Sunteți pe pagina 1din 15

„PĂMÂNTUL,

CASA NOASTRĂ”

Proiect de activitate integrată

PROFESOR ÎN ÎNVĂŢĂMÂNTUL PREŞCOLAR:


ROBU LILIANA
PROIECT DE ACTIVITATE

Data: 21.02.2014
Nivel: II- 5-6 ani
Grupa: mare A „Fluturaşii”
Tema de studiu: „Cum este, a fost şi va fi pe Pământ”
Tema proiectului: „Pământul – trecut, prezent şi viitor”
Tema săptămânală: „Pământul – planeta albastră”
Tema zile: „Pământul – casa noastră”
Mijloc de realizare: activitate integrată (ALA+ ADE + ADP)
Tipul activității: mixt
Scopul activității:
- formarea şi dezvoltarea capacitaţii de a conştientiza rolul naturii în viaţa
omului, precum şi rolul omului în natură;
- consolidarea noţiunilor ştiinţifice şi a capacitaţii de comunicare, ca rezultat al
explotării mediului înconjurător.
Obiective de referință:
- să cunoască unele elemente componente ale lumii înconjuratoare (obiectele,
aerul, solul, vegetaţia, fauna, fiinţa umană ca parte integrată a mediului), precum
si interdependeţa dintre ele,
- să manifeste disponibilitate în a participa la acţiuni de îngrijire şi protejare a
mediului înconjurator.

CATEGORII DE ACTIVITĂŢI:

1. ADP:
 Rutina
 Sosirea copiilor
 Igiena – spălatul și toaleta – „Dacă mâinile-s curate, Bolile vor sta
deoparte”
 Micul dejun: „Poftă bună – mulţumim, Şi pe jos nu risipim”
 Ordine: „La grădiniţă am învăţat, Mereu să fiu ordonat” – exersarea
deprinderii de a aşeza lucrurile la locul lor după terminarea sarcinii.
 Împărtăşirea cu ceilalţi: „Cel mai mult pe pământ îmi plac….”
 Salutul: „Bună dimineaţa prietene”
 Prezenţa: Se realizează prin aşezarea fotografiilor copiilor pe globul
pământesc
 Calendarul naturii: Se completează calendarul naturii
 Noutatea zilei:
TRANZIŢII: Copiii vor fi invitaţi către centrele de interes pe versurile
cântecului „Bat din palme”, iar trecerea de la activităţile pe centre la activităţile
pe domenii experienţiale se realizează pe cântecul „Tot ce e pe lume”.

2. ACTIVITĂŢI PE CENTRE DE INTERES (ALA 1)


 Joc de construcţii: „Construcţiile de pe pământ”

 Artă: „Piramidele din Egipt”

 Bibliotecă: „Spune-mi o poveste despre…”

 Ştiinţă: „Să ocrotim pământul”

 Joc de rol: „De-a îngrijitorii de animale”

3. ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (ADE):


DLC: „Cuvinte şi propoziţii” – joc didactic

DŞ: „Construieşte drumul corect”- joc logic


4. ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (ALA 2)
Joc distractiv: „Schimbă-ţi căsuţa”

Obiective operaţionale:

o ALA 1
- Joc de construcţie:
- să utilizeze materialele puse la dispoziţie pentru a realiza diferite clădiri,
- să utilizeze diferite tehnici de îmbinare a materialelor
- Artă:
- să taie foaia după contur
- să lipească lucrările pe fişele de lucru
- să utilizeze grişul pentru a realiza nisipul
- să păstreze acurateţea lucrărilor
- Bibliotecă:
- să sorteze imaginile primite
- să aranjeze imaginile într-o anumită ordine
- să creeze o poveste cu imaginile primite
- Ştiinţă:
- să descopere acţiunile pozitive şi acţiunile negative ale omului asupra
pământului
- să coloreze acţiunile de ocrotire a pământului
- Joc de rol:
- să sorteze animalele primite
- să desfăşoare acţiuni de îngrijire a animalelor

o ADE:
Cognitiv – formative:
- să denumească obiectele desenate în imagini,
- să utilizeze singularul şi pluralul substantivelor,
- să găsească antonimele cuvintelor,
- să alcătuiască propoziţii enunţiative cu anumite cuvinte,
- să formuleze propoziţii interogative,
- să identifice caracteristicile figurilor geometrice,
- să aleagă piesele potrivite,
- să verbalizeze acţiunile utilizând termenii matematici,
- să motiveze acţiunile făcute,
Psiho – motorii:
- să acţioneze cu materialele puse la dispoziţie,
- să respecte poziţia corectă a corpului pe tot parcursul activităţilor,
- să deplaseze piesele geometrice la locul potrivit,
Afective:
- să manifeste interes pentru activităţile desfăşurate,
- să coopereze în cadrul grupului.

o ALA 2
- să respecte regulile jocului,
- să aştepte cu răbdare semnalul dat,
- să manifeste atitudine de cooperare şi spirit de fairplay.

Strategii didactice:
 Metode şi procedee: explicaţia, conversaţia, analiza, problematizarea,
explozia stelară, exerciţiul.
 Mijloace didactice: scrisoare, cartonaşe cu imagini, steluţe colorate, figuri
geometrice, insigne, buline, recompense.
Elemente de joc: surpriza, mânuire materiale, aplauze
Sarcina didactică: Denumirea corectă a obiectelor de pe jetoane, stabilirea
corectă a singularului şi pluralului cuvintelor, a antonimelor unor cuvinte,
alcătuirea unor propoziţii enunţiative, exclamative şi interogative.
Recunoaşterea, denumirea şi aranjarea pieselor geometrice respectând cerinţele
date.

Regulile jocului: pe rând membrii fiecărei echipe rezolvă sarcinile primite, dacă
unul dintre copii nu rezolvă corect ceilalţi colegi de echipă îl pot ajuta,
răspunsurile corecte sunt recompensate cu buline. La finalul activităţilor sunt
numărate bulinele şi este declarată echipa câştigătoare.

Forme de organizare: frontal, individual şi pe grupe


Locul de desfăşurare: sala de grupă

Bibliografie:
●„Curriculum pentru învăţămantul preşcolar”, Ed. Didactica Publishing House,
Bucureşti, 2009;
● „Activitatea integrată din grădiniţă”- Ghid pentru cadrele didactice din
învăţământul preuniversitar, Ed. Didactica Publishing House, Bucureşti, 2008;
● Secrieru Ana, Gaiu Florentina, Giurgica Tincuţa „Aspecte teoretice şi
practice în abordarea metodei proiectelor la vârste timpurii” Ed. Şcoala
galaţeană, Galaţi, 2008;
● „Aplicarea noului curriculum- pentru educaţie timpurie- o provocare?”
Ed.Diana, Piteşti,2009;
● „Ghid orientativ pentru aplicarea curriculumului în învaţământul preşcolar 3-
6/7 ani”, Ed. ASTRA, Deva, 2008.
Desenează pe lângă planeta Pământ obiectele care o fac fericită şi coloreaz-o.
Scenariul zilei

La întâlnirea de dimineaţă, după salut (Bună dimineaţa prietene..), se


face prezenţa, copiii punând fotografia proprie pe globul pământesc. Sunt
număraţi copiii prezenţi la grădiniţă şi cei care lipsesc.
Calendarul naturii se va completa împreună cu preşcolarii ajutaţi de
întrebările: „Ce zi este astăzi?”, „În ce lună ne aflăm?”, „În ce anotimp
suntem?”.
În cadrul etapei împărtăşirea cu ceilalţi preşcolarii vor continua enunţul :
„Cel mai mult pe pământ îmi plac….” (dezvoltarea capacităţilor de
comunicare).
Noutatea zilei: se citeşte o scrisoare de la un explorator care-i roagă pe
copii să-l ajute în drumul lui în jurul Pământului.
Copiii sunt informaţi că vor desfăşura un concurs „Pământul – casa noastră” în
care cel mai bun grup o să câştige.
Pe parcursul întregii zile copiii sunt grupaţi, cu ajutorul unor insigne, în
5 grupe (grupa construcţiilor, grupa habitatelor, grupa animalelor, grupa
fluturilor şi grupa prietenilor pământului).
La sectorul Construcţii vor fi puse la dispoziţie jocuri de construcţie
pentru realizarea unor case, blocuri, turnuri; la sectorul Artă este realizat
deşertul şi piramidele din Egipt; la sectorul Joc de rol copiii au la dispoziţie
animale pe care trebuie să le îngrijească; la sectorul Bibliotecă preşcolarii au
la dispoziţie imagini pentru a crea o poveste, iar la sectorul Ştiinţă copiii au fişe
de lucru pe care trebuie să deseneze prietenii pământului.
În cadrul activităţilor pe domenii experienţiale copiii vor desfăşura un joc
didactic despre cuvinte şi propoziţii (DLC), iar la activitatea matematică vor
desfăşura un joc logic amenajând drumul exploratorului spre casă.
Activitatea complementară (ALA 2) va consta în jocul „Schimbă căsuţa”.
Ziua se încheie prin recompensarea copiilor din echipa, echipele
câştigătoare.

DEMERS DIDACTIC
Evenimentele Conţinut ştiinţific Strategii Evaluare
didactice didactice
1 2 3 4
1.Moment Se aeriseşte sala de grupă, se
organizatoric amenajează mobilierul pentru
centrele de interes. Se pregăteşte
materialul didactic necesar
activităţilor.
Întâlnirea de dimineaţă
Copiii se aşează pe scăunelele
aranjate în semicerc. Conversaţia
Salutul – Copiii îşi dau mâna şi se
salută. Evaluare frontală
Se face prezenţa. Educatoarea Comportamentul
numeşte copiii, aceştia vin îşi aleg Explicaţia copiilor
fotografia şi o aşează pe globul Glob pământesc
pământesc. Sunt număraţi copiii.
Se va completa calendarul
naturii.
2. Captarea Fiecare preşcolar precizează, pe Evaluare orală
atenţiei rând ce îi place cel mai mult de pe
pământ. Scrisoare
Noutatea zilei
Vom primi o scrisoare de la un
explorator care ne roagă să-l
însoţim într-o călătorie în jurul Ecusoane Observarea
pământului. Sunt împărţite comportamentului
ecusoanele şi formate echipele. Se copiilor
precizează faptul că se va
desfăşura concursul „Pământul –
casa noastră”.
3. Anunţarea Prin intermediul scrisorii le aduc Conversaţia
temei şi a la cunoştinţă sarcinile din cadrul Explicaţia
obiectivelor concursului.
La sectorul Construcţii vor fi puse Evaluare orală
la dispoziţie jocuri de construcţie de grup
pentru realizarea unor case,
blocuri, turnuri; la sectorul Artă
este realizat deşertul şi piramidele
din Egipt; la sectorul Joc de rol
copiii au la dispoziţie animale pe
care trebuie să le îngrijească; la
sectorul Bibliotecă preşcolarii au Observarea
la dispoziţie imagini pentru a crea comportamentului
o poveste, iar la sectorul Ştiinţă copiilor
copiii au fişe de lucru pe care
trebuie să deseneze prietenii
pământului.
În cadrul activităţilor pe domenii
experienţiale copiii vor desfăşura
un joc didactic despre cuvinte şi
propoziţii (DLC), iar la activitatea
matematică vor desfăşura un joc
logic amenajând drumul
exploratorului spre casă. După ce
vom termina munca ne vom distra
în jocul „Schimbă căsuţa”.
Tranziţie: „Bat din palme”.
4. Prezentarea Se prezintă sarcinile fiecărui Conversaţia
conţinutului şi centru şi se îndrumă activitatea. Explicaţia
dirijarea Voi supraveghea desfăşurarea
învăţării activităţii şi voi interveni acolo Evaluare orală
unde este cazul. Evaluare frontală
Fiecare grup prezintă lucrările
realizate şi se realizează o Analiza Analiza produselor
expoziţie. Lucrărilor activităţii
Grupurile de copii vor primii
buline pentru lucrările realizate.
Rutine „Suntem harnici”-
exersarea unor deprinderi de
ordine Observarea
„Apa prietena noastră”- exersarea comportamentului
unor deprinderi igienice copiilor
Copiii vor merge la baie şi se vor
spăla pe mâini. Copiii vor mânca
fructele.
Tranziţia de la sectoare la Jocul
activităţile pe domenii
experienţiale se realizează pe
cântecul „Tot ce e pe lume” Explicaţia
DLC
Educatoarea precizează regulile şi
sarcinile jocului „Cuvinte şi
propoziţii” valabile pentru toate
grupurile.
Varianta 1 Conversaţia
„Eu spun una tu spui multe”
Copiii denumesc obiectele
desenate pe cartonaşe şi Exerciţiul Evaluare orală
formulează singularul sau pluralul
cuvintelor.
Varianta2
Copiii caută cuvântul opus celui
spus de educatoare.
Varianta 3 Observarea
Copiii formulează propoziţii Explozia stelară comportamentului
enunţiative cu anumite cuvinte. copiilor
Varianta 4
Cu ajutorul întrebărilor CE?,
CÂND?, UNDE?, CINE?, DE
CE?, copiii formulează întrebări
interogative pe baza unor imagini.
Fiecare grup trebuie să formuleze
trei întrebări.
Pentru fiecare răspuns corect
copiii primesc buline roşii.
Evaluare frontală
5. Obţinerea Cu ajutorul tranziţiei „Câte unul Jocul
performanţei pe cărare” se face trecerea către
activitatea matematică. Sunt
enumerate regulile jocului logic.
Fiecare grup trebuie să Explicaţia Evaluare orală
construiască un drum pentru
explorator din figuri geometrice.
Figurile geometrice trebuie Exerciţiul
aranjate în aşa fel încât să existe
două diferenţe şi două asemănări
între prima şi următoarea.
Câte un membru din fiecare Problematizarea Observarea
echipă alege câte o figură comportamentului
geometrică şi porneşte la copiilor
realizarea drumului.
Sunt recompensate răspunsurile
corecte.
6. Evaluarea Sunt apreciate echipele. Sunt Evaluarea
activităţii numărate bulinele obţinute şi se grupurilor de copii
află echipa câştigătoare. Este
recompensată echipa câştigătoare.
7. Încheierea Se desfăşoară jocul distractiv Jocul
activităţii „Schimbă căsuţa”.

S-ar putea să vă placă și