Sunteți pe pagina 1din 19

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

„Coșul Toamnei”
ADP + JALA1 + ADE (DLC + DEC) + JALA2

Data: 08.11. 2022


Unitatea de învățământ: Grădinița cu P.P. „Dumbrava Minunată”, nr. 18, Brașov
Grupa: MICĂ „ȘTRUMFII”
Educatoare: CUCU ELENA
Tema anuală de studiu: CÂND, CUM ȘI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ?
Tema proiectului: POVEȘTI CU ANOTIMPURI: TOAMNA
Tema săptămânală: „Fructe parfumate, dulci, în cămară la bunici!”
Tema activității integrate: „Coșul Toamnei”
Categoriile de activități de învățare abordate: ADP + JALA1 + ADE (DLC + DEC) + JALA2
Scopul activității: Scopul activității este acela de a consolida cunoștințele și deprinderile preșcolarilor cu privire la fructele de
toamnă și importanța lor în viața omului.
Forma de realizare: Activitate integrată
Tipul de activitate: Consolidarea cunoștințelor și a deprinderilor
Forma de organizare: Frontal, individual
Durata: 1 zi
Locul desfășurării: Sala de grupă
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
A. DEZVOLTAREA FIZICĂ, A SĂNĂTĂȚII ŞI IGIENEI PERSONALE
 Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viaţă familiar
Comportamente vizate:
1.1. Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei
1.3. Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activități variate

 Conduită senzorio-motorie, pentru orientarea mișcării


Comportamente vizate:
2.1. Utilizează simţurile (văzul, auzul, simţul tactil, mirosul etc.) în interacţiunea cu mediul apropiat;

 Sănătate (nutriție, îngrijire, igienă personală) și practice privind securitatea personală


Comportamente vizate:
3.2. Manifestă deprinderi de păstrare a igienei personale.
3.3. Demonstrează abilităţi de autoprotecţie faţă de obiecte şi situaţii periculoase.
3.4. Utilizează reguli de securitate fizică personală.

B. DEZVOLTAREA SOCIO-EMOȚIONALĂ
 Interacțiuni cu adulții și cu copiii de vârste apropiate
Comportamente vizate:
1.2. Demonstrează abilități de solicitare și de primire a ajutorului în situaţii problematice specifice;
1.3 . Inițiază/participă la interacţiuni pozitive cu copii de vârstă apropiată.

 Conceptul de sine
Comportamente vizate:
3.1. Exersează, cu sprijin, autoaprecierea pozitivă, în diferite situaţii educaţionale.

C. CAPACITĂȚI ȘI ATITUDINI ÎN ÎNVĂȚARE


 Curiozitate, interes și inițiativă în învățare
Comportamente vizate:
1.1. Manifestă curiozitate şi interes pentru experimentarea și învăţarea în situații noi.

 Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități)


Comportamente vizate:
1.2. Inițiază activități de învățare și interacțiuni cu copiii sau cu adulții din mediul apropiat;
2.1. Realizează sarcinile de lucru cu consecvență;
2.2. Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmplină dificultăți.

 Activare și manifestare a potențialului creativ


Comportamente vizate:
3.1. Manifestă creativitate în activități diverse;
3.2. Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și practice, în conversații și povestiri creative.

DEZVOLTAREA LIMBAJULUI, A COMUNICĂRII ȘI A PREMISELOR CITIRII ȘI SCRIERII


 Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
1.1. Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și receptării lui (comunicare receptivă).

 Mesaje orale în diverse situaţii de comunicare


Comportamente vizate:
2.1. Demonstrează capacitate de comunicare clară a unor idei, nevoi, curiozități, acțiuni, emoții proprii.
2.2. Respectă regulile de exprimare corectă, în diferite contexte de comunicare
2.3. Demonstrează extinderea progresivă a vocabularului.

D. DEZVOLTAREA COGNITIVĂ ȘI CUNOAȘTEREA LUMII


 Relații, operații și deducții logice în mediul apropiat
Comportamente vizate:
1.3. Construiește noi experienţe, pornind de la experienţe trecute.
 Caracteristici structurale și funcționale ale lumii înconjurătoare
3.1. Evidenţiează caracteristicile unor obiecte localizate în spaţiul înconjurător;
3.2. Identifică și valorifică unele caracteristici ale lumii vii, ale Pământului şi Spaţiului.
Elemente componente ale activității integrate:

I. Activități de dezvoltare personală (ADP)


1. Întâlnirea de dimineață: (Salutul, Prezența preșcolarilor, Calendarul naturii, Mesajul zilei „Gutui, mere, nuci și pere, vitamine și
putere!!”, Roata emoțiilor);
2. Rutine: Primirea copiilor (deprinderi specifice);
Micul dejun (deprinderi de autoservire, igienico-sanitare);
Gustarea (deprinderi de autoservire, igienico-sanitare);
„Dacă mâinile-s curate, bolile vor sta deoparte!” (deprinderea de a se spăla pe mâini ori de câte ori este nevoie).
3. Tranziții:
- „Bat din plame”- joc de mișcare
- „Schimbă perechea!” – joc distractiv
Momentul de înviorare: „Dacă vrei să crești voinic, faci gimnastică de mic” – „Lecția de înviorare” – Joc de mișcare
https://youtu.be/SDgFoDKQ_Cs

Obiective operaționale:
Obiective cognitive:
 Să utilizeze formule de salut;
 Să identifice elemente caracteristice ale anotimpului toamna.
Obiective afectiv – volitive:
 Să participe cu interes și plăcere la activitate.
Obiective psihomotrice:
 Să adopte o poziție corespunzătoare în timpul activităților.

Metode și procedee: conversația, explicația, jocul, problematizarea, brainstormingul, exercițiul.


Materiale didactice: Catalogul de prezență, calendarul naturii, roata emoțiilor, jurnalul grupei, trenulețul săptămânii.
II. Jocuri și activități liber – alese (ALA1)
Joc de rol: „La piață”
Știință: Fișă labirint – „Veverița caută nuci” (ANEXA 1)
Obiective operaționale:
Obiective cognitive:
 Să intuiască și să denumească materialele folosite;
 Să descrie corect rolul cumpărătorului și al vânzătorului;
 Să formuleze replici adecvate, respectând rolul primit;
 Să completeze corect fișa, colorând drumul veveriței.
Obiective afectiv – volitive:
 Să participe cu interes și plăcere la activitate.
Obiective psihomotrice:
 Să adopte o poziție corespunzătoare în timpul activităților;
 Să-și încălzească musculatura mâinilor.
Metode și procedee: Conversația, explicația, exercițiul, jocul.
Resurse materiale: Jucării (fructe și legume de toamnă, cântar, casă de marcat), fișă individuală de lucru, creioane colorate).
Modalități de evaluare: Evaluare continuă- observarea comportamentului copiilor, chestionare orală, aprecieri verbale, globale și
individuale.
Forma de organizare: Frontal, individual, pe grupuri mici.
III. Activități pe domenii experiențiale (ADE): DLC + DEC
DLC (Educarea limbajului): Aspectul lexical. Cuvântul – mijloc de captare a auditorului: Memorizare „Mărul” de Elena Bejenaru
(ANEXA 2)
DEC (Activitate artistico-plastică): Cunoașterea culorilor. Hașurare: „Mărul și para” (ANEXA 3)
Obiective operaționale:
Obiective cognitive:
 Să menționeze titlul și să autorul poeziei;
 Să repete cele două strofe ale poeziei după educatoare;
 Să recite clar și cu intonație cel puțin o strofă a poeziei;
 Să coloreze imaginile, fără a depăși conturul.
Obiective afectiv – volitive:
 Să participe cu interes și plăcere la activitate.
Obiective psihomotrice:
 Să aplaude recitările celorlalți;
 Să adopte o poziție corectă corespunzătoare în timpul activităților:
 Să-și încălească musculatura mușchilor mici ai mâinilor.
Strategii didactice: Deductică, conversativ-exersativă, semidirijată.
Metode și procedee: Conversația, explicația, exercițiul.
Resurse materiale: Cartea cu poezii, fișă individuală, creioane colorate.
Modalități de evaluare: Evaluare continuă- observarea comportamentului copiilor, chestionare orală, aprecieri verbale, globale și
individuale.
Forma de organizare: Frontal, individual.
IV. Jocuri și activități liber alese (ALA2):
- Construcții: „Lădițe pentru fructe” – pise tik-tak
- Joc de masă: „Fructe de toamnă” - puzzle
- Joc distractiv: „Coșul rupt!”
Obiective operaționale:
Obiective cognitive:
 Să construiască lădițe pentru fructe, respectând forma corectă;
 Să realizeze corect puzzle-ul.
Obiective afectiv – volitive:
 Să participe cu interes și plăcere la activitate.
Obiective psihomotorii:
 Să execute mișcări simple, urmând indicațiile educatoarei.
Metode și procedee: Exercițiul, jocul, conversația, observația.
Resurse materiale: Piese tik-tak, puzzle, un coș din plastic.
Forma de organizare: Frontal, individual.
BIBLIOGRAFIE:

1. MECTȘ. (2010). „Repere fundamentale în învățarea și dezvoltarea timpurie a copilului de la naștere la 7 ani”
2. MEN. (2019). „Curriculum pentru educație timpurie”(copii de la naștere la 6 ani);
3. MEN. (2019). „Suport pentru explicitare și înțelegerea unor concepte si instrumente cu care operează curriculum pentru educație
timpurie”;
4. Tǎtaru, L., Glava, A. , Chiş, O.(2014) , „Piramida cunoasterii: Repere metodice in aplicarea curriculumului prescolar”,
Pitești:Editura Diamant;
SCENARIUL ZILEI

Activitatea zilei debutează cu salutul, prezența preșcolarilor, calendarul naturii, mesajul zilei „Gutui, mere, nuci și pere, vitamine și
putere!”, roata emoțiilor.
Întâlnirea de dimineață
- Salutul: „Bună dimineața, „Ștrumfi!”
- Prezența: se realizează cu ajutorul catalogului și a ramelor foto.
- Calendarul naturii: copiii completează împreună cu educatoarea calendarul naturii, trenulețul săptămânii și roata emoțiilor. Se adresează
întrebari precum: „În ce anotimp suntem?”; „Cum este vremea astăzi?”; „În ce zi suntem azi?”; „Cum te simți astăzi?”
- Mesajul zilei: „Gutui, mere, nuci și pere, vitamine și putere!”
- Momentul de înviorare: „Dacă vrei să crești voinic, faci gimnastică de mic” – „Lecția de înviorare” – Joc de mișcare
https://youtu.be/SDgFoDKQ_Cs
Trecerea de la întâlnirea de dimineață la jocurile și activitățile liber – alese se realizează prin tranziția „Bat din palme!” – joc
de mișcare.
Captarea atenției: Acest moment se realizează prin intermediul unui filmuleț despre fructele de toamnă.
https://youtu.be/Bcoe3AXtc1U
Anunțarea temei și a obiectivelor: „Astăzi vom învăța împreună poezia „Mărul”, scrisă de Elena Bejenaru. După ce o vom
recita, vom desena cu atenție un mărul din poezie și prietena lui, para.”

Reactualizarea cunoștințelor:
Jocuri și activități liber – alese (ALA1)
Joc de rol: „La piață”
Știință: Fișă labirint – „Veverița caută nuci” (ANEXA 1)
Prin tranziția: „Schimbă perechea!” –joc distactic și rutina: „Dacă mâinile-s curate, bolile vor sta de-o parte!” (deprinderea de a se
spăla pe mâini ori de câte ori este nevoie), copiii se pregătesc pentru servirea gustării (fructul de la ora 10).
Dirijarea învățării: ADE (Activități pe domenii experiențiale)
DLC (Educarea limbajului): Aspectul lexical. Cuvântul – mijloc de captare a auditorului. Memorizare: „Mărul” de Elena
Bejenaru
Obținerea performanței:
DEC (Activitate artistico-plastică): Cunoașterea culorilo. Hașurare: „Mărul și para”

Asigurarea retenției și a transferului: După ce vor termina de colorat, preșcolarii își vor prezenta produsul, spunând fiecare
care este fructul lor preferat dintre cele două.
Evaluarea activității: Evaluarea activității se realizează prin metoda Turul Galeriei.
Încheierea activității: Educatoarea face aprecieri verbale frontale și individuale, atât asupra primei activități, cât și asupra
produselor de la cea de-a doua activitate, recompensându-i pe copii cu câte un stiker în formă de steluță.
Jocuri și activități liber – alese (ALA2):
- Construcții: „Lădițe pentru fructe” – pise tik-tak
- Joc de masă: „Fructe de toamnă” - puzzle
- Joc distractiv: „Coșul rupt!”
DEMERSUL DIDACTIC

Strategii didactice Evaluare


Nr. Evenimentul
Conținutul științific Metode și Materiale Forme de (instrumente
crt. didactic
procedee didactice organizare și indicatori)
1. Moment Se asigură condițiile Conversația
organizatoric necesare pentru desfășurarea
optimă a activității:
- aerisirea sălii de grupă; Explicația
- amenajarea spațiului de
desfășurare a activității; Frontal
Jocul
- pregătirea materialului Observarea
demonstrativ și distributiv; comportamen
- introducerea copiilor în tului copiilor
sala de grupă Demonstrația
Întâlnirea de
dimineață
Salutul: „Bună dimineața,
Strumfi!”
Prezența: se realizează cu Problematizarea
Catalogul de
ajutorul catalogului și a
prezență
ramelor foto.
Calendarul naturii: copiii Brainstormingul
completează împreună cu Calendarul naturii
educatoarea calendarul
naturii, trenulețul săptămânii
și roata emoțiilor. Se
adreseaza întrebari precum: Trenulețul
„În ce anotimp suntem?” ; săptămânii
,,Cum este vremea astăzi?”; Roata emoțiilor
,,În ce zi suntem azi?”; ,,Cum
Exercițiul Frontal
te simți astăzi?”
Mesajul zilei: „Gutui, mere, Aprecierea și
nuci și pere, vitamine și stimularea
putere!”” verbală
Momentul de înviorare: Lecția de înviorare”
„Lecția de înviorare”. „Dacă vrei să crești
Trecerea de la întâlnirea de voinic, faci
gimnastică de mic”
dimineață la jocurile și
– „Lecția de
activitățile liber-alese, se înviorare” – Joc de
realizează prin tranziția „Bat mișcare
din palme” – joc de mișcare. https://youtu.be/SD
gFoDKQ_Cs
2. Captarea Acest moment se realizează
atenției prin intermediul unui
filmuleț despre fructele de Observația Observarea
toamnă. Conversația Televizor Frotal comportamen
https://youtu.be/Bcoe3AXtc tului copiilor
1U
3. Anunțarea „Astăzi vom învăța
temei și a împreună poezia „Mărul”, Observarea
obiectivelor scrisă de Elena Bejenaru. comportamen
Conversația Frontal tului copiilor
După ce o vom recita, vom
desena cu atenție un mărul Explicația
din poezie și prietena lui,
para.”
4. Reactualizarea Se vor prezenta și explica
cunoștințelor sarcinile pentru fiecare
centru de interes deschis:
- la centrul JOC DE ROL,
copiii vor fi la piață, vor Explicația Jucării (fructe și Pe grupuri
învăța cum să cântărească legume din plastic, mici
legumele, dar și cum să se Conversația cântar, casă de
comporte cu ceilalți; marcat) Observarea
- la centrul ȘTIINȚĂ, sistemică a
copiii vor primi o fișă Exercițiul Fișă individuală de comportamen
lucru Individual tului copiilor
individuală în care vor trebui
să coloreze drumul veveriței Creioane colorate
către nuci.
Prin tranziția: „Schimbă
perechea!” – joc distractiv și
rutina: „Dacă mâinile-s
curate, bolile vor sta de-o
parte!” (deprinderea de a se
spăla pe mâini ori de câte ori
este nevoie), copiii se
pregătesc pentru servirea
gustării (fructul de la ora 10).
5. Dirijarea După ce le spun copiilor
învățării titlul și autorul poeziei
(ANEXA 2), le-o voi recita Aprecierea și
eu o dată clar, rar și cu stimularea
intonație, apoi le explic Explicația Cartea cu poezii verbală
cuvintele mai puțin Frontal
cunoscute. Pentru
memorizarea propriu-zisă,
vom începe cu prima strofă a Demonstrația
poeziei, pe care o voi citi eu
o dată, apoi îi îndemn pe
copii să repete o dată cu
mine versurile. Repetăm
împreună de cîteva ori, apoi
îi las pe ei să recite singuri
prima strofă. Mai întâi vor
repeta în cor, apoi voi numi
doi-trei copii să recite în fața
colegilor. Aplaudăm fiecare Memorizarea Observarea
preșcolar care recită prima Frontal comportamen
strofă, apoi trecem la cea de- telor cupiilor
a doua la care urmăm din
nou aceeași pași, apoi le
repetam pe amândouă. voi
pune accent pe rostirea rară
și clară a cuvintelor.

Trecerea la următorul
domeniu experiențial se
realizează prin intermediul
tranziției „Bat din palme”.
6. Obținerea La activitatea artistico-
performanței plastică, preșcolarii vor avea Explicația Creioane
de colorat un măr și o pară. Exercițiul colorate Individual Observarea
(ANEXA 3) Fișă de comportamen
lucru tului copiilor
7. Asigurarea După ce vor termina de
retenției și a modelat, preșcolarii își vor Conversația
transferului prezenta produsul, spunând Frontal Stimularea
fiecare care este fructul lor Explicația Individual verbală
preferat din cele 2.
8. Evaluarea Evaluarea lucrărilor se va Observarea
activității realiza utilizând metoda Turul Galeiei Individual comportamen
Turul Galeriei. tului copiilor
9. Încheierea Educatoarea face aprecieri
activității verbale frontale și
individuale, atât asupra Stikere Frontal Aprecierea și
primei activități, cât și Conversația stimularea
asupra produselor de la cea Individual verbală
de-a doua activitate,
recompensându-i pe copii cu
câte o steluță.
ANEXA 1
NUME: DATA:

ȘTIINȚĂ
„Veverița merge la nuci”

1. Ajută veverița să ajungă la nuci, conturându-i drumul.


ANEXA 2

Mărul
de Elena Bejenaru

Mărul este rotunjor


Roşu, verde, gălbior.
Parcă-i minge, dar nu sare
Şi codiţă mică are.
Parfumat, dar şi gustos,
El mă face sănătos.
ANEXA 3

DATA: NUME:

Activitate artistico-plastică
„Mărul și para” – hașurare

1. Colorează mărul și para, folosind culorile potrivite.

S-ar putea să vă placă și