Sunteți pe pagina 1din 5

1

PLAN DE LECȚIE

„Bucurii de iarnă”

PROF. ÎNV. PREȘC.: CUCU ELENA-SIMONA


Grădinița cu PP. „Dumbrava Minunată”, Nr. 18, Brașov
2

DATA: 06.12.2021
NIVELUL/GRUPA: 5-6 ani, III, Grupa Mare „Ștrumfii”
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Când, cum și de ce se întâmplă”.
TEMA PROIECTULUI: „BUCURIILE IERNII”
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: Iarna veselă
TEMA ACTIVITĂȚII: Bucurii de iarnă
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII INTEGRATE:
ALA1+ADE:Domeniul Limbă și comunicare+Educație pentru societate-activitate practică
SCOPUL ACTIVITĂȚII: Dezvoltarea capacității de înțelege și a aplica conceptul de silabe
și dezvoltarea motricității copilului la această vârstă, pregătirea pentru școală, interesul pentru
muncă.
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII
Premise ale citirii și scrierii, în contexte de comunicare cunoscute
Dezvoltarea capacității de vorbire și comunicare
Motricitate grosieră şi motricitate fină în contexte de viață familiare
Finalizarea sarcinilor şi a acțiunilor

COMPORTAMENTE:
Discriminează/diferențiează fonetic cuvinte, silabe, sunete și asociază sunete cu litere
Definește anumite cuvinte din orizontul cunoscut
Utilizează în vorbire propoziții dezvoltate
Utilizează mâinile şi degetele în manipularea corespunzătoare a unor obiecte/instrumente.
Realizează sarcinile de lucru cu consecvență
Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmplină
dificultăți.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE
Obiective cognitive Obiective afective Obiective psiho-motorii
OC1 Să cunoască concepele de OA1 Să arate interes față de OM1 Să utilizeze cu ușurință
propoziție, cuvânt, silabă activitate piesele de puzzel
OC2 Să despartă corect în silabe OA2 Să participe la activitatea OM2 Să mânuiască jetoanele și
educatoarei planșele utilizate în
timpul activității
OC3 Să formuleze propoziții OA3 Să evalueze răspunsurile OM3 Să execute lipirea cu
dintr-un număr de cuvinte colegilor cu corectitudine usurință
date
OC4 Să formuleze propoziții pe OA4 Să coopereze cu OM4 Să execute șnuruirea
baza unei imagini educatoarea corect
OC5 Să remarce particularitățile OA5 Să își ajute colegii în OM5 Să participe la jocuri,
anotimpului realizarea sarcinilor respectând regulile
OC6 Să se exprime în propoziții OA6 Să asculte cu interes
povestea
OA7 Să exprime interes față de
sărbătorile iernii
3

STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, jocul, metoda ciorchinelui.
Resurse materiale: planșe, jetoane, stikere, carton colorat, vata, lipici, sfoară
Forme de organizare: frontal, pe grupe, individual
Forme de evaluare: evaluări verbale continue prin observarea comportamentelor, interesului
și răspunsurile date, recompensarea participării la activitate
DURATA ESTIMATĂ: 40 de min
BIBLIOGRAFIE:
-***Curriculum pentru educație timpurie 2019
-Silvia Breban, Elena Gongea, Georgeta Ruiu, Mihaela Fulga –Metode interactive de grup –
Ghid metodic. 60 metode si 200 de aplicaţii practice pentru învăţământul preăcolar, Editura
Arves, Bucuresti, 2002

CATEGORII DE ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE

 ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ

ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ: Salutul: ”Bună dimineața, Ștrumfi!”,Prezenţa:


se realizează cu ajutorul catalogului grupei si al pozelor copiilor, Calendarul naturii: se
completează calendarul naturii, Noutatea zilei: “Cine ne vizitează săptămâna aceasta,
lăsându-ne ceva în ghetuțe?”
 RUTINE: Igiena-spălatul şi toaleta: „Dacă mâinile-s curate, bolile vor sta
departe!”,Gustarea: Fructul de la ora 10, Ordine: „Fiecare jucărie este așezată la
locul ei ”-exersarea deprinderii de a aşeza lucrurile la locul lor după finalizarea
sarcinilor”.
 TRANZIȚII: „Bat din palme clap, clap, clap!”
„Pe cărare prin zăpadă” – Exercițiu de mers unul câte unul.
 JALA: - BIBLIOTECĂ: Citire de imagini – „Legenda lui MOȘ NICOLAE”
- JOC DE MASĂ: „Silabele”
- CONSTRUCȚII: „Palatul de cleștar al Zânei Iarnă”
4

SCENARIUL ACTIVITĂȚII

Întalnirea de dimineață se va realiza prin intermediul salutului, calendarului naturii,


roata emoțiilor, noutatea zilei și prezență, apoi se captează atenția copiilor prin prezentarea
unui plic în care se va afla o scrisoare de la Moș Nicolae, care va suna astfel: „Bună
dimineața, dragii Moșului! Încă puțin și o să vă vizitez și anul acesta! Dacă ați fost cuminți,
o să vă găsiți ghetuțele pline cu dulciuri, iar dacă nu, veți găsi o nuielușă…Însă, Moșul știe
că voi, toți de aici ați fost tare cuminți și ascultători, de aceea v-am pregătit niște sarcini
speciale, în echipe, care vă vor ajuta la școală pentru că veți ajunge acolo în curând. În
activitatea de astăzi vom învăța să formulă propoziții pe baza unei imagini, să numărpm
cuvintele dintr-o propoziție, să despărțim în silabe și să numărăm silabele. Apoi, dacă sunteți
în continuare cuminței, vom crea o ghetuță din materialele încredințate doamnei educatoare
de către mine.”
Activitatea începe după întâlnirea de dimineață. În sala de grupă, scăunelele sunt
așezate în semicerc. În fața semicercului este așezată o imagine de iarnă și 5 fulgi de nea, care
exemplifiă cuvinte între 1 și 5 silabe și și pe măsuță sunt așezate jetoane cu imagini de iarnă.
Educatoarea le cere copiilor să formuleze propoziții pe baza imaginii. După
formularea propoziților, copiii împreună cu educatoarea, numără cuvintele din propoziție.
După care vor fi alese cuvinte din propozițiile create de către copii, vor fi numărate cuvintele
și apoi despărție în silabe. După reactualizarea cunoștințelor asimilate anterior, educatoarea
va anunța activitatea care urmează să înceapă. Educatoarea le arată copiilor imaginea
tematică și jetoanele, după care va denumi imaginea reprezentată pe jeton, va despărții
cuvântul respectiv în silabe și va așeza jetonul în dreptul fulgului corespondent. Copiii vor fi
împărțiți în două echipe. Un membru din fiecare echipă va alege
un jeton (aleator), va denumi imaginea și va alege un membru
din echipa rivală care să despartă cuvântul, să numere silabele
și să îl poziționeze corespondent.
Sarcina 1: „Formulați o propoziție pe baza imaginii”.
Sarcina 2: „Vom număra cuvintele din propoziții”.
Sarcina 3: „Vom despărți în silabe cuvintele din propoziții”.
Sarcina 4: „Numărăm silabele din cuvântul despărțit”.
Sarcina 5: „Desparte în silabe cuvintele exemplificate de jetoane”.
Sarcina 6: „Așază cuvântul în dreptul fulgului corespunzător”.
Pentru asigurarea retenției și transferului, educatoarea
reamintește cuvintele noi învățate, vor formula propoziții legate
de iarnă și vor despărții în silabe cuvinte aleatorii.
Sarcina 7: „Vom desface plicurile primite de la Moș Nicolae”.
Sarcina 8: „Vom lipi vata și stikerele pe ghetuță”.
5

Sarcina 9: „Executăm șnuruirea, după care îi atașăm clopoței”.

S-ar putea să vă placă și