Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
„OMIDA MÂNCĂCIOASĂ”
GRADUL DIDACTIC I
INSPECȚIE CURENTĂ 1
CONSTANȚA
2017
PROIECT DE ACTIVITATE
INTEGRATĂ
RESURSE:
Bibliografice:
1. *** (2008). „Curriculum pentru învăţământul preşcolar” ( 3-6/7ani), M.E.C.I.,
Bucureşti;
2. *** (2009). „Aplicaţiile noului curriculum pentru învăţământul preşcolar” –
vol.I, Ed. DPH., Bucureşti;
3. ANTONOVICI Ştefania, MICU Gabriela. (2003). - „Jocuri interdisciplinare –
material auxiliar pentru educatoare”, Ed. Aramis, Bucureşti;
4. BANE Colleen. (2004). „Bună dimineaţa! Mă bucur că eşti aici” – Manualul
cadrului didactic pentru întâlnirea de dimineaţă, Ed. Ro Media, Bucureşti;
5. CULEA I., SESOVICI A., GRAMA F., PLETEA M. (2008). - „Activitatea
integrată din grădiniţă”, Ed. Didactica Publishing House, Bucureşti;
6. G. CĂMĂŞARU, D. GHERGHINA, N. OPRESCU, A. PĂUNESCU. (2007).
“Metodica activităţilor instructive- educative în învăţământul preprimar”, Ed.
Didactica Nova, Craiova.
SCENARIUL ZILEI
ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ
RUTINE: Pregătirea copiilor pentru masă: strângerea jucăriilor, spălarea mâinilor, aşezarea
copiilor la masă – deprinderi de ordine şi de autoservire. Servirea mesei. Pregătirea copiilor
pentru activităţi.
TRANZIȚII: Cȃntecele “Câte unul pe cărare”, “Bat din palme”.
Prin intermediul tranziţiei „Câte unul pe cărare”, copiii se deplaseză spre şi de la
spălător, formându-şi deprinderea de a se spăla în linişte. Copiii ajung în ritmul muzicii, la
centrele de interes deschise. Se vor intui materialele puse la dispoziţie pentru fiecare centru,
voi enunţa tema fiecărei activităţi şi obiectivele operaţionale pe înţelesul copiilor.
ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (ALA 1)
Centrul Artă - copiii vor modela din plastilină fructe şi legume sănătoase pe care le
vor aşeza în coşuleţe.
Centrul Joc de rol – copiii vor îmbrăca şorţuleţele iar cu ajutorul cuţitelor din plastic,
sub o atentă indrumare, vor taia ţn bucăţi fructe, realizând o salată pentru Omidee.
Centru Științe- copiii vor primi câte o fişă sub forma corpului unei omizi pe care sunt
redate cifre de la 1 la 5. Copiii vor trebui să aşeze în dreptul fiecărei cifre tot atâtea frunze
câte indică cifra.
După desfăşurarea activităţilor la centerele de interes, copiii vor fi chemaţi la fiecare
dintre centrele deschise pentru a afla cum s-au jucat şi ce au realizat. Se vor face aprecieri cu
privire la modul de implicare şi participare activă a copiilor.
Strategia didactică:
a) Metode şi procedee: povestirea, conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, „Turul
galeriei”.
b) Materiale didactice: mascota Omidee, imagini din poveste, copacul cu elemente din
poveste, lipici, şabloane fluture, fâşii din hârtie pentru omidă, panou sub formă de floare,
ecusoane cu omizi şi fluturaşi, CD, computer.
Forma de realizare: frontal, pe echipe.
Sistem de evaluare: Evaluare formativă/ continuă.
Metode de evaluare: Verificare orală, observarea curentă a comportamentului copilului,
aprecieri stimulative, analiza răspunsurilor şi a produselor activităţii, corectarea imediată a
răspunsurilor.
JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI RECREATIVE (ALA 2)
Obiective operaţionale:
Cognitive:
Să nimerească gura omizii;
Psiho-motrice:
Să execute corect târârea, aruncarea de pe loc şi alergarea.
Afectiv-atitudinale:
Să respecte regulile jocului.
Sa coopereze cu partenerii de echipă.
Strategia didactică:
a) Metode si procedee: explicatia, demonstratia, exercitiul, jocul.
b) Material didactic: două omizi, două coşuri cu fructe şi legume din material de plastic,
ecusoane, coroniţe.
Forme de organizare: frontal, pe echipe.
Locul de desfăşurare: Spațiu amenajat pentru activitatea fizică.
Desfăşurarea: Parcursul aplicativ se va desfășura sub forma unui concurs pentru care se
stabilesc reguli, cum ar fi: executarea corectă a deprinderilor motrice, păstrarea ordinii și a
liniștii.
Parcursul aplicativ:
Târârea până la coş;
Aruncarea fructului/ legumei în gura omizii;
Alergare pe marginea terenului.
La comanda mea, primul copil din fiecare echipă va executa tâtârea pana la coş, va lua
din coş un fruct sau o legumă din plastic şi o va arunca spre gura omizii. Apoi aleargă pe
marginea terenului și atinge pe umăr pe primul copil din echipa sa, trecând în spatele
coloanei. Jocul continuă până execută toți copiii. Câștigă echipa care termină prima și a
executat corect.