Sunteți pe pagina 1din 32

Proiect de activitate integrată

Inventar de activităţi

Grădinița: Grădiniţa cu Program Prelungit nr. 12, Iași


Data:
Educatoare:
Nivelul I: grupa mijlocie „ Grupa copiilor voioși, isteți și prietenoși” (VIP)
Tema anuală: „Cum este, a fost și va fi aici, pe Pământ?”
Tema proiectului: „Detectivii de animale”
Tema săptămânii: „În ogradă la bunici”
Mijloc de realizare: activitate integrată ADP+ JALA+ ADE (DOS+DEC)
Tipul activităţii: mixt
Titlul zilei: ,,Animale din gospodărie,,
Durata: 1 zi
Domeniile integrate:

 ADP „Bună dimineața, dragi prieteni!”


 JALA 1
o Științe: „Sortează semințele și formează mulțimi cu semințe de același
fel”;
o Joc de masă: Puzzle „Tablouri cu animăluțe”;
o Construcții: „Cotețe pentru animăluțe”.
 DOS –Educație pentru societate- Povestea educatoarei “Cocoșelul și bobul de
mei”;
 DEC (Pictură) - Magneței de frigider“Animale și păsări”
 JALA 2
o „Pe urmele patrupedelor pentru a le hrăni”
o ,,Animăluțe statui”

Obiective operaționale:

JALA 1:
Științe
 O1 : să sorteze boabele de porumb, floarea- soarelui și dovleac;

1
 O2 : să formeze mulțimi de semințe de același fel;

Joc de masă
 O3: să reconstituie imaginile ce reprezintă animale din pădure cu ajutorul pieselor de
puzzle;
 O4: să fixeze piesele pe suprafața tabloului dat;

Construcţii:
 O5: Să îmbine creativ cuburile pentru a obține o formă definită;
 O6: Să obțină o construcție potrivită pentru dimensiunile unui animal/pasăre de
jucărie.

Domeniul Om și Societate- Educație pentru societate:

 O1 – să redea numele poveștii audiate;


 O2 – să desprindă mesajul/morala poveștii audiate;
 O3 – să descrie comportamentele personajelor din poveste.
 O4 -să dea exemple de situații asemănătoare celor din poveste apelând la propria
experiență;
 O5- să prezinte soluții din perspective proprii pentru acțiunile prezentate de
personajele din poveste.

Domeniul Estetic și creativ

 O1 – să denumească materialele existente în coșulețe;


 O2 – să execute mișcări pentru încălzirea mâinilor;
 O3 – să picteze pe toate suprafețele figurinelor primite;
 O4 - să lucreze cu acuratețe, îmbinând armonios culorile ;
 O5– să identifice lucrările care au respectat cerințele date.

JALA 2:
 O1 – Să pășească pe toate urmele patrupedelor, urmând traseul prestabilit;
 O2 – Să respecte ordinea în rând, așteptând cu răbdare și în liniște efectuarea traseului
de către colegi;

2
 O3 - Să danseze în ritmul muzicii, oprindu-se la semnalul de stop oferit de închiderea
muzicii;
 O4 - să respecte regulile indicate de educatoare pe tot parcursul activității.

Tranziţii: 1.”Șade rața pe butoi”

2. ”Cinci bobocei de rață”


3. ”Rățuștele mele”

Strategia didactică:
a) metode şi procedee: conversația, expunerea, descrierea, observaţia, explicația,
exercițiul, demonstraţia, brainstormingul, turul galeriei.
b) mijloace didactice:
c) forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe

Bibliografie generală:
 Antonivici, Ș. (2009). Jocuri-exercițiu pentru activități alese. Editura Aramis:
București;
 Antonvici, Ș., Neațu, P. (2008). Jocuri și activități alese. Editura Aramis: București;
 Berbeceanu G. , Cioflica S., Mignea-Guga N., Marta C., Lazăr C., Ilie E. (2010). Ziua
bună începe la „Întâlnirea de dimineață”. Editura Tehno-Art: Petroșani;
 Breban, S., Gognea, E., Ruiu, G., Fulga, M., (2002). Metode interactive de grup – ghid
metodic, Editura Arves;
 Glava. A. (2009). Educaţia timpurie: ghid metodic pentru aplicarea curriculumului
preşcolar. Piteşti: Paralela 45;
 Hanganu, Ileana, Raclaru, Cireşica. ( 2005). Jocuri pentru preşcolari - culegere.
Editura Aramis: București;
 Neagu, M.; Beraru, G., (1995). Activități matematice în grădiniță, Editura „AS`S”;
 Preda V., Pletea M., Grama F., Cocoș A., Oprea D., Călin M. (2005). Ghid pentru
proiecte tematice. Abordare în manieră integrată a activităților din grădiniță. Editura
Humanitas Educațional: București;
 Petrovici C., Neagu M., (2006). Elemente de didactica matematicii în grădiniţă şi în
învăţământul primar, Iaşi: Editura PIM;
 Seghedin. E. (2015). Abilităţile practice la învăţămîntul primar şi didactica acestora.
Suport de curs. Facultatea de Psihologie şi Ştiinţe ale Educaţiei.

3
SCENARIUL ZILEI
Introducerea în tema zilei: Ziua începe cu prezentarea unui prieten (un cocoș -
marionetă) care dorește să își caute și alți prieteni, dornic fiind de distracție.

Întâlnirea de dimineață:
Grupa: mijlocie
Tema anuală: ,,Cum este, a fost și va fi aici, pe Pământ?”
Tema proiectului: „Detectivii de animale”
Tema săptămânii: „În ogradă la bunici”
Titlul zilei: ,,Animale din gospodărie,,
Categoria de activitate: Întâlnirea de dimineață
Tipul activității: Formarea priceperilor, deprinderilor și aptitudinilor.
Scopul: Dezvoltarea capacității de comunicare, crearea coeziunii grupului.
Obiective operaționale:
O1: Să utilizeze formulele de salut specifice;
O2: Să expună colegilor numele și vârsta;
O3: Să descrie starea vremii indicând anotimpul;
O4: Să respecte ordinea din cadrul grupului.
Sarcina didactică: Să participe la activitea de grup, atât în calitate de vorbitor, cât și de
auditoriu.
Strategia didactică:
Metode și procedee: conversația, observația, explicația, exercițiul.
Mijloace didactice: calendarul naturii, laptop, boxe.
Forme de organizare: frontal
Locul desfășurării: sala de grupă
Resurse umane: 27 copii
Resurse temporale: 15 min

4
Momentele întâlnirii de dimineață:
1. Moment organizatoric: Dimineaţă, după sosirea tuturor preşcolarilor, se vor așeza
pe pernuțe, organizate sub formă de coloane, pe 4 rânduri.
2. Salutul și noutatea zilei: “Dimineţa a sosit,
Mijlociii au venit,
Noi pe rânduri ne-aşezăm
Şi frumos ne salutăm!” Educatoarea salută grupa
prezentându-se: Bună dimineața, dragi prieteni!
3. Prezența: După ce ne-am adunat/
Și cu drag ne-am salutat
Colegii i-am întâlnit
Oare cine n-a venit? Prezența se realizează cu ajutorul catalogului.
4. Starea vremii: Pentru a stabili starea vremii preșcolarii vor privi împreună spre geam
și vor observa în mod direct natura. Se va stabili anotimpul în care ne aflăm, luna, vremea
corespunzătoare şi îmbrăcămintea specifică anotimpului.

5. Noutatea zilei: Educatoarea prezintă copiilor pe Igor- cocoșul marionetă.

6. Momentul mișcării: Copiii se vor ridica în picioare, în fața pernuțelor și vor realiza
mișcări coordonate, transmise prin intermediul unui clip audio, reprezentând un joc de
mișcare. Cap, umeri, genunchi, piciorușe,
Genunchi, piciorușe, genunchi, piciorușe
Cap, umeri, genunchi, piciorușe,
Ochi, urechi, guriță, nas
Bună dimineața, copii!
..........................................se repetă versurile anterioare pe ritmuri din ce în ce
mai alerte.

Tranziția: Cântecul: Șade rața pe butoi


Copiii vor fredona cântecul timp în care vor ieși într-o mică pauză.

5
PARTEA I
Se va desfășura activitatea pe centre de interes.
Copiii se vor așeza la centre, având posibilitatea să se rotească în funcție de interesul
asupra unei anumite activitați. Se vor intui materialele și voi anunța tema și obiectivele, apoi le
voi explica sarcinile de lucru pentru fiecare centru de interes.
 La centrul Știință, copiii vor sorta boabe de porumb, semințe de floarea- soarelui
și dovleac și apoi vor forma mulțimi de elemente de același fel.
 La centrul Joc de masă, copiii vor realiza tablouri cu animale din curtea
bunicilor, reconstituind întregul din piese de puzzle.
 La centrul Construcţii, preşcolarii vor construi din piese colorate, cotețe pentru
animale și păsări, utilizând creativ materialele oferite.

PARTEA a II-a
Activitățile pe domenii experiențiale:
Domeniul Om și Societate- Educație pentru societate- Povestirea educatoarei “Cocoșelul și
bobul de mei”;

Domeniul Estetic și Creativ – Magneței de frigider ”Cocoșelul și găinușa”– pictură pe ipsos

PARTEA a III-a
În ultima parte a zilei, vom desfășura două jocuri pentru deconectarea după activitățile pe
domenii experiențiale. „Pe urmele patrupedelor pentru a le hrăni”- joc de mișcare ; ,,Animăluțe
statui”- joc distractiv.

6
PROIECT DIDACTIC
JALA 1
Unitatea de învățământ: Grădiniţa cu Program Prelungit mr. 12 Iași
Educatoare:
Grupa: mijlocie
Categoria de activitate: Jocuri şi activităţi liber alese I
Tema anuală: ,,Cum este, a fost și va fi aici, pe Pământ”?
Tema proiectului: „Detectivii de animale”
Tema săptămânii: „În ogradă la bunici”
Tema zilei: ,,Animale din gospodărie,,
Mijloc de realizare și subiecte: Activităţi pe centre de interes
o Științe: „Sortează semințele și formează mulțimi cu semințe de același fel”;
o Joc de masă: Puzzle „Tablouri cu animăluțe”;
o Construcții: „Cotețe pentru animăluțe și păsări”.
Tipul de activitate: consolidare de cunoştinţe, priceperi și deprinderi

Scop: Consolidarea deprinderilor de a reconstitui imaginile date, de a construi îmbinând creativ


diverse materiale de a sorta și forma mulțimi de elemente de același fel.

Obiective operaționale:
Științe
 O1 : să sorteze boabele de porumb, floarea- soarelui și dovleac;
 O2 : să formeze mulțimi de semințe de același fel;
Joc de masă
 O3: să reconstituie imaginile ce reprezintă animale și păsări cu ajutorul pieselor de puzzle;
 O4: să fixeze piesele pe suprafața tabloului dat;
Construcţii:
 O5: Să îmbine creativ cuburile pentru a obține o formă definită;
 O6- Să obțină o construcție potrivită pentru dimensiunile unui animal/pasăre de jucărie.

7
Strategia didactică:
Metode și procedee: conversația, explicația, observaţia, descrierea, demonstrația,
exercițiul.
Mijloace de învățământ: marioneta – cocoșul Igor
- Știință – Castronele cu amestecuri de semințe de floarea- soarelui, dovleac și boabe
de porumb, farfurii.
- Joc de masă - coli A5, piese puzzle, lipici, modelul educatoarei;
- Construcții – piese de construcții, animăluțe/păsări, modelul educatoarei.
Forme de organizare: frontal, pe grupe, individual
Resurse: umane: 27 copii
temporale: 20 - 25 min
bibliografice:
 Antonovici, Ș. (2009). Jocuri-exercițiu pentru activități alese. Editura Aramis: București.
 Antonovici, Ș., Neațu, P. (2008). Jocuri și activități alese. Editura Aramis: București

8
Desfășurarea activității

Nr Secvențele Ob. Conținutul instructiv-educativ Strategia didactică Evaluare


. activității Op. Metode și Mijloace de Forma de
Cr procedee învățământ organizar
t. e
Exercițiul Castronele cu Frontal Evaluez capacitatea
1. Moment amestecuri copiilor de a intra
Sala de grupă va fi aerisită, se asigură
organizatoric de semințe organizat în clasă.
dispunerea corespunzătoare a mobilierului de floarea-
soarelui,
pe centre de interes şi se aşază materialele
dovleac și
didactice necesare desfăşurării activităţii în boabe de
porumb,
condiţii optime.
farfurii coli
Organizarea copiilor pentru intrarea A5,piese
puzzle, lipici,
ordonată în clasă, respectiv la centrele de
modelul
interes. educatoarei;
piese de
construcții,
animăluțe.
Atenția copiilor va fi captată cu Conversația Marioneta Frontal Evaluez capacitatea
2. Captarea ajutorul marionetei Igor, un cocoș care Igor copiilor de a
atenției interacționa cu Igor
dorește să le fie de ajutor copiilor: - Bună
1 min
dimineața,copii! (- Bună dimineața!)
-Eu sunt cocoșul Igor și tare aș dori să
petrec alături de voi această zi, ce spuneți
lucrăm împreună astăzi? (- Da, desigur)
Astăzi, la jocuri şi activităţi liber alese Evaluez capacitatea

9
3. Anunțarea ne vom juca împreună, construind cotețe Explicația Frontal copiilor de a percepe
temei și a pentru animale și păsări, realizând puzzle- tamatica centrelor
obiectivelor
uri, sortând semințe și formând mulțimi de
1 min
elemente de același fel.
4. Dirijarea
învățării:

La centrul Construcţii vom construi cotețe Piese de


Prezentarea Explicația Frontal Capacitatea copiilor
construcții,
sarcinilor pentru animalele și păsări din gospodărie de a asculta, cu
animăluțe,
pentru fiecare îmbinând cât mai creativ piesele de pe Coșulețe, atenție tot ce trebuie
centru piese puzzle, să lucreze la centre.
mese.
3 min suporturi
La centrul Joc de masă vom realiza carton A5
colorate,
Tablouri cu animăluțe și păsări,
lipici.
reconstituind imagini cu animale din Castronele cu
amestecuri
ograda bunicilor.
de semințe
La centrul Știință vom sorta semințe de de floarea-
soarelui,
floarea- soarelui, de dovleac și boabe de
dovleac și
porumb,formând mulțimi cu elemente de boabe de
porumb,
același fel.
farfurii.

a)Intuirea -Ce materiale observați pe măsuțe la Conversația Piese de Frontal Capacitatea copiilor
materialelor centrul construcții? construcții
(- Piese de construcții, animăluțe) de a intui materialele
Coșulețe,
-Ce materiale observați pe măsuțe la animăluțe ,pi cu care urmează să

10
centrul științe? ese puzzle, lucreze.
(-Castronele, cu amestecuri de semințe de suporturi
floarea- soarelui, dovleac și boabe de carton A5
porumb, farfurii.) colorate,
-Ce materiale observați pe măsuțe la lipici.
centrul joc de masă? Castronele cu
(-Coșulețe, piese puzzle, suporturi carton amestecuri
A5 colorate, lipici.) de semințe
de floarea-
soarelui,
dovleac și
boabe de
porumb,
farfurii.

b)Explicarea și ExplicațaPiese de Frontal


demonstrarea Cu piesele din coșulețe veți construi cotețe construcții
Evaluez capacitatea
pentru animale și păsări astfel încât să Demonstrația Coșulețe,
încapă animăluțe/ păsări în interior. animăluțe ,pi copiilor de a înțelege
La centrul Joc de masă vom realiza ese puzzle,
explicațiile oferite
Tablouri cu animăluțe, reconstituind suporturi
imagini cu animale din ograda bunicilor. carton A5 asupra modului de
Mai întâi potrivim piesele de pzzle pentru a colorate,
lucru.
constitui imaginea apoi le lipim. lipici.
La centrul Știință vom sorta semințe de Castronele cu
floarea- soarelui, de dovleac și boabe de amestecuri
porumb,formând mulțimi de elemente de de semințe
același fel. de floarea-
soarelui,
dovleac și
boabe de
porumb,farfu
rii.

11
c)Exerciții Frontal Evaluez capacitatea
pentru Se va cânta ”Cântecul degetelor”, apoi se Exercițiul
vor efectua bătăi din palme și închiderea și copiilor de a realiza
încălzirea
deschidera pumnilor până când
mâinilor exercițiile pentru
musculatura fină a mâinilor va fi încălzită.
încălzirea mâinilor.
Exercițiul
d)Executarea Piese de
lucrărilor Le spun copiilor ”Spor la lucru” și voi trece construcții Evaluez capacitatea
pe la fiecare să le ofer ajutor, acolo unde se Coșulețe, Individual copiilor de a realiza
impune. animăluțe ,pi
ese puzzle, lucrările din cadrul
suporturi
centrelor
carton A5
colorate,
lipici.
Castronele cu
amestecuri
de semințe
de floarea-
soarelui,
dovleac și
boabe de
porumb,farfu
rii.
5. Evaluarea Se vor analiza lucrările de la fiecare
produselor centru după următoarele criterii: Observaţia Lucrările Frontal
(lucrărilor) 1.Construcția trebuie să aibă dimensiuni realizate Capacitatea de a
2 min potrivite pentru a încăpea animăluțul Descrierea descrie lucrările și a
primit. recunoaște lucrările
2. La științe trebuie să nu existe amestec de Conversația care au respectat

12
semințe în cele trei mulțimi. toate criteriile de
3. La centrul joc de masa, tablourile trebuie lucru
să aibă imagini cât mai clare.
Fiecare copil va ridica lucrarea și vom
evalua corectitudinea și acuratețea
lucrărilor

Încheierea a)Voi face aprecieri generale și individuale


6. activităţii asupra comportamentului copiilor. Conversația Frontal
1 min. b)Fixarea temei Capacitatea copiilor
Construcţii – Ce aţi realizat? Din de a enumera
ce materiale? tematica pentru
Joc de masă: Ce aţi realizat la fiecare centru în
acest centru? Ce aţi observat în imaginile
parte.
realizate?
Știință- Ce ati realizat astăzi? Ce
materiale ați utilizat?

13
Construcții “Cotețe pentru animale/păsări” Puzzle- ,,Tablou cu animăluțe,, Știință-“Sortează semințele și formează mulțimi”

14
PROIECT DIDACTIC
DOS
Grădinița: Grădiniţa cu program prelungit nr. 12, Iași
Data: 19.01.2022
Educatoare:
Nivelul I: grupa mijlocie „ Grupa copiilor voioși, isteți și prietenoși”
Tema anuală: „Cum este, a fost și va fi aici, pe Pământ?”
Tema proiectului: „Detectivii de animale”
Tema săptămânii: „În ogradă la bunici”
Tema zilei: ,,Animale din gospodărie,,
Domeniul experienţial: Domeniul Om și Societate
Categoria de activitate: Educație pentru societate
Tema activității: audierea unui text epic
Mijloc de realizare: Povestirea educatoarei
Titlul activității:”Cocoșelul și bobul de mei”
Tipul activității: transmitere de noi cunoştinţe
Scopul activității: Formarea deprinderilor de a extrage morala dintr-un text literar, creând conexiuni cu situații din viața societății
noastre.
Obiective operaționale:
Pe parcursul și la sfârșitul activității, preșcolarii vor fi capabili:

15
 O1 – să redea numele poveștii audiate;
 O2 – să desprindă mesajul/morala poveștii audiate;
 O3 – să descrie comportamentele personajelor din poveste.
 O4 -să dea exemple de situații asemănătoare celor din poveste apelând la propria experiență;
 O5- să prezinte soluții din perspective proprii pentru acțiunile prezentate de personajele din poveste.

Strategia didactică:
a) Metode, tehnici, procedee: povestirea, descrierea, conversația, demonstrația, explicația, exercițiul
b) Mijloace didactice: Marioneta -cocoș Igor , Planșe A3
c) Resurse: umane: 27 copii;
temporale: 20-25 min.
bibliografice:
 Hobjilă. A., (2012). Comunicare, discus, teatru. Delimitări teoretice şi deschideri aplicative. Iaşi: Institutul European.

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

NR. SECVENŢELE OB. STRATEGIA DIDACTICĂ


CRT. ACTIVITǍŢII OP. CONŢINUT INSTRUCTIV – EDUCATIV METODE, MIJLOA FORMA EVALUARE
PROCEDE CE DE
E, DIDACTI ORGANI
TEHNICI CE ZARE
Moment Mă asigur că sunt îndeplinite toate Capacitatea
1. organizatoric condiţiile necesare desfăşurării activităţii: Exercițiul Planșe cu Frontal copiilor de a intra
- Aerisirea sălii de grupă; imagini din în clasă organizat.
- așezarea scăunelelor în formă de poveste
semicerc, păstrând distanța între copii și
contactul cu aceștia;

16
- așezarea și organizarea planșelor
astfel încât toți copiii să o poată vizualiza
corect.
- intrarea organizată a copiilor și așezarea la
scăunele.

Captarea atenției se realizează cu Marioneta Frontală Capacitatea


2. Captarea ajutorul cocoșului Igor, care dorește să afle Conversația –cocoș copiilor de a
atenţiei povestea verișorului său, aflat la o gospodărie Igor interacționa cu
1 min. vecină: cocoșul Igor.
-Dragi copii, eu am un verișor care a trecut
printr-o mare dificultate, doriți să aflați
povestea verișorului meu?
-(Da, desigur).

Anunţarea Vă invit astăzi să aflăm prin ce întâmplare


3. titlului și a a trecut un cocoș, împreună cu alte surate ale Explicația Frontală Capacitatea
principalelor sale, ascultând povestea ,,Cocoșelul și bobul de copiilor de a
obiective ale mei”. Voi trebuie să fiți atenți pemtru că la final asculta cu atenție
activităţii va trebui să știm cum se numește povestea, să explicațiile
1 min. descriem comportamentele personajelor, să educatoarei.
descriem și noi situații asemănătoare care ni s-
au întâmplat și se asemănă cu întâmplările
petrecute în poveste și să propunem noi soluții
la pentru rezolvarea problemei prin care trece
personajul.

4. Dirijarea Povestea ”Cocoșelul și bobul de mei” Povestirea Planșe A3 Frontal Capacitatea


învățării Povestirea se relatează clar, corect și expresiv. educatoarei copiilor de a
8 min Conținutul textului, care a fost accesibilizat în asculta cu atențe
prealabil, se va adapta din mers nivelului de Explicaţia conținutul poveștii
înțelegere al copiilor, respectând firul narativ,

17
prin cuvinte și expresii specifice. Explicarea
cuvintelor și expresiilor noi, necunoscute de
copii, se va realiza în context, folosind
sinonime și expresii echivalente cunoscute, fără
a întrerupe firul poveștii.
În timp ce povestesc, ating planșele
semnalizând acțiunea din poveste.
Idei principale ale poveștii:
1.Un cocoș foarte apucat s-a înecat cu un bob de
mei.
2.O găinușă, vrând să–i sară în ajutor, cere
stăpânii puțin unt pentru a-i unge gâtul să–l facă
să respire.
3. Stăpâna trimite găinușa să ceară lapte de la
vacă pentru a-i prepara untul.
4.Vaca trimite găinușa la stăpân pentru a-i da
iarbă proaspătă, pentru a mânca, apoi să dea
lapte, să-i trimită stăpânii să facă din lapte unt.
5.Stăpânul trimite găinușa la fierar pentru a-i da
o coasă, pentru a tăia iarba, să i-o dea vacii să o
mănânce pentru a da lapte, pe care să-l dea
stăpânii, să facă unt și în final găina să-l ungă
pe cocoșel pe gât să poată fi salvat.
6. În final, cocoșelul reușește să scoată bobul de
mei.
Explicarea cuvintelor noi:
Dăscălea= învăța
Gâtlejul=gâtul
Bobul de mei= semință de plantă folosită în

18
hrana păsărilor.
5. Fixarea Se va realiza verificarea gradului de Conversația Planșe Frontală Capacitatea de a
conținutului
înţelegere al conţinutului şi mesajului poveştii reda numele
5 min.
prin întrebări. poveștii și
Întrebările vor fi asemănătoare cu cele ce personajele
urmează: apărute, de a
O1
Cum se numește povestea pe care am desprinde
audit-o astăzi? morala/mesajul
O2
Cum se comportă cocoșul? poveștii, de a
Dar găina? descrie
Ce dovedește cocoșul prin comportamentele
O3
comportamentul său? personajelor
Dar găina, Stăpâna, Stăpânul, Văcuța și apărute în poveste
Fierarul? și de a oferi
Cum îl ajută pe cocoș? exemple proprii
O4 Cum putem numi acest gest de ajutor? din întâmplările
Voi ați fost vreodată lacomi, precum lor personale,
cocoșul? asemănătoare cu
Dar în situația de a ajuta pe cineva care, cele din poveste.
din lăcomie a pățit ceva?

19
6. Asigurarea Capacitatea de a
retenţiei şi a Conversația Frontală prezinta soluții din
Dacă ați fi personaje ale acestei povești,
transferului O5 perspective proprii
3 min. cu cine v-ați asemăna? Cum ați ajuta cocoșul să
pentru acțiunile
treacă peste problemă? prezentate de
personajele din
poveste.
7. Încheierea a) Voi face aprecieri verbale atât Frontală Capacitatea
activității individuale cât şi colective, aplaudând copiii copiilor de a reda
1 min pentru atenţia acordată şi implicare. titlul poveștii,
demonstrând
b) Fixarea temei: fixarea
-Ce poveste ați ascultat astăzi? Conversația conținutului.
(-Cocoșelul și bobul de mei)

20
Anexa 1
21
PROIECT DIDACTIC
DEC
Grădinița: Grădiniţa cu Program Prelungit nr. 12, Iași
Data: 19.01.2022
Educatoare:
Nivelul I: grupa mijlocie „ Grupa copiilor voioși, isteți și prietenoși”VIP
Tema anuală: „Cum este, a fost și va fi aici, pe Pământ?”
Tema proiectului: „Detectivii de animale”
Tema săptămânii: „În ogradă la bunici”
Tema zilei: ,,Animale din gospodărie,,
Domeniul experienţial: Estetic și creativ
Categoria de activitate: Educație plastică
Tema activității: ,, Magneței de frigider“Cocoșelul și găinușa”
Mijloc de realizare: Pictură
Tipul activității: consolidare de priceperi și deprinderi
Scopul activității: Consolidarea deprinderii de a picta pe suprafețe din ipsos
Obiective operaționale:
Pe parcursul și la sfârșitul activității, preșcolarii vor fi capabili:
 O1 – Să analizeze modelul educatoarei, numind elementele componente;
 O2 – să denumească materialele existente în coșulețe;
 O3 – să execute mișcări pentru încălzirea mâinilor;

22
 O4– să picteze pe toate suprafețele figurinelor primite;
 O5- să lucreze cu acuratețe, îmbinând armonios culorile ;
 O6– să identifice lucrările care au respectat cerințele date.
Strategia didactică
Metode, tehnici, procedee: observația,expunerea, descrierea, conversația, demonstrația, explicația, exercițiul, analiza
Mijloace didactice: Marioneta – cocoș Igor, siluete din ipsos, culori acrilice, palete pentru culori, pensoane, coli A4 suport, lucrarea
model.
Forme de organizare: frontală și individuală.
Resurse umane: 27 copii;
Resurse temporale: 20-25 min.
Resurse bibliografice:

1. Glava. A. (2009). Educaţia timpurie: ghid metodic pentru aplicarea curriculumului preşcolar. Piteşti: Paralela 45;

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
NR. SECVENŢELE OB. STRATEGIA DIDACTICĂ
CRT. ACTIVITǍŢII OP. CONŢINUT INSTRUCTIV – EDUCATIV METODE, MIJLOACE FORMA EVALUARE
PROCEDE DIDACTIC DE
ORGANI-
E, E ZARE
TEHNICI

1. Moment Mă asigur că sunt îndeplinite toate cocoș Igor,


organizatoric condiţiile necesare desfăşurării activităţii: siluete din
- Aerisirea sălii de grupă; ipsos, culori Frontal
- Așezarea meselor și scaunelor astfel Exercițiul acrilice,
Evaluez
încât să respectăm distanța și toți capacitatea
palete pentru

23
preșcolarii să poată vizualiza culori, copiilor de a
explicațiile date. pensoane, intra în clasă
- Așezarea lucrării model astfel încât coli A4 organizat.
toți copiii să o poată vizualiza. suport,
- Intrarea organizată a copiilor în sala lucrarea
de grupă. model.

2. Captarea Atenția copiilor va fi captată cu


atenţiei ajutorul lui Igor, cocoșul marionetă care este Conversația Marioneta Frontal Capacitatea
3 min Igor copiilor de a
bucuros că prietenul lui Petia, cocoșul din
povestea anterior audiată a scăpat cu bine și interacționa cu
dorește să învețe de la copii cum se pictează marioneta Igor.
pe figurine din ipsos.
-Suntem cu toții fericiți că Petia, cococșul
din poveste a scăpat cu bine, ce ziceți pictăm
chipul lui Petia pe ipsos?
(-Da, desigur.)
-Și al găinușei?
(-Da!)
Voi anunţa preşcolarii că până la Capacitatea
3. Anunţarea copiilor de a fi
sfârşitul activității vom realiza lucrări foarte
titlului și a atenți la
principalelor frumoase și interesante, vor picta cocoși și Explicația Frontală
explicațiile
obiective ale
găinușe din ipsos, utilizând întreaga oferite de
activităţii
1 min. suprafață având mare grijă la acuratețea educatoare.

lucrării și la îmbinarea culorilor.

24
Le prezint copiilor lucrarea model
4. Dirijarea O1
și le explic cum am realizat-o. Am pictat cu
învăţării
13 min. maro corpul, capul și coada cocoșului și a
găinușei, cu galben am pictat ciocul
Prezentarea și Observația Lucrarea- Frontal Capacitatea
analiza cocoșului și al găinușei apoi am pictat model copiilor de a
modelului observa cu
creasta și aripioara cocoșului și a găinușei cu
atenție lucrarea
roșu. model.
Anexa 2
Penson,
Explicarea şi Demonstrați figurină Capacitatea
Se înmoaie pensonul în prima culoare cu
demonstrarea a ipsos, coală copiilor de a
etapelor de care vom picta și după utilizarea acrilicului A4 suport, înțelege etapele
lucru Explicaţia paletă, culori de lucru
pe suprafața dorită se șterge cu șervețel umed
(maro,roșu,ga
și la fel se procedează ori de câte ori este lben), Frontal
șervețele
necesar să schimbăm culorile.
umede

Penson,
Fiecare copil privește la materialele pe
Intuirea figurine Capacitatea
materialului care le are pregătite pe mesuțe: - Ce avem pe ipsos, coală copiilor de a
A4 suport, numi
măsușe?
paletă, culori materialele
- Penson, figurine ipsos, coală A4 suport, Conversația (maro,roșu,
paletă, culori (maro, roșu, galben), șervețele galben),
umede șervețele
Frontal
umede
Mâna lebădă o fac
Exerciţii de Capacitatea

25
încălzire a Care dă mereu din cap. copiilor de a-și
muşchilor mici Exercițiul încălzi mânuțele
Mâna mea e ca o floare,
ai mâinii pentru activitate
Degetele sunt petale,
Penson,
Boboc- floare, boboc- floare.
figurine
ipsos, coală
A4 suport, Frontal Capacitatea
Urez copiilor ,,spor la lucru,, și
Executarea paletă, culori copiilor de a
lucrării de urmăresc cu atenție modul de lucru al Exercițiul (maro,roșu, lucra în
către copii galben), conformitate cu
copiilor, dând indicații și oferind ajutor,
șervețele indicațiile
Individual
acolo unde este cazul. umede oferite
Copiii vor păstra lucrările realizate pe

Evaluarea mesele lor. Voi invita un copil și îl voi ruga Lucrările


5. Analiza Frontală Capacitatea de a
lucrărilor O4 să aleagă o lucrare, care îi plae cel mai mult Conversația copiilor identifica
2 min
și care a respectat toate criteriile de lucru. lucrarea care a
respectat
1.-A pictat pe toată suprafața;
criteriile date.
2. -A pictat lateralele figurinei;
3. -A utilizat corect culorile;
4.- A respectat acuratețea lucrării.
6. Încheierea 1. Voi face aprecieri verbale și voi mulțumi Frontală Capaitatea
activității copiilor pentru implicare. copiilor de a
2.Fixarea temei: reda numele
Ce am relizat astăzi împreună? Conversația lucrării și
Ce culori am folosit? materialele pe
care le-au
folosit.

26
ANEXA 2
27
PROIECT DIDACTIC
JALA 2

Unitatea de învățământ: Grădiniţa cu Program Prelungit nr. 12 Iași


Educatoare:
Categoria de activitate: Jocuri şi activităţi didactice alese II
Nivelul I: grupa mijlocie „ Grupa copiilor voioși, isteți și prietenoși”VIP
Tema anuală: „Cum este, a fost și va fi aici, pe Pământ?”
Tema proiectului: „Detectivii de animale”
Tema săptămânii: „În ogradă la bunici”
Tema zilei: ,,Animale din gospodărie,,
Tipul de activitate: mixtă
Forma de organizare: frontal
Titlul: „Pe urmele patrupedelor pentru a le hrăni”- joc de mișcare- predare
,,Animăluțe statui”- joc distractiv- consolidare
SCOPUL: Stimularea dorinței de participare activă și afectivă la activitatea de joc; crearea unei atmosfere plăcute, de
deconectare după activitățile pe domenii experiențiale.

OBIECTIVE OPERATIONALE:
 O1 – Să pășească pe toate urmele patrupedelor, urmând traseul prestabilit;
 O2 – Să respecte ordinea în rând, așteptând cu răbdare și în liniște efectuarea traseului de către colegi;

28
 O3 - Să danseze în ritmul muzicii, oprindu-se la semnalul de stop oferit de închiderea muzicii;
 O4 - să respecte regulile indicate de educatoare pe tot parcursul activității.
Sarcina jocului: Copilul care este la linia de start extrage din coșuleț un jeton în formă de os și la semnalul educatoarei va sări pe
fiecare semn de pe traseu până ajunge la linia de stop și va introduce jetonul într-o fantă aflată la nivelul gurei câinelui.
Regulile jocului 1 : „Pe urmele patrupedelor pentru a le hrăni”
Regula nr. 1: Copiii vor sta așezați pe scăunele pe două rânduri formate, față în față.
Regula nr. 2: La semnalul educatoarei va veni la start, pe rând, câte un copil din fiecare echipă.
Regula nr. 3: Copilul sosit la start va extrage din coșuleț un os.
Regula nr. 4: La semnalul educatoarei copilul va porni pe urmelecățelului, sărind pe fiecare urmă în parte cu ambele picioare.
Regula nr. 5 Ajuns la linia de stop, copilul se oprește și introduce osul în gurița cățelului apoi pleacă la scăunelul lui.
Regula nr. 6: Pe parcursul jocului, copiii își vor respecta ordinea în rând, asigurând liniștea.
Elemente de joc: Aplauze
STRATEGIA DIDACTICĂ:
Metode și procedee: explicația, conversația, demonstraţia, exercițiul
Mijloace de învățământ:
Mod de organizare: frontal
Resurse: - resurese materiale: marioneta- cocoșelul Igor, Jetoane cu urme de cățel, silueta unui câine, coșuleț , oase din carton,
dispozitiv audio.
- resurse umane:27 preşcolari;
- resurse temporale: 20 min;
- resurse bibliografice:
 Vodă, C., Mihăilescu, V., Caravia, P.,- Jocuri și jucării, Enciclopedia practică a copiilor, Editura Ion Creangă-,

29
 Breben, S., Ruiu, G., Fulga, M., -,,Metode interactive de grup-Ghid metodic’’Editura Arves 2007;
 Mateias , A., -,,Pedagogia învățământului preșcolar’ ’EDP, 2003.

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Nr. Secvențele Ob. Conţinutul instructiv-educativ Strategii didactice Evaluare


Crt. activității
Op. Metode şi Mijloace Forma de
procedee de orgaizare
învăţămâ
nt

1. Momentul Se asigura condiţiile necesare pentru Exercițiul marioneta- Frontal Capacitatea


organizatoric desfăşurarea activităţilor: cocoșelul copiilor de a
Igor,
- aerisirea sălii de grupă; Jetoane cu intra în clasă
- pregătirea materialului didactic. urme de organizat.
- Intrarea copiilor în clasă, organizat. cățel,
silueta unui
câine,
coșuleț ,
oase din
carton,
dispozitiv
audio.

Captarea Captarea atenției va fi realizată cu Conversaţia cocoșul Frontală Capacitatea


atenţiei ajutorul marionetei, cocoșul Igor, care, obosit după Igor copiilor de a
2.
(1 min.) atâtea provocări, doresc să se joace. interacționa
-Copii, a venit timpul să ne jucăm, ce spuneți, ne cu Igor.

30
jucăm împreună?
-Da, desigur!

Anunţarea Dragii mei, acum a sosit momentul în care ne Explicaţia Frontală Capacitatea
temei şi a vom distra împreună, jucând două jocuri :Pe
3. copiilor de a
obiectivelor fi atenți la
urmele patrupedelor pentru a le hrăni” și
explicațiile
(1 min) ,,Animăluțe statui”.Va trebui să fiți atenți și să educatoarei.
respectațitoate regulile pentru a înțelege cum
trebuie să ne jucăm.

Prezentarea a) Explicarea și demonstrarea jocului Jetoane cu Frontal Capacitatea


optimă a Copiii vor sta așezați pe scăunele pe două rânduri urme de copiilor de a
conţinutului formate, față în față. La semnalul educatoarei va Explicația cățel, asculta cu
şi veni la start, pe rând, câte un copil din fiecare silueta unui atenție
echipă.Copilul sosit la start va extrage din coșuleț Demonstrația câine,
Predarea explicațiile
4. un os. La semnalul educatoarei copilul va porni pe coșuleț ,
jocului Exercițiul Frontal educatoarei.
urmele cățelului, sărind pe fiecare urmă în parte cu oase din
”Pe urmele ambele picioar. Ajuns la linia de stop, copilul se carton,
cățelului oprește și introduce osul în gurița cățelului apoi
pentru a-l pleacă la scăunelul lui. Pe parcursul jocului, copiii
hrăni” își vor respecta ordinea în rând, asigurând liniștea.
(2 min)
Capacitatea
b)Jocul de probă:Se va desfășura un joc de probă Jetoane cu
copiilor de a
pentru a vedea dacă au înțeles copiii parcursul urme de
cățel,
respecta
jocului. silueta unui indicațiile
câine, educatoarei,
coșuleț , jucând jocul

31
Jocul oase din Frontal de probă.
carton,

Capacitatea
c)Jocul propriu-zis: Se va desfășura jocul Jetoane cu copiilor de a
urme de parcurge
propriu- zis până când toți copiii efectuiază
cățel, circuitul dat
sarcinile jocului silueta unui fără a depăși
câine, ordinea în
rând.
coșuleț ,
oase din Frontal
Consolidarea
carton
jocului
”Animăluțele Regulile jocului : ,,Animăluțe statui”
statui” Regula nr. 1: Copiii se vor așeza în coloană pe Jocul Capacitatea
Laptop și
patru rânduri, lăsând o distanță de aproximativ 1 m boxe audio copiilor de a
juca jocul
în lateral, față și spate.
știut deja.
Regula nr. 2 : Când muzica va începe copiii vor
dansa păstrând perimetrul în care s-a așezat.
Regula nr. 3: Când muzica se va opri copiii se
vor opri în poziția unei statui, nemișcați.
1. Voi face aprecieri generale și verbale pentru Capacitatea
Încheierea implicarea fiecărui preșcolar. copiilor de a
activităţii 2. vom fixa titlul jocului. Frontal reda
6. (2 min) -Ce joc nou am învățat astăzi? Conversaţia denumirea
-”Pe urmele cățelului pentru a-l hrăni” jocului.

32

S-ar putea să vă placă și