Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DE ACTIVITATE

Data:
Grupa:
Unitatea de învățământ:
Tema anuală de studiu: “Când, cum și de ce se întâmplă?”
Tema săptămânală independentă: “ O călătorie în Univers “
Tema zilei: “ Aventurile lui Paxi în Sistemul Solar ”
Forma de realizare: Activitate integrată
Tipul activității: consolidare şi formare de priceperi și deprinderi

Profesor înv. preşcolar:


Componența activițătii integrate:

1. Activităţi de dezvoltare personală (ADP):


- Întâlnirea de dimineaţă: salutul, prezenţa, calendarul naturii, noutatea
zilei, împărtăşirea cu ceilalţi, activitatea de grup, mesajul zilei.

2. Jocuri şi activităţi didactice alese (etapa 1):


- Joc de masă:-reconstituire de imagini - “Puzzle cu aventurile lui Paxi
în Sistemul Solar ”
- Artă:-colorare - “ Locuitori şi vieţuitoare de pe planeta Ally- O”

3. ADE: “AVENTURILE LUI PAXI ÎN SISTEMUL SOLAR” (DȘ +


DEC)
DȘ: Cunoaşterea mediului - Lectura dupa imagini + DEC:
Educatie artistico-plastică - Pictură

4. Jocuri si activităţi didactice alese (etapa2) : Joc de mişcare - “Ne


jucăm, ne mișcăm şi mesaje, noi lansăm!”

SCOPUL ACTIVITĂȚII :
Dezvoltarea capacității de înțelegere și cunoaștere, stimularea interesului
pentru investigarea Sistemului Solar precum şi formarea unor priceperi şi
deprinderi de lucru pentru realizarea unei teme plastice.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1 - Să asambleze piesele de puzzle pentru a realiza imaginile cu aventurile


lui Paxi în Sistemul Solar;
O2 -Să coloreze respectand cerintele educatoarei
O3 – Să observe planetele, mişcarea acestora în jurul Soarelui în spaţiu
O4 - Să identifice, din conținutul expus de către educatoare doua planete
O6 - Să răspundă la întrebările referitoare la conținutul activitatii;
O7 - Să picteze planetele din Sistemul Solar prin tehnica dactilopictura
O8 - Să execute comenzile date de educatoare, în cadrul jocului de mişcare.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, expunerea,
exerciţiul.
Materiale şi mijloace didactice: ”telefon” din pahare și sfoară, videoproiector,
laptop, carton xerox color, foarfece, ochi mobili, aracet, betişoare, orez colorat,
jetoane cu elemente specifice planetei Ally- O, pietre de diferite forme și culori,
fișe de lucru, telescop, joc cu mişcarea planetelor în jurul Soarelui, ochelari
plastic, veste cercetători, lupe, puzzle, baloane heliu, soluție colorată baloane de
săpun, umbrelă, siluete planete, coli de desen, recipiente, bețișoare pentru
baloane de săpun, ziare, față de masă cu stele, stimulente.

Forma de organizare: Frontală, pe grupuri mici şi individual

Bibliografie:
- MECTS - “Curriculum pentru învăţământ preşcolar”, 2019;
- Activităţi integrate. Intrebări şi răspunsuri, editura Casa Corpului Didactic
Cluj, Cluj-Napoca, 2009;
- Programa activităţilor instructive-educative în grădiniţa de copii, Preda V.,
Dumitrana M., Bucuresti, 2000;
- Revista Învăţământului Preşcolar, nr. 1-2 2010, editura Arrlequin, Bucureşti,
2010.

Durata: o zi
SCENARIUL ZILEI

ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ :

Copiii intră în sala de grupă şi se așază pe pernuțe, putând stabili fiecare


un contact vizual cu toţi membrii grupei. Educatoarea, pentru a constitui un
model de comportament, zâmbește, îi privește, transmite căldură și încurajare
prin toate formele de comunicare verbală şi nonverbală .

Întâlnirea de dimineaţă:
Activitatea debutează cu întâlnirea de dimineață în care copiii recită
versurile:
Dimineaţa a sosit,
Toţi copiii au venit,
Pe pernuțe ne aşezăm,
Cu toţii ne salutăm:
- Bună dimineaţa, dragi Ştrumfici!
Mă bucur că sunteţi aici!
A început o nouă zi.
- Bună dimineaţa, copii!
- Bună dimineaţa, doamna educatoare!

Salutul:
Copiii se vor saluta cu ajutorul unui dispozitiv de comunicare: ”telefon de
pe altă planetă”, folosind formula: “Bună dimineaţa, pământean Andrei!“, prin
tehnica “comunicării rotative”. Salutul porneşte de la educatoare şi este
continuat de către toţi copiii grupei.

Înainte de a se apuca de treabă, copiii trebuie să facă puțină gimnastică de


înviorare pe jocul cu text şi cânt “Daca vreau sa cresc voinic”.

Prezenţa:
“După ce ne-am adunat
Şi frumos ne-am salutat,
Cu toţii ne-am întâlnit.
Cine oare n-a venit ?”

Efectuarea prezenţei copiilor se va realiza prin aşezarea fotografiei


fiecărui copil la panoul pentru întâlnirea de dimineaţă.
Calendarul naturii:
Educatoarea iniţiază un dialog cu copiii, pentru a stabili împreună în ce
dată, zi, lună şi an ne aflăm, apoi anotimpul, aspecte ale vremii observate în ziua
respectivă.

Activitatea de grup:
Se va purta un scurt dialog despre tema săptămânii: ”Cum se numește
planeta pe care locuim?”, “Cand apare Soarele?”; “Cand putem vedea Luna
si stelele”

Mesajul zilei: “Să fim atenți și să ne străduim, prieteni de pe altă planetă să


descoperim!”

Noutatea zilei:
”Azi dimineață, mergând către sala de mese, îmi iese în cale o ființă
ciudată. Pare a fi om, dar nu e om. Aducându-mi aminte de studiile mele despre
extratereștri, mi-am dat seama că este un locuitor de pe planeta Ally- O. Ce
bine că le-am învațat și limbajul! Așa ne vom putea întelege, am gândit eu.
Am stat de vorbă și am aflat că tocmai s-a întors din lunga lui călătorie
din Sistemul Solar.
Sunteţi pregătiţi să descoperiţi despre cine este vorba?’’
Se va deschide plicul de pe panoul de prezență si se citește scrisoarea
trimisă de musafirul zilei. (Vezi ANEXA1)

TRANZIȚIE
Se va realiza prin intermediul versutilor și a mișcărilor sugerate:
Ne-vârtim, ne răsucim,
Către baie noi pornim
Si planetele rostim:
Mercur, Venus, Pământ,
Marte, Jupiter, Saturn,
Uranus și Neptun.

RUTINE
Copiii vor merge la apă, la toaletă, unde își vor exersa deprinderile de
autoservire și vor respecta normele de igienă.

După întoarcerea în sala de grupă, educatoarea porneşte videoclipul cu


înregistrarea întâlnirii acesteia cu Paxi. Acesta va conţine şi anunţarea temei şi
a obiectivelor activităţii.

Copiii își aleg și se așază la centre pentru rezolvarea sarcinilor propuse.


O parte dintre ei se vor așeza pe scăunele, în jurul educatoarei, unde vor
asculta lectura acesteia. Aceasta va expune conținutul poveștii, folosind un ton
adecvat, mimică, gestică adaptate textului lecturat. Concomitent cu expunerea
narațiunii, ea va mânui silueta lui Paxi şi o umbrelă, pe care sunt lipite planetele
Sistemului Solar, prin care copiii vor afla momentele principale din călătoria
lui.
După ce educatoarea termină de prezentat imaginile, îi va întreba pe
copii: ”Ce planeta v-a placut cel mai mult?” , ”De ce?”, ”Cum se numeste
planeta noastra?”.
În continuare, pentru fixarea lecturii, vom descoperi materialele pentru
activitatea artistico-plastică.
Se intuiesc materialele de lucru și se expune planșa model, copiii fiind
anunțați că vor picta planetele descoperite de Paxi în călătoria lui aventuroasă,
folosind o tehnică nouă. Educatoarea demonstrează și explică tehnica de lucru.
Se execută câteva exerciții pentru încălzirea mușchilor mici ai mâinii:
Se va preciza că vor picta doua planete din Sistemul Solar, în funcție de
corectitudinea răspunsurilor date la întrebările educatoarei. Prin intermediul
acestora se va fixa conținutul redat.
Se vor face aprecieri privind participarea copiilor la activitate, modul în
care și-au însușit informaţiile referitoare la caracteristicile planetelor din
Sistemul Solar și corectitudinea realizării temei plastice prin tehnica folosită.
În continuare, copiii sunt anunțați că se vor juca afară: “Ne jucăm, ne
mișcăm şi mesaje, noi lansăm!”
Desfășurare joc: - pe asfalt sunt desenate cele 8 orbite ale planetelor.
Copiii sunt împărțiți în grupuri de câte 9, reprezentând Soarele și 8 planete.
Fiecare “corp ceresc” își ocupă locul potrivit și așteaptă comenzile educatoarei,
ținând în mână câte un balon cu heliu la care sunt atașate lucrările pictate. Vor fi
atenționați că, numai la un anumit semnal (fluier), vor lansa în Spațiu, către
planeta Ally-O, ”mesajele” lor (baloanele).
La comanda primită, ei vor executa, pe rând, următoarele sarcini:
- Ne deplasăm pe orbite cu pași mărunți!
- Ne deplasăm pe orbite cu pași grăbiți!
- Ne deplasăm pe orbite ca piticii!
- Ne învârtim pe loc!
În momentul în care educatoarea va fluiera, vor lansa baloanele în aer.
Se discută despre întreaga activitate, pentru aflarea impresiilor copiilor.
Se fac aprecieri şi se recompensează cu stimulente.
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Etapele Strategii
activităţii şi
obiectivele Conţinutul activităţii Didactice Evaluare
specifice
acestora

Moment Se creează condiţiile optime pentru desfaşurarea Instructajul


activitaţii:
organizatoric Observare
- aerisirea salii de grupă; a
comporta-
- pregatirea materialelor şi a copiilor pentru mentului
activitate copiilor
Întâlnirea de dimineaţa: salutul, prezenţa,
calendarul naturii, mesajul zilei, activitatea de grup.
Conversatia

Captarea În cadrul Întâlnirii de dimineaţă se va realiza Explicaţia Observare


atenţiei a
captarea atenţiei prin prezentarea conţinutului
comporta-
scrisorii trimise de Paxi, personajul zilei. (Vezi mentului
Scrisoare
copiilor
ANEXA 1) surpriză

Anunţarea temei Se realizează prin intermediul mesajului filmat,


şi precizarea
trimis de către Paxi. Explicaţia Observare
obiectivelor
a
”Bună dimineața, dragi Ştrumfi! Chiar dacă nu comporta-
mentului
v-am cunoscut personal, vă văd şi sunt foarte
copiilor
încântat! Laptop
Am nevoie de ajutorul vostru şi vreau să contribuiţi Video-
şi voi la surpriza pe care le-am pregătit-o proiector
prietenilor mei, ally-o-nii. Ei habar nu au ce am
descoperit eu. M-am plimbat de pe o planetă pe
alta din Sistemul vostru Solar şi v-am descoperit pe
voi, viitorii prieteni ai ally-o-nilor.

Vreţi să aflaţi cum veţi deveni prietenii lor? ...


este simplu!

Astăzi vă invit sa aflaţi “Aventurile mele în


Sistemul Solar”, astfel încât, la centrul Artă, veţi
colora in contur, iar la centrul Joc de masă, veţi
avea de rezolvat puzzle-uri cu imagini din
frumoasa mea călătorie.

De asemenea, veţi asculta informatii


interesante despre planete, pe care I le-am spus-o
dnei voastre educatoare şi veţi picta ceea ce veţi
descoperi în impreuna cu doamna voastra. Vă rog
să fiţi foarte atenţi, pe parcursul întregii activităţi,
deoarece veţi avea de realizat şi de lansat mesaje
în spaţiu, pentru locuitorii de pe Ally-O! Călătoria
mea către casă durează foarte mult şi prietenii mei
sunt nerăbdători să afle ce lucruri minunate am
descoperit. Doar prin intermediul vostru, ei pot
afla cum arată şi cât de frumos este Sistemul vostru
Solar. Şi astfel, veţi deveni prieteni intergalactici.

Să aveti o zi placută și vă urez: spor la lucru!”

Desfăşurarea Explicaţia Observare


Copiii se vor deplasa spre centre în funcție de
activităţii a
preferințe Conversaţia comporta
O1 mentului
Exerciţiul
Educatoarea supraveghează realizarea corectă a copiilor
O2
Materiale
sarcinilor şi va oferi explicaţii suplimentare după
O3 necesare
caz. centrelor Aprecieri
O4
individu-
DŞ- Cunoaşterea mediului: Lectura dupa ale
imagini Expunerea
Imagini cu
Copiii, aşezaţi în semicerc vor asculta lectura planete
expusă concomitent cu mânuirea unei siluete Paxi Umbrelă
prin Sistemul Solar şi a unei umbrele cu imagini
sugestive. Siluete

Educatoarea va folosi un ton, mimică şi gestică


adecvate conţinutului.

La finalul actiivtatii li se va cere sa raspunda la


intrebarile educatoarei.
O5 Întrebări/

Răspuns

copii

Obţinerea Se va realiza prin întrebări referitoare la


performanţei
conţinutul lecturii şi prin activitatea artistico- Conversaţia
plastică.

DEC-Pictură

Educatoarea poartă o scurtă conversaţie:


Întrebări/
“Ce le-a promis Paxi prietenilor săi de pe Ally-
răspuns
O?”( răspuns copii- mesaje) copii

“Din călătoria lui, Paxi a adunat multe informaţii Explicaţia


despre Sistemul Solar, pe care le-aţi auzit şi voi cu
ajutorul imaginilor. Călătoria lui spre casă va
dura foarte mult,iar prietenii lui, vieţuitorii de pe
Ally-O sunt nerabdători. El ne roagă frumos, ca să
nu-i lăsăm să aştepte prea mult, să le facem o
surpriză.

Şi iată cum !!!

Vom realiza mesaje pictate pentru ei, reprezentând


Sistemul Solar și respectând ordinea planetelor de
la Soare.

La final, vom ieşi cu ele afară şi le vom lansa.

Pe masură ce ne amintim aspecte din aventurile lui


Paxi, veţi picta pe rând câte o planetă din Sistemul
Solar.” Conversaţia

Se realizează: Explicaţia
Planșă
-intuirea materialelor; model

- prezentarea planşei model; Demonstrați


a
- demonstrarea tehnicii de lucru;

-exerciţiile pentru incălzirea muşchilor mici ai


mâinilor:

”Soarele răsare și apune”(închiderea și


deschiderea pumnilor),”Furtună pe Exerciţiul

Jupiter”(balansare mâini stânga-dreapta), ”Ploaie


acidă pe Venus”(lovirea mesei cu degetele), ”Tună
pe Terra”.

Educatoarea le arată şi le explică, în acelaşi timp


copiilor, cum să picteze cu ajutorul degetelelor
respectand culoarea fiecărei celor doua planete
alese.

Întrebări pentru fixarea conţinutului lecturii,


premergătoare pictării fiecărei planete:

SOARE

“Cum se numeşte steaua care i-a atras atenţia lui


Paxi?” ( Soarele)

“Ce produce Soarele?” “De ce nu te poti apropia


Coli desen
de el?”
O5 Soluţie
(Deoarece e foarte fierbinte etc) baloane
O6
săpun
O7 Răspuns
Spatule
copii
Şerveţele
*Felicitări! Acum pictaţi Soarele în centrul paginii.

MERCUR

“Cum se numeşte prima planetă de la Soare?”


(Mercur)

“Ce culoare are Mercur?”( gri )

“Ce aţi aflat despre mărimea ei?”( este cea mai


mică)

*Felicitări! Acum pictaţi planeta Mercur aproape


de Soare, cu culoarea potrivită.

Pe parcursul executării lucrărilor se urmăreşte


respectarea temei, a culorilor planetelor şi aplicarea
corectă a tehnicii de lucru.Vor fi ajutaţi cei care
întâmpină dificultăţi.

După finalizarea lucrărilor se fac aprecieri privind Lucrările


copiilor
realizarea acestora si a modului în care şi-au insuşit
Aprecieri
conţinutul poveştii. verbale

Încheierea Se realizează prin jocul de mișcare „Ne jucăm, ne


activităţii
mişcăm și mesaje, noi lansăm!” Explicaţia Observare
O8 a
La sfârșitul activității, copiii sunt invitaţi să-și ia Baloane comporta-
heliu mentului
baloanele cu mesaje și să meargă în curtea
copiilor
Fluier
grădiniței pentru a desfăşura jocul de mişcare.
Exerciţiul
Se explică regulile acestuia, accentuându-se faptul
că vor lansa mesajele (baloanele) la final, doar când
vor auzi sunetul fluierului.

Se va iniţia o scurtă conversaţie referitoare la


Conversaţia
activitatea desfăşurată pe întreg parcursul zilei: Întrebări/

“Cum s-a numit activitatea de astăzi?” Răspuns


( Aventurile lui Paxi în Sistemul Solar) Copii

“Ce am lucrat?”

“Ce aţi aflat nou?”

Educatoarea va face aprecieri asupra modului de Explicaţia Aprecieri


verbale
participare al copiilor la activitate, a modului în
care și-au însuşit cunoştinţele și deprinderile. Copiii
Recom-
sunt recompensaţi cu stimulente. pense
ANEXA 1

Scrisoarea lui Paxi

”Bună dimineața, dragi pământeni! Eu sunt Paxi şi vin de pe o


planetă îndepărtată. Aş fi vrut să vă întâlnesc şi să vă povestesc despre
aventurile mele spațiale. Din păcate, trebuie să mă întorc cât mai
repede acasă, deoarece părinţii mei sunt îngrijoraţi că nu au primit
nicio veste de la mine, de când am pornit în lunga mea călătorie. Dar
am găsit o soluţie, pe care o veţi afla puţin mai târziu.
- Sunteți pregătiți să explorați Sistemul vostru Solar?
Înainte de toate, am sa vă spun câte ceva despre planeta mea,
numită Ally-O. Ally- O este foarte, foarte departe de aici. Ea se
învârte în jurul unei stele asemănătoare Soarelui vostru, în afara
Sistemului vostru Solar. Chiar dacă trăim la o așa mare distanță,
suntem vecini în aceeași galaxie, Calea Lactee.
Știați că unele lucruri de pe planetele noastre se aseamănă? Și pe
Ally- O avem: munți, vulcani, câmpii, râuri, plante şi animale. De
aceea Pământul îmi amintește de acasă şi îmi place așa de mult!
Eu sunt verde, dar unii dintre prietenii mei de pe Ally- O sunt
albaștri, galbeni şi roșii. Și noi avem case și animale de casă, dar s-ar
putea să credeți că sunt cam ciudate.
În câteva minute mă veţi vedea. Sunt foarte emoționat! Trebuie
să știți că sunt nevoit să port casca de astronaut, deoarece aerul de pe
pământ nu-l pot respira. De asemeni eu nu înțeleg limbajul vostru.
Dar, dna voastră educatoare este un bun traducător și mă va ajuta să
vă comunic tot ceea ce doresc, folosind telefonul intergalactic.
Pe curând, mici pământeni prietenoși!”

S-ar putea să vă placă și