Sunteți pe pagina 1din 7

ȘCOALA GIMNAZIALĂ KIDS PALACE

PROIECT DIDACTIC INSPECȚIE GRADUL I


PROPUNĂTOR: ALDULEA M.ELENA GEORGIANA

PROIECT DIDACTIC

DATA: 17 IANUARIE 2023


GRUPA: MARE
TEMA ANUALĂ : “CÂND, CUM ȘI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ? “
TEMA PROIECTULUI: ”Totul despre iarnă”
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: “Animalele de la Poli”
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activități liber-alese (ALA1)
TEMA ACTIVITĂȚII: “Animale de la Poli
TIPUL ACTIVITĂȚII : Consolidare de deprinderi și priceperi
SCOPUL : - consolidarea unor deprinderi și priceperi sociale de cooperare, de comunicare, prin activități semidirijate care fixează
cunoștințe, priceperi și deprinderi

1. Știință – TEMA: „Găsește casa fiecărui animăluț”


- Mijloc de realizare: observare și unire prin corespondență

Obiective operaționale:
 O1 - Să recunoască cel puțin doua animale din fișa de lucru;
 O2 - Să identifice minim o caracteristică specifică vieţuitoarelor de la poli;
 O3 - Să identifice mediul de viață corespunzător pentru fiecare animal din fișa de lucru.
ȘCOALA GIMNAZIALĂ KIDS PALACE
PROIECT DIDACTIC INSPECȚIE GRADUL I
PROPUNĂTOR: ALDULEA M.ELENA GEORGIANA

Strategii didactice:
Metode și procedee- conversația, explicația, demonstrația.
Material didactic – fișă de lucru, creioane.

2. Construcții – TEMA: „Igluu”


- Mijloc de realizare: cuburi de lego.

Obiective operaționale:
 O1 - Să îmbine corespunzător piesele de cuburi, în vederea obținerii unui igluu;

Strategii didactice:
Metode și procedee- conversația, explicația, demonstrația
Material didactic- cuburi.

3. Joc de masă – TEMA: „Animalul polar preferat”


- Mijloc de realizare: puzzle.

Obiective operaționale:
 O1 - Să unească piesele de puzzle pentru a obtine animalul din imagine;
 O2 - Să recunoască animalul polar din imaginea obținută.

Strategii didactice:
Metode și procedee- conversația, explicația, demonstrația
Material didactic- puzzle

Bibliografie:
- “Curriculum pentru Educatie Timpurie”, 2019;
ȘCOALA GIMNAZIALĂ KIDS PALACE
PROIECT DIDACTIC INSPECȚIE GRADUL I
PROPUNĂTOR: ALDULEA M.ELENA GEORGIANA

- Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concept și instrumente cu care operează curriculum pentru educație timpurie,
2019;

Durata: 25 min
Locul desfășurării: sala de grupă

Etapele Conținut științific Strategii didactice Evaluare


activității Obiective Metode și procedee Mijloace de
învățământ
ȘCOALA GIMNAZIALĂ KIDS PALACE
PROIECT DIDACTIC INSPECȚIE GRADUL I
PROPUNĂTOR: ALDULEA M.ELENA GEORGIANA

1.Moment Se va pregăti sala pentru desfășurarea Observarea


organizatoric activității: comportamentului
(1 minut) -aerisirea sălii de grupă copiilor
-amenajarea spațiului educațional
2.Captarea Se va face prin intermediul materialelor Observația
atenției puse la dispoziția copiilor.
(3 minute) Se va stimula motivația pentru activitate, Conversația
lăsând copiilor posibilitatea alegerii
sectorului preferat.
3.Anunțarea Se va prezenta copiilor într-o manieră Explicația
temei și a accesibilă, sarcinile ce oglindesc Conversația
obiectivelor obiectivele operaționale urmarite.
(2 minute)

4.Desfășurarea Copiii se vor grupa pentru lucrul pe Conversația


activității centre în funcție de preferințele lor. Este Explicația Fișă de lucru
(10 mniute) cunoscut faptul că fiecare copil va trece Creioane
prin fiecare centru în cadrul căruia se
desfășoară o activitate.
În cadrul centrului Știință, copiii vor
observa şi analiza fișa pe care o au la O1
dispoziție(ANEXA1). Pe fișă sunt mai O2
Conversația, explicația, demonstrația
multe animale, care aparțin Polilor, Observarea
junglei sau pădurii. Copiii au sarcina de a comportamentului
recunoaște toate animalele și de a copiilor
identifica mediul de viață al fiecărui Conversația, explicația, demonstrația Realizarea
animal, realizând acest lucru prin Conversația, explicația, demonstrația sarcinilor de lucru
corespondență.
Cuburi
În cadrul centrului Construcții, O1
copiii au ca sarcină asamblarea cuburilor Puzzle
puse la dispoziție, în vederea obținării
ȘCOALA GIMNAZIALĂ KIDS PALACE
PROIECT DIDACTIC INSPECȚIE GRADUL I
PROPUNĂTOR: ALDULEA M.ELENA GEORGIANA

unui igluu. O1
Joc de masă, copiii au ca sarcină O2
asamblarea pieselor de puzzle puse la
dispoziție, iar apoi recunoașterea și
denumirea animalului polar din imaginea
obținută. (ANEXA 2)
5.Obținerea După terminarea lucrului se va face O1 Conversaţia Obținerea
performanței rotația centrelor, iar fiecare copil își va O2 performanței
(7 minute) alege un nou centru unde va realiza
sarcina specifică.

6.Evaluarea Se vor lua în considerație capacitatea Observaţia Aprecieri Evaluarea


(1 minut) imaginativă a fiecăruia, cooperarea între Turul galeriei verbale
copii, motivația alegerii unui anumit
sector și satisfacția muncii în grup.
Se va cere copiilor să facă aprecieri şi
autoaprecieri, exprimând opinii
referitoare la modul cum s-a lucrat, la
şi la rezultatele pe care le-au obţinut,
plimbandu-se de la un centru la altul.

7.Încheierea Încheierea activității se va face prin Conversația Aprecieri verbale


activității aprecieri asupra comportamentului pe toată perioada
(1 minut) copiilor, a modului în care au participat activităților
la activitate. asupra atitudinilor
La final, se va realiza o expoziție cu față de sarcina de
toate produsele activităților. lucru și asupra
efectuării propriu-
zise a sarcinii de
lucru.
ȘCOALA GIMNAZIALĂ KIDS PALACE
PROIECT DIDACTIC INSPECȚIE GRADUL I
PROPUNĂTOR: ALDULEA M.ELENA GEORGIANA

Fișă de lucru
Unește, prin corespondență, animalele de la poli cu mediul lor de viață
ȘCOALA GIMNAZIALĂ KIDS PALACE
PROIECT DIDACTIC INSPECȚIE GRADUL I
PROPUNĂTOR: ALDULEA M.ELENA GEORGIANA

Anexa II

S-ar putea să vă placă și