putea să vă placă și